Sugari(1 luna -12 luni)

Legumele pe care i le dau sub forma de pireuri sunt: broccoli, dovlecei, morcovi, telina, varza, conopida, pastarnac, ceapa, rosii, fasole pastai, cartofi (foarte putin cartof, foarte rar).
Fructe: mere, banane, caise, piersici, avocado, mango.
De la sapte luni nu mai am laptic, asa ca folosim o formula de lapte pe care o agreaza micutul. Bea lapte la fiecare masa, mai putin la masa la care avem supica.
Cerealele pentru bebelusi sunt la loc de cinste in meniu! ii plac foarte mult!!
De asemenea consuma mult ceai si apa.
Folosim si biberonul si canuta! papica de la cinci luni cu lingurita, fara nici o problema. Chiar i-a placut! Acum experimentam sa papam singurel!
elanicol
Postat pe 28 Iulie 2009 20:41
Consider ca trebuie sa retinem urmatoarele:
Mamicile stiu cel mai bine ce e cel mai bun sau cel mai bine pentru pruncul lor! Dar... oricat de prapastiosi ar fi medicii pediatrii, asta e meseria lor, e cazul sa plecam urechea la ce ne sfatuiesc ei! In orice caz, cu siguranta, stiu mult mai multe decat noi - proaspete mamici - cum si cu ce se alimenteaza un nou nascut! Parerea mea!!
Cert este ca diversificarea nu se poate face mai repede de patru luni!!! abia de la aceasta varsta stomacelul bebelusului este capabil sa produca o cantitate mai mare de acizi care sa omoare bacteriile si ce mai contin legumele si fructele pe care le introducem in alimentatia bebelusului.
Sarea nu are ce cauta in alimentatia bebelusului! Alte alimente interzise: zaharul, laptele de vaca (afecteaza rinichii) , citrice si legume acide, mierea, albusul de ou, unt de arahide si nuci! Acestea din urma pot fi date copilului doar dupa ce a implinit un anisor!
Tot dupa ce a implinit un anisor ii putem introduce in meniu piure de spanac.
Din cate stiu si bananele sunt indicate dupa un an, dar noua pediatrul ne-a sfatuit sa-i dam de pe acum! dar nu-i dau in fiecare zi!
Pe tema asta se poate vorbi mult! si fiecare dintre noi avem ceva de spus!
elanicol
Postat pe 28 Iulie 2009 21:03
Draga Elanicol asa ii gatesc si eu separat supite, supite dar in ultimul timp imi refuza mancarea gatita si doreste numai lapte si acesta gol fara cereale.Nu ii place nici un fel de cereale(am incercat mai multe feluri), .Astazi de ex. a mancat dimineata mamaliga cu branza dar la amiaza mi-a refuzat supica asa cum ai spus si tu(cu morcov telina cartof ousor etc) dar laptele la baut pe tot (250ml).Este inca mica totusi are numia 10 luni si jum.Trebuie sa ma ingrijorez? va pupam pe toti si sa cresteti mari!!!
kidz001637
Postat pe 29 Iulie 2009 16:06
baietelul meu are acum 6kg, sipe 30 face 3 luni ,i am dat piept pana la 2 luni ca atat am avut ...
garbo042367
Postat pe 29 Iulie 2009 16:11
pt kidz 1637: stailinistita si nu o forta. e si cald afara, nu are acelasi apetit, si apoi poate acum e in crestere mai accentuata si simte organismul nevoia de mai mult calciu si de accea vrea numai lactate. nu-i bai. are si ea perioade si perioade. las-o in pace, urmareste daca ia in greutate (dar nu o cantari zilnic), si la urmatoarea vizita la medic discuta si cu el, vezi ce zice (daca crede ca ar avea lipsa de vreo vitamina ceva sau poate iti sugereaza alte alimente pe care sa i le dai si sa le accepte)
pinicuta
Postat pe 29 Iulie 2009 16:12
pt pascu_ monica: e o greutate ok din punctul meu de vedere, ti se pare ca ar fi prea mult sau prea putin?
pinicuta
Postat pe 29 Iulie 2009 16:13
Buna fetelor am si eu o problema fetita are 9 luni si de la 7 luni nu mai vrea sa manance lapte.Ce sa fac cu ea ca sa se apuce inapoi de lapte?Si mai nou nici nu prea manaca nici mancare ca rog sa-mi dati un sfat.Va multumesc.
andrus24
Postat pe 29 Iulie 2009 16:45
poate a facut ceva alergie, intoleranta la lactoza sau la proteina din lapte... si daca nici altele nu mananca (adica fatza de cum manca initial), fa-i niste analize, nu poate sa treaca de la a manca la a nu manca deloc, asa fara motiv. vb cu medicul ei.
pinicuta
Postat pe 29 Iulie 2009 17:05
tocmai ca nu stiu ce sa zic .mie mi se pare mai mic ca alti copii de varsta lui.si mai am o problema cu decalotatu cum se face si de la ce varsta?
eu nu am curaj.....
garbo042367
Postat pe 29 Iulie 2009 18:35
mie nu mi se pare slab. depinde si cu ce greutate s-a nascut, si cat e de lung (adica daca raportul inaltime-greutate e ok).din cate stiu eu la 5 luni ar tb sa isi dubleze greutatea (aprox).si presupun ca s-a nascut cu 3 kile si ceva, deci pana la 5 luni mai are timp sa puna carnita ca sa "dubleze" greutatea de la nastere. cu decalotatul... ar tb deja sa incepi, dar nu forta omuletul, desfa daca si cat poti (nu o sa se desfaca de tot la varsta asta, o sa apara doar ca o gaurica in care se vede "mizerie alba" si care chipurile trebuie curatata. parerile sunt impartite: unii zic sa decalotezi, altii sa il lasi in pace. si ca daca nu il deranjeaza la urinare n-ar fi bai. acuma..vb si tu cu dr lui, vezi ce iti recomanda...
pinicuta
Postat pe 29 Iulie 2009 19:03
Draga pascu monica,greutatea bebelusului se evalueaza in functie de greutatea pe care a avut-o la nastere,astfel in primele 3 luni bebelusii trebuie sa ia in greutate intre 750 de grame si 1 kg pe luna, intre 3 si 6 luni trebuie sa ia in jur de 500 grame pe luna iar dupa 6 luni 250 gr pe luna.
silvia_kidz
Postat pe 29 Iulie 2009 19:47
Draga pascu monica, in legatura cu decalotatul cred ca cel mai bine e sa mergi la doctor, chiar de curand am citit despre asta intr-o revista,daca nu mergi la doctor micutul va urina din ce in ce mai greu iar zona se va inflama si va fii dureroasa,asa ca fugi la pediatru, sa nu iti fie frica, fratii mei au suferit aceasta interventie cum 30 de ani cand erau mici si nu a fost nici o problema stai linistita ca nu e nimic grav, pentru medici e ceva banal!
Va pup!
silvia_kidz
Postat pe 29 Iulie 2009 19:58
pt kidz001637
de ce nu incerci sa-i pui o masura doua de lapte in supita si sa-i dai asa sa pape?!? o mica pacaleala si micuta o sa primeasca si supite!!! eu asa am facut la inceput!!
elanicol
Postat pe 29 Iulie 2009 21:22
Pt Pascu Monica micuta mea in poza de la avatar avea cam 2-3 luni.Si ultima data cand am cantorit-o adica pe la 7 luni avea cam 8500 g.
andrus24
Postat pe 30 Iulie 2009 15:10
mrs pt sfat .azi tocmai am fost la dr.de familie ca a facut rosu i n gat .azi noiapte de cate ori s a trezit a plans rau de tot si mi a zis medicul ca din cauza rosului in gat.mi a recomandat nurofen ,debridat si sumetrolim-antibiotic.asa plang toti bbeii cand au aceasta problema?oare asta sa fie cauza lui de este agitat?
m am gandit ca ar putea fi din cauza nedecalotarii cum trebuie
.
garbo042367
Postat pe 30 Iulie 2009 15:24
Draga elanicol am incercat si varianta cu lapte dar asta a durat ft putin.Dupa cum am mai spus o vom lua de la capat incetul cu incetul.Chiar nu vreau sa o fortez ca sau nu am alte probleme cu ea. Multumesc mult pt sfaturi, va pupam si sa cresteti mari!!!
kidz001637
Postat pe 30 Iulie 2009 15:37
Draga pinicuta dupa ce am citit mesajul tau am masurat fata si mi-am dat seama ca s-a mai lungit de unde am tras si concluzia ca ai mare dreptate. Si sa stii ca nu o mai fortez deloc ,ii dau sa mannace atunci cand ii este foame.La noi la braila este ft cald si nici noi oamenii mari nu putem manca daramite cei mici.Multumesc mult pt sfaturi , va pupam si sa cresteti mari!!!
kidz001637
Postat pe 30 Iulie 2009 15:45
valentina_24
Postat pe 6 Septembrie 2009 16:24
salut.sunt andreea,am 22 ani si sunt din tecuci.eu si sotul meu dani am facut cea mai scumpa fetita din lume pe lavinia care are 6 luni:bineinteles fiecare cioara isi lauda puiul:dak nu ma credeti vizualizati-mi profilul si toate pozele.pt mamicile kre isi doresc sa facem cunostinta si sa legam prietenii va asteptam.multi pupici la bebei!!!!!
andreea_si_dany
Postat pe 19 Septembrie 2009 18:23
Preturi promotionale Produse lactatie Ardo Ameda :
Pompa san electrica : 500 lei;
Pompa san manuala : 133 Lei;
Pungi congelare lapte : 54 Lei;
Aparatoare/scoici san : 54 Lei;
Mameloane san : 42 Lei/11 Lei;
Adeziv protecie san in afara alaptarii : 56 Lei;
Compresa pt stabilizarea temperaturii sanului : 95 Lei;
Biberon polipropilena 125 ml : 26 Lei;

Pentru alte detalii,va invitam sa intrati pe www.todainternational.aaz.ro sau sunand la 0733691472;
ppamela_kidz
Postat pe 12 Octombrie 2009 10:35
buna ma bucur ca am descoperit acest site e foarte frumos eu am o fetita de 8 luni pe nume raluca
raluca08_kidz
Postat pe 26 Octombrie 2009 13:27
Buna . Si eu am o fetita minunata de 5 luni si 3 zile. Sper sa putem comunica pe acest forum, sa schimbam impresii deoarece am observat ca nu prea au fost discutii in ultimul timp.
Crestere mare la bebei.
Pitu
Postat pe 29 Octombrie 2009 09:08
Buna. Eu am o fetita de 6 luni (maine va implini chiar sase luni) si mi-as dori sa comunicam si sa facem schimb de pareri referitor la copilasii nostri.
Adol
Postat pe 29 Octombrie 2009 09:56
buna Adol. Sa iti creasca mare bebelusul. Ma bucur ca nu sunt singura pe acest forum. Spune-mi cate ceva despre bebelusul tau. Ati inceput diversificarea?
Pitu
Postat pe 29 Octombrie 2009 11:57
buna fetelor!am shi eu o printzesa de 4 luni shi 2 sapt.noi papam suculet de morcov ,mar si portocala(portocala numai de 2 zile)il dau asa amestecat la ora 10,shi de ieri i0am cuparat cereale cu lapte inclus de vanilie da la nestle(shi laptik tot de la nestle avem nan1)i le-am dat seara la 22shi le-a papat f bine...akm intrebarea mea: as vrea sa incep sa i dau supica sau pireu de legume,cum fac?supica o fac din morcov ,telina,patrunjel sau cum?shi pun sare sau ceva condimente?shi ink ceva dak pun iin supica shi galuscute de gris e ok?
eu_mino
Postat pe 29 Octombrie 2009 12:40
noua pediatra ne-a spus sa nu-i dam cereale cu lapte decat dupa un an, sunt multe altele care nu contin lapte si sunt foarte ok. Supica pt inceput trebuie facuta din morcov, dovlecel si ardei gras, apoi adaugi dupa 4/5 zile albitura, cartof, ceapa si o lingurita ulei de masline, fierbi cu apa plata, FARA sare sau condimente pana la un an, iar grisul se introduce mult mai tarziu, dupa 8 luni...Bafta!
aly_raz
Postat pe 29 Octombrie 2009 12:52
mersi pt raspuns aly_raz. eu am luat cu lapte inclus k am citit late discutii tot pe aici pe forum shi spuneau k e ok,akum sincer nush k pe ele scrie k sunt de la 4 luni shi sunt fara gluten ,sa vad dak nu i-au fara lapte shi i le prepar eu.mersi ink o data.
eu_mino
Postat pe 29 Octombrie 2009 13:00
si eu am auzit tot felul de pareri atat pro cat si contra cerealelor. cu siguranta ca cea mai buna e mancarea facuta acasa dar.... ce faci cand bebe refuza?
eu am inteles de la mamici care au folosit cereale, ca cele cu fructe (ex mar si morcov) care contin si lapte sunt bune. dar, eu am fost sfatuita sa ii dau pe la ora 18 cereale nu la culcare. am vazut si in farmacie ca sunt cereale noapte buna. sincer nu stiu de la cate luni se dau. eu nu ii dau cereale.am avut cereale fara lapte cu orez si vanilie dar nu a fost foarte incantata de ele asa ca....nu ii mai dau.
Pitu
Postat pe 29 Octombrie 2009 13:28
BUNA, fetelor sunt cristina si sunt si eu noua pe aici,as vrea sa vb despre bebei nostri pe orice tema.AM si eu un baietel de 6luni si jumatate si apropo de discutia cu cerealele ,cel mai bine mananca BURTICA SANATOASA DE LA NESTLE,am inceput de la 4luni cu ele dar eu cred ca la dezvoltat prea mult impreuna cu laptele nan care si el e plin de vitamine,cel putin asa mi sa zis de la dispensar,are acum 10,5kg desi nu pare prea gras pentru ca este si inaltut,acum cred ca voi renunta la,laptele praf in favoarea celui din comert ma gandesc la zuzu 3,5 grasime,voi ce parere aveti?
kidz004748
Postat pe 29 Octombrie 2009 14:26
de obicei scrie pe ele de la ce varsta se dau asa ca nu-mi ramane sa va urez decat pofta buna!
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Octombrie 2009 14:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand jucarii de la baiatul meu 1 De la: pinky 19 Ianuarie 2010 08:15
mancatul in pozitie culcata pe perna 10 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:53
vand vaccin rh negativ 1 De la: maria_isabela 8 Octombrie 2009 13:26
Bebe face pipi in jet intrerupt 40 De la: ruschita 29 Septembrie 2008 12:56
mananca mult? 27 De la: ruschita 20 Martie 2009 09:26
Setari Cookie-uri