Criza vigantolului

Buna!
ma poate lamuri si pe mine cineva de ce nu se mai gaseste vigantol in farmacii? am fost astazi la toate farmaciile din oras (slobozia) si nu am gasit...
nu au mai primit de 3 sapt!!!!
pai si eu ce fac?
e ceva in neregula cu el, s-au certat iar farmacistii cu casa nationala de asigurari, a dat faliment producatorul????????
mai are cineva problema asta????????
andracalin
Postat pe 28 Aprilie 2009 01:49
1. in bucuresti se gaseste (poate nu la toate farmaciile, nu am mers sa intreb la toate)
2. din luna mai nu se mai da vigantol (se da doar in lunile cu R (septembrie-aprilie)
3. vigantolul era pus sub semnul intrebarii de mai mult timp (ca nu ar avea d efapt suficienta substanta activa, sau..nu mai stiu care era problema, dar ziceau ca nu e bun, si ca mai bine sa ii dai vitamina D)


intreaba mai bine medicul pestriatru ce e de facut (ca daca nu se gaseste oricum nu mai ai cum sa i-l dai, indiferent cat de bun sau rau era. Daca vrei iti cumpar eu cateva sticlute si ti le trimit (daca iti trebuie pt mai tz)
pinicuta
Postat pe 28 Aprilie 2009 08:06
pinicuta, maine mergem la doctor pentru vizita de 8 luni... o sa intreb ce se intampla si ce sa fac...
o farmacista mi-a spus de vitamina D3 parca, dar nu am cumparat inainte sa vorbesc cu docorita noastra....
in ultima instanta, o sa apelez la ajutorul tau... asta daca nasul nostru nu se duce prin bucuresti saptamana viitoare...
andracalin
Postat pe 28 Aprilie 2009 10:17
andra, poti sa ii dai D3 linistita. dar eu de cind am nascut am primit vigantolul si ulterior vit D3 de la pediatra. nu l-am cumparat niciodata. cumpar doar sabsimplex-ul. dar treci pe D3 linistita. eu ii dau 1 pic impreuna cu 10 pic de sabsimplex, cu lingurita seara inainte de laptele de la culcare.
adrica
Postat pe 28 Aprilie 2009 10:24
asa am inteles si eu, ca poate doctorita sa ti-l dea.... noua nu nea dat ea niciodata... ma rog, poate le pastreaza pentru cazuri mai grele in familie si da numai celor care nu-si pot permite... ca asa face de obicei... celor care isi permit sa-si cumpere, nu le da gratuit niciodata...

oricum, o sa-i propun sa-mi dea ea, iar cand o sa gasesc de cumparat, o sa-i inapoiez sticluta... nici eu n-as vrea sa iau portia unui copil mai amarat...

nu vreau sa sugerez ceva cu chestia asta, cum ca nu va permiteti... departe de mine gandul asta...
andracalin
Postat pe 28 Aprilie 2009 10:33
andra, stai linistita, ca nu ma simt jignita. pediatra noastra da la toti copii, indiferent de starea materiala.
adrica
Postat pe 28 Aprilie 2009 10:39
nici noua nu ne-a dat niciodata vigantol pt bebe , dar pt cel mare acum 4 ani primeam mereu ( e drept ca era o alta doctorita) cred ca depinde de medic
rose_kidz
Postat pe 28 Aprilie 2009 12:46
stai ca nu inteleg: iti da dr sticlute? (adica sticla, fizic, ti-o da, sau doar reteta?), ca daca iti da reteta nu ai sanse mai mari sa gasesti gratis decat daca vrei sa cumperi medicamentul Eu nu am auzit de dr care dau flacoane de medicamente, chiar ei direct... Noua nu ne-a dat si nici nu am auzit la altcineva Si eu care credeam ca trebuie sa fie cam aceleasi practici in toata tara
pinicuta
Postat pe 28 Aprilie 2009 13:19
si nici chestia cu "daca iti permiti sa cumperi nu iti dau gratis" nu ma satisface, adica ce, nu toti copiii au aceleasi drepturi? ca sa nu mai zic ca daca tu ai salariu mai mare, atunci si contributiile tale catre casa de asigurari sunt mai mari (sau nu?). oricum, nu vad rostul in a face asemenea discriminari intre pacienti: nu sunt fonduri suficiente pt toti sau ce? (nu toti parintii cotizeaza la casa de santate?
pinicuta
Postat pe 28 Aprilie 2009 13:21
noi am primit pt cel mare si din maternitate la nastere , si de la medicul de familie ( nu reteta) sticlute cu vigantol, dar asta se intampla in 2004
rose_kidz
Postat pe 28 Aprilie 2009 13:43
si eu am primit vigantol la amandoi copiii de la nastere ,dupa ce am iesit din spitaladica 2 iulie anul trecut, i-am dat de la o saptamana si inca mai am ca ii dau doar 3 picaturi dimineata,bine mai sar cate o zi cand uit dar nu e ceva grav zic eu.cand se va termina o sa-i zic la dr pediatra sa ne mai dea o reteta sa iau in continuare bineanteles daca mai e necesar[o sa-i fac si niste analize sa fiu mai sigura]va pup si sanatate multa
silviatatu
Postat pe 28 Aprilie 2009 14:26
eu nu am porimit de nicaieri nici o sticluta, pe foaia de iesire din maternitate zicea: profilaxia rahitismului:vigantol 2 pic/zi per os. voi ce intelegeti din asta?ca eu deja incepusem sa imi chinui mintea sa isi aminteasca nr total de oase din corp si de fapt "per os" inseamna "pe cale orala" Asta e ot ce mi s-a "dat " de la maternitate cu referire la vigantol. nici macar reteta nu mi-au dat... (nici gratis nici ne-gratis), mai tarziu abia m-a dumirit si pe mine pediatrul ce e cu vigantolul asta . andra, aprpo, sa ma anunti cat mai repede daca vrei sa iti iau eu vigantol , caci se pare ca si pe aici sunt pe terminate rezervele din farmacii...
pinicuta
Postat pe 28 Aprilie 2009 14:30
pinicuta tu de unde esti?eu sunt din sibiu si mie mi-a dat vigantol la amandoi copiii.ce sa zic?oare de ce nu sunt toate spitalele la fel de dotate ca la noi?spitalul din sibiu a fost sponsorizat de pampers si e dotat cu mobilier super si patuturi de bebelusi,fiecare mamica are pe bebe langa ea,cate 2 paturi in camera f fain.
silviatatu
Postat pe 28 Aprilie 2009 14:40
eu, din bucuresti
pinicuta
Postat pe 28 Aprilie 2009 14:41
stiu eu,nu este nici un alt inlocuitor al vigantolului?in caz ca nu se mai gaseste in farmacii?
silviatatu
Postat pe 28 Aprilie 2009 14:47
am gasit vigantol in final la o farmacie - erau ultimile 3 sticlute , si mi-au spus ca nu se mai fabrica , iar ca inlocuitor mi-au recomandat D3. sper sa-mi ajunga pina la 2 ani , apoi mai vedem
rose_kidz
Postat pe 28 Aprilie 2009 18:44
citeam undeva ca vigantolul nu mai are nici un efect dupa doua saptamani de la desfacerea sticlutei,nu stiu ce sa mai cred
silviatatu
Postat pe 28 Aprilie 2009 21:18
noua ni s-a zis ca 3 saptamani de la desigilare tine valabilitatea sa
pinicuta
Postat pe 28 Aprilie 2009 22:37
pinicuta, am auzit si eu chestia cu valabilitatea. am intrebat la pediatra me si a zis ca nu e adevarat. sa il dau pina termin sticluta.
adrica
Postat pe 28 Aprilie 2009 23:26
stii,,,si mie mi-a zis dr acelasi lucru si nu stiu ce sa mai cred,oare e obligatoriu sa le dam vigantol?ce s-ar putea intampla daca nu le-am mai da?eu de ex mai sar cate o zi,cand uit.
silviatatu
Postat pe 28 Aprilie 2009 23:30
nu e problema daca uiti o zi sau doua. dar trebuie sa ii dai.
adrica
Postat pe 28 Aprilie 2009 23:31
pinicuta, peste vreo ora, doua, ma duc cu el la doctorita si vedem ce ne spune... daca oricum il vor scoate de pe piata, atunci nu cred ca mai are sens sa ne cumperi, pinicuta, ca doar n-o sa fac stoc de marfa... tudor are 8 luni, asa ca pana la 2 ani tot va trebui sa cumparam altceva...
oricum, multumesc din nou pentru intentie....
andracalin
Postat pe 29 Aprilie 2009 08:31
Nu mai bagati atata vigantol in copii ca acum e soare afara ,mai ales ca si laptele praf contine vitD.In loc sa va impacientati pe aici ca nu se mai fabrica vigantol ,mai bine scoateti copilul jumatate de ora in soare sa absoarba vitamina D prin piele.
Ete na ca trebuie sa va invatz eu !
kidz000353
Postat pe 29 Aprilie 2009 09:08
Nu vreau sa jignesc medicii, dar sa stiti ca din punct de vedere al compozitiei si efectelor medicamentelor eu am mult mai multa incredere in farmacisti. Eu am o verisoara care este farmacista si mi-a zis ca se cruceste cand vede ca dau pe aceeasi reteta medicamente care interfereaza unele cu altele sau prescriu medicamente f puternice copiilor sub varsta permisa si daca parintele nu se uita si el un pic pe prospect sau farmacistul nu ii spune sau n-are incredere in el e vai de copilul ala ce urmari poate avea in timp. Ca de cele mai multe ori efectele negative ale medicamentelor nu apar imediat, ele se vad in timp. Eu personal, am luat cateva tepe de la medici cu niste medicamnete, verisoara mea imi spunea nu le lua ca nu sunt pt. ceea ce ai tu, sunt simple calmante, care nici macar nu sunt bune, si imi daduse si 3 cutii pe care am dat o gramada de bani, si pentru ca atunci nu aveam asa mare incredere in ea, era proaspat absolventa, le-am cumparat si din 90 de pastile nu cred ca am luat 5. Credeti-ma ca de atunci ori de cate ori iau medicamente o sunt pe ea sau ii cer ei parerea ce sa cumpar de la farmacie. Ea nu ii judeca pe medici, ea zice ca e proasta programa scolara la medicina ca nu invata mai nimic despre medicamente si atunci daca nu citesc din proprie initiativa nu au de unde sa stie.
kidz000722
Postat pe 29 Aprilie 2009 09:34
Kidz 000353 sa inteleg ca tu nu-i dai copilului pina la 2 ani vigantol sau vitamina D, astepti sa-o ia din laptele praf si de la plimbarile afara ?
Dar pt.copii care nu maninca lapte praf ce sfaturi ai ? ca vad ca le stii pe toate
rose_kidz
Postat pe 29 Aprilie 2009 10:10
Draga mea,eu am terminat medicina veterinara si cam stiu cum sta treba cu medicamentele.Nici unui animal nu-i administrezi timp de 2 ani aceasi substanta zi de zi,doar daca vrei sa faci experimente pe el.II dau vit D fetitei mele in anotimpul rece.Vara chiar n-are rost.
kidz000353
Postat pe 29 Aprilie 2009 10:51
)pai daca ai urmarit mai atent, asta s-a spus inca de la inbceput: ca se administreaza doar in lunile reci: septembrie-aprilie... citeste mai atent pana sa "ne inveti" (ca oricum medicina veterinara nu se aplica la om, sau tu asa iti tratezi copilul, ca pe un animal? )
pinicuta
Postat pe 29 Aprilie 2009 11:26
buna mamicilor. si eu ii dau fetitei mele tot vitamina D3.ii dau in fiecare zi cate 4 picaturi si avem 9 luni.

eu am citit in cartea mama si copilul ca vit d3 se administreaza ZILNIC pana la 18 luni si apoi DOAR IN LUNILE CU R. acum nu stiu ce sa zic, mai bine intrebam medicul pediatru ca sa ne lamurim. la noi aici in doha, nu se da vit d3 deloc la copii, deci depinde de loc,medic,obiceiuri.

va pup
horobeanu
Postat pe 29 Aprilie 2009 11:33
pai dar la doha nici nu e iarna nu? daca e soare mereu ce vitamina D sa mai administreze oamenii? poate ca de asta nu obisnuiesc medicii de acolo sa dea vit D
pinicuta
Postat pe 29 Aprilie 2009 11:34
da!ca se absoarbe prin piele!nu?
dar daca e inbracat bine copilul?pe unde se absoarbe?
silviatatu
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare nasc? 5 De la: ubita 21 Noiembrie 2009 22:39
CF2 3 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 15:10
Mamici din orasul Constanta 148 De la: office_salinasusesi_ro 29 Aprilie 2010 16:40
dentitia 15 De la: vasilicasavoiu 6 Mai 2009 11:52
Tuse urata la bebe 10 luni 106 De la: aly_fab 2 Februarie 2017 01:00
Setari Cookie-uri