Semne prevestitoare nasterii

Buna seara! Am 39 de saptamani in sarcina si mptomele aceste: dimineata am avut dureri pe care le-am numit contractii din 12 in 12 minute.Se intarea si burtica.Timp de cateva ore.Durerile erau si in spate.Dra mai apoi mi-au trecut.Vreau sa stiu daca sa ma pregatesc de nastere zilele astea, sau mai dureaza.Daca a mai trecut cinava, sa ma lamureasca, ca simt ca nu mai am rabdare, si ma agat de orice simptom.Nu mi s-a rupt apa si nici dopul acela gelatinos cu firicele de sange.
ElenaNicoleta
Postat pe 3 Iunie 2009 22:29
buna..cred ca cel mai bine e sa te duci la doctor.eu spre exemplu,nu am avut nici un simptom decat ca am inceput sa sangerez si am chemat salvarea imediat.apoi au urmat contractiile si ...nasterea. apa mi-a rupt-o doctorul.

succes..
horobeanu
Postat pe 4 Iunie 2009 12:24
daca durerile incep si azi sunt puternice si nu cedeaza la no spa dute la doctor oricum la 39 de sapt se poate intampla in orice moment. la prima sarcina si eu am avut contractii de la 10 seara mai intai au fost usoare tineau putin si erau rare fapt care sa schimbat pe la 12 noaptea au fost mai puternice si mai dese din cauza ca in acea seara am fost la medic si mi-a zis ca am colul inchis si ca nu nasc in urmatoarele zile am luat no spa dupa cum mi-a fost recomandat nu au trecut dupa prima pastila si am luat-o pe a doua . Din cauza oboseli atipeam intre contractii si aveam impresia ca sunt rare dar de fapt erau la intervale de 3-4 minute asa ca la 3.10 dimineata am plecat la spital cu sotul meu iar la 4.10 a venit pe lume fetita noastra,am avut noroc ca medicul era de garda ca altfel nasteam fara ea.
alina_biencutza
Postat pe 4 Iunie 2009 12:48
La 39 de sapamani te poti astepta in orice moment sa nasti.Eu aveam contractii din 10 in 10 minute si m-am dus la spital si m-au internat cu dilatatie 2 cm.Apa mi-au rupt-o la spital .Si eram in 39 saptamani fara o zi.
ninutza_kidz
Postat pe 4 Iunie 2009 13:55
Azi n-am mai avut asa contractii dureroare, doar una, doua la intervale mare de timp.Cred ca a fost un facls travaliu,daca acum nu mai am nimic.Astept sa vad ce se intampla.Dr mi- aspus clar; ori contractii regulate si dureroare ori ruperea apei, altfel nu pot sa merg la spital.
ElenaNicoleta
Postat pe 4 Iunie 2009 17:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
la ce cate luni ii apar primii dintisori lui bebe??? 12 De la: corina_dragoi 9 Octombrie 2009 15:41
Exemplu de luat aminte..........! 7 De la: rosazye42 6 Aprilie 2012 16:45
Mamici din Buzau! 5 De la: ina_rebeca 4 Noiembrie 2009 12:06
interpretarea analizelor 26 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:55
Tunsul - benefic sau nu ? 22 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 10:10
Setari Cookie-uri