Despre vaccinul cuparat din farmacii stiti ceva?Care este diferenta?

Despre vaccinul din farmacii stiti ceva?Care este diferenta si daca merita cumparat?Multumesc!
saramaria
Postat pe 24 Septembrie 2008 15:15
la ce te referi: cel gratis vs cel platit sau cel cumparat din farmacie vs cel platit la policlinica (aica il platesti dar nu vii cu el de acasa)? ala platit e mai complex (are mai multe vaccinuri intr-o singura injectie, pe urma e doar o intepatura si nu 3 vaccinuri separate, nu se administreaza pe gurita si deci nu afecteaza stomacelul si nu diminueaza pofta de mancare (cum se intampla f frecvent cu cel gratis)
ruschita
Postat pe 24 Septembrie 2008 21:41
cica cel cumparat din farmacie nu ar da atatea reactii adverse cum da cel de la circa. acum eu l-am facut pe cel cumparat, iar nepotica mea pe cel gratis. noi nu am avut probleme , ea, din pacate, da. depinde de fiecare copilas in parte.
sabina82002
Postat pe 2 Octombrie 2008 21:48
Stomacelul copilului nu este afectat de vaccinul pe gura (adica pentru poliomielita).Problema in acest caz e data de faptul ca acest vaccin contine tulpini vii inactivate ceea ce pot determina, e drept un caz la 10 milioane, aparitia poliomielitei, spre deosebire de cel injectabil!
cristina_graur
Postat pe 3 Octombrie 2008 08:36
asa-i cum zice eldorado, se poate paraliza de la vaccinul antipolio care se da pe gurita., f. rar, dar exista riscul asta.
alt avantaj al celor cumparate e ca au si alte vaccinuri in compozitie pe langa cele gratuite. copilul este imunizat si pentru Haemophilus influenzae tip b, o bacterie care este frecvent implicata in infectii la copilul mic - ma refer la cele cumparate care se fac in locul celor gratuite la 2, 4, 6, 12 luni
mai exista si alte vaccinuri care se pot cumpara pentru pneumococ, meningococ (inca nu la noi in tara), pentru varicela, anti rotavirus ( virus care da diare la sugar)
a1_23
Postat pe 3 Octombrie 2008 09:10
Buna.Eu i-am facut pe cel cumparat (Infarix hexa si penta).Nu a avut nici o reactie adversa nici febra nu a facut , dar i-am dat preventiv la prima doza supozitoare cu paracetamol, iar la cea de-a doua la 4 luni nurofen .Ce parere aveti de vaccinul pentru rotavirus? l-ati facut la bebeii vostri ?
otilia_danciu2006
Postat pe 3 Octombrie 2008 11:55
salut dragi mamici vreau sa va impartasesc cum a fost la noi . fetitei mele i-am facut cele gratuite obligari cum se spune insa nu am avut nici o problema : nu febra, pofta de mancare nu ne a lipsit, asa ca cred ca fiecare copil reactioneaza altfel . dupa 1 an am cumparat vaccinurile obtionale si o sa le facem pe toate la recomandarea dr. pediatru - privat - dr. de familie nu ne a spus nimic de vaccinuri :) insa cred ca conteaza mult si preturile daca stam sa ne gandim nu toti isi permit sunt destul de scume, nu? sanatate si pupici Alesia si mami
grety81
Postat pe 3 Octombrie 2008 18:44
otilia-danciu, eu personal nu i-am facut vaciinul anti-rotavirus si nici impotriva hepatitei A (havrix) sau varicela (varilix) nu cred ca o sa-i fac. cu varicela cel putin astept sa mai creasca poate face boala naturala, o forma cat mai usoara posibil as vrea de la Doamne-Doamne, dar cu imunitate pe viata
a1_23
Postat pe 23 Octombrie 2008 22:44
Rotarixul nu i l-am facut nici eu ,dar am inteles ca se transmite mai ales prin maini murdare sau daca nu este copilul ingrijit corespunzator.Am considerat ca nu e cazul .In schimb ,i-am dat oscilococcinum un vaccin homeopat impotriva gripei.Pupici.
otilia_danciu2006
Postat pe 24 Octombrie 2008 23:24
buna!eu pt baietelul meu am cumparat vaccinurile alea de la 2 luni dar verisoara mea care e asistenta si mamica in acelasi timp m-a certat pt ca nu trebuia sa le cumpar pt ele sunt acelasi lucru doar ca au nume diferite eu am dat 250 de lei pe ele si data viitoare nu le mai cumpar ca nu are rost.verisoara mea a facut la baiat doar pe cele de la stat si nu a avut nici o reactie adversa.va pupik bebei
sexy_kidz
Postat pe 26 Octombrie 2008 12:13
sexi, nu-i acelasi lucru. ami exista cateva topice despre vaccinuri, daca ai timp te poti lamuri sau poti cauta pe net

a1_23
Postat pe 26 Octombrie 2008 13:30
sau macar daca citeai ce scrie la acest topic... eu sunt medic rezident pediatru, eldorado e tot medic si am explicat mai sus diferenta intre cel de stat si cel cumparat.
iar daca ai inceput cu cele cumparate trebuie sa continui tot cu ele.
a1_23
Postat pe 26 Octombrie 2008 13:53
Am cumparat vaccinul din farmacie si l am facut.Daca aveti posibilitatea sa il cumparati sa o faceti cu incredere.Fetita mea nici macar nu a plans,nu a facut temperatura si nu a durut o deloc piciorusul dupa.Este vioaie parca nu a facut nici un vaccin.La 2 luni l am facut pe cel de la stat si a plans foarte mult mai ales cand misca puciorusul.Chiar merita toti bani tinand cont ca pentru copilul tau nimic nu este scump mai ales daca putem sa ii scutim de o suferinta.......
saramaria
Postat pe 27 Octombrie 2008 19:17
sexy, eu iti recomand cand mai ai o intrebare in legatura cu bebe-ul tau sa intrebi direct un medic (de familie, pediatru), nu pe vara ta asistenta!
a1_23
Postat pe 28 Octombrie 2008 10:04
eu i am facut cel gratuit si nu a avut nici picior umflat nici lipsa pofta de mincare nici febra, eu zic ca asta depinde de copil
vivi23ro
Postat pe 28 Noiembrie 2008 21:08
Buna fetelor !!!
- pentru rotavirus exista vaccin se numeste Rotarix se administreaza bucal si se face la 2 luni si la 4 luni.
- pentru infectii pneumococice exista prevenar sau pneumo 23 in functie de varsta de vaccinare se fac 4 ori 3 ori 2 doze eu ii voi face la un an si ii voi administra doar 2 doze.
Eu personal nu merg pe schema subventionata de stat ca-s depasite . infanrixurile hexa ,penta au mai multe tulpini sunt tolerate mai bine. etc
cris_ele2004
Postat pe 30 Noiembrie 2008 08:44
Si noi tot pe gama cumparata am mers, pentaxim , sia cum am facut si rotarix.
Cred ca Rotarixul este o decizie buna , mai ale spentru momentul cand va intra in colectivitati cand nu o voi mai putea supraveghea. Si intradevar nu au efecte adverse, cel putin nu a avut ea.
iulika_kidz
Postat pe 9 Ianuarie 2009 16:56
Te gandesti la vacanta?
www.taberelemele.ro
haihui
Postat pe 12 Aprilie 2009 16:04
buna,ma numesc dana am un bebelus de 1.5 luni si toate vaccinurile le-am facut din farmacii si am fost f multumita.nu mi-a facut febra deloc,la 1 an si-o luna i-am facut vaccin de la medic de familie si am gresit fiindca dupa vacc.mi-a facut o iritatie in zona pelviana ca abia am scapat dupa jum de an cu pasta petrini din farmaciile dom(foarte buna si costa doar 5 lei}
kidz000618
Postat pe 22 Aprilie 2009 17:19
èu am fetita de 5 luni si iam facut vaccinurile de la medic si u a avut nimic bine noi ni ne aflam in romania
kidz000609
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:12
Si eu am optat pentru vaccinul de la stat . Andrei nu a avut nici o reactie nici macar in momentul inteparii. Nu i-am pus supozitor , nu i-am pus comprese . N-a facut febra la nici un vaccin ( are 4 luni , l-am facut si pe al doilea) si nu a fost deloc marait. Cumnata mea a preferat vaccinul cumparat si copilul a facut febra la doua luni . La patru luni i-a pus preventiv un supozitor.
doinak
Postat pe 1 Iunie 2009 15:26
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Februarie 2010 23:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
scaderea secretiei de lapte matern 78 De la: mihaela_dardac 7 Iunie 2013 17:55
vand carucior Chicco 3 in 1 1 De la: ioana_alexia 27 Iunie 2010 13:55
tati se simte neglijat.... 18 De la: office_salinasusesi_ro 7 Martie 2010 07:32
gaby 4 De la: anaROBERT 7 Ianuarie 2011 12:48
Vand patut Baby Care in stare foarte buna 3 De la: anaROBERT 18 Noiembrie 2010 23:36
Setari Cookie-uri