cat mananca??? dar cat doarme?

buna ziua tuturor! vreau si eu sa va intreb mamicilor mai experimentate!!!... bebe a meu are 18 zile! cat ar trebui sa manance acuma??? dar sa doarma??? va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri!! va multumesc!
ale_micutza
Postat pe 13 Decembrie 2009 14:15
buna ale micuta bebele stie el cat vrea sa doarma si daca i dai san mananca cat doreste el dar daca i dai lapte praf raluca mea manca 40 /60de ml la 3 ore
raluca08_kidz
Postat pe 13 Decembrie 2009 15:15
si totdeauna puel sa regugiteze aerul adica il pui la tine pe piept si cand ragaie se simnte bine
raluca08_kidz
Postat pe 13 Decembrie 2009 15:19
Cat timp doarme bebelusul meu?
Nou nascutul poate dormi cate 16 ore pe zi (sau chiar mai mult), adesea cate 3-4 ore odata. Si ca somnul nostru, nou nascutii au diferite stari ale somnului : motaiala, miscare rapida a ochilor in somn, somn usor, somn adanc, si foarte adanc. Perioadele lor de veghe se maresc odata cu trecerea timpului.
La inceput perioadele scurte de 3-4 ore de somn pot fi frustrante pentru parinti pentru ca interfereaza cu obisnuinta lor de somn. Aveti rabdare, acest lucru se v-a schimba cu timpul, bebelusul adaptandu-se unui ritm de viata din afara burticii. La inceput, totusi nevoia de a manca va fi mai prezenta decat nevoia de somn. Recomandarile pediatrice spun ca parintele nu ar trebui sa lase nou nascutul prea mult sa doarma, fara sa manance. Practic inseamna sa hraniti bebelusul odata la 3-4 ore, si pe cat posibil mai des pentru cei nascuti prematur.
raluca08_kidz
Postat pe 13 Decembrie 2009 15:26

Academia Americana de Pediatrie, recomanda pentru sanatatea bebelusilor, sa doarma pe spate, nu pe burta si nici intr-o parte. Accidentele mortale sau (SIDS-sudden infant death syndrome) au scazut cu 50% de cand au fost introduse aceste recomandari. Deasemnea este recomandat si pentru cei nascuti prematur sa doarma pe spate. Sa ne gandim, ca unii bebelusi cand dorm pe burta au tendinta de a inspira propriul dioxid de carbon deoarece este mai usor sa nu se trezeasca pentru a-si schimba pozitia capului. Alta posibilitate este de a se sufoca incet daca dorm cu fata in jos.
raluca08_kidz
Postat pe 13 Decembrie 2009 15:29
v-am intrebat deoarece de 2 zile incoace raul al meu se trezeste la 2 ore si mananca! dar de mancat imi mananca in orice caz peste 50 ml!
problemele care le am cu el este k in tot se ineaca cand manaca si dupa aceea imi refuza sanul! chiar si de la sticlutza knd i-am dat s-a inecat! in plus vomita! dc???? si va rog sa nu va suparatzi k va intreb dar nu ma pricep!
ale_micutza
Postat pe 13 Decembrie 2009 16:26
buna.eu am avut problema ta pana la 2 luni,si eram disperata si plangeam non-stop,de credeam ca o iau razna.fata mea manca la 3 ore cate 90 dar nici nu termina bine ca voma absolut tot.nu dispera ca e doar o chestiune de timp,si credema ca face 1 an si de la 2 luni nu a mai vomat niciodata nici cand a fost racita si a avut febra 40.atata timp cat tia vazuto un doctor si cat timp esti acasa cu ea si nu in maternitate inseamna ca copilasul e sanatos.si sa stii ca eu stateam cu pitica mea cate o juma de ora sa ragaie si tot voma,asa ca fruntea sus fii o mamica puternica ca o sa creasca in curand si vei avea de tras altele.pupici si multa sanatate si bebe sanatos
mada_sabina
Postat pe 13 Decembrie 2009 16:48
si sati mai spun eu ce faceam,sper sa nu rada nimeni dar sunt sigura ca au mai facut si alte mamici.ma sculat noaptea sa vad daca mai respira,sau nu puteam sa adorm de frica ca vomita si se ineaca,cand iam dat suzate prima noapte nu am dormit de firca ca se rupe suzeta,sau imi era frica ca se sugruma de la snuruletul fesului...si lista continua,dar uite ca acum imi pare rau ca in loc sa ma odihnesc cat mai multmsa dorm o data cu ea eu ma gandeam ca daca pateste fata ceva.asa ca relaxeazate si gandestete ca ai trecut de nastere si esti cu copilasul acasa ca nu se va intampla nimik.sanatate
mada_sabina
Postat pe 13 Decembrie 2009 16:58
raluca a vomitat in jet dar nu e problema a zis dr zice ca surplusul i da afara adica ce a mancat prea mult da afara si cand se ineaca fi atenta cum prinde sanaul in gurita poate are pe undeva aer i intra
raluca08_kidz
Postat pe 13 Decembrie 2009 17:13
ale_micutza, crede-ma este putin probabil ca bebeul tau vomita cred ca este vorba mai degraba despre regurgitare. Este un fenomen foarte des intalnit la bebelusi si absolut normal. Si al meu regurgita aproape dupa fiecare masa. Practic sistemul lor digestiv nu este inca total dezvoltat si de cele mai multe ori mananca mai mult decat pot pot digera. Surplusul este dat afara prin regurgitare.
Se vede ca bebe al tau e foarte lacom si mananca repede si eventual mai mult decat ii trebuie si din cauza asta se ineaca. In acest caz eu nu ti-as recomanda biberonul mai ales daca ai lapte pt ca pt ei este mult mai usor sa suga din biberon, depune mai putin efort si atunci este mult mai probabil sa se inece. Pe de alta parte se poate obijnui cu comoditatea suptului din biberon si sa iti refuze sanul.
corina_dragoi
Postat pe 14 Decembrie 2009 15:57
Cantitativ mananca bine, mie la iesirea din spital mi-au spus ca bebele pana la 10 zile trebuie sa manance cu 10ml/masa mai mult decat in ziua precedenta, adica ziua 1 - 10 ml/masa, ziua 2 - 20 ml/masa... ziua 10 - 100ml/masa dupa care ar trebuie sa se stabilizeze la aceasta cantitate pentru cateva luni. Ca ar trebui sa manace la 3 ore aceasta cantitate daca este hranit artificial, insa daca este hranit la san este putin probabil ca va manca mereu la fel, aceiasi cantitate, si in plus laptele de mama isi schimba consistenta in functie de mai multi factori chiar si in cursul a 24 de ore astfel laptele este mai putin consistent seara si noaptea si ajunge la consistenta maxima in jurul orei 4 dimineata.
corina_dragoi
Postat pe 14 Decembrie 2009 16:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
REBECA VA TRAI? 1 De la: kidz007151 10 Martie 2010 14:21
Ce parere aveti despre acest centru de limbi straine pentru copii? 1 De la: Calin_Redish_1 10 Martie 2012 10:54
intrebare 8 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 16:29
haine ieftine bebelusi 1 De la: irinar2010 19 Martie 2010 11:38
dentitia 15 De la: vasilicasavoiu 6 Mai 2009 11:52
Setari Cookie-uri