diversificare

Buna mamicilor.
Sunt o mamica a unui baietel de 4 luni care cantareste 8.300 gr. Am inceput diverificarea in data de 19.04.2012. Doctorita mi-a spus sa-i fac o supa crema de legume cu carnita de pui: fierb 300 gr piept fara pielita, morcov, telina, pastarnac, dovlecel, ceapa, ardei verde si dupa ce opresc focul pul 1 lingura de ulei de masline si putina sare. Le bag in blender si gata. Am inceput cu 1 si 1/2 lingurita intre ora 13-14.

E cumva gresit?

Multumesc
guzun_maria
Postat pe 20 Aprilie 2012 10:59
din cite stiu eu e gresit oricum sa ii incepi diversificarea la 4 luni. E mult prea mic. Cu atit mai mult sa manince carne, ceapa, sare si ulei....
quasaria
Postat pe 23 Aprilie 2012 02:52
e prea mic pentru supa, mai ales pentru carne, se incepe cu mar cu biscuiti, banana si dupa ce se obisnuieste cu aceste se face supa din legume fara carne , morcov, pastarnac radacina de partunjel fara dovlecel si care nu se pune la blendar, intai se obisnuieste copilul cu supa de legume , mult mai tarziu supa crema dupa 6 luni, mai mergi si la alta doctorita, imbolnavesti copilul
garbo273075
Postat pe 23 Aprilie 2012 07:02
am uitat nu se pune ulei in supa copiilor pana la 1 an
garbo273075
Postat pe 23 Aprilie 2012 07:03
sa va traiasca bebele stimata doamna...In leg cu diversificarea...oare chiar nu mai citeste nimeni renumita carte "Mama si Copilul" ,nu aveti si dv mama,soacra ...repede la Dr...Recomandarea mea este sa-i serviti eternul mar cu biscuite ,poate olea de piure de morcov,si san draga mea la greu ,san ca asta-i baza in privinta mancarurilor,supe samd,peste 6-7luni ...imi vne sa pun pariu ca avti si o agenda unde notati scaunele, de cite ori bea ceai,gramaj ...samd...saraca ,parca mi-e mila... iar la Doctor doar la vaccin ,ca asa-i mai bne... App,mici nu va spus sa-i dati ?
Melycanu
Postat pe 23 Aprilie 2012 16:58
De la: guzun_maria, la data 2012-04-20 10:59:22Buna mamicilor.
Sunt o mamica a unui baietel de 4 luni care cantareste 8.300 gr. Am inceput diverificarea in data de 19.04.2012. Doctorita mi-a spus sa-i fac o supa crema de legume cu carnita de pui: fierb 300 gr piept fara pielita, morcov, telina, pastarnac, dovlecel, ceapa, ardei verde si dupa ce opresc focul pul 1 lingura de ulei de masline si putina sare. Le bag in blender si gata. Am inceput cu 1 si 1/2 lingurita intre ora 13-14.

E cumva gresit?

Multumesc


un bebe la 4 luni nici nu stie sa manance cu lingurita; abia invata cu lingurita la varsta asta si ii dai lapte cu fainos (stii la ce ma refer ca se gaseste in farmacii produsul); eu din cate imi aduc aminte asa am facut si m-am chinuit destul cu unul dintre copii pentru ca scuipa lingurita goala; cu frate'su geaman n-am avut probleme , manca oricat cu orice; ca sa fiu sincera si acum este cam la fel si sunt elevi de liceu;

sa revin , supa la 4 luni? poate s-a schimbat modul de crestere dar parca totusi carne?! fie ea si de pui, cum digera stomacelul ?! wow
adeline
Postat pe 5 Mai 2012 15:34
am si eu un baietel de 5 luni si ii dau mar cu biscuiti banane seara o masa cereale pentru virsta lui iar acum am inceput cu brinzica proaspata la indrumarea mamei mele .mai intreaba si tu pe altcineva nu te lua dupa doctori
Georgiana_Si_Jeni_Bisoceanu_1
Postat pe 21 Mai 2012 07:06
buna dimineata... ! eu nu sunt mamica, dar sper sa fiu in curand... ! dar am observat ca baietelul tau, sa nu fie deochi... ptiu, ptiu... e cam grasut la numai 4 luni... ! si eu zic ca inca nu e cazul de carne... daca mai incepe si cu carne.... oho... halterofist il faci !!! proteine bune poate sa ia si din lactate, ca branza de vaci, de preferat facuta acasa (nu e greu de loc...). dar, daca ai lapte destul si lui Ionel ii place (la bebelus ma refer...) nu stiu de ce te grabesti cu "diversificarea"... ? nimic nu e mai bun ca laptele de mama pentru bebelus si ambalajul lui pentru tatic !!! dar daca vrei sa-i diversifici meniul... lasa carnea mai tarziu ! nici sucurile de fructe sunt asa si asa... ele pot constipa. dar tu, indiferent ce te-ai fotarat sa-i dai, urmareste atenta ce-i face bine si ce nu... !!!!succes !
barboneli
Postat pe 21 Mai 2012 07:53
Barbo ...sa ma anunti si pe mine cand devii mamica
Rotty
Postat pe 21 Mai 2012 07:58
s-a facut... !!!
barboneli
Postat pe 21 Mai 2012 12:09
si fie-mea era sumo la 6 luni si acu' e slabanoaga ca ma-sa...
Las' ca n-are nimic, bebelusii asa sint ei, mai impanati.
quasaria
Postat pe 21 Mai 2012 13:16
corect... dar baietelul are numai 4 luni... 6 luni e cu 50% mai mult, mai mare, mai puternic... !!! deci daca acum are 8 kile si 300grame... nici nu vreau sa ma gandesc ca la 6 luni o sa aiba..... 12 kile si 450 grame.... !!!! or fi ei mai impanati... dar daca sunt impanati cu "untura".... azi se tinde sa nu fie, pentru sanatatea in viitor !!!!


http://foto.cere.ro/user_images/album/large/foto_43867.jpg
barboneli
Postat pe 21 Mai 2012 14:46
un bebe ar trebui sa aibe dublul greutatii de la nastere undeva pe la 5-6 luni, si triplul greutatii de la nastere la 12 luni. Si mie mi se pare cam peste greutate, dar o fi lung copilul!
Cat despre diversificare, ea este recomandata de la 6 luni...hai sa zicem, daca la 4 luni sugarului nu-i ajunge laptele matern, se poate incepe cu mar ras, asa cum spuneau si predecesoarele mele.
Eu am alaptat pana la 1 an si 6 luni ai copilului. De curiozitate, la 4 luni i-am dat sa traga zeama dintr-o feliuta de portocala dulce. La 6 luni am inceput diversificarea cu piureuri de legume, facute din cartof, morcov, ceapa, toate fierte si pisate cu furculita (nu ma intrebati de ce, dar nu prea-mi surade mie treaba cu blenderul...sunt de moda veche). Carnea am introdus-o abia de la 8 luni, insa inainte de carne, i-am bagat in alimentatie galbenusul de ou.
Atentie: - nu introduce mai multe alimente noi in aceeiasi perioada de timp.
- pentru fiecare aliment introdus, acorda copilului cateva zile de adaptare (ti-ar putea face enterocolite)
- un bun aliment pentru faza de inceput de diversificare este si branzica facuta in casa (lapte fiert + pastiluta de calciu gluconic...)
- de la 8 luni poti introduce si verdeata in acele piureuri, asta ca sa ti se obisnuiasca copilul si cu ele-n farfurie (+ beneficiile cunoscute)
- de la aparitia dintisorilor poti renunta la structura de piure a legumelor, lasand bucatelele vag mai mari, sa se obisnuiasca copilul cu mesticatia.

Sunt multe, multe, dar pe toate le vei invata impreuna cu copilul, caci el iti va arata ce-i face bine, si ce nu!
Hai, spor si bucura-te de perioada, este minunata!:)
Coriss_2938
Postat pe 21 Mai 2012 14:52
2938.... apropo de portocala sau lamaie.....



http://youtu.be/1UvWooo2j4U

http://youtu.be/-0J4qH2IYZA
barboneli
Postat pe 21 Mai 2012 15:04
barbo, cu singura diferenta ca eu i-am servit-o totusi fara coaja!:))))) La lamaie nici nu m-am gandit...a servit cand s-a facut mai mare!:)

Apropo, daca cineva imi asculta sfatul referitor la felia de portocala : cand i-o dati copilului sa tineti bine de ea!!! Ei sug, si sug cu putere, va poate zbura dintre degete si copilul se ineaca! Deci maare atentie!!
Coriss_2938
Postat pe 21 Mai 2012 15:11
si la samburi la fel...... !!!!!
barboneli
Postat pe 21 Mai 2012 15:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Intarcarea 3 De la: diana_maria 8 Februarie 2010 20:54
eu vreau sa intreb daca cineva cunoaste persoane care iau in spatiu ..sunt din R.Moldova , am primit cetatenie dar nu gasesc pe nimeni sa ia in spatiu..adica sunt multi dar costa mult de tot 18 De la: alfheim 30 August 2011 13:26
durerea de san 5 De la: cucoanesm 5 Octombrie 2009 16:38
Nu bea lapte deloc, ce lichide ii dau si CATA cantaitate la 1 an si 9 luni 5 De la: AdinaB 9 Februarie 2010 00:05
Baia dupa varicela 3 De la: Denis29 30 Martie 2009 13:45
Setari Cookie-uri