igiena la sugari

am o fetita de sapte luni si de fiecare data cand face treaba mare o spal la fundulet dupa care ii dau cu putin bepanten,dar tot e rosie intre bucute,ce ma sfatuiti sa fac,nici partea intima nu imi place cum arata,poate stiti metode de intretinere a acelei zone mai bune va multumesc.pup toate mamicile si bebici lor
clara_kidz
Postat pe 18 Martie 2009 16:00
pe vremea noastra era o alifie CUTADEN (acum am descoperit REVIKEN, miroase si are textura exact la fel, eu cred ca e acelasi). Eu am baietel (deci cu partea "ginecologica" nu te pot ajuta decat prin aceea ca pt mine a fot bun Cutadenul cand eram copil ), dar pt funduletzul rosu pe care Bepantenul nu il vindeca, Revikenul este f bun (dar nu-i da de multw ori, o data pe zi sau maxim 2) Funduletzul l-am mai videcat de roseatza si cu betadina (pur si simplu stergeam (ca si cum as unge) cu betadina (de fiecare data cand il schimbam:betadina nu face rau organismului, este un dezinfectant si cicatrizant, chirugii dau cu el si prin burta pacientului in timpul operatiei, deci rau NU face) si in scurt timp a trecut.
ruschita
Postat pe 18 Martie 2009 16:05
noi am scapat de problema cu crema baby, preparata in farmacie, speciala pentru iritatii de scutec. Daca tot e rosu, poate ar trebui intrbat doctorul, sa nu fie altceva. In rest, multa sanatate!
gabirere
Postat pe 18 Martie 2009 16:06
eu alternez cu cremele ...pe bebelina am dat-o o perioada cu crema de fundulet de la nivea acum o dau cu neopreol care contine untura de peste si este super buna.......iar o data de doua ori pe zi o las in reprize de 10 minute in funduletul gol......succes!
oto_otto2000
Postat pe 18 Martie 2009 16:15
da. funduletul gol. si ne-a mai zis dr ceva:apa cu bocarbonat (ca poate sunt scaunele prea acide, mai ales daca papa san) adica sa ii speli (stergi) funduletul cu apa cu bicarbonat)
ruschita
Postat pe 18 Martie 2009 16:50
de partea intima nu te pot lamuri ca am baietel dar de eritem fesier noua ne-a trecut cu klorane eryteal spray reparateur poti sa o speli si cu ceai de galbenele de mai multe ori pe zi cam asa a fost la noi in prima luna ca era foarte cald si transpira si se inrosa asa ca-l mai lasam fara pampers si il spalam cu ceai...
SEBY1YEAR
Postat pe 18 Martie 2009 17:08
Ce as putea sa iti spun este ca dr copilului , cand s-a nascut, mi-a spus ca sa nu folosesc servetele cand il sterg ci tot timpul sa il spal cu sapunel si apa calduta dar bineinteles ca nu am facut asa ,imi era muuult mai comod sa il sterg si sa ii dau cu crema insa cand a fost iritat(chiar fff rau) am ascultat ce mi-a zis si de fiecare data il spalam local in vanita cu apa calduta si apoi un dermatolog mi-a zis sa ii dau cu o crema pt bebelusi de la mustela(pt iritatii) , costa in jur de 30 ron insa este fff buna.
Si dr meu cand am nascut, (prin cezareana) mi-a spus ca apa cu sapun este cel mai bun dezinfectant. Betadina, intradevar este tot ce a spus Ruschita ca este, si eu am folosit-o insa nu in acest scop.
Si acum il spal cu ceai de musetel( il sterg cu o compresa uda) iar in fiecare seara la baita mai fac un ceai, asa se si cheama,, ceai pt baita bebelusului'' este foarte ieftin sau poti pune in apa de baita romazulan, este un concentrat de musetel.eucat am folosit romazulan nu am avut deloc probleme insa nu l-am mai gasit...
carla_dana_p
Postat pe 21 Martie 2009 16:21
Eu folosesc crema de galbenele si cand s-a iritat tot cu ea i-am dat nuami ca ea s-a iritat foarte rar si a durat maxim 2zile.
maria_serafim
Postat pe 21 Martie 2009 17:16
m am confruntat cu aceiasi problema si acum folosim NEOPREOL unguent e super ....... o dau doar dupa baie seara si nu am mai avut nici o problema e pe baza de ulei de peste e singurul unguent de care eu am fost multumita si il folosesc de cand avea 1 luna mult rezultatele apar dupa prima utilizare succes si sanatate lu bb
onutza_kidz
Postat pe 23 Martie 2009 10:05
buna,
am avut si eu probleme cu fetita destul de grave cand avea cateva luni, i-am dat cu tot felul de creme,am ajuns cu ea la spital si facuse bubite ,mi-a spus sa-i dau cu albastru de metil
ii curgea sange din bubite
nu stiam ce sa mai facem,a fost groaznic.intr-o zi mi-a recomandat cineva sa fac ceai de rostopasta si sa o sterg cu vata imibibata in ceai.
nu am crezut ca o sa rezolv ceva dar nu aveam nimic de pierdut ptr ca nu stiam ce sa mai incerc.
am fost la spital de urgenta cu ea si mi-a dat cu o solutie rosie ,dar fara nici un rezultat.
am facut ceai de rostopasta si am spalat-o la fundulet.
va rog frumos sa ma credeti ca in 3 zile nu a mai avut nimic.
bubitele s-au vindecat si nu a mai avut nimic.
cand s-a mai inrosit putin la fundulet am unso cu nidoflor
acum are 3 ani si 9 luni si numai avem probleme de genul acesta
poate va ajuta ce-am sris eu
cucoanesm
Postat pe 8 Mai 2009 15:38
fa-i igiena cu ceai de musetel si las-o cateva minute sa se aeriseasca. E foarte sanatos pt pielea ei sa stea cel putin 30 min pe zi cu funduletul gol (bineanteles, cateva minute la ficare schimbare)Am avut o prietena care a trecut prin asa ceva si stiu cat de greu i-a fost sa se vindece. Noi folosim bepanten din maternitate si nu am avut probleme, e foarte bun, insa am inteles ca si crema de galbenele e ok. Sanatate multa!
aly_raz
Postat pe 8 Mai 2009 15:46
noua cu sudocream ne trec bubitsele in cateva ore..
inainte il dadeam cu mustella, dar a facut o gramada de bubitse la un moment dat care nu mai treceau si desi am incercat cu albastru de metil si cu alte creme, pana nu am incercat sudocream nu au trecut..
dianecrii
Postat pe 8 Mai 2009 16:18
De la: clara_kidz, la data 2009-03-18 16:00:28am o fetita de sapte luni si de fiecare data cand face treaba mare o spal la fundulet dupa care ii dau cu putin bepanten,dar tot e rosie intre bucute,ce ma sfatuiti sa fac,nici partea intima nu imi place cum arata,poate stiti metode de intretinere a acelei zone mai bune va multumesc.pup toate mamicile si bebici lor
garbo168728
Postat pe 20 Septembrie 2010 11:59
NOUA NE TRECE FOARTE REPEDE IRITATIA CU CREMA DE GALBENELE,TOT TIMPUL NE UNGEM CU CREMA SI NE TREC IRITATILE DE LA FUNDULET.NE ITITA FOARTE TARE SERVETELELE UMEDE DEACEA DE FIECARE DARA NE SPALAM CU APA SI SAPUN.
garbo180464
Postat pe 5 Mai 2011 13:49
464, si de ce ne spui noua chestiile astea? de ce nu le spui maica-ti? crezi ca vom veni noi sa va dam cu d-alea la fundulet, in locul ei? ori sa va spalam noi cu apa si sapun?
PS: cati gemeni sunteti p-acolea?
Thor_again
Postat pe 5 Mai 2011 14:01
De la: Thor_again, la data 2011-05-05 14:01:01464, si de ce ne spui noua chestiile astea? de ce nu le spui maica-ti? crezi ca vom veni noi sa va dam cu d-alea la fundulet, in locul ei? ori sa va spalam noi cu apa si sapun?
PS: cati gemeni sunteti p-acolea?



OMUL POTRIVIT LA TOPICUL POTRIVIT
zece-florin chilian
garbo011266
Postat pe 5 Mai 2011 14:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bebelusul meu vomita 14 De la: raluca08 12 Noiembrie 2009 15:50
Fara olita fara pampers, visul orcarei mamici!!! 5 De la: alinakatt 10 August 2009 13:38
buna 3 De la: selia 26 Februarie 2011 10:11
indemnizatia pentru cresterea c opilului la barbati 2 De la: ERICK 23 August 2010 23:02
crese in sectorul 6 1 De la: Lory07 18 Ianuarie 2009 16:25
Setari Cookie-uri