Anticonceptionale, Injectii Contraceptive?

Buna !

Este vorba de implantul hormonal subcutanat care se pune o data la trei luni si ofera protectie timp de sase luni, si plasturele pach, care se lipeste pe piele si blocheaza ovulatia timp de 45 de zile.

Intrebare:

Si-a facut cineva implantul cu aceste contraceptive? Cum a reactionat? Multumite, nemultumite?
aly_fab
Postat pe 17 Mai 2010 15:33
n-am auzit pana acum. daca nu par prea ignoranta si absurda..unde anume se implanteaza chestia asta subcutanat?si plasturele unde se aplica?

adica nu stiu cum sa -ti spun, dar eu subcutanat nu mi-as face nici injectii daca nu-s vitale, daramite sa imi bag implanturi intr-o zona pe care mi-o inchipui eu acum ca ar fi vorba despre ea

2.daca ofera protectie timp de 6 luni implantul, de ce se reimplangteaza la fiecare 3 luni? nu inteleg
pinicuta
Postat pe 17 Mai 2010 15:42
Eu am auzit ca ofera protectie un an....dar ca riscul e sa nu mai poti face niciodata copii.
Am auzit o fata de 17 ani care isi face aceste injectii ca asa o invatato soacra......mie imi este groaza de asa ceva.
Iar daca ovulatia o marim la 45 de zile,cu acel plasture,putem avea probleme hormonale mari,asa zic eu......asa cred eu.
Dar dau un search google sa vad ce e despre acest lucru.....
bau
Postat pe 17 Mai 2010 15:49
pinicuta, ce simpatica esti !! Pai din cauza asta intreb si eu, ca este un produs relativ nou pe piata.

Buna bau! pai pe google, pot sa dau un search, dar vroiam sa aflu direct, daca si-a facut cineva de pe acest forum asa ceva.

aly_fab
Postat pe 17 Mai 2010 16:10
Am cautat de curiozitate...dar n-am gasit mare lucru..cunosc o fata care face acest vaccin...dar nu stiu mai multe.
Te-ar interesa pt tine?

bau
Postat pe 17 Mai 2010 16:20
ea face, sau i s-a facut?

intreba si tu daca ai ocazia ce repercursiuni exista, concret...
aly_fab
Postat pe 17 Mai 2010 16:26
i se face la policlinica.
bau
Postat pe 17 Mai 2010 16:32
de plasture am auzit dar de injectia asta sau ce e ...eu folosesc anticonceptionale
eu_mino
Postat pe 17 Mai 2010 16:40
Nimeni nu stie nimic despre acest subiect?!?!?!!?
aly_fab
Postat pe 20 Mai 2010 00:02
'neatza tuturor!...
o buna prietena de-a mea din studentie isi facea vaccinurile "anticonceptionale" ..le facea in mana, in zona umarului...la medicul de familie...ea era multumita de ele insa eu personal nu as recurge la asa ceva!!!
irinaubita
Postat pe 29 Mai 2010 08:44
buna , em am implantul , stiu ca e ok pt trei ani , efecte secundare ... nu prea am exeptand faptul ca perioada este cam neregulata ...implantul l-am facut dupa ce l-am nascut pe ingerasul meu in decembrie 2008 , pentru mai multe detalii da-ti clik pe link ... multa sanatate si bebei voinici

http://www.patient.co.uk/health/Implanon-The-Contraceptive-Implant.htm
garbo088208
Postat pe 29 Mai 2010 09:06
Buna mamici,eu am facut dupa nasterea celui mic la recomandarea medicului ginecolog,atata timp cat alaptezi,la data fixa din 3 in 3 luni.Partea "buna" e ca esti sigura de contraceptie,dar sunt si urmari.L-am alaptat pe bebita timp de 1.3 luni si dupa ce am incetat sa ii mai dau san am intrerup si contraceptia,iar apoi au inceput si problemele.Menstruatia a venit fff greu,dr. ginecolog zicea ca e "un fel de inceput d menopauza" pt ca am facut pe o perioada pre mare de timp.Apoi au inceput tot felul de tratamente ...si acum e ok,multumesc lui Dzeu ca am scapat cu bine.D.p .m. d. vedere nu o recomand la nimeni!Pupiki la pitici si aveti grija de voi mamici!
tatianapetrut
Postat pe 29 Mai 2010 20:53
Exista riscul de a face tromboflebita (tromboza venoasa) de la anticonceptionale (injectii, capsule), dar acum cine are noroc are, cine nu... o pateste si e rau. Am invatat asta la scoala. Eu nu am folosit, asa ca nu stiu daca pe prospect scrie de tromboflebita. Cele care folositi puteti sa studiati si sa-mi spuneti daca este mentionata aceasta boala, care stiu ca de fapt este o boala care apare la varsta a 3-a. Noi suntem tinere si e pacat!
Lowiny
Postat pe 29 Mai 2010 21:26
eu stiu k sunt injectii care se fac o data pe luna dar numai timp de 3 luni si in aceste 3 luni nu ai ciclu, nu mi se pare corect, tot ce este ''daunator'' ramane in corp,in plus poti ajunge sa faci chisturi ovarinene.aceste injectii se fac numai de doctor, asa k intrebati inainte sa faceti.pupici si aveti grija de voi
Angely_kidz
Postat pe 30 Mai 2010 16:20

Buna fetelor sa nu va puna dumnezeu sa va faceti acel anticonceptional subcutanat ca eu am facut si ce am tras 8 luni cu hemoragie , nici nu vreau sa va povestesc. Asa este asa am fost si eu informata ca 1 femeie la 1000 nu are mentruatie la prima injectie dar am zis nu oa sa fiu eu aia.
Si asa ca am tras-o 8 luni cu tratamente ptr. hemoragie.
Aveti grija ca si medicii astia ginecologi sau de planit familial nu o nimeresc mereu cu tratamentele
mada2004
Postat pe 2 Iunie 2010 13:35
salut
asa e foarte nociv organismului (ca si alte conceptionale)eu am avut injectia odata la 3 luni si mia oprit de tot perioada iar dupa un an cind am stopat mia revenit cu o intarziere de 8 luni!!dar stiu sigur ca mia afectat sistemul osos si libidoul,deci am facut-o DEGEABA!!!!.Oricum nu mai am incredere in nici un contracetiv folosesc prezervative si stau cu MIRENA o alta forma de anti si anticonceptionale cumparate in sacose ca mie frica de la ceam patit cu injectia aia.multa bafta tuturor.
kidz005551
Postat pe 5 Iunie 2010 11:52
multumesc de raspunsuri fetelor. se pare ca nimeni nu prea a fost multumita de acest procedeu anticonceptional....
aly_fab
Postat pe 9 Iunie 2010 00:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Crema pentru fata la bebe 15 De la: tanase_claudia 29 Iunie 2012 10:09
Sa fim mai buni ... 5 De la: anaROBERT 3 Aprilie 2010 13:10
biscuiti baby star 6 De la: ams 9 Ianuarie 2009 00:14
cum faceti branzica ptr bebelusi ? 11 De la: vasilicasavoiu 2 Februarie 2009 17:40
cand este bine sa mearga la scoala 9 De la: tatusilvia 17 Aprilie 2009 23:51
Setari Cookie-uri