Sugari(1 luna -12 luni)

Buna mamicilor!Mi-ar place si mie ca vb cu alte mamici despre bebeii nostrii , ce fac , ce nu fac si sa gasim si noi solutii pt a trece mai usor peste probleme cu care ne confruntam.Va voi vb un pic despre noi.Eu am un baietel de 6 luni pe care l-am nascut in Alba Iulia.Fiecare zi este diferita pt.noi.Descoperim lucruri noi si exersam pe cele cunoscute deja.Momentan nu stam singurei in fundulet dar ne ridica (cu un pic de ajutor).Ne place foarte mult sa roadem tot ce avem la indemana (chiar si telecomanda),si avem deja 2 dintisori de la 5 luni.Diversificarea am inceput-o pe la 5 luni si un pic ,iar acum avem 3 mese pe zi.Asteptam cu nerabdare sa ne facem noi prieteni .va pupam
adelafistis
Postat pe 17 Octombrie 2008 10:43
sall...noi suntem din constanta....mai avem putin si facem un anisor la sf lunii....si suntem tare nazdravane....am inceput sa mergem in picioare,nu singurele tinuta de manute de mami sau cu hamul.....si ne place tare mult sa stam in picioruse in carut nu ne mai place deloc....de nervozam tare de tot..ca doar avem personalitate si toata lumea trebuie sa faca ce vrea Deliutza ca doar ea este printesik lu mamica.....
deliarebecca
Postat pe 17 Octombrie 2008 20:12
SA FITI SANATOSI (CA FRUMOSI SUNTETI), SA CRESTETI MARI. NE PARE BINE CA MAMI A INTRAT IN COMUNITATEA NOASTRA.PUPICI
JOJO29
Postat pe 17 Octombrie 2008 20:13
Cu toate ca speram sa folosim intens caruciorul am ramas usor dezamagita si eu ca.................NU MAI VREA .Dar noroc ca avem brate si mami sanatoasa ,iar vocea.................toata lumea stie ca vrea sa fie cantaret
adelafistis
Postat pe 18 Octombrie 2008 11:34
BUNA.EU SUNT EMY.SUNT DIN BUCURESTI.AM UN BAIAT(TONY) DE APROAPE 8 ANI SI O FETITA(ALEXANDRA) CARE MAI ARE PUTIN SI FACE 9 LUNI.
ALEX A MEA E TARE RASFATATA(DATORITA LUI MAMI BINEINTELES),ABIA ACUM SE ZARESTE SI LA NOI IN GURITZA UN DINTISOR SI SUNT TARE NERVOASA.STAM IN FUNDULET DE LA 6 LUNI JUMATE.DE PE LA 7 LUNI A INCEPUT SA SE RIDICE SINGURICA.SI PAP TOT CE-MI DA MAMI.CAND IL VAD PE FRATIORUL MEU SUNT CEA MAI FERICITA, PTR CA IL IUBESC FOARTE MULT.
EMY2000
Postat pe 27 Octombrie 2008 08:29
Sa va traiasca bebeii si copii mai mari fetelor.Multumesc ca ati raspuns.Eu tocmai l-am pus pe Darius in fundulet si am observat ca ii place.Inca nu se ridica singurel dar avem vreme.De papat .............orice in special supica.Va pupam
adelafistis
Postat pe 27 Octombrie 2008 15:11
buna.eu am o gargarita mica de opt luni.e cea mai mare binecuvantare din viata noastra.dintisori nu avem inca dar avem rabdare...cu papa nu ne prea intelegem...cateodata facem mofturi....dar de la sase luni ne chinuim sa mergem in patru labe si dupa vreo doua sapt de incercari am reusit..acum toata casa este a ei..daca gatesc vine la bucatarie si ma asista cuminte,daca spal haine,se aseaza in fundulet langa masina de spalat si se uita curioasa la ea.tot pe la sase luni a zis prima oara tata.a fost cel mai minunat cuvant pe care l-am auzit vreodata.la 7 luni a zis mama...a inceput sfioasa cu cate un ma,si in curs de cateva zile a reusit sa pronunte cuvantul intreg.parerea mea este ca nu exista nimic care sa egaleze bucuria unui parinte care isi aude copilul spunand primul cuvant.va pup si va doresc multa sanatate voua si puisorilor vostrii.
elisor73
Postat pe 29 Octombrie 2008 11:32
BUNA NOI AVEM DOUA LUNI SI O SAPTAMANA SI CRESTEM INCET DAR SIGUR. VA PUPIC SI VA DORESC MULTA SANATATE PT CA STIU CE INSEAMANA SA AI UN BEBE BOLNAVIOR ,AM TRECUT PRIN ASTA CAND AVEA 3 SAPTAMANI A FOST 3 ZILE PE PERFUZII. PUPI.
cris_ele2004
Postat pe 3 Noiembrie 2008 11:32
In primul rand as vrea sa le urez un bine ati venit mamicilor care ni s-au alaturat !As avea si eu o intrebare : la cate luni se poate pune bebelul in premergator?Noi facem 7 luni duminica si cam toata ziua ne-o petrecem in brate.Acum il plimb si in ham dar a inceput sa ma doara burtica pt ca ar vrea doar plimbari foarte lungi iar 2 ore ii se par putin pt plimbare . va pupam
adelafistis
Postat pe 4 Noiembrie 2008 10:03
buna tuturor!
Ma numesc pamela,reprezint o firma care se ocupa cu produse pt lactatie(ARDO-AMEDA - ELVETIA)si doresc sa vin in intampinarea voastra oferindu-va:
pompa electrica dubla-700ron;
pompa manuala-160ron;
pungi congelare lapte-55ron;
aparatoare bumbac-65ron;
mameloane san(mar.M,L)-38ron;
adeziv san:79ron;
compresa pt stabilirea temp.sanului:140ron;
Produsele includ TVA.Se vand cu factura.Produsele le puteti gasi si in farmaciile DONA,dar sunt mai scumpe.
Pt a le putea vizualiza,accesati link-ul:
http://www.todainternational.ro/home/main/categories/Pompe+pentru+san.html
www.ardo.ch
Pers.contact: Panaite Pamela 0733.69.14.72
ppamela_kidz
Postat pe 7 Noiembrie 2008 14:24
buna mamicilor, eu nu sunt inca mamica, dar voi deveni in ianuarie, imi este putin teama de cum o sa ma descurc cu bebele meu. Voi cum v-atui descurcat in primele zile, luni? Va pup
dariagyna
Postat pe 8 Noiembrie 2008 11:54
Buna Dariagyna!Si eu sunt o mamica incepatoare(este primul bebe si am 23 de ani abia de o luna) dar pt aia sunt mandra de bebele meu si de mine.L-am crescut asa cum am crezut eu ca este mai bine si iti spun ca totul inveti pe parcurs.De la alaptat si schimbat pampers la pregatit papica .Sa ai o sarcina usoara si o nastere si mai usoara!Te pupam
adelafistis
Postat pe 8 Noiembrie 2008 15:11
Buna mamicilor.sunt mamica de 6 sapatamani.sunt in perioada colicilor, cand imi dau seama ce se intampla, primul copil.Cateodata sunt tare nervoasa, obosita, mi se pare ca mereu ma vaiet, dar cand il vad pe ppruncusorul meu zambind (surasul acela ,fie el si in somn) parca ma inalt ,sunt in al noua-lea cer,uit de noptile nedormite, de frica, ca nu stiu ce sa-i fac, de crizele de nervi .
pupici.ies afara cu bebelul.
marycojocaru
Postat pe 9 Noiembrie 2008 13:19
Draga mary si noi am avut probleme cu colicii mult timp. Pe la 5 luni au mai trecut, nu mai erau asa dese si intense, dar ne deranjau dimineata pe la 7. Sa amintesc ca noi dormim pana la 9-10 de obicei. Dar sa stii ca am facut colici si pe la 7, 8 luni cand mai bagam ceva nou in alimentatie. Asa ca te sfatuiesc sa ai fff multa rabdare, vor trece, si iti vei aminti de aceste perioade cu drag peste cateva luni. Multa sanatate!!!
irinush23
Postat pe 10 Noiembrie 2008 19:24
buna mamicilor.sunt camy ,si am si eu un ingeras de trei lunute.astazi a implinit aceasta fabuloasa varsta.noi am avut mari probleme cu un icter prelungit facut de la laptic,dar multumim lui Dumnezeu ne-am facut bine.nu mai vedeam ziua in care fetita mea sa faca trei luni si sa treaca de perioada de adaptare.
camy29
Postat pe 12 Noiembrie 2008 23:11
voiam sa va intreb la ce varsta se incepe diversificarea si cu ce anume se incepe.am citit despre diversificare din mai multe surse si nu am gasit nimic la fel.unii zic ca de la 5-6 luni altii zic ca ar trebui sa imi dau seama cand nu se mai satura cu lapticul meu, altii sa intreb pediatrul.voi cum ati facut?
camy29
Postat pe 12 Noiembrie 2008 23:16
Buna Camy!Noi am inceput pe la 3 luni cu cate o lingurita de suc de morcov(3-4 zile) , dupa care i-am dat suc de mar tot asa.Completam totul cu laptic(eu inca il alaptez).Cu mancarica nu am inceput numai la 5 luni .Pana atunci i-am dat treptat tot mai mult suc pana am ajuns la 50 ml de suc.La mancarica am inceput cu supica de legume dar nu i-a placut , asa ca i-am introdus cereale ,mar ras ,morcovel ras ,dupa care am reintrodus supica.La momentul de fata , Darius are 7 luni , iar mancarica preferata este supica cu de toate.Multa rabdare sa ai pt ca vei avea nevoie.Te pupam
adelafistis
Postat pe 13 Noiembrie 2008 17:25
Draga Camy, sa stii ca eu am simtit cumva ca Albert voia ceva de "papa". Il alaptam, inca il mai alaptez si la 9 luni, dar parca se miorlaia tot timpul, parca nu se satura. Am fost la dr si a zis de lapte de completare, dar exista posibilitatea de intarcare, pt ca laptele vine mai usor(nu este o regula insa!). Asa ca am inceput cu sucuri de fructe, progresiv, apoi i-am dat piureuri de fructe, i-am dat si de la borcanel (Hipp, Nestle), dar si facute in casa. Ii placeau fff mult . Apoi legume si acum papa absolut orice si este ff pofticios!!!
irinush23
Postat pe 13 Noiembrie 2008 18:38
O SA VEZI CE BINE TE DESCURCI, NU O SA-TI VINA SE CREZI, EU AM O FETITA DE 3 LUNI SI JUM. SI MA DESCURC F BINE CHIAR DACA SUNT SINGURA, AM AVUT AJUTOR LA INCEPUT DOUA SAPTAMANI DE LA MAMA MEA, DAR UITE ACUM SUNTEM DEJA MARI SI NE DESCURCAM DE MINUNE, NU AM AVUT NICI O PROBLEMA , TU DACA O SA AI NE GASESTI AICI SI NE INTREBI ORICE. AI INCREDERE IN TINE SI IN INSTINCTUL TAU DE MAMA.
nmihaela
Postat pe 13 Noiembrie 2008 20:03
BUNA, NOI SUNTEM MARIA DE 3 LUNI SI 2 SAPTAMANI SI MIHAELA, MAMICA DE 28 ANI.SUNTEM DIN CAMPULUNG MUSCEL.EU , MARIA MA MANDRESC CA STIU SA ZAMBESC SI SA RAD CHIAR DE LA O LUNA, GANGURESC SI VORBESC IN FELUL MEU CHIAR DE FOARTE DEVREME, CAPUL MI-L TIN FARA SPRIJIN TOT DE LA O LUNA SI STIU CA TOATE LUCRURILE ASTEA O BUCURA PE MAMA SI DE ACEEA EXERSEZ IN FIECARE ZI . POT SA SPUN CA STAU IN FUNDULET PE PERNE SI-MI PLACE MULT DAR MAMA NU MA PREA LASA CA ZICE CA SUNT PREA MICA CHIAR DACA SUNT O VOINICA, SI ATUNCI MA SUPAR SI IMI SUG DOUA DEGETELE CACI SUZETA MIE NU IMI PLACE. CE SA VA MAI ZIC, IMI PLACE SA DORM PE BURTICA , SA MA JOC CU TITI SI DE VRE-O 3 SAPTAMANI LE VORBESC LA MANUTE SI LE ZAMBESC DAR ELE INCA NU MI-AU RASPUNS

POATE O SA-MI SCRIETI SI VOI CEVA DESPRE VOI, CE ZICE-TI?

SI MAI TARZIU O SA-I SPUN LUI MAMI SA VA SCRIE CE AM MAI FACUT SI CAT AM MAI CRESCUT.
AAAA APROPO M-AM NASCUT IN ZODIA LEU INTR-O ZI DE MARTI LA 19.10 CHIAR DACA MAMI A CREZUT CA O SA MA CUNOASCA PE LA ORA 10, ATUCI AM AVUT 3,6 KG IAR ACUM AM 6,3 KG.
PA SI NUMAI BINE, VA UREZ.
nmihaela
Postat pe 13 Noiembrie 2008 20:53
Buna Maria si Mihaela!Vad ca sunteti foarte harnicute .Mie mi-a fost foarte frica sa-l pun pe Darius in fundulet si am evitat pe cat am putut pana la 5 luni.Abia de atunci am inceput sa-l mai tinem in fundulet , desi am fost nerabdatoare.Acum sta destul de bine doar problema este ca vrea sa prinda tot ce vede in fata si isi mai pierde echilibrul .In rest facem mari progrese si incercam sa ne ridicam singurei in fundulet , facem tumbe cat este patul de mare(2 metri)si ne taram ca rama prin pat .Va pupam
adelafistis
Postat pe 14 Noiembrie 2008 18:06
draga maria daca e sa vb ca de la bebe la bebe as putea sa-ti povestesc si eu cate ceva despre mine.si eu m-am nascut tot cu 3.600 acum trei luni si cinci zile .m-am facut intre timp o voinica de 7kg si mami se gandeste sa-mi dea cate un pic de suc de morcovel cum i-a sugerat adela.lasand la o parte cea mai importanta activitate a noastra ,si anume mancatul pot sa-ti mai spun ca de la varsta de o luna eu dorm cu mami in pat.mami zice ca nu e pre bine dar eu am reusit sa o conving ca altfel nu se poate si drept recompensa ca m-a ascultat eu nu ma mai trezesc noaptea.imi privesc mainile cu admiratie si apoi le bag in gurita si trag de ele cu mare pofta .si apropo de statul in fundulet,mami a adus scaunul meu de la masina in casa si l-a asezat pe fotoliu iar eu stau in el si urmaresc tot ce face mami.si ca o noua activitate,azi dimineata m-am gandit sa o imping pe mami cu picioarele ca sa se trezeasca sa se joace cu mine.iata draga maria cate ceva si despre mine .ma bucur ca te-am cunoscut.
camy29
Postat pe 17 Noiembrie 2008 11:44
bunadimineata ma numesc nelica si eu sint proaspata mamica am nascut cu cezariana si pe puiutul meu david il cam supara burtica si sunt foarte suparata cand plinge va pup si felicitari pt puiuti vostri
kosa
Postat pe 21 Noiembrie 2008 08:12
Buna Kosa!Vad ca esti proaspata mamica si vrem sa te felicitam.Probleme cu burtica am avut si noi si faceam ture prin casa pe la 2-3 noaptea cu sotul si abia pe la 5-6 ne culcam .A fost o perioada foarte grea pt noi .Oricum daca ai nevoie de vreun sfat cu cea mai mare placere te vom ajuta.Multi pupici la bebici
adelafistis
Postat pe 21 Noiembrie 2008 17:27
buna ziua!si noi avem doua fetite cea mare are 6 ani in martie iar surioara mult asteptata are 4 luni,avem ceva experienta de la prima dar ceva nou nu strica niciodata mai ales ca se uita in 5 ani ca de mai bine uiti ca sa-ti faci curaj de urmatorul.cea mica e mult mai cuminte decat prima,doarme noaptea, doarme ziua,papam tite,iesim afara si de acum ne pregatim de urmatorul vaccin mare chin da ce sa facem dak trebuie.....sanatate si multi pupici la pici
oanaoaky
Postat pe 12 Decembrie 2008 15:39
buna Kosa!Fetita mea a avut colici doar doua saptamani.eu am avut mare grija la ce am mancat.este o lista de alimente care nu trebuie sa le mananci daca alaptezi.pe mine m-a ajutat foooooorte mult.
camy29
Postat pe 14 Decembrie 2008 20:55
Buna ziua mamici!
Sunt mamica unei fetite de 3 luni jumatate ,de care ma minunez in fiecare zi.Din pacate noi am avut colici foarte puternice pana la trei luni , acum e mai bien, dar dupa ce am incercat toate medicamentele pentru colici am descoperit colicbaby, si cu asta ne este bine.Si puiuta mea e foarte grabita
si vrea sa stea in fundulet, se chinuie mai nu sa se intoarca pe o parte. Si eu ma gandesc sa incep sa ii dau suc de morcov,dar medicul zice sa mai astept inca o luna.
iulika_kidz
Postat pe 14 Decembrie 2008 22:11
salut!

Bebelusul meu Sebi are aproape 7 luni si l-am pus in premergator de la 6 luni si o saptamana nu-l las foarte mult in total vreo 2 ore pe zi cu pauze intre ele.El ar fi vrut sa stea in fundulet de pe la 3 luni si ceva dar nu-l lasam eu ca el se prindea cu manutele de tot ce prutea doar ca sa se ridice.Oricum cred ca depinde de ritmul fiecarui copil in parte tu ca mama poti sa-ti dai singura seama.Una dintre fetitele care s-a nascut in acceasi zi cu el nu sta nici macar in fundulet la aproape 7 luni in schimb are 1 dintisor si este o scumpica.Noi nu avem deocamdata niciunul asteptam sa vedem cand o iesi.Multi zic ca e mai bine sa pui copii in premergator cat mai tarziu eu una l-am pus si pentru ca este foarte greu are aproape 11 kg si noi din nefericire nu avem pe nimeni care sa ne ajute.Tati este la servici iar bunici nu avem.Multi pupici la bebelusi si cat mai multe cadouri de la Moshu.
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Decembrie 2008 17:17
si noi am incercat premergatorul de o saptamana.ii place mai mult acum.initial a plans si nu vroia decat 1 min,insa acum sta si 10 min si se plimba prin camera.vasilica nici noi nu am stat in fundulet decat la 7 luni jumate si atunci batea vantul si cadea.acum are mai multa stabilitate si sta si jumate de ora(la 8 luni si o saptamana).sarbatori fericite mamici si bebici
adelafistis
Postat pe 16 Decembrie 2008 15:23
pt cami 29 buna sint foarte suparata acum 3 zile am mers cu baietelul meu la medic de familie pt vaccin si mia zis ca nu vede a zis ca nu are reflexe sint foarte suparata simt ca inebunesccccc si am mers la spital in baia mare si mia zis ca are ceva galbui in adincul ochisorilor si ca sar putea sa nu vada :((((((((((((((( pe 5 am programare in clujjjj baietelul meuuu are 2 luni si 2 saptaminiiii datimi un sfat ca sint disperata
kosa
Postat pe 21 Decembrie 2008 10:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Canon EOS 5D Mark II 21MP DSLR Camera...850usd 1 De la: kidz006868 13 Februarie 2010 20:39
sal 2 De la: deliarebecca 18 Iunie 2009 20:49
Tablou pentru bebe 3 De la: office_salinasusesi_ro 21 Februarie 2010 08:42
Mersul bebelusilor 5 De la: andre_david 17 Septembrie 2009 16:51
Suptul Degetului la Bebelusi 11 De la: mamicutza 3 Septembrie 2009 14:46
Setari Cookie-uri