cresa sau bona?

buna mamici. Am un bebe de 1 an si jumatate, o sa incep serviciul curand, si inca nu m-am hotarat ce sa fac cu el... La cresa particulara e cam departe de noi, as pierde zilnic o ora jumatate pe drum, plus trezitul lui cu noaptea in cap, la cresa de stat sunt multi copii si nu stiu cum ar putea sa aiba grija de toti, iar bonele... nu stii peste cine dai.
Voi cum ati prcedat cu bebe? ce alegere ati facut?
loredanacosas
Postat pe 20 Martie 2009 00:39
andrei alnostru tot un an jumate are, in sept ma intorc (sau ar tb) la munca. Am decis sa incercam cu o gradinita particulara (primesc copii de la un an si 3 luni chiar) - cea de stat primeste de la 3 ani, iar la cresa de stat nu ne-am mai interesat (tot asa, ne-am ganidt ca o sa i se acorde mai multa atentie la cea particulara). Am dat adeja avansul si vom incepe probabil prin iun-iul, cu un program scurt (8-12) sa vedem cum se acomodeaza. Daca e ok, prin august il trec la programul lung (pana la 6-7 seara). Vreau sa aiba timp sa se acomodeze si sa se simta in largul sau cu orice solutie vom alege. De asta vreau sa incepem mai devreme procesul. Daca nu ii va fi bine acolo (se imbolnaveste, plange non-stop si nu mananca nimic etc, sau daca constat ca e nefericit in vreun fel la gradi), o sa ii cautam o bona (bunicile ies din discutie la noi), deja mi-a promis cineva ca o sa vb cu o vecina (tipa cu care am vb este bona chiar ea, am cunoscut-o in parc cu copilul cu care sta, e super tipa: se poarta mai frumos ca mine chiar, prin aceea ca nu doar sta cu copilul si ii face si de mancare, dar stie O GRAMADA de cantece si poezii si mereu i le canta copilului - eu nu prea stiu asa de multe - iar copilul ala o iubeste tare mulkt). Acuma, na, desigur, vecina ei nu e chiar ea (si oricat de vecina ar fi, tot am suspiciunile si temerile mele), asa ca vom vedea.. Sper sa se acomodeze bine la gradi (ca acolo macar dau 10 mil :10 vrea si bona), dar in astia 10 mil intra si mancarea (gata gatita si mereu alta, la fiecare masa altceva,ceea ce eu nu pot sa ii gatesc , ca doar nu stau toata ziua la cratita, si chiar daca ar gati bona tot trebuie sa cumpar ingredientele deci se adauga alti bani) si in plus acolo e in colectivitate, socializeaza, se joaca mereu (iarna daca stai numai in casa, mereu cu aceleasi jucarii si aceeasi minte care nu mai stie ce joc sa inventeze, e mare lictiseala, asa macar la gradi se inventeaza mereu cate ceva. Si in plus, stand acolo cu copiii ma gandesc eu ca ar tb sa inceapa sa manance mai bine (sa se molipseasca unul de la altul cu pofta de mancare). Si mai am un ultim argument: daca el cu bona va fi nefericit eu nu voi sti de ce (chiar si daca filmezi toata casa, in parc tot nu o poti filam ca sa stii ce face ea), dar la gradi daca el e nefericit si ceilalti la fel, atunci deduci logic ca se poarta urat cu ei. (si poti sa actionezi in consecinta), pe cand asa cu bona, poate o sa stau sa ma intreb de ce ecopilul meu trist: ii e rau, a patit ceva etc (el a avut si niste probl medicale si este inca in evidenta dr -preventiv- pana la 4 ani )

La gradi asta au program asa: la 8 il duci (vara nu o sa fie probl ca andrei daca sta in parc pana seara, adoarme devreme si la 7 dim e in picioare si plecam cu sotul o data afara). La 8.30 au mic dejun:lactate (cereale culapte, paine cu cascaval, paine cu unt etc) La 10.30 gustare calda (placinte cu mere/branza, corn , macaroane cu branza etc). La 12.30 supa , apoi se culca de la 1 la 4 . La 4.30 felul 2 (piure cu carne, tocanite, spanac cu orez si carne, fasole verde, mazare, omleta la cuptor etc), la 6.30 (aprox) pleaca acasa. (Eu termin programul de lucru la 5, si ajung la gradi , de la servicu, fac o juma de ora. Vinerea termin(am ) chiar la 2.30 (sa vedem daca nu s-o fi schimbat cate ceva in astia 2 ani ), si gradi e f aproape de casa, la 2 statii de troleu. faci 5-10 min pe jos (sunt statii mici, si oricum prima statie ocoleste larg blocul nostru, deci daca iei toleul din spatele blocului sunt 2 statii, daca iei din fatza ar fi una)
ruschita
Postat pe 20 Martie 2009 09:16
ruschita, de unde esti? vad ca la crese este aglomeratie mare. si eu trebuie sa gasesc una. nu m-am gandit ca la gradinita ar accepta si copii mai mici de trei ani. poate merita sa incerc.
ana2008
Postat pe 20 Martie 2009 14:39
din bucuresti-cartier pajura, suntem. gradi particulara este!are 2 grupe "baby" ca de cresa adica. au zis ca nu conteaza daca are pampers, conditiile lor pt a accepta copilul sunt: sa manance mancare intreaga sau maruntita cu furculita (nu pasatla robot!)-adica sa nu se inece cu ea. si 2: sa nu doarma in mai lmulte reprize pe zi ci doar o data. Gradinita winnie, o gasesti pe net.
ruschita
Postat pe 20 Martie 2009 14:54
multumesc ruschita. esti draguta ca mi-ai raspuns.
noi suntem din brasov. cautam acum cresa pentru ianuarie. si este plin peste tot la stat. la particulare inca nu am intrebat. la noi in oras nu sunt prea multe crese. trebuie sa mai cautam. sper sa putem rezolva si sa o primeasca si pe bubulina mea undeva. nu m-am gandit ca este asa o problema.
ana2008
Postat pe 20 Martie 2009 15:08
nici la particulare nu gasesti loc pt ianuarie?ca mai e apropape un an
ruschita
Postat pe 20 Martie 2009 15:10
am incercat la stat. la particulare inca nu am intrebat. mi-ar place sa am ceva referinte de la parinti in legatura cu cresele particulare. dar tot ce am aflat este in legatura cu cele de stat.
si eu m-am gandit ca m- am interesat din timp si uite ca tot este greu. la cresa poti sa duci copilul incepand cu orice luna a anului, nu-i asa? nu doar din septembrie. la gradi trebuie doar din septembrie? incerc sa-mi dau seama cum se stabileste numarul de locuri la cresa.
ana2008
Postat pe 20 Martie 2009 15:22
noi am fost acolo si ni s-au parut ok, si educatoarele pareau iubitoare de copii si vesele si linistite, si copilasii pareau tare fericiti. avem si o vecina care a avut fetita acolo si a zis ca au fost multumiti. sa vedem daca ne vom adapta
ruschita
Postat pe 20 Martie 2009 15:26
nu stiu la alte gradi?crese cand se fac inscrierile. Aici unde ne-am dus noi a zis ca daca sunt locuri te poti inscrie oricand, iar daca vrei sa rezervi din timp un loc pt luna X, dai un avans si pe urma te duci sa te inscrii conform rezervarii. Noi asa am facut, am dat avans si acum mereu cand trecem pe langa gradi urcam treptele si eventual intram si in hol sa ne acomodam cu ideea
ruschita
Postat pe 20 Martie 2009 15:31
ce bine ca puteti face asta! si eu as vrea la inceput o perioada de acomodare, ceva de genul doua zile pe saptamana, program scurt, ca sa se poata obisnui mai usor cu personalul, copiii si mediul. am cautat putin pe net si am gasit o gradi in brasov care primeste copii de la 2 ani. pana la urma cred ca asta va fi solutia.
ana2008
Postat pe 20 Martie 2009 15:48
multumesc Ruschita! noi nu avem nici o cresa asa aproape din pacate, iar noi incepem servicul dimineata la 7,30.. deci sa plecam de acasa pe la 7, iar bebele ar trebui deci trezit de pe la 6
am vazut si eu bone prin parc care se ocupa de copii, dar fff putine, majoritatea erau sub orice critica... nu lasa copilul sa alerge, sa puna mana pe nisip.. ii tin de manuta si-i plimba asa...copii de o varsta cu al meu, deci 1an jumatate-2 ani
noi avem un parculet mic si ne stim intre noi, iar pe unii copii vad ca nici macar nu-i scot la plimbare zilnic, sau pe unii ii scot f. putin
loredanacosas
Postat pe 20 Martie 2009 18:33
tocmai: bona este dicutabila..
ruschita
Postat pe 20 Martie 2009 18:37
eu pe unele chiar le-as "para" la parinti, dar sotul zice sa nu ma bag..
oricum eu daca as apela la bona, mi-as pune "spioni" in parc - mamici care stiu ca stau in concediu.. si le-as intreba zilnic cum s-a purtat bona cu al meu, o alta mama cred ca ar sesiza ce nu face bine bona
loredanacosas
Postat pe 20 Martie 2009 18:40
buna fetelor
Sa va spun cum a facut fratele meu care are o fetita de 3 ani. Cumnata mea s-a intors la servici f. devreme si deci au apelat la o bona inca din primele luni, cand varianta cresa sau gradinita era excusa. Ca sa o poata controla, pentru ca nu aveau incredere ca are grija bine de copil, au pus camere de supraveghere in toate camerele, au facut un fel de big brother. In acest fel puteau vedea si auzi tot ce se intampla in casa. E adevarat ca afara nu mai aveau controlul, dar macar in casa.
Acum fetita merge la gradinita particulara care este si aceasta dotata cu camere de supraveghere pe care parintii le pot urmari prin internet.

corina_dragoi
Postat pe 23 Martie 2009 11:04
unde e gradinita ata, ce gradinita e? (in bucuresti da?)
ruschita
Postat pe 23 Martie 2009 11:20
o astfel de gradinita mi-ar placea la nebunie dar din nefericire la noi in oras nu exista
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Martie 2009 12:23
da, in bucuresti, stiu 2 de la fratele meu, una prin cotroceni si cealalta in cartierul de vile de pe prelungirea ghencea. Daca te intereseaza o sa aflu mai multe detalii: nume, adresa, preturi, etc.
corina_dragoi
Postat pe 23 Martie 2009 22:19
nu, mersi mult, e sunt departe tare de nio (noi stam pe langa casa scanteii). poate cea din cotroceni eventual... hai intreaba-l de cea din cotroceni, sa vedem si ce program au etc. mersi mult
ruschita
Postat pe 24 Martie 2009 08:56
l-am intrebat pe fratele meu despre acea gradinita su uite ce mi-a radpuns:
"Buna ,
nu mai stiu cum se numeste .. avea camera dar eru mai ciudati .. adica costa f mult si trebui a sa te "selectioneze " adica ei hotarasc daca te primesc .. si doar in vacanta de vara se fac inscrieri "

Oricum mai sunt si altele. Poate reusesti sa gasesti una la tine in zona.
Multa bafta
corina_dragoi
Postat pe 25 Martie 2009 14:18
hai sa va zic si eu........pe otto care are 6 ani jumate l-am avut de la 10luni la 2 ani cu bona ....am avut noroc de o doamna de nota 20...de la 2 ani l-am dat la cresa de stat in Bucuresti , cart Titan pe str.lunca bradului.......conditii super ,personal super,mancare super .....eu am fost f multumita.....Ca sa prindeti un loc in cresa inscrie-l in timpul anului eu l-am inscris dupa ce incepuse anul pt ca multi s-au inscris inainte dar apoi i-au retras din diverse motive cel mai des intalnit neadaptarea copilului....acelasi tratament o sa il aibe si surioara lui diferenta ca la ea stau pana la 2 ani acasa si nu mai apelez la bona.......succes!
oto_otto2000
Postat pe 25 Martie 2009 14:35
despre cresa de stat....cateva cuvinte .nu mai sunt ce au fost odata...s-au modernizat sunt subventionate de stat,mancarea si meniul este facut de un nutritionist,grupele sunt indrumate de doua persoane o asistenta si o ingrijitoare.......au sala de sport proprie dotate corespunzator varstei lor au dormitor separat si sala unde mananca si mai fac diverse activitati.....de sarbatori pregatesc si mici montaje cu ei si sunt rasplatiti de fundatii si de primarie cu cadouri.....implicarea parintilor cum se face la gradinite nu este permisa....programul este de la 6.30 la 5.30 .este o solutie pt familiile care nu-si permit gradi sau crese particulare.pupici la bebici!
oto_otto2000
Postat pe 25 Martie 2009 15:04
despre adaptarea copiilor la cresa sau la gradinita sunt multe de spus, eu nu am experienta in asa ceva insa aici in italia se practica o metoda cel putin interesanta de care din pacate in romania nu, eu nu am auzit. Se practica o perioada de 2 pana la 4 saptamani de adaptare a copilului cu despartirea de mama mai multe ore pe zi si cu introducerea intr-un ambient nou, necunoscut. In primele 3-4 zile copilul merge la cresa/gradinita o ora pe zi insotit de mama care sta in sala de clas intr-un colt fara sa zica sau sa faca nimic, doar ca cel mic o poate vedea, faza a 2 este tot de o ora dar in care mama sta jumatate din timp afara, fara ca sa mai poata fii vazuta de catre copil, a 3-a faza este de a lasa copilul sa manance la cresa/gradinita si luat inainte de somnic, se stau aproximativ 2 ore, si ultima faza este de a lasa copilul sa si doarma acolo - sa se trezeasca fara mama. Timpi difera de la copil la copil si de cum reactioneaza.
Personal mi se pare o solutie buna, o despartire mai blanda, facuta treptat, care, cred ca ajuta mult la adaptarea mai usoara a copilului.
corina_dragoi
Postat pe 25 Martie 2009 16:25
pai asa o sa facem noi, la gradi asta unde am dat avansul: in prima zi mergem impreuna, stam impreuna sa ne jucam o juma de ora- o ora si plecam, a doua zi mergem , stau un pic, plec cand nu ma vede si stau in camera directoarei, iar cand o zice educatoarea ca nu se mai intelege cu el ma duc si eu sa ma vada. si tot asa. mai intai il las la program scurt, adica pleaca inainte de culcare, o luna-2, si pe urma trecem la program lung cu somnic, iara o luna-2, asta inainte sa ma intorc eu la munca. asta e planul, acuma sa vedem cum ne vom acomoda...
ruschita
Postat pe 25 Martie 2009 17:14
Dragele mele , am si eu fetita la gradi din pajura si este ok
Super treaba
nicolageorgiana
Postat pe 22 Aprilie 2009 20:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum scapam de vergeturi post-natale? 17 De la: O_K 14 Mai 2011 01:16
ce facem cu tantarii 27 De la: ALEXANDRU28 27 Iulie 2009 13:11
Mod de administrare Septilin 15 De la: garbo_5507 12 Iulie 2012 14:19
"special" pentru .... "doamnele" nemultumite de subiectele de pe forum! 492 De la: eu_geminy 21 Septembrie 2010 03:21
strabism 26 De la: garbo188498 23 Mai 2011 11:18
Setari Cookie-uri