diversifivarea la 6 luni

fetelor ce sai mai dau ralucutei in varstta de 6 luni sa mai pape?dati-mi si mie retete.
delly003735
Postat pe 18 Mai 2010 00:19
Pana la 6 luni micutul nu are nevoie decat de lapte pentru a se dezvolta normal. Incepand de la 6 luni insa, laptele nu mai acopera in totalitate necesitatile lui nutritive si acum trebuie sa incepi sa ii dai si altceva. Asadar, DIVERSIFICAREA incepe la 6-7 luni si se continua, pana copilul implineste 18 luni - 2 ani.
La 6 luni mananca numai lapte, cam 6 biberoane/zi, la un interval de 3h (unii copii nu se trezesc noaptea). Daca micutul are un apetit crescut, ii poti da 7-8 biberoane/zi. Daca micutul este hranit cu lapte praf, se recomanda diversificarea alimentatiei mai devreme de 6 luni.
De la 6 luni si jumatate copilul va manca de 5 ori pe zi. Poti sa dizolvi in laptele de seara diverse cereale speciale pentru bebelusi care se gasesc in magazine si la farmacii. De ce seara? pt ca ii vor tine de foame noaptea. La pranz ii poti pune in biberon supa de legume strecurata sau ii poti da 1-2 lingurite de piure din legume (morcov, cartof) imbogatit cu lapte si unt sau piure de fructe (banana, mar, para). Fructele le poti prepara si sub forma de compot. Nu se da mai mult de un aliment nou la o masa.
Dupa ce s-a obisnuit cu gustul primelor alimente solide, ii poti oferi o varietate mai mare de legume si fructe. Sper ca mi-am facut bine temele!
Lowiny
Postat pe 18 Mai 2010 00:41
Buna mamica.

Probabil esti noua pe acest site si s-a discutat foarte mult pe tema diversificatiei, retete de bebelusi. Daca te intereseaza ceva carti cu retete pentru bebe scrie-mi pe privat adresa ta de e-mail.

Pentru bebelusi, eu personal as recomanda sa se inceapa cu
- sucul de mar+ morcov, ceteva lingurite apoi cresti cantitatea
- orezul acela "baby rice" de la firma Heinz, este recomandat de nutrionistii in domeniu, nu reprezinta nici un risc sa faca vreo alergie de la el
- cerealele cu orez si roscove, si alte cereale sprecifice etapelor de crestere a bebelusilor
- supica de legume ( eu o fac la oala cu presiune ca sa nu iasa toate vitaminele) (morcov, pastarnca, telina, dovlecel)
- pureul din supa de legume
- pure de fructe (mere, avocado, pere) + sau - biscuiti pentru bebe
- compot de mere sau pere sau amestecat (FARA ZAHAR, ppentru ca aceste fructe deja contin zahar in continutul lor)
- pure de cartof din acela rosu si lista este luunga.
aly_fab
Postat pe 18 Mai 2010 23:30
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 16:18






----------------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Iunie 2010 10:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
coaste deformate 3 De la: ruschita 10 Martie 2009 11:42
BUNA 2 De la: ina_rebeca 14 Octombrie 2009 17:12
Taierea motului la baieti 48 De la: SEBY1YEAR 23 Februarie 2010 15:41
tuse bebelusi 1 De la: garbo_430420 13 Februarie 2016 09:35
NU VREA SA MEARGA PE JOS... 2 De la: lumi_store 17 Noiembrie 2009 17:45
Setari Cookie-uri