mersul in premergator....

buna mamici,vreau sa va intreb si eu cam cand este bine sa-l punem pe bb in premergator.baietelul meu face peste 5 zile 7 luni eu deja l-am pus si nu stiu daca este tocmai ok.voi cum a-ti procedat.se descurac ff bine si deja a inceput sa faca pasi sustinut de maini sii ii place mult in el...dar nu stiu daca e bine asa repede???va pup si multa sanatate voua si copiilor vostrii
mora_maya_2005
Postat pe 27 Mai 2009 18:00
eu pe la 8 luni am pus-o si am inceput putin cate putin. acum are 10 luni si fuge in el si e f. incantata.

am deschis si eu sb asta cu ceva timp in urma dar parerile au fost impartite si multe mamici evita premergatorul......acum fiecare cu parerea ei.

succes
horobeanu
Postat pe 27 Mai 2009 21:42
http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/940/PREMERGATORUL-SI-BEBELE.html
horobeanu
Postat pe 27 Mai 2009 21:45
EU L-AM PUS pe alex de la 7 luni in premergator tot asa cate putin ,dar nu l-am folosit prea mult,acum are 10 luni si 3 saptamani si merge singurel deci premergatorul il punem bine ca nu mai vrea sa stea in el.pupici si sanatate multa la bebei
silviatatu
Postat pe 27 Mai 2009 23:22
bravooo Silvia!!! si Bia mea are 10 luni si o sapt si nimic.dc o tin de manute merge dar numai pe varfuri.si am observat ca de vreo cateva zile incearca sa-si dea drumul la maini si sta vreo 5 secunde fara sprijin si apoi cade in fundulet.

dar in patut sau la locul ei sprijinita de gard merge fara probleme.

asa ca mai asteptam......

va pupam
horobeanu
Postat pe 27 Mai 2009 23:29
eiiiiiiiiii trebuie sa mai ai putintica rabdare ,fetitele sunt putin mai lenese in ceea ce priveste mersul,fiecare se dezvolta diferit cat despre alex al meu eu imi faceam planuri ca va merge abia dupa un an la cat e de grasut!dar a mers mai repede de cat m-am asteptat!silviu fratiorul lui mai mare a mers la 10 luni si doua zile,dar sunt copii care merg dupa 1.5 luni de ex ,inportant e sa fie sanatosi si sa avem noi rabdare muuuuuuuuuulta,si tie sa-ti dea d-zeu putere sa rezisti fara bia
o luna de zile cat ti-ai propus.aaaaaa si am uitat sa spun:ca sa nu mai mearga pe varfuri incalt-o cu sandalute care au talpa tare astfel va avea si mai multa stabilitate!pupici
silviatatu
Postat pe 27 Mai 2009 23:39
da silvia...am rabdare,desi stiam ca in general fetitele sunt mult mai rapide in dezvoltare decat baieteii.dar se pare ca m-am inselat..

eu mereu o incalt cd o pun in premergator cu crocsi, dar am sa incerc sa-i dau pantofiori poate nu mai sta numai pe varfuri.

multumesc pt incurajari!!!

va pup
horobeanu
Postat pe 27 Mai 2009 23:49
din cate am inteles totusi e bine sa-l punem pe bb in premergator .am sa-l pun in continuare oricum ii place ff mult sa poata colinda toata casa si sa apuce tot.va multumesc de pareri pooop
mora_maya_2005
Postat pe 28 Mai 2009 07:38
e bine si in felul asta mai poti face si tu cate ceva cat sta bb-le in premergator.....

horobeanu
Postat pe 28 Mai 2009 10:48
Eu am pus-o pe micuta mea doar dupa ce am vazut ca da ea semne ca ar vrea sa mearga, cica nu e bine sa il pui prea devreme ca sa nu mearga pe varfuri , dar fiecare copil se dezvolta altfel asa ca nu-l grabiti, urmariti copilul si in functie de el punetil in premergator .Noi avem acuma 11 luni si am pus-o abia de vreo 3 saptamani , e putin mai lenesa.
bobo_kidz
Postat pe 29 Mai 2009 11:17
baietelu meu andros merge cu premergatorul de la 7 luni...acum are opt luni jumate......avea stabilitate de la inceput...nu mergea pe varfuri si calca pe toata talpa....toata casa o rascoleste.....fuge cu premergatorul,toata ziua....cu toate ca face pasi si daca il tii de manuta e mai sigur pe el cu premergatorul...


pupici la bebei si la mamici
allamia
Postat pe 26 August 2009 10:11
Bine spus, parerile sunt impartite...mama imi spunea ca atunci cand sta in fund singur si se ridica in patut in picioare singur poate fi bb pus in premergator...si toate chestiile ca daca il pui merge pe varfuri nu prea cred. Vero calca pe toata talpa, chiar daca am pus-o cate putin in mergator de la 6 luni. Acum are 7 luni si se ridica in patut singura si daca o tin de manute paseste de numa...si oricum depinde si de copil.
Va pup...si cel mai bine faceti voi cum credeti, deoarece fiecare bb e diferit.
ralucimp
Postat pe 27 August 2009 21:37
si eu dupa 7 luni am pus-o in premergator.Ea in schimb mergea cu spatele iar la 9 luni a facut primi ei 3 pasi singura ca m-am si speriat ca se opreste drept in zid ma luat prin surprindere sa ridicat si a plecat ca o racheta. Eu am avut un premergator cu 2 trepte de inaltare ca sa ajunga mai bine la podea.Cam toate sunt asa in ziua de azi.Si la inceput si ea mai mult pe virfuri mergea chiar daca ajungea cu toata talpa la podea.
alinakatt
Postat pe 28 August 2009 15:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cat se ia din indemnizatie in luna cand incepi munca? 4 De la: anamaria_racu 15 Iunie 2010 16:26
Iritatie scutec 3 De la: horobeanu 13 Aprilie 2009 22:03
Mamici din Medias 1 De la: ralucimp 3 Noiembrie 2009 15:49
rosu in gat 9 De la: anaROBERT 19 Februarie 2010 01:31
Lumina naturala in camera copilului 6 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:52
Setari Cookie-uri