mergem la mare?

ma gandesc sa merg la mare,dar nu stiu cum va rezista Raul la temperaturile astea,desi o sa am grija sa stea la umbra si restul...voi ati reusit sa mergeti cu un copil de 4,5 luni la mare?
iullius
Postat pe 19 Mai 2009 19:56
buna noi stam in constanta si anul trecut am vrut sa duc bebita la plaja avea 9 luni... am intrebat pediatrul si mi-a spus ca pot sa o duc dupa orele 17 dar cu cortul si sa o tin data neaparat cu crema de protectie... si tinuta cat mai putin in soare direct.... si in aceste conditii am renuntat.... nu am dus-o decat asa pe la orele 19 sa facem aerosoli plimbata pe malul apei si atat... in vara asta am liber sao duc si sa o tin sub umbreluta, dar tot asa dupa ora 17 sau dimineata pana in ora 10....pooopicei de la noi
deliarebecca
Postat pe 19 Mai 2009 20:23
buna....noi mergem cu Bia la plaja saptamanal, asta si pt ca stam in Doha si aici e fff cald,deja 40grade iar mersul la plaja e aici ca iesitul la voi cu bebeii in parc.

i-am luat crema cu protectie 50,si o ung mereu adica si inainte si dupa ce o bag in apa si o tin numai la umbra cd o scot din apa,sub umbreluta.iar cd suntem in apa are sepcuta tot timpul pe care i-a tin uda mereu.pana acum nu am avut probleme cu ea,adica sa faca insolatie sau sa se arda. si nici nu am stat mai mult de 3-4h cu ea.

la inceput i-a fost frica si plangea cd intra in apa,dar acum e tare incantata.i-am luat colac dar nici nu vrea sa stea.plus ca ii cam place sa mai bea si cate o gura din apa.

probabil ca pt voi o sa fie mai greu cu caratul cam intregii case pt bebe,ca o sa ai nevoie de atatea...dar merge zic eu.

acum ramane la latitudinea fiecaruia si face cum crede ca e mai bine pt bebe.

va pup si sanatate
horobeanu
Postat pe 19 Mai 2009 21:09
aaaaaaaaaaaaaaaa,am uitat sa-ti spun ca Bia are 10 luni...poate 4.5 luni e cam micut.
horobeanu
Postat pe 19 Mai 2009 21:11
Eu stiu ca pana la 6 luni nu e voie sa stea direct la soare bebe(adica soare puternic ) .iar crema de protectie e indispensabila.si cu factor de protectie mare.
ninutza_kidz
Postat pe 20 Mai 2009 00:34
off,pacat. tare as fi vrut sa-l vad cum inoata.deja vroiam sa-i cumpar scutece speciale pt mare si lotiune...chiar nu pot?deloc,deloc?
iullius
Postat pe 20 Mai 2009 10:11
iullius, poti sa mergi la mare. dar dai copilul cu crema, cu un tricou si iesiti dimineata si seara. pt baie poti sa ii pui un bazin mic pe plaja si seara se va incalzi apa repede. si cu o umbrela tot timpul dupa voi, chiar daca nu e soarele tare.
adrica
Postat pe 20 Mai 2009 12:17
noi tocmai venim de la pesdiatru, care ne-a zis ca recomandarile medicilor sunt ca pana la un an jumate sa nu duci copilul la plaja, iar dupa un an jumate sa stea oricum mai mult la umbra, sub umbreluta etc (nu pe cearsaf la soare ca un adult), crema de protectie solara Mustela 50+, palarie, multe lichide...

Si , mersul la plaja , a zis intre orele8-10 dimineatza, si seara dupa ora 17.

Asta ne-a zis noua, dar la mare am vazut si copilasi pana intr-un an...
pinicuta
Postat pe 20 Mai 2009 12:18
De ce nu vb cu medicul copilului? Doar el il cnuoaste cel mai bine si are cel mai avizat cuvant de spus...
pinicuta
Postat pe 20 Mai 2009 12:20
oricum, depinde f mult de clima tarii in care traiti voi (caci nu m-am dumirit din ce tara sunteti... ): evident ca in Sahara nu o sa duci copilul la soare la varsta asta de pilda... Dar in Spania de exemplu nu cred ca sunt contraindicatii pt plaja la inbceputul verii...
pinicuta
Postat pe 20 Mai 2009 12:27
Va zic eu ca anul trecut am fost la mare impreuna cu nepotelul meu care avea atunci 11 luni. Intradevar a fost tinut in permanenta sub umbreluta, l-a daut cu crema de protectie non stop, baticut in cap in permanenta, chiar daca nu prea vroia si sa stiti ca n-a avut nimic. S-a comportat exemplar, dar dragii mei, pentru mine, ala nu e concediu pentru parinti. Toata ziua cu mancare speciala pentru el pe plaja, nu puteau sa manance linistiti la o terasa ca el vroia in brate, nu vroia sa stea in carut, du-te si culca-l si tot asa. Eu mi-am spus mie insami ca nu voi pleca cu copil asa mic la mare. Poate ca sunt egoista (sora mea mi-a zis ca din moment ce are copilul, viata ei, linistea ei, fericirea ei nu mai conteaza), dar eu voi incerca atat cat voi putea sa ma simt si eu bine, sa-mi acord catve a zile de relaj. Adica daca va fi sa plec la mare, claaaaaar in primul an voi pleca fara bebe. Aaaaa, si inca ceva, sa stiti ca pe la plaja am mai depasit orele alea stricte, adica putea sa ne prinda si 11.30, chiar 12 pe plaja, si poate ca uneori ne duceam pe la 4 dupa amiaza si in general intre orele astea ne plimbam intre statiuni, cu bebe in carut bineinteles.
kidz000722
Postat pe 20 Mai 2009 12:29
are dreptate sora ta, mai ales ca o cura helio-marina (dupa o anumita varsta cum am zis, nu chiar asa de nou-nascuti) face mult bine sanatatii si dezvoltarii copilului, deci o sa TREBUIASCA sa mergi cu el la mare (ca doar nu il trimiti la plaja cu bona si tu stai sa iti faci separat un concediu "de relaxare".... eventual mergi de 2 ori: o data cu el si o data fara el daca ai cu cine il lasa). In primul lui an de viata noi nu l-am dus decat la munte, dar anul asta mergem la mare si sunt sigura ca ii va placea f tare.
pinicuta
Postat pe 20 Mai 2009 12:36
Eu ma refeream la varste d-astea fragede, cand nici nu merg in picioare, nu mananca si ei ceva la o terasa, trebuie sa le faci mereu separat. Si ce cura helio-marina, ca n-au fost niciodata dimineata devreme cu copilul pe malul marii sa respire aerul ala specific. Ei mergeau numai cu noi si cum noi de cele mai multe ori ne trezeam tarziu, numai dupa amiaza mergeam pe plaja.
kidz000722
Postat pe 20 Mai 2009 12:54
Buna,

Noi am fost cu Rares la mare la 6 luni. I-a placut la nebunie in apa. Eu zic ca atata vreme cat eviti soarele direct (cel putin pana cand e o temperatura rezonabila - inainte de ora 10 dimineata si dupa 17 dupa-masa ar fi intervalul ideal sa iesi cu el), ai grija sa fie hidratat si pregateste-te pentru multa oboseala, soarele ii oboseste pe cei mici in general.

bb28263
Postat pe 20 Mai 2009 12:57
nu se pune problema unui concediu pt ca ajungem intr-o ora si ceva de mers cu masina.cred ca raman totusi la a merge la un bazin special pt copii mici.sper sa gasesc unul prin zona,ca vreau sa vad cum se comporta in apa.bine,vom mai merge si la iarba verde (stam la munte si soarele nu e chiar atat de puternic)
iullius
Postat pe 20 Mai 2009 13:37
iulius tu unde locuiesti ca am inteles ca nu in romania. Noi suntem in italia si aici se gasesc bazine si cursuri aqua-motricita pentru nou nascuti cam in fiecare cartier. Ideea de al duce la un bazin este exceptionala, in general dupa 4 luni se pate duce si le place foarte mult copiilor. Stau in compania altor bebei si se fac si tot felul de exercitii care ii ajuta la dezvoltarea muschiilor. Si ca sa iti raspund si la intrebarea despre masaj, la aceste piscine speciale se fac si cursuri de masaj, sau daca nu poti intreba pediatrul/a care iti poate recomanda un curs de acest gen, care in general sunt gratuite sau subventionate de primarie. Si in maternitati/spitale de copii te poti interesa - asta daca esti in italia
La mare noi am fost prima data la 8 luni insa nu era inca asa cald si nu am intrat nici in apa.
corina_dragoi
Postat pe 21 Mai 2009 14:10
tot in italia,dar mai la nord,Belluno se cheama provincia.e cam la 80km nord de venetia.ce bine e de tine ca locuiesti la milano!eu fac acum certificatul de nastere romanesc si titlul de calatorie si trebuie sa fac multe drumuri la milano...
iullius
Postat pe 21 Mai 2009 15:33
bine la milano depinde din ce punct de vedere privesti. Da a fost bine ca am avut consulatul aproape dar tot mi-am facut 1000 de draci din cauza cozilor si a lipsei de respect cu care esti tratat acolo.. dar in fine a trecut si nici nu vreau sa mai aud de ei

Deci cum iti spuneam in italia sunt foarte bine organizati in ceea ce priveste activitatile parinti-copii, si cred ca it va fii relativ usor sa gasesti un curs de masaj si/sau o piscina.

Pt masaje: http://www.aimionline.it/index.php
corina_dragoi
Postat pe 22 Mai 2009 13:37
normal,ca doar tot romani lucreaza si acolo. am gasit o piscina in apropiere,fac chiar cursuri pt bebelusi inca de la 4 luni...merg azi sa vad ce si cum
iullius
Postat pe 22 Mai 2009 14:10
Abia asteptam si noi concediul........anul trecut l-am ratat ,anul asta in Delta cu piticii mei!Maria numai bine implineste un an......daca respecti cateva reguli esentiale nu cred sa existe neplaceri .....
oto_otto2000
Postat pe 22 Mai 2009 16:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum scapam de vergeturi post-natale? 17 De la: O_K 14 Mai 2011 01:16
CAMPANIE DE CRACIUN-CASTIGATI 100 EURO 1 De la: crys_1976 17 Decembrie 2009 17:14
doctorul stanciu de la budimex\???? 4 De la: alice_david77 23 August 2009 11:52
Dr. Ala Danilceac, solicitare urgenta de informatii!! 89 De la: mediana_kidz 25 Septembrie 2013 11:47
buna 1 De la: dany_remy73 23 Decembrie 2008 11:27
Setari Cookie-uri