al doilea copil

Draga Elanicol,am citit cu foarte multa admiratie toate raspunsurile pe care le-ai oferit cu atata amabilitate.Crezi ca imi poti spune ce trebuie sa fac daca am un bebe de 19 luni si raman insarcinata cu al doilea?Pot intra din CIC1 in concediu medical(deoarece am o afectiune cronica ce m-a tinut in medical si la primul bebe) ,apoi i prenatal si in CIC2?Multumesc anticipat!
lara_kidz
Postat pe 26 Ianuarie 2009 16:46
Mamicilor,m-am adresat lui Elanicol fiindca am citit raspunsurile pe care le-a dat si sunt foarte documentate.Asta nu inseamna insa ca nu am incredere in voi.Astept raspunsurile voastre cu sufletul la gura!va pup pe toate!
lara_kidz
Postat pe 27 Ianuarie 2009 08:00
fetelor,dragilor,stie cineva raspunsul?va pup si astept!!vreau inca un bebe !!!!
lara_kidz
Postat pe 27 Ianuarie 2009 20:04
Buna dimineata Lara! scuze pentru raspunsul intarziat, dar nu am citit decat astazi mesajul tau! mutumesc pentru cuvintele frumoase, incerc sa dau de fiecare data un raspuns pertinent, dar poate uneori si mai gresesc! in ceea ce te priveste, daca micutul tau are 19 luni (adica un an si 7 luni), asta inseamna ca imediat v-a implinii doi anisori, si se presupune ca trebuie sa te intorci la munca! daca intentionezi sa ramai insarcinata, sarcina e cu probleme si medicul iti recomanda concediu de risc maternal, chiar pe toata perioada sarcinii, automat dupa nasterea bebelusului intrii in concediu crestere copil! conditia este sa nu intrerupi, adica sa nu ai perioade in care sa nu figurezi cu venituri supuse impozitarii! indiferent de calea pe care o alegi, concediu de risc maternal sau concediu medical pentru orice alta boala, daca ai continuitate, totul e in regula! cel mai bine e sa te sfatuiesti cu medicul tau ginecolog, si daca tot spui ca ai o boala cronica, sigur o sa te ajute in acest sens. Dupa concediul de risc maternal - eliberat la recomandarea medicului ginecolog - intrii cand ajungi in luna a saptea in concediu prenatal/postnatal (126 zile calendaristice), cu conditia indeplinirii a min 42 de zile dupa nasterea bebelusului si apoi cu ziua urmatoare incetarii concediului postnatal, intrii in concediu pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de doi ani. Daca am fost prea incurcata in exprimare sau mai ai intrebari, astept feedbak-ul tau. Numai bine iti doresc!
elanicol
Postat pe 29 Ianuarie 2009 07:25
Ti-am scris un mesaj ,Elanicol ,de multumire,dar nu stiu daca a ajuns la tine ,asa ca mai scriu unul.
La primul bebe am avut concediu de la 3 luni.In concluzie,zi-mi daca am inteles corect,daca intru din prima zi de dupa CIC1 in concediu medical ,apoi in prenatal,postnatal,pot intra si in CIC2.
Vreau sa procedez asa,deoarece seful meu e mare terorist si mi-a transmis ca daca vreau sa mai fac un bebe sa-l fac acum,fiindca mai tarziu il incurc foarte tare(nu a folosit alte amenintari,stie ca nu are dreptul sa faca absolut nimic,trebuie sa respecte legea!),deoarece cand am plecat in concediu pentru primul bebe,a trebuit sa angajeze pe cineva din exterior pe termen limitat pana la terminarea concediului meu,iar daca eu ma intorc,nu-i va prelungi contractul tipei respective.Ideea este ,de fapt, ca fiind un loc de munca cu multe responsabilitati,foarte solicitant si deloc bine platit, a gasit foarte greu un inlocuitor ,ceea ce nu stie daca va ma reusi sa faca in cazul in care eu stau la serviciu inca un an si apoi intru iar in concediu.De aceea daca eu stau in concediu in continuare,are inlocuitor asigurat.
Cam asta e!Oricum voi intreba doctorul,fiindca de fiecare data cand am fost la control,aproape ca a strigat sa nu fac bebe timp de 2 ani!Te tin la curent!Multumesc inca o data pentru amabilitate!Esti o scumpa!
lara_kidz
Postat pe 29 Ianuarie 2009 10:41
Am recitit mesajul meu si suna ca si cum seful imi dicteaza cand si cati copii sa fac.Nu,nu e asa!Indicatiile lui au coincis cu dorinta noastra de a face un fratior pentru baietelul nostru.Daca nu ar fi fost asa,as fi cautat alt serviciu(ceea ce oricum voi face ) sau chiar m-as fi intors si as fi avut o noua sarcina peste un an,deoarece e viata mea si e dreptul meu sa decid ce se intampla cu aceasta.Dar adevarul este ca ne dorim mult inca un bebe,iar daca stau acasa am grija si de primul bebe,pe care nu vrea sa-l dau la gradinita de la 2 ani si alta solutie nu as avea.Noi nu avem bunici disponibili si nici finante pentru baby-sitter.Sper sa primesc insa acordul medicului,am mari emotii.
lara_kidz
Postat pe 29 Ianuarie 2009 13:36
Buna draga mea! am primit si mesajul privat! nu am avut timp sa iti raspund! pana la urma totul depinde de momentul cand ramai insarcinata! functie de asta o sa vedem cum faci!!! ideea de baza este ca nu trebuie sa ai intrerupere!! eventual daca nu ramai imediat insarcinata sa intrii in concediu medical pentru ingrijirea copilului bolnav - se acorda 14 zile pe an pentru boala obisnuita a micutului intre 2 si 7 anisori! daca e ceva mai grav se prelungeste aceasta perioada! ne mai auzim si ne mai sfatuim! astept vesti! pupici
elanicol
Postat pe 30 Ianuarie 2009 09:18
lara in aceiasi situatie sunt si eu...daca astept doi ani trebuie sa ma intorc...si incurc treburile ai nascut cu cezariana, banuiesc...totusi am auzit si exceptii...ca nu au asteptat doi ani...dar nu stiu care sunt riscurile
dia28
Postat pe 30 Ianuarie 2009 09:54
Chiar acum am vorbit cu o prietena care e insarcinata cu al doilea bebe la 1 an si 6 luni dupa cezariana,la acordul medicului.Deci se poate!Dar fiecare organism reactioneaza altfel si trebuie sa cer si eu acordul medicului.La fel sa faci si tu,didina.
Hai ca am sentimentul ca va fi bine si vom fi din nou mamici.Sa ne ajute Dumnezeu pe amandoua!
Elanicol,te tin la curent!
lara_kidz
Postat pe 30 Ianuarie 2009 15:55
Azi sunt fericita!Am primit acordul medicului!!!Voi face un bebe!Acum sa ne ajute Dumnezeu sa reusim !
Ma vad cu ea saptamana viitoare pentru retete de vitamine,acid folic,etc,dar intamplator am dat de ea pe strada si mi-a spus ca nu trebuie sa mai astept.Ultima oara cand am fost la fel de fericita a fost cand am aflat ca sunt insarcinata cu primul meu bebe.Rad intruna!
lara_kidz
Postat pe 31 Ianuarie 2009 14:43
iti tinem pumnii....
dia28
Postat pe 2 Februarie 2009 13:39
lara multa bafta si sa te ajute Dumnezeu
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Februarie 2009 14:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum scapam de vergeturi post-natale? 17 De la: O_K 14 Mai 2011 01:16
ALOCATII PTR.COPII SI ALTE STIMULENTE 2 De la: oto_otto 28 Martie 2009 14:50
va rog sa-mi trimite-ti si mie cartea cu diversificarea mancarii la bebe adresa mea de meil e alexandrina0103@yahoo.combebe 6 De la: garbo164689 27 Martie 2012 23:17
nu doarme 14 De la: kidz007106 15 Martie 2010 19:40
probleme pe parcursul sarcinii...sau fobiile noastre! 6 De la: kidz004054 3 Noiembrie 2009 13:43
Setari Cookie-uri