Bebele si spalatul pe dinti!!!

buna mamici.....vroiam sa va intreb de la ce varsta ati inceput sa-i spalati pe dinti pe bebeii vostri?

va multumesc
horobeanu
Postat pe 5 Octombrie 2009 16:59
buna. noi am inceput de la un an, dar maria nu a fost incantata asa ca am luat o pauza si la 1an si trei luni am incercat din nou. acum la un an si jumatate adora sa se spele. cand ma vede pe mine cere si ea. ne spalam dimineata si seara, cateodata si la pranz.
DEEITA
Postat pe 5 Octombrie 2009 17:08
De la 1 an si jumate aproape, i-a placut dar nu prea nimerea dintii.Are si momente cand nu vrea...si atunci incep cu tot felul de povesti despre dinti murdari si urati ca a vrajitoarelor.Ii mai spun``vezi cata mizerie ai avut acolo?vrei sa iti pape dintii?``Dupa ce se spala pe dinti se uita in oglinda sa vada cat de curati sunt si imi arata si mie ce dantura exemplara are.
Bine...tot cu ajutorul meu se spala ca altfel, spala ce nimereste
alinakatt
Postat pe 6 Octombrie 2009 11:16
buna...multumescde raspunsuri.

dar cum reusesc sa scuipe apa si pasta? nu o inghit? de asta imi e frica ca Bia,care are 1 an si 3 luni nu stie sa scuipe.

cum ati procedat/

multumesc
horobeanu
Postat pe 6 Octombrie 2009 11:57
Sunt paste de dinti care daca le inghite nu le face nici un rau. Eu am invatat-o sa-si clateasca dinti in joaca, prima data cu apa.Luam apa in gura si ma clateam apoi scuipam.La un moment dat ea se clatea cu orice lichid ce avea in gura.Mai scuipa dar mai si inghitea.Oricum sa te pregatesti cu multe bluze de schimb
alinakatt
Postat pe 6 Octombrie 2009 12:13
eu pe sebi l-am spalat cam de la primul dinte asa ca acum nu am nici o problema se spala singur asta dupa ce-l spal eu inainte mai bine apoi continua el folosim pasta de dinti nenedent care are degetar are acum 8 dinti 4 masele si 2 canini la 1 an avea parca 7 dinti asa ca mi se pare normal sa-l spal pe dinti de 2 ori ca dupa ce manca ciorba cu carnita ii ramanea si lui printre dintisori ...
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Octombrie 2009 15:06
se foloseste de la 6luni-2 ani asa ca la 6 luni nici nu se pune problema de a scuipa ... va doresc dinti frumosi si sanatosi.
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Octombrie 2009 15:15
multumesc...am fost azisi am cumparat tot ce ne trebuie si de maine incepem, sa vedem ce iese.

va pup
horobeanu
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:30
bafta!!!sa ne anuntati si pe noi cum a decurs "operatiunea"...
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Octombrie 2009 14:28
eu am inceput sa-i spal dintisorii cam de la un anisor[baiatului cel mare] iar acum la 4 ani si-i spala singurel,''de-i ia foc gingiile'''si are o dantura super,nici o carie!acum lucram si cu cel mic[1 an si 3 luni]dar ii cam place sa o manance pasta de dinti si nu stiu cum sa-l conving sa spalam cei 7 dintisori
silviatatu
Postat pe 9 Octombrie 2009 15:09
BUNA MAMICILOR......am inceput operatiunea spalarea pe dintisori.
ce sa va spun, e ok, ca sta si nu comenteaza. nu stie sa imi arate dintisorii si sa scuipe, dar merge.ii dau eu cu periuta usor pe dintisori si cd ma duc la maselute,inchide gurita...dar incet,incet o sa reusim.

va pup si multumesc de sfaturi.
horobeanu
Postat pe 9 Octombrie 2009 18:32
mie mi s-a spus ca la un an .
kidz003776
Postat pe 10 Octombrie 2009 16:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cresa sau gradinita 51 De la: aly_raz 15 Septembrie 2010 14:30
Sunteti nascute in martie? La multi ani ! 7 De la: Angela 16 Martie 2009 09:31
Branzica din lapte praf 23 De la: anaROBERT 12 Aprilie 2010 15:31
Masina comandata pe internet 2 De la: andre_david 29 Septembrie 2009 13:14
Ceaiul de musetel si decalotarea 3 De la: anflo 7 Februarie 2009 02:33
Setari Cookie-uri