Noua lege a "mamicilor"

Buna ziua,
Nu am lucrat in ultimii 2 ani, sant in intretinerea sotului care lucreaza, beneficiez de servicii medicale gratuite, dar ce se va intampla cand voi naste, in aprilie? Am dreptul la, ...ceva bani, pana copilul va implini varsta de 2 ani ?
Va multumesc si va doresc un An Nou fericit !


emi_vio
Postat pe 6 Ianuarie 2009 14:41
Buna, din pacate conditia aceea cu perioada minima in care mamica trebuie sa lucreze inainte de a naste, se mentine, deci nu o sa beneficiezi de indemnizatie pentru cresterea copilului, doar de alocatia de stat.
Faptul ca ai fost in intretinerea sotului, cred ca te referi la faptul ca el benefia de deducere la impozit , avand in vedere ca tu nu realizai venituri, in conditiile legii , de 250 ron ,parca.Nu are legatura cu indemnizatia de crestere a copilului.O sa caut legea, am dat de niste modificari dar nu mai stiu unde le-m salvat, mai vb, oricum
carla_dana_p
Postat pe 6 Ianuarie 2009 23:30
Salut Carla,
da, el beneficiaza de deducere la impozit. S-ar parea ca exista posibilitatea de a plati "retro", ceva sume la Casa de Asigurari de Sanatate, pentru a beneficia de indemnizatie, dar nimeni nu-mi spune "cum" !!! Doamnele care
si-au "rezolvat", nu mai au curajul sa-mi spuna si mie !( Oficial, nu se poate plati !) Multumesc ca te implici in rezolvarea problemei mele .
emi_vio
Postat pe 7 Ianuarie 2009 21:13
Stiu ca acum ceva ani ,vre-o 5 cred, puteai plati ,,din mana,, ceva contributii si aveai ceva avantaje in plus dupa ce nasteai, stiu ca asa a facut prietena mea care lucr. la Itm, dar mi stiu ca asta a fost o perioada scurta de timp. O sa ma interesez.
Dar sigur nu poti sa iti platesti ,, retro'' cum spui tu, numai daca nu cumva legea noua prevede asta, nu am apucat sa o citesc toata, am gasit doar ceva modificari.
carla_dana_p
Postat pe 7 Ianuarie 2009 23:22
Da, ...asta este !!!
Sanatosi sa fim, sa avem noroc, pace si liniste sufleteasca, sa avem parte de vremuri linistite, ...ca nu banii sant totul pe lumea asta .

O zi bune si frumoasa
emi_vio
Postat pe 8 Ianuarie 2009 15:22
M-ati putea lamuri ce se intampla in urmatoarea situatie:
Concediul pentru crestere si ingrijire copil pana la 2 ani s-a incheiat la 14 noiembrie 2008, am reluat activitatea incepand cu 15 noiembrie 2008 (cu cotizatii platite).

In eventualiatea nasterii celui de-al doilea copil:

1. Concediul pentru crestere si ingrijire copil pana la 2 ani este socotit stagiu de cotizare?
2. Se ia in consideratie acest stadiu de cotizare in calculul celor 12 luni de cotizare anterioare nasterii celui de-al doilea copil?


Va multumesc canticipat pentru raspunsuri!

k_tina018
Postat pe 8 Ianuarie 2009 16:53
Din pacate, se iau in considerare veniturile din ultimele 12 luni, in cazul tau indemnizatia de maternitate!Sper sa se modifice legea si sa nu se faca economie la buget tocmai din indemnizatiile mamelor care oricum cheltuie mult mai mult de 600 sau cat or avea acum cu copiii, asta o stim cu toate! Daca ai avut un salar cat de cat decent si ai prins 2 ani de maternitate si acum sa fii iarasi insarcinata este crunt, ar insemna sa mai stai inca 2 ani pe 600 ron. Bine ca schimbam limuzine si alte luxuri dupa cum bate vantul schimbarii in moda!
carla_dana_p
Postat pe 8 Ianuarie 2009 22:36
emi_vio, ce legatura are casa de asig de sanatate, ca tu nu de la ei ai fi primit indemnizatia oricum???eu stiam ca pt pensie ai putea sa cotizezi (la primarie , sau la fortele de munbca, sau nu stiu unde...) fara sa lucrezi. dar pt indemnizatia de crestere copil, chiar nu vad legatura...
ruschita
Postat pe 10 Ianuarie 2009 11:26
Buna Ruschita,
Nu stiu sa-ti spun care este legatura, dar asa "suna" o prevedere mai veche a legii, prevedere care acum nu mai este valabila. Multumesc ca mi-ai dat o idee, o sa intreb si la institutiile pe care mi le-ai enumerat, poate stiu ei cum se "rezolva" problema mea, daca are o rezolvare.
Sanatate si un sfarsit de saptamana cat mai placut !
emi_vio
Postat pe 10 Ianuarie 2009 16:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutor! 27 De la: Axl_22 31 Octombrie 2011 11:07
diversificarea 32 De la: office_salinasusesi_ro 5 Iunie 2010 19:10
Hainute si jucarii pentru copii 2 De la: kidz007484 29 Martie 2010 14:59
Calmarea durerilor dentare 14 De la: andra2k8 5 Iulie 2011 14:32
indemnizatia de crestere a copilului 4 De la: ica80 31 Octombrie 2011 09:14
Setari Cookie-uri