Raceala in timpul alaptarii, remedii?

Buna mamici si pitici,
de vreo 2 zile m-a prins o raceala de nu mai stiu de mine, imi curge nasul la greu, ma doare capul ingrozitor si nu am gasit nici un remediu. Nu pot lua medicamente pt ca inca alaptez, am incercat tuica fiarta k miere, frunze de varza la cap, cartof, nurofen pt copii, dar fara rezultat. Ca sa ma fac, deja nu mai pot si mi-e teama sa nu-i dau si la bebe virusul, stiti vreun remediu ceva? help my pls!
aly_raz
Postat pe 8 Octombrie 2009 17:44
buna,ai voie sa iei paracetamol comprimate max 3 in 24 ore,ar fi cate 1 comprimat la 8 ore,ceai mult si leacuri babesti cum ai spus si tu....iar cu paracetamolul sa stii ca ajunge direct in lapte ca orice alt medicament;ex:nurofen cum ai spus ca ai luat deja chiar daca e doza pt copii, dar cat are bebelusul,sau sugarul?daca are pana in 6 luni e contraindicat nurofenul...asa ca mai bine ia paracetamolul ,e indicat si pt bebe sub 6 luni...sanatate si numai bine,o seara buna
anafaraon
Postat pe 8 Octombrie 2009 21:09
Incearca cu ceai de zahar ars cu lapte si cu miere. Mie imi facea mereu bine. Sanatate si sa te faci bine!
ralucimp
Postat pe 8 Octombrie 2009 21:36
Razvan are 8 luni, am incercat sa vorbesc cu medicul de familie dar nu e de gasit , ma simt terminata, nasul imi curge neancetat, nu stiu cum am putut lua asa o raceala. Voi incerca negresit si ce ati spus voi, multumesc mult!
aly_raz
Postat pe 8 Octombrie 2009 21:48
Alina, apeleaza la "aspirina saracului", sigur nu e interzisa de nici un medic si da rezultate
sa nu te superi te rog...
lidya
Postat pe 9 Octombrie 2009 15:37
sa fie oare de folos? e ceea ce gandesc eu? daca da, iau cam la cateva zile, dar fara rezultat in cazul asta. Oricum am inceput sa ma simt mai binisor, am bagat la ceaiuri in mine cat pentru un an, grija mea e sa nu ia bebe, in rest, suport oricat...
aly_raz
Postat pe 9 Octombrie 2009 15:44
din cate stiu eu aspirina este contraindicata atat in sarcina cat si in perioada alaptarii... insa cel mai bine este sa te vada un doctor.

Sanatate
corina_dragoi
Postat pe 9 Octombrie 2009 15:45
draga corina, eu m-am referit sa ia "aspirina saracului", in popor asta inseamna altceva, nu ai auzit expresia?
nu cred ca Alina a luat aspirina pe bune, adica cea din farmacii, nu?
lidya
Postat pe 9 Octombrie 2009 15:49
nuuuuuuu, stiu ca nu am voie sa iau nici un medicament, e ca si cum as lua fiind insarcinata, cu siguranta nu. Mi-a mai zis cineva sa beau o cafea cu 50ml de coniac, o sa incerc si asta, sper sa nu ma ameteasca da cap, eu sunt anti alcool si cafea
aly_raz
Postat pe 9 Octombrie 2009 15:54
buna,repet ai voie paracetamol,dar nu fa abuz,asta pt febra,raceala oricum va trece,sanatate
anafaraon
Postat pe 12 Octombrie 2009 16:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Braila - lapte - Topfer 2 De la: pinicuta 21 Aprilie 2009 09:47
Care este DIFERENTA dintre o SOTIE iubitoare si o IUBITA iubitoare??Dar dintre un SOT iubitor si un IUBIT iubitor?? 273 De la: dor72 26 Iunie 2011 12:27
ecografie transfontanelara 3 De la: fleurentina 14 Aprilie 2009 15:05
Aparitia dintilor 5 De la: ruschita 10 Martie 2009 11:38
Masina comandata pe internet 2 De la: andre_david 29 Septembrie 2009 13:14
Setari Cookie-uri