mancatul in pozitie culcata pe perna

fetita mea are 4 luni si 5 zile si nu vrea deloc sa bea laptele in brate decat culcata pe pernuta ei(o pernuta speciala pt copii).oare e bine?nu-i afecteaza cu nimic ca bea laptele culcata?
ariana_kidz
Postat pe 5 Mai 2009 16:38
daca sta cu capul intr-o parte (de exemplu daca ii dai san, sa stai langa ea culcata, si ea cu capul spre tine intoarsa), ca sa nu se inece, nu-i nici o problema. dar sincer, n-am mai auzit la nimeni ca nu vrea sa suga decat culcat pe perna... oricum nu e bine sa o inveti asa:cand o manca mancare solida, tot culcata pe perna o sa vrea?
pinicuta
Postat pe 5 Mai 2009 18:34
macar sa stea sprijinita de o perna de adult, sa fie mai verticala un pic pozitia, ca pernele de bebelusi sunt cat un prosop indoit in 3 (ca sa zic asa ), deci ori ca e perna ori ca nu e... tot culcata (orizontal) sta. la digestie nu vad cu ce i-ar dauna, dar ai mare grija sa nu se inece , ca am vazut copii care s-au inecat mancand culcati, si crede-ma nu e o priveliste frumoasa (pe langa faptul ca nu ai cu ce sa ii mai ajuti -decat la reanimare daca au acolo aspirator de curatat caile aeriene, e ceva special la spital, dar in 2 min cat mai are oxigen creierul dupa inecare, nu mai ai timp sa ajungi nicaieri, nici macar sa dai un tel... Asa ca mare grija!!!!!!!
pinicuta
Postat pe 5 Mai 2009 18:37
dar nu ma refer ca suge la san.ea bea cu biberonul de la 2 saptamani.asa sa obisnuit sa-si bea lapticul culcata,poate a fost si vina mea ca nu iam dat in brate .in schimb cand mananca fructe sau bea ceai le face in ovetul de la carucior
ariana_kidz
Postat pe 5 Mai 2009 19:04
puiutul meu a avut operatie cand avea 4 luni si am fost nevoita sa-i dau lapticul stand culcata. Din fericire nu am avut nicio problema. Nici macar nu s-a inecat.
IriCris
Postat pe 5 Mai 2009 20:08
nu stiu ce sa zic parerea mea e ca ar trebui cand mananca sa o pui pe o perina de adulti pt a evita inecul cu lapticul.bebele meu pana la 5 luni cand am inceput diversificarea se ineca cu titi de 2-3 ori pe zi si ma speriam f tare atunci,era f lacom la mancare.daca ii dai din sticluta care are si gaura putin mai mare si stand jos neridicata putin atunci e si mai mare pericolul de a se ineca asa ca mare grija!
silviatatu
Postat pe 5 Mai 2009 21:44
fetita mea erica de 5 luni nu maininca la biberon decit culcata pe o perna mai mare , iar cu lingurita nu avem probleme ca sta mai mult in fundulet dar sprijinita de perna, deci nu cred ca e o problema deci e vb si de stomagelul copilului, cit de sensibil este
apostolstela
Postat pe 27 August 2009 12:44
Mie mi-a recomandat medicul sa o tin pe pena la unghi de 45 de grade atunci cand ii sau sa pape, altfel exista riscul sa regurgiteze o mare parte din lapticul pe care l-a papat !
iasmina_kidz
Postat pe 28 Septembrie 2009 15:55
nu are absolut nimic desi trebuie sao ridici sa scoata aerul din burtica daca o vezi agita.
ai cumva cartea de bucate pentru bebe??
daca da mi o poti posta pe mail (salcudean_antonio@yahoo.com)
mersi mult si o zi buna
geani
geanina1981
Postat pe 4 Ianuarie 2010 17:31
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bebelusi nascuti in aprilie 2009 3 De la: mamica_de_ingeras 2 Mai 2010 22:39
umidificator chicco f. ieftin 1 De la: alinacristina 24 Martie 2010 16:07
scurgere ochisor 32 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 23:40
cum crestem imunitatea bebelusilor impotriva virusilor? 2 De la: alinacristina 29 Martie 2010 15:20
aplicare unghii false gel 9 De la: garbo177302 25 Noiembrie 2010 00:38
Setari Cookie-uri