fetelor, ce vaccin trebuie sa faca o gravida inainte de nastere?

mi-a transmis asistenta medicului de familie ca tre sa trec pe la cabinet sa imi faca ceva vaccin.. stiti despre ce vaccin e vorba?,,.. poate am inteles gresit dar no.. nus.. intreb si eu.. :)
adryaana
Postat pe 5 Decembrie 2009 14:37
ce vaccin? eu nu am facut nimik deact ecografii si analize de sange si urina.oare ce vaccin vrea sa iti faca?in cate luni esti?ai probleme cu sarcina?
mada_sabina
Postat pe 5 Decembrie 2009 15:12
buna...in ce luna esti?...ai cumva rh ul neg? eu una nu am facut nici un vaccin inainte de a naste si nici pe perioada sarcinii,in afara de dozarile cu anticorpi k am rh ul neg.pop si nastere usoara
carter
Postat pe 5 Decembrie 2009 15:13
buna.. am rh negativ si mi-am facut de 2 ori analizele pentru anticorpi si au iesit negativ..absenti.. au zis acelea de la centrul de transfuzii ca nu trebuie sa fac nimic daca is absenti.. in rest nici o problema cu nasterea.. sarcina mea e mare.. 38 de saptamani.. poate a inteles sotul meu gresit ca e vb de vaccin.. trec luni sa vad despre ce e vorba..
adryaana
Postat pe 5 Decembrie 2009 15:21
Si eu am RH-negativ si am doua nasteri bine prin cezariana dar fii linistita ca totul e OK daca nu tiau iesit anticorpii.
Succes draguta de tine
lumi_store
Postat pe 5 Decembrie 2009 18:23
multumesc lumi.. sunt linistita in ce priveste faza cu anticorpii doar ca nu stiu la ce vaccin se refera.. de aceea am deschis subiectul:)
adryaana
Postat pe 6 Decembrie 2009 16:01
adryana vacinul de 8 luni asa face medicul de famile la toat gravidele
raluca08_kidz
Postat pe 7 Decembrie 2009 14:34
Ce vaccin de 8 luni? cum se numeste si pentru ce e? Eu stiam ca femeia gravida chiar nu tb sa ia medicamente decat cele necesare sau imperios obligatorii...
IriCris
Postat pe 7 Decembrie 2009 15:00
Nici eu nu am auzit de nici un vaccin la fel ca si cristinajobs stiu ca nu se face nimic dar .....ma rog, multi medici multe cazuri cam asa e mai nou.
Succes fetelor...
lumi_store
Postat pe 7 Decembrie 2009 17:07
Este vorba de vaccinul dT (diftero tetanos) se face la gravide la unele o singura doza, la unele in doua doze, difera in functie de vaccinarile gravidei din copilarie, daca le are sau nu pe toate. Este un vaccin care se face in luna a 8-a si daca e nevoie si in luna a 9-a, un vaccin care intr-adevar se face prin medicii de familie gratuit. Eu tocmai l-am facut saptamana trecuta si ce m-am chinuit sa fac rost de el ca medicul de familie de o luna se chinuia sa-l ia de la casa de sanatate si nu a reusit. Sunt si persoane care nu l-au facut, nu este absolut obligatoriu, este un vaccin care protejeaza mama si fatul de o eventuala infectie la nastere. Si este un vaccin permis in timpul sarcinii.
kidz000722
Postat pe 7 Decembrie 2009 17:37
ei fetelor am aflat despre ce vaccin era vorba...kidz000722 are dreptate, antitetanosul era..eu nici nu stiam ca trebuie facut.. mi sa explicat si mie intradevar ca e necesar pentru a/l feri pe bebe de eventuale infectii.... mi la facut gratuit si nu parea ca la obtinut greu:)..
adryaana
Postat pe 7 Decembrie 2009 20:33
Buna fetele, am facut si eu vaccinul antitetanos, in doua doze, una la 7 luni si alta la 8 luni, la sfatul medicului de familie. Cele care sunteti insarcinate intrebati din timp, din cate stiu eu se pare ca e un vaccin optional, nu e obligatoriu si de aceea unii medici uita sa-l recomande. E foarte bun pentru ca il protejeaza in primul rand pe bebe de eventualele infectii din maternitate. Multa sanatate si sarcini usoare!
aly_raz
Postat pe 7 Decembrie 2009 22:54
fetelor.. oare vaccinul si-a facut efectul? mie mi sa facut cu o zi inainte sa nasc.. lunea mi sa facut, martea seara am nascut...
adryaana
Postat pe 25 Decembrie 2009 23:06
fetelor exista un vaccin pe care poti sa-l faci la 8 luni e ca si tetanusul,si eu am intrebat-o pe ginecooaga mea si a spus ca acest vaccin se facea cand nasteau femeile pe camp dar acum cand nastem in spital si totul e steril nu e necesar
Szilvia_kidz
Postat pe 12 Ianuarie 2010 16:32
silvia... in prezent nu nasc femeile pe camp dar.. nus ce sa zic.. in unele maternitati.. nu e chiar asa steril.. la mine nus cat a fost de eficient ca eu a doua zi am si nascut.. dar no.. mai bine sa il faci ca nu se stie nici o data:)
adryaana
Postat pe 13 Ianuarie 2010 16:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
job part-time 2 De la: deliarebecca 2 Februarie 2009 13:06
Cancerul de san 2 De la: Lalea 23 Iulie 2009 11:32
prima de nastere 1 De la: flori_c 11 August 2009 14:08
Crese zona tomis 3,badea cartan sau brotacei ! 1 De la: garbo209331 15 Iunie 2011 12:17
idei de mancaruri pentru tati si restul familiei 6 De la: ionela_miruna 25 Martie 2019 18:04
Setari Cookie-uri