diareea la bebelusi

sunt foarte diperata pt ca saracutu are diaree... si nu stiu ce as putea sa-i dau in afara de mucilagiu de orez... am nevoie de sfaturi... multumesc!!
nicolekyty10
Postat pe 21 Martie 2010 10:32
chiar nu m-am confruntat cu asa ceva, dar cred ca ar trebui sa mergi la medic, bebelusii se dishidrateaza repede prin diaree. cred ca de recomandat ti-as recomanda ceaiuri de plante pt bebelusi, Bonisan sirop, dar eu nu stiu cauza diareii bb-lui tau. poate e de natura infectioasa sau poate de la lapte. ce mananca? ce fel de lapte ii dai? ce varsta are bb? si cate scaune a avut, si ce consistenta? sunt mai multe intrebari de raspuns.
ai grija cu diareea la bb, mergi la pediautru acum. pup
irene13
Postat pe 21 Martie 2010 11:51
pt diaree se mai da morcov,banana,orez.
bine e sa intrebi medicul.Medicul poate sa-ti recomande si vre-un medicament pt diaree,pt bbelu meu am avut hidrasec pliculete cand am avut asemenea probleme,dar cel mai indicat ar fi daca ai putea sa-l tratezi natural.
Daca face diaree si face des poate sa fie si din cauza unui aliment care i l-ai dat. Ai grija la para,prune,cirese,pepene,strugure ,visine si ceaiul de musetel,au efect laxativ.De altfel sfecla si spanacul au efect laxativ.
bau
Postat pe 21 Martie 2010 15:16
ce varsta are? diaree nu face degeaba :mergi la medic. poate are o infectie urinara sau ceva in scaun. fa-i niste analize. ca si solutie imediata, orez, morcov (fiert!), banana, dovlecel, biscuiti simpli, paine prajita daca e copil mai maricel, incearca si laptele praf fara lactoza, iar ca medicamente pt inchegarea stomacelului la bebelusi: enterol, enterolactis, ecoflorina, biotics baby. DAR REPET: MERGI LA DR! Si hidrateaza copilul:ceai de menta (chiar e si bun pt inchegarea stomacelului), dar sa nu fie f concentrat daca e bb mic, supa de morcov etc.
pinicuta
Postat pe 21 Martie 2010 18:02
Darius cand a facut diaree si m-a internat am urmat un regim ; el papa la 3 ore si ne-a dat cam asa ceva : o masa morcov fiert amestecat cu apa in care a fiert(un fel de pasta) , o masa orez fiert(tot asa pasta).Luam un praf de biotics amestecat intr-o canita din care bea cate putin pe tot parcursul zilei.A doua zi poti sa-i dai si banana in orez , iar a treia zi poti sa-i pui o masura de lapte la mucilagiul de orez si urci doza treptat in fiecare zi o doza in plus(nu la fiecare masa).Apoi daca incepi cu paine prajita.Dar cel mai bine e sa dai o fuga la doctor daca vezi ca nu-i mai trece
adelafistis
Postat pe 21 Martie 2010 18:22
pentru diaree poti sa ii dai ceai de menta.eu ii puneam, si biscuiti pisati in el ca sa se sature pt ca nu ii mai dadeam lapte. ii dadeam si morcovii fierti si mucilagiu de orez,iar cand ii mai trecea putin ii dadeam lapte praf nan HA
ionela_miruna
Postat pe 24 Martie 2010 14:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vanataie pe limbutza 21 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:46
Infectie urinara la copil de 1an si 9 luni cu B.Proteus 8 De la: AdinaB 26 Ianuarie 2010 14:53
mastocitoza 23 De la: anacs 27 August 2012 23:32
peeling chimic 21 De la: vanda10 16 Februarie 2017 15:47
biberonul uzat!!! 6 De la: pinicuta 26 August 2009 13:31
Setari Cookie-uri