de ce se pateaza dinti???

am si eu o intrebare....cine a vazut pozele lui Barbara poate a observat ca are dintii patati Chiar daca o spal pe dinti zilnic, am incercat si bicarbonat dar dupa ceva vreme reapare.Are cineva vreo idee?Am vazut ca pincuta mi-a scris daca a papat ciocolata si de acolo mi-a venit idea sa va intreb si pe voi. Ce stiti despre petele astea pe dinti?
alinakatt
Postat pe 13 Iunie 2009 12:47
dintii se pateaza din cauza dulciurilor.incearca sa-i scoti dulciurile o perioada,si se va mai "ameliora"situatia.fetitelor mele l-i sau patat din cauza acelor prajiturici 7days(cele rosii).nu le-am mai dat o perioada,si nu mai erau patati rau.rezolvarea o vei gasi cu adevarat la stomatolog prin curatare.eu am fost cu cea mare la stomatolog,dar mi-a zis ca dupa ce-i va schimba pe cei de lapte,nu vor mai fi probleme.,si n-are rost sa chinui copilul acum.
dadylaly
Postat pe 13 Iunie 2009 13:23
Si eu am fost la stomatolog , ea mi-a zis sa o curat cu apa si bicarbonat.Am uitat sa mentionez ca ea nu maninca dulciuri de nici un fel pentru ca nu le vrea.
Din contra am incercat eu sa-i dau ciocolata si o scuipa.
La stomatolog mi sa zis ca este piatra ca la oameni mari iar un periaj la un copil de 2 ani nici nu se pune problema pt. moment.Mie imi este frica sa nu aibe probleme cu dantura pe viitor pina la schimbarea dintilor.Am avut o prietena care avea un baietel 3 4 ani (la vremea aceea) si avea dinti ca si cum ar fi fost macinati.Nu erau carii din cite am inteles eu.
alinakatt
Postat pe 13 Iunie 2009 13:37
n-am stiut varsta copilului,intr-adevar e f mica.incearca o alta pasta de dinti adecvata varstei.
dadylaly
Postat pe 13 Iunie 2009 14:14
Am incercat dar rezultate mai greu si ceea ce este mai ciudat este ca doar la dintii din fata se formeaza nu pe maselute.
alinakatt
Postat pe 13 Iunie 2009 14:18
bea din biberon?
pinicuta
Postat pe 14 Iunie 2009 10:57
Nu mai bea din biberon demult, am si uitat de biberoane ,suzeta o mai cere citeodata dar doar noapte.M-am gindit eu si la varianta asta ehehe.
Eu am pus intrebarea asta deoarece ma gindesc ca poate e ceva de la alimentatie dar nu imi dau seama ce ar putea fi, din moment ce dulciurile le refuza iar biberonul nu mai exista de mult ce ar putea fi cauza? Nici medicul de familie nu ma ajutat prea mult in sensul asta de la ea venind idea de a o duce la stomatolog.Din motivul acesta va intreb si pe voi, sa mai confruntat cineva cu dintisori patati? Voi ce metode ati aplicat?
alinakatt
Postat pe 14 Iunie 2009 15:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cat costa o nastere normala?Cat se da la medic si cat la moasa? 29 De la: tundemaci 8 Februarie 2014 21:21
INDEMNIZATIA COPILULUI 2 De la: alex2007 26 Iunie 2010 23:35
Sunteti nascute in martie? La multi ani ! 7 De la: Angela 16 Martie 2009 09:31
VARICELA!!!! 5 De la: vasilicasavoiu 14 Ianuarie 2009 12:33
BRAILENCE ???? PE AICI??? 49 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 08:20
Setari Cookie-uri