colici la bebe

Am o fetita de 2 sapt. si plange si se scanceste la fiecare 2 sec de durere de burtica. I-am dat baby calm si laricol nu stiu ce sa mai fac cu ea. O alaptez, dar cand o iau durerile nu vrea sa suga. Am grija ce mananc si beau ceai de anason, am citit despre ceva medicamene de baut aici ma poate ajuta cineva cu mai multe detalii? Va rugam ca ne e frica sa asteptam noaptea, ca nu se mai poate odihni deloc saracuta, e moarta de obosita!...o mamica disperata!
kidz000937
Postat pe 11 Mai 2009 13:53
hmmm.. stiu.. si al meu a patit la fel, dar credeam ca a fost asa devreme pt ca el a fost hranit numai cu biberon.. in fine..
daca o doare f f tare si plange incearca sa o culci pe burta si sa ii pui ceva cald la burtica..
noi am incercat tot felul de la baby drink pana la bonisan.. nu a mers cu nimik pana am descoperit colic baby - e ceva mai scump, dar a 2a- 3a zi dupa ce a luat nu l-a mai durut si dupa o luna i-au trecut de tot!!!
oricum stiu ca durerile au fost asa de mari ca daca il intorceam de pe burtica pe spate nu se oprea din urlat
sper sa iti fie de folos
dianecrii
Postat pe 11 Mai 2009 14:24
incearca sab simplex
pinicuta
Postat pe 11 Mai 2009 14:25
ce e colic baby ceai sau picaturi ?...ca sora mea are probleme cu bb ei a incercat toate minunatiile si degeaba eu cu sebi nu am avut asa probleme la 7-8 saptamanii nu mai avea nimic si ea tot la san alapteaza .
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Mai 2009 14:29
colic baby - picaturi
la noi sab simplex si bonisan nu au mers nici cat ceaiul baby drink
din cat imi aduc aminte sab simplex nu prea e natural..
dianecrii
Postat pe 11 Mai 2009 14:37
la noi cu sab simplex facea patzulici si ragaia imediat ce i-l dadeam si se linstea
pinicuta
Postat pe 11 Mai 2009 14:39
si eu le-am cam luat pe toate la rand cu sebi dar i-a trecut mult mai repede si nici nu au inceput la 2 saptamani cred ca pe la vreo 4 saptamani oricum la noi colicii au durat vreo luna si jumatate cam asa desi vecina ma incurajase ca nepotica ei a avut colici pana la 5 luni si jumatate ca ma pregatisem sa plang si eu cu sebi dar nu a fost sa fie asa aveam mare grija la alimentatia mea dar apoi am inceput sa mananc si fructe de fapt doctorita mea a zis asa sa mananc un mar inainte de a alapta cu vreo ora daca plange de burtica a doua zi sa nu mai amnanc daca nu plange a doua zi pot sa mananc si 1 kg de mere ca nu de la mere face colici si uite asa cu cat mai multe fructe
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Mai 2009 14:45
Razvanel a avut colici cum a venit de la spital (ziua 6), dar durerile mari si urletele au venit in saptamana 2 de viata.. totul a durat pana la 2 luni jumate.. acum nu mai are nimic desi am intrerupt de atunci colic baby-ul..
dianecrii
Postat pe 11 Mai 2009 14:50
buna....si fetita mea a avut colici si am tras cu ei pana la 3 luni.... atunci am schimbat ceaiul.... ca baby drik,baby calm,sab siplex,bonisanul parca nu mai dadeau rezultate..si am inceput sa ii dau ceai de chimen cu anason si nu va zic ca asa am scapat de colici....eu si acum ii mai dau ceiutul acesta ca ajuta la burtica....pooop la mamici si bebici si burticute sanatoase sa aveti
deliarebecca
Postat pe 11 Mai 2009 15:02
e bine ca a mers asa, in fond toate calmantele astea fie ele picaturi sau ceaiuri sunt tot pe baza de chimen si anason, doar ca mai au si alte lucruri pe langa (in general chimicale :( )
dianecrii
Postat pe 11 Mai 2009 15:07
da ai mare dreptate si de ce sa nu ii ajutam cu un ceiut natural???eu sunt foarte multumita de ceaiul asta si dupa cum va spunea si acum ii mai dau sa bea ..da nu in fiecare zi ca printesa mea face figuri si nu vrea in fiecare zi acelasi ceai asa ca azi musetel,maine tei...si l-e luam la rand pe toate...aaaa ca mi-am amintit eu sa ii mai calmez colicii o luam in brate si o lipeam cu burtica de burta mea si metoda asta ajuta la calmarea durerilor...
deliarebecca
Postat pe 11 Mai 2009 15:15
Am si eu o intrebare: pot sa pun zahar in ceai? Bebele meu nu vrea ceai deloc. Isi face scarba cand ii dau. Are 3 sapt. si i-am dat ceai anticolici dar il scuipa, il da afara.

tanase_claudia
Postat pe 9 August 2009 13:09
ai incercat babydrynk?e putin dulce.....
silviatatu
Postat pe 9 August 2009 13:11
sau sirop anticolici?
silviatatu
Postat pe 9 August 2009 13:12
nuuuuuuu, fara zahar pana la 1 an cel putin. O sa se obisnuiasca, e normal sa nu-i placa gustul, dar incerca baby drink, e pt colici si e usor dulce.
aly_raz
Postat pe 9 August 2009 13:13
noi am folosit ceai babydrink la pliculete si sab simplex picaturi ( nu am avut probleme)
ALEXANDRU28
Postat pe 11 August 2009 17:54
noi am folosit ceai baby drynk si sirop simplex si a fost ok.nu prea am stiut de colicii.succes
sa iti traiasca bb
anisoara_danaila
Postat pe 11 August 2009 20:50
Iubita, si micuta mea a avut probleme cu colicii! Credeam ca nu se mai termina si cu aceste colici.. noi am trecut peste cu greep water! Ceea ce stiu este ca daca tu esti linistita, si bebele o sa fie mai calm si cu mai putine dureri. Pupicei si sigur o sa treceti si peste colici
Ilenus
Postat pe 12 August 2009 09:51
Pentru colici cele mai bune medicamente sunt INFACOL, iar daca nu merge Infacol, se da COLIEF. Colief este mai scump dar este imposibil sa nu mearga, deoarece este cel mai bun medicament pt colici din Europa, de aceea este si asa scump. Eu vand aceste medicamente care sunt aduse din Anglia. Preturile sunt Infacol-40 ron, iar Colief-80 ron, sunt sigilate , termen de valabilitate 2010. Mai vand si Gaviscon Infant tot din Anglia, este pentru reflux la bebelusi, adica varsaturi. pretul este de 40 ron. Cine doreste aceste medicamente sau, la cerere, alte medicamenete care nu se gasesc in tara, sa ma contacteze la nr 0734505981(Bitza).

Succes tuturor mamicilor de pe acest site!
kidz000847
Postat pe 16 Septembrie 2009 12:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
kilograme in plus dupa nastere??? 8 De la: garbo224646 22 Septembrie 2011 00:59
concediu 2 De la: ruschita 18 Februarie 2009 17:29
Leacuri babesti sau nu pentru copii 77 De la: bau 5 Noiembrie 2016 08:17
vaccin inainte de sarcina 1 De la: karen79 14 Noiembrie 2008 00:17
de unde pot cumpara o pompa pentru alaptat? 9 De la: garbo_381025 9 Septembrie 2013 08:55
Setari Cookie-uri