probleme de ortopedie

buna,suntem o mamica si un bebe de 6 luni si 7 zile si tocmai ne-am intors de la o vizita la pediatru,vizita ce ne-a intristat mult. Se pare ca la piciorusul stg. laba piciorului e usor orientata spre exterior si ni s-a recomandat masaj si ghetute incaltate invers. A mai avut cineva astfel de probleme? Se indreapta doar cu atat? Am sunat sa-mi fac o programare la o clinica privata din oras(bacau) si abia pe 01.06. ma pot programa ptr.ortopedie pedriatica. Va multumim!
corina_vacaroiu
Postat pe 26 Mai 2009 10:27
Nepotelul meu a avut problemele astea, dar nu stiu ce sa zic cu ghetute incaltate invers. Sorei mele i-au zis din maternitate ca are labutele de la picioare orientate spre exterior si s-a dus cred ca pe la 2-3 luni, nu stiu exact la Bucuresti, unde e sectie speciala de ortopedie pt copii. Si acolo i-a facut niste cizmulite din gips si i le punea noaptea dupa baita si masaj si dormea cu ele. A durat cateva luni chestia asta si i s-au indreptat. Nu trebuie sa te sperii, se indreapta dar eu zic sa mergi undeva unde sunt doctori speciali pt copii in probleme d-astea
kidz000722
Postat pe 26 Mai 2009 10:45
ghetute incaltate invers????????? pai daca la piciorul stang pui gheata dreapta si asta rezolva problema , atunci inteleg ca gheata asta pusa invers modifica conformatia piciorului. Atunci gheata stanga pusa pe piciorul drept nu va strica conformatia piciorului drept? Sau cumperi cate 2 perechi mereu, si ii pui numai ghetele drepte la ambele picioarele?Oricum nu am mai auzit varianta cu ghetele invers
pinicuta
Postat pe 26 Mai 2009 11:55
voi astepta pana pe 01.06.sa merg la clinca de ortopedie pedriatica sa vedem siacoo. Poate fi si ceve superficial ptr.ca el doarme doar pe burtica de la 1.5 luni. Va multumesc.
kidz001100
Postat pe 26 Mai 2009 11:59
buna...si eu am avut problema asta cu fetita....
stai linistita ca se rezolva... noi am avut ortezute..... nu ghetuta de gips, astea sunt grele pe cand ortezele sunt usoare... mergi la un kinetoterapeut pt masaje...fetita mea asa si-a revenit nu mai are nici o problema la piciorus...si tot medicul kinetoterapeut iti va face niste ortezute dintr-un material nu mai stiu cum ii spune da imi aduc aminte ca mi-a spus sa nu o tin langa surse de caldura ca se deformeaza la cald....poooopicei dulci si sanatate multa la bebei...
deliarebecca
Postat pe 26 Mai 2009 12:42
multumesc mult! Am fost astazi la vaccinutul de 6 luni si acelasi lucru mi-a spus si dr.de fam. in legatura cu faptul ca nu e nimic iesit din comun doar ca cei mai multi bebelusi au problema asta inspre interior si ca se rezolva prin masaj ptr. ca nu e modificare la nivel osos. Pus in picioare are pozitia piciorusului o.k. dar am tras o sperieturaaa!! //www.kidz.ro/comunitate/forum/post_reply/1275.html#ppy0158:
kidz001100
Postat pe 26 Mai 2009 16:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Indemnizatia pentru cresterea copilului pentru mamele straine 3 De la: garbo074345 30 Noiembrie 2010 11:34
Pediatri Timisoara 2 De la: alinakatt 21 Februarie 2009 16:20
INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI 72 De la: office_salinasusesi_ro 18 Aprilie 2010 11:25
CUM ATI SCAPAT DE PAMPERS NOAPTEA ? 11 De la: office_salinasusesi_ro 20 Iunie 2010 20:05
SUSPENDAREA CONTRACTULUI DE MUNCA 2 De la: deeita 14 Octombrie 2009 15:48
Setari Cookie-uri