anticonceptionalele si sarcina

buna mamicilor
am 29 de ani si dupa 9 ani de anticonceptionale ( fara pauze) dorim foarte mult sa avem un bebe
sotul meu e innebunit de bucurie la gandul ca de acum inainte vom putea sa avem un bebe si eu la fel dar acum nu stiu cand voi ramane insarcinata, astept cu nerabdare sa se intample minunea dar...rabdare
puteti sa imi dati sfaturi cu ceea ce trebuie sa fac avand in vedere ca am AB rh negativ iar cel al sotului nu il cunosc?
ce ma indemnati sa fac...am renuntat la pastile de o luna si inca nimic
va multumesc mult de tot
GABRIELA79
Postat pe 17 Martie 2009 11:28
eu zic asa mai intai gaseste un ginocolog bun care te va consulta si iti va da mai multe sfaturi iar parerea meu este ca dupa 9 ani de anticonceptionale fara intrerupere sunt mari sanse sa nu ramai prea repede pentru ca bebelusul format nu se poate nida in mucoasa atrofiata din cauza pilulelor. Ar fi foarte bine daca ai lasa o pauza de cateva luni....., inainte sa concepeti un bebe. Spun asta nu numai pentru ca embrionii formati nu se mai pot nida si mor ci si pentru ca din cauza aceleiasi atrofii a mucoasei uterine ai sanse mai mari de a avea un avort spontan in primele luni sau o nastere prematura, etc. Iti dai seama ca daca se mai adauga si urmarile unui chiuretaj... sansele de a avea un bebe al vostru scad serios.
Ar fi foarte bine sa iei suplimente de B12 si de magneziu pentru refacerea aceste mucoase. Poti incepe inca de pe acum cu suplimentele astea si bineinteles cu acid folic. chiar daca e sarcina, vitaminele si mineralele le poti lua fara griji. Eventual poti lua un preparat special pentru gravide (Materna, Centrum materna, Prenatal, etc)
Oricum ai deja mere grija sa nu iei medicamente etc, chestii care ar putea fi nocive sarcinii
Numai bine si sa ai parte si de un bebe frumos si santos!
SEBY1YEAR
Postat pe 17 Martie 2009 13:00
iti multumesc din suflet pentru sfatul dat si il voi urma
sunt in italia de 4 ani si mereu am stat in cumpana daca sa facem un copil anul asta... ba la anul... si uite asa a trecut timpul si s-au facut atatia ani de luat pastile, si din cauza faptului ca am decis sa termin facultatea tot asa am amanat mereu
aici la doctor toti mi-au spus ca nu are nimic daca iau pastile fara pauza si m-am increzut in ei, mai ales ca am fost in trei locuri la doctor si toti mi-au spus acelasi lucru
acum, dupa ce mi-ai spus sunt putin ingrijorata, sper sa imi mai treaca dupa ce ma duc la vizita ginecologica ( pe 1 aprilie) sa vedem ce imi mai spune doctorul atunci
iti multumesc din suflet pentru sfatul dat
GABRIELA79
Postat pe 18 Martie 2009 10:13
si sa auzim in curand de un bebelus
SEBY1YEAR
Postat pe 18 Martie 2009 16:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Alimentatia la bebeii de 4 luni 33 De la: dianecrii 29 Aprilie 2009 15:17
Absorbante terapeutice Love Moon 2 De la: rogozraluca 4 Iulie 2009 19:37
bone in constanta 4 De la: dana73_76 11 Septembrie 2011 16:11
Dupa 1 an de gradi tot nu vrea sa mearga si plange 6 De la: Lya_Maris_1 12 Iunie 2013 19:28
RUGAMINTE... 1 De la: deliarebecca 24 Februarie 2009 08:28
Setari Cookie-uri