intrebare????????????

buna fetelor,am o intrebare pentru cine stie si pentru cine a utilizat,baietelul meu are 1 an si 4 luni mai are putin si face 2 ani ar trebui sa incep serviciul insa am auzit dar nu din surse sigure k dc te internezi cu bb in spital si faci rost de acte poti sta cu bb pana la 3 ani acasa,stie cineva sa mi spuna exact?ce anume trebuie facut?a mai fost cineva in situatia asta?este o lege in care scrie k poti sta cu bb pana la 3 ani doar daca are handicap dar stiu k se poate si altfel,ma poate ajuta cineva?
mihamedlife
Postat pe 24 Noiembrie 2009 13:50
Poti sa stai acasa cu bebelul tau 3ani dar trebuie sa vb cu medicul de familie sa-ti gaseasca ceva pt copil (o boala ) cum ar fii
- bronsita acuta
-astm bronsic........ceva de genu....
nu e nevoie sa ii pui handicap doamne fereste sau sa stai cu el in spital, vezi tu cum e in ziua de azi orice sa rezolva, vb prima data cu medicu de familie si el iti spune pe unde trebuie sa mergi si de ce acte ai nevoie.
succes
lumi_store
Postat pe 24 Noiembrie 2009 14:51
multumesc,lumi,mai atept pareri de la voi,nu stiu cum se procedeaza si la servici,oare te mai primesc ?
mihamedlife
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:53
eu stiu ca poti sa stai doar in caz de handicap. si 2: daca nu ai copilul bolnav nu il declara suferind de ceva ce nu are, stii cum:ai grija ce-ti doresti sa nu ti se indeplineasca...
pinicuta
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:57
Adevarul e ca trebuie sa vb si la servici pt ca trebuie sa ii anunti si pe ei dar nu e adevarat cu boala coplilului (handicap) tiam spus iubita ca totul depinde de doctoru de familie al copilului, oricum mai este un pic pina implineste puiutul tau 2ani, si cine stie ce se mai inimpla pina atunci cu LEGILE astea dar totul se rezolva .........pupici
lumi_store
Postat pe 25 Noiembrie 2009 17:19
lumi_store, fara sa te superi, dar pinicuta are dreptate numai in cazul copilului declarat cu handicap se poate sta acasa in concediu crestere copil pana la 3 ani. E drept ca nu conteaza cum obtine ea certificatul, poate comisia nici sa nu vada la ochi copilul, dar fara acest certificat nu va putea. Iar eu sunt foarte sigura de ce spun, cadrul legislativ il reprezint OUG 148/2005 pentru ca eu am lucrat cu asa ceva. Nu te supara, nu te opreste nimeni sa-ti spui parerea, dar cand vezi ca mai sunt si alte opinii ori te interesezi tu sa-i dai omului uite cadrul legislativ pt ceea ce spun eu sau spui mai, eu asa stiam de la cineva, dar in niciun caz nu, iti spun eu ca asa este. Iti spun eu, desi nu ma caracterizeaza, dar in cazul asta te inseli. fara cetificat de incadrare in grad de handicap la copil nu poti prelungi concediul de crestere a copilului. Mihamedlife, ca sa fii sigura, ca poate nu poti face rost de ordonanta in cauza, du-te la primarie unde ai depus dosarul si intreaba-i sau da un telefon la agentia jud. de prestatii sociale a judetului tau si ei iti vor da raspunsul f clar.
kidz000722
Postat pe 26 Noiembrie 2009 15:56
buna am citit si eu da este adevarat verisoara mea are o fetita si nu e handicapata doar ca a fost internata la spital doar sa ai toate foile de internare sucess
raluca08_kidz
Postat pe 26 Noiembrie 2009 16:04
si poti sta mai 1 an acasa
raluca08_kidz
Postat pe 26 Noiembrie 2009 16:04
Va contrazic total, intreaba-ti verisoara exact ce a facut pt a prelungi concediul pt cresterea copilului pana la 3 ani, ca poate nu sti tu decat faza cu internarea, ca iti dai seama ca sa obtii certificatul ala de handicap iti trebuiesc niste acte medicale. Sau poate nu e vorba de concediu crestere copil conform OUG 148/2005, mai sunt niste concedii de ingrijire a copiilor bolnavi, acordate in alte conditii, sumele sunt mai mici oricum, dar inteleg ca este vorba de concediul platit cu 85% din ultimele 12 venituri.
kidz000722
Postat pe 26 Noiembrie 2009 16:16
va multumesc tuturor pt raspunsuri ,ar dreptate cine a spus k dc stai internata cateva zile obtii acest drept,ideea este k eu nu am cu cine lasa copilul si nici la gradi nu l primeste ,am vizitat o cresa si ....no comment,din acest motiv am intrebat,si totodata am aflat k se poate,daca are cineva mai multe informatii il astept pe mess am aceeasi adresa sa mi explice exact ce a facut,va multumesc ink o data,nu o contrazic pe kidz k legal si prin nu stiu ce ordonante nu se poate insa....incercarea moarte n;are,nici mie nu mi face placere sa il declar ''handicapat''insa daca nevoia ''ne''invata si putem profita cred k este mai bine pt copil ,nu pt mine
mihamedlife
Postat pe 26 Noiembrie 2009 21:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concediu medical 8 De la: garbo074345 30 Noiembrie 2010 11:18
infectii urinare 12 De la: kidz000762 14 August 2009 16:01
sarbatori frumoase! 1 De la: ale_micutza 24 Decembrie 2009 16:18
va rog mult ajutati-ma cu un doctor ginecoloc din timisoara 4 De la: asu_lore 13 Ianuarie 2009 19:25
rubeola 3 De la: anaROBERT 29 Martie 2010 02:13
Setari Cookie-uri