nasterea prin cezariana

as vrea mai multe informatii despre nastera prin cezariana cum vi s a parut aceasta experienta ?
onutza_kidz
Postat pe 10 Noiembrie 2008 12:42
Buna Onutza!
Depinde ce anume vrei sa stii despre nasterea prin cezariana?Eu am nascut acum 1 an si 3 luni un baetel. Mie mi sa parut usor,singurul disconfort sunt injectiile si faptul ca nu te poti misca cum vrei tu cam o saptamana.Eu dupa 2 zile coboram 4 etaje ca sa imi iau pachetele cand sotul nu putea sa urce la mine.Depinde si de firea fiecaruia ,daca esti "rea de boala"cum se spune in batrani adica bolesti si la o simpla gripa o sa iti fie greu.daca vrei sa mai stii ceva ma gasesti pe mess petronela_obreja.pupici
Iannis
Postat pe 10 Noiembrie 2008 14:13
eu optez pt aceasta modalitate de ami aduce bb pe lume si as fi vrut sa stiu cum a fos refacerea dak a durat mult si dak ti ai putut lua bb in brate ?
ms pt k ma i bagat in seama pupici multa sanatate tie si lu bb
aaaaaaaaaa si inca ceva a fost cezariana la cerere sau a fost necesara?
onutza_kidz
Postat pe 11 Noiembrie 2008 21:30
nu am fost niciodata adepta nasterii prin cezariana, dar la data de29.08.08, am nascut prin cezariana, nereusind sa nasc natural,din motive medicale la momentul acela. nu a fost nimic de speriat, pe timpul operatiei este f bine, eu chiar am adormit. frica de operatia in sine , de anestezie, nu am avut-o pt. ca nu a fost timp sa ma gandesc avand contractii prea mari. daca tu te programezi pt. cezariana poti sa o faci cu toata increderea pt ca e totul super ok. durerile de dupa sunt foarte putin simtite , eu cel putin am avut dureri usoare a trei-a zi de la nastere iar in a patr-a zi deja ma simteam f bine. doar cu slabitul o sa fie mai greu dar o sa te ajute alaptatul sa slabesti, eu am slabit in 3 luni 20 kg (da am avut de unde pt ca am pus pe mine 35 kg pe timpul sarcinii) fara sport. este ok sa nasti prin cezariana iar daca ai incredere in tine si nu exagerezi cu statul la pat de frica operatiei proaspete, totul o sa decurga normal, ca si cum ai fi nascut natural.succes.
nmihaela
Postat pe 12 Noiembrie 2008 13:52
merci pt raspuns iti doresc multa sanatate si va voi anunta ce am facut
onutza_kidz
Postat pe 12 Noiembrie 2008 17:23
din experienta mea, ca am trecut prin ambele variante(cezariana si nastere naturala),va pot spune ca nasterea naturala este dureroasa,dar trece mai repede si dupa aceea nu ai probleme(daca este totul facut cum trebuie);
cezariana iti ofera lipsa durerii in timpul nasterii,dar(in functie de organismul fiecareia),dupa aceea iti poti reveni destul de gDe un singur lucru sa tineti cont:daca faceti cezariana,oricat v-ar fi de greu(ca va fi),ridicati-va si umblati cat mai mult(este esential).Chiar daca este dureros,ridicati-va si mergeti cate 2 pasi (la propriu) si va asezati daca nu mai puteti
rexona
Postat pe 13 Noiembrie 2008 08:32
ai dreptate dak totul e facut cum trebuie dar cred k nu mi e frik de nastere cat mi e teama de faptul k nu ar decurge totul cum trebuie si o greseala a cadrului medical ar duce la complicatii cum am auzit la multe doamne ms pt k mi ai poivestit experienta ta multa sanatate tie si copilor tai
onutza_kidz
Postat pe 13 Noiembrie 2008 12:28
FOARTE ADEVARAT CE ZICE ROXANA, ESTE IMPORTANT SA TE RIDICI SI SA TE PLIMBI PUTIN CATE PUTIN, SA NU BOLESTI LA PAT , O SA VEZI CA PRINZI INCREDERE IN TINE CAND O SA TE RIDICI SI O SA FACI CATIVA PASI SI APOI VINDECAREA SE FACE MAI REPEDE.
nmihaela
Postat pe 13 Noiembrie 2008 19:38
Am nascut prin cezariana acum o saptamana si doua zile - pe 7 nov - nu a fost o experienta prin care sa-mi doresc sa mai trec (sper ca peste vreo doi ani sa imi schimb parerea, ca vreau o surioara pentru micutul meu)! mi-a fost foarte rau in timpul interventiei, dar acum ma simt foarte bine! in ziua operatiei si in noaptea urmatoare am primit calmante , asa ca nu am simtit nimic (am avut epidurala, adica am fost constienta in timpul interventiei... atat cat am putut din cauza starilor de rau), dar a doua zi dimineata m-am ridica din pat, am facut baie, am mers pe culoarele clinicii taras-taras ca o babuta, dar o babuta batoasa, am tinut spatele drept desi imi venea sa ma tin de operatie si sa stau aplecata! dupa amiaza celei de -a doua zi a fost dureroasa=dureroasa, imi curgeau lacrimile fara sa ma pot controla (cand ma doare ceva plang ca un copil!~ ). Am trecut bine si noaptea aceea, iar de a doua zi a fost din ce in ce mai bine! Dupa trei zile mi-a dat drumul acasa, adica luni, ultimele doua injectii anticuagulare mi le-am facut sngura, luni si marti seara! marti am dat pansamentul jos si am facut baita in cada - ce dor imi era de o baie buna si fierbinte! operatia se vindeca frumos! mai uit sa am grija si sa nu fac efort - desi sotul meu ma cearta! ma ocup de bebelus, fac curat in casa, ca de obicei! nu am stare! in schimb ma mai doare spatele de la epidurala, asta ma enerveaza, mai ales ca in timpul sarcinii nu am avut deloc dureri de spate! sper sa imi treaca curand! concluzie: cu siguranta Doamne-Doamne nu ne da mai mult decat putem duce!!!
Iar cand ma uit la minunatia mea de baietel ma topesc toata si imi vine sa nu il mai las din brate! noroc ca ma aduce sotul meu cu picioarele pe pamant!
elanicol
Postat pe 16 Noiembrie 2008 22:35
ma bucur pt tine multa sanatate tie si lu bb
onutza_kidz
Postat pe 17 Noiembrie 2008 17:14
Ma bucur elanicol ca ai scapat de burtica.sa-ti traiasca baietelul, asteptam poze cu el.

Si eu am nascut prin cezariana acum 1 an si 3 luni.A fost ok pt mine, m-am refacut f repede.Dureri nu a avut dupa ce m-am trezit din anestezie, eu nu am cerut nici un calmant, doar ce imi bagau ei in perfuzii fara a le spune eu, adica vreo 2 ore dupa ce mi-am revenit veneau f des asistentele si-mi bagau ceva in perfuzie si banuiesc ca erau calmante.Spre dimineata-eu am nascut seara la 20.30 a venit o asistenta sa ma intrebe daca ma doare burta ca sa stie daca mai imi baga calmant si i-am zis ca nu, la fel cand am fost dusa la lehuze mereu ne intrebau asistentele ca daca avem nevoie de calmant sa cerem, dar nu mi-a trebuit.depinde f mult de organism.Pupici
laura_paisan1983
Postat pe 17 Noiembrie 2008 20:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
constipatie sau nu? 8 De la: bluerose 13 Februarie 2010 20:15
Bona,un subiect asa de controversat...dar atat de necesar... 15 De la: SEBY1YEAR 6 August 2009 14:08
mersul in premergator.... 13 De la: alinakatt 28 August 2009 15:31
Bona / menaj Piata Iancului 1 De la: simonca 11 Ianuarie 2012 15:26
Antibiotice 6 De la: vasilicasavoiu 15 Aprilie 2009 13:21
Setari Cookie-uri