jet urinar intrerupt la baietei

baietelul meu de 4 luni are jet urinar intrerupt, adica face un pic se opreste 2 secunde apoi face iar, sau face - se opreste - iar face - iar se opreste -iar face, deci trei jeturi consecutive in loc de unu. Ecografia este normala. medicul mi/a explicat ca aceasta situatie poate fi si normala, dar pentru a exclude si varianta anormala ar trebui efectuata o investigatie, cistografia, care presupune sa se introduca o sonda prin uretra in vezica, injectare de substanta de contrast si radiografiere, deci are risc de infectie plus iradiere. Asa ca il urmareste in continuare doar ecografic. S-a mai confrutat cineva cu aceasta problema?
byzu_68
Postat pe 14 Februarie 2008 20:41
buna....jetul urinar intrerupt poate fi si cauza unei fimoze, desi pana la un anisor se spune ca fimoza este normala. Eu te-as sfatui sa mergi la un consult de specialitate ( chirurgie si ortopedie pediatrica ). Cred ca e prea mic sa-ti dai seama daca il si jeneaza atunci cand urineaza dar ai putea sa il urmaresti sa vezi daca are vreo reactie ( asta daca nu ai facut-o pana acum ). Cistografia eu personal nu ti-as recomanda-o decat daca este absolut nesesara pentru ca pe langa faptul ca o sa-l chinuie foarte tare o sa trebuiasca si anesteziat ( cel putin asa cred eu ) si anesteziile la copil asa mic nu prea sunt indicate ! Iti doresc bafta si te asteptam cu vesti bune !
sdanutza
Postat pe 15 Februarie 2008 14:09
Nu are fimoza. M-am uitat la el cand face pipi: parca se incordeaza putin si sta nemiscat, parca se concentreaza.... Mai are cineva baietel care sa faca pipi asa? Baieteii vostri cum fac pipi? Continuu sau intrerupt?
byzu_68
Postat pe 18 Februarie 2008 18:45
si noi patim asa desi Raul are aproape 2 ani....ce sa zic eu am observata asta pe la 4 luni cand se si rosea la fata facand pipi si am aflat la analize ca avea infectie urinara apoi am fost la chirurg si nu avem fimoza(eu il decalotez si il curat cam la 2-3 zile)Noi am facut si urografie adica i s-a introdus substanta de contrast pe vena si i s-au facut 3 radiografii la distanta de 10 minute pt ca i se tot repetau infectiile urinare.Urografia am facut-o la timisora la sp L Turcanu pt ca la noi la severin nu e nimic de incredere dar slava Domnului toate rezultatele au iesit bune..nici acum nu stiu de ce face pisu asa>Iti recomand sa mergi la un pediatru bun si eventual sa faci si analizele la urina.urografia nu e dureroasa dar nici usoara si nu se face cu anestezie(raul avea 7 luni atunci) dar e chestia ca nu trebuie mancat si baut inainte cu cateva ore
nona_rau
Postat pe 19 Februarie 2008 00:05
i-am facut si urocultura desi nu avea simptome de infectie urinara si a iesit negativa. Nona_rau i/ai facut doar urografia fara cistografie? mie mi/e teama sa nu aiba o malformatie urinara, dar intrucat mi s/a spus ca jetul intrerupt poate fi si normal, nu l-as chinui pe bebe cu cistografia..
byzu_68
Postat pe 19 Februarie 2008 14:23
Buna. Ca tarziu dau si eu un raspuns, scuze, abia acum am vazut topicul. Eu zic ca cel mai bine fac eti toate investigatiile, si urografie si cistografie, nu e tocmai placut dar vezi exact ce are.(Mai ales daca fimoza si infectie nu e...)

Baietelul nostru s-a nascut cu o malformatie congenitala, meghaureter se cheama, bilateral, adica are ureterele dilatate si trebuie operat sa i le remodeleze si sa i le introduca in vezica sub alt unghi decat sunt acuma. (Daca nu il opereaza o sa ajunga sa faca insuficienta renala).

Nu stiu daca are vreo importanta sau e doar o coincidenta, dar si el tot intrerupt urina (acum i-a pus sonda la rinichiul drept - operatia finala cu modelatul ureterelor nu se poate face pana la un an pt ca e vezica prea mica, el are 6 luni acuma). Acum urina din rinichiul drept iese pe sonda picurand cate o picatura, iar de pe rinichiul stg merge in vezica, dar fiind mai putina face oipi mai rar si nu am mai prins momentul, sa vad daca mai e intrerupt sau nu. Ca dr5 ti-o recomand pe LAURA TOPOR- Grigore Alexandrescu, a facut sute(ma rog, multe vreau sa zic) de investigatii si interventii asupra aparatului urinar si chiar ea are o structura mai ciudata a ureterelor, deci stie ce face si e dr f bun (opereaza si fimoze, si megaureter, si hidronefroze, si hipospadias si tot ce vrei legat de aparatul urinar).

Urografia si cistografia nu dureaza mult ca timp, si singurul disconfort este montarea sondei la cistografiue si a branulei la urografie. A, si la urografie nu trebuie sa mamnace nimic inainte, adica in ziua cu pricina pana termina de investigat. Noi facem la fiecare 3 luni, pana o sa ne vindecam complet.

Multa sanatate si sa aveti numai analize bune si sa fiti veseli si jucausi:)
ruschita
Postat pe 20 Februarie 2008 17:35
Multa sanatate si bebe-ului tau! E un scumpel in fotografie!
byzu_68
Postat pe 21 Februarie 2008 15:02
Iti recomand un control la spitalul Budimex Bucuresti .Apeleaza la medicul Secheli Ionut - medic primar chirurgie si ortopedie pediatrica.Am avut si eu o problema cu baietelul meu .S-a nascut cu hipospadias .La iesirea din maternitate am fost direct la Budimex la acest medic.Am fost sfatuita sa revin cu bebelul cand implineste 3 luni pentru o interventie chirurgicala.Asa am facut si sunt multumita de felul in care am fost tratati eu si bebelusul.
ancamts
Postat pe 22 Februarie 2008 11:00
mai multi medici m-au sfatuit sa nu-i fac acum cistografia, pentru ca jetul intrerupt poate fi si normal. Am gasit si eu pe net un articol unde zice ca este considerat fiziologic pana la 3 ani cu conditia sa nu urineze cu efort.
Cum ecografia e normala si nu a facut nici infectie urinara il las in pace. Sper sa faca continuu mai repede ca sa ma linistesc
byzu_68
Postat pe 27 Februarie 2008 10:53
Si baietelul meu face pipi intrerupt, dar nu observ sa il jeneze ceva, ba chiar zambeste...si asa a fost dintotdeauna, acum are 7 luni
Pupici!
usr_20870
Postat pe 28 Ianuarie 2009 12:19
Buna!poate sa imi spuna si mie cineca la cate luni se face decalotarea???
amultumesc si sanatate la bebei.
angi_condratiuc
Postat pe 10 Februarie 2009 17:28
cu cat mai devreme cu atat mai bine pt bebe cu conditia sa o iei usurel si sa fie mai ales la baita caci apa calda inmoaie pielea....eu asa ma procedat si este f bine...pt se evita eventualele infectii sau mai tarziu o operatie. care este mult mai chinuitoare,am vazut la nepotelul meu...sanatate
izab33lla
Postat pe 11 Februarie 2009 10:32
Buna!am uitat sa specific ca baietelul meu are 3 luni.eu am inceput sa fac dar nici nu-mi dau seama daca am reusit ceva.aice in suedia nici nu au auzit de calotare.am intrebat si eu pe cele care sunt de 20 de ani aicea si au si ele baietei
si m-au intrebat ce este aia.
apropo poate sa imi spina cineva cum sa incep cu diversificarea.
merci si pupici
angi_condratiuc
Postat pe 12 Februarie 2009 17:48
O Doamne, acum am citit si eu mi se face pielea de gaina cand ma gandesc perin cate ati trecut, sincer imi pare f rau si va doresc multa sanata sunteti asa de draguti, si baiatul meu mai face intrerupt, nu are fimoza noi facem baita in fiecare seara ii mai pun in apa ciai de pelin, misetel, galbenele si decalotarea e normala, nu mai avem treabalegat de acest lucru, dar sa stiti ca nu m-am gandit niciodata sa aiva probleme cu ceva daca face pipi intrerupt.
sandru_roxana2001
Postat pe 16 Februarie 2009 12:03
Buna am si eu probleme cu puiul meude 1 an,are niste puncte de grasime pe putulica , mi s-s spus ca trebuiedecalotat.Acum caut un medic bun.crezi ma poate ajita dr topor ,mi-i recomzi
sssssss
luk
Postat pe 27 Mai 2009 15:00
noi locuim inafara Romaniei iar aici sunt decalotarea si in special circumcizia nu se fac decat din motive medicale si ffff tarziu. Practic nici nu accepta dialogul pe aceasta tema. In romania,in schimb de la nastere se recomanda decalotarea. Eu , provenind din familoin de fete nici macar nu am stiut ca exista aceasta problema la baietei.Am aflat cand puiul meu avea peste 3 ani. In Romania am primit sfatul sa il decalotez urgent. Insa am cugetat singura, am vb cu femei batrane, mame de baieti care habar nu aveau de decalotare...asa ca am inteles ca natura isi urmeaza cursul. Dupa 3 ani si jumate am reusit sa ii fac o f usoara decalotare baietetlului, la baita.Nu cred ca am reusit sa o fac cu mana mea de mai mult de 5 ori.Acum baietelul a invatat sa isi traga singurel pielicica de pe penis la pipi.Si dua doar 3 saptamani de practica s.a produs si decalotarea. Am citit pe internet ca multe mamici care decaloteaza baieteii singure ajung in situatia de a repeta pt ca se prinde la loc.Explicatia este simpla, copilul nu urineaza barbateste, pielea sta in aceeasi pozitie si se poate prinde la loc. Sfatul meu este sa nu chinuiti bebelusii, asteptati si totul se intampla natural, atunci cand copilul icepe sa faca pipi ca un barbatel. Cate dintre bunicile noastre decalotau baieteii??? In general romanii stau mai bine la capitolul pediatrie si nu numai dar din acest punct de vedere sunt total impotriva decalotarii chirurgicale sau domestice...exceptie facand fimozele...
baltina
Postat pe 24 August 2009 12:31
fimoza inseamna mai mult decat urinare intrerupta.Inseamna si iritatie locala permanenta, ajungandu-se pana la infectie. Inseamna urinare dureroasa. Cine ajunge pe mana chirurgului nu va pleca din spital fara decalotare chirurgicala. Sfatul meu este sa consultati un urolog, acesta fiind singurul in masura sa constate existenta fimozei, pt ca nu orice peneis nedecalotat inseamna fimoza. Repet, copilul meu, pana la vartsa de 3 ani si 10 luni nu a fost decalotat. In schimb am facut baite dese, am folosit corect servetele umede la fiecare urinare si am schimat des pampers si chilotei. Nu am insistat cu igiena penisului in mod special,PT CA SI PENISUL ca si vaginul, se curata in mod natural, prin mici secretii ce se elimina la urinare(in cazul barbatilor) De ce nu se recomanda irgatiile in cazul femeilor??? pt ca se distruge flora ca protejeaza impotriva bacteriilor ce provoaca infectiile.La baietei este exact la fel.. Cine insista sa curete micile secretii la bebelusii baietei, ii irita, avand mari sanse sa ajunga la infectii... Cand am auzit de dcalotare m.am panicat si am citit, pe aceasta tema sute de pagini, dar doar un bun medic urolog,intalnit intamplator m.a sfatuit sa nu mai alerg disperata sa rezolv probleme imaginare si sa astept aparitia lor, inainte de a merge la chirurgul care NICIODATA NU REFUZA O INTERVENTIE... De asemenea toti pediatri recomanda decalotarea, chiar si fara a "viziona" asa zisa afectiune..ca si in cazul meu. Lasati natura sa isi urmeze cursul...
baltina
Postat pe 24 August 2009 12:44
baltina scuze ca te contrazic in legatura cu "lasati natura sa-si urmeze cursul "
Pe vremuri bunicii si stramosii nu stiau ce ebine ce nu e bine deoarece nu ereau informati si stiinta nu evoluase atat de mult,pe timpuri copii mici mureau si nu se mai facea atata zarva de ce care o fi cauza , era doar un copil pierdut , sau multe boli care sa faceau pe vremuri astazi prin informare a oamenilor incearca sa le evite.
De exemplu cu decalotarea spui tu ca baietelul tau na avut probleme si a fost norocos,pe cd alti baietei care nau fost decalotati din timp( si nu ma refer la decalotarea fortata ci doar la acea de la fiecare baita) mai tarziu au facut infectii grave sua fimoze,Depinde de la un bebelus la altul.
Un alt exemplu ar fi cu diversificarea care bunici o faceau de la 2 sapt.In ziua de azi suntem sfatuiti sa o incepem pe la 6luni cu legume si fructe pt ca medicina o demonstrat ca stomacul bebelusilor este prea sensibil si astfel poate sa aiba urmari pe toata viata.Chiar dc multa lume spune ca le-am dat sa manance de mici si nau nimic acum , dar cu siguranta au fost si oameni cu probleme ca altfel ce iar fi apucat pe doctori sa spuna de nebuni sa nu incepem diversificarea pana la 4-6luni?
Eu zic ca in ziua de azi avem mai multa informatie,medicina a evoluat f mult si ne invata ce ar fi bine sa facem ca sa evitam sa se intample anumite lucruri.
Sa nu te superi pe mine ca mi-am dat si eu parerea dar eu sunt contra sfaturilor batranesti .
bau
Postat pe 30 Noiembrie 2009 03:29
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 3 Februarie 2010 07:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
crema protectie solara copii 28 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:20
scaune moi 10 De la: kidz006372 3 Februarie 2010 08:41
vorbit 31 De la: office_salinasusesi_ro 13 Martie 2010 10:32
Buna mamici... 13 De la: H3l3ne 29 Iulie 2010 14:20
un nou concurs 0 De la: 7 Martie 2010 18:33
Setari Cookie-uri