Bagajul pentru maternitate

La fel si eu Nicol iti doresc o nastere usoara si te asteptam sa vi repjor acsa sa ne povestesti cum a fost
bau
Postat pe 8 Martie 2010 17:25
Mony08 de ce m-ai intrebat la care maternitate am fost la tm? sunt mai multe? ca habar nu am.
Pitu
Postat pe 8 Martie 2010 17:31
Sunt 2 maternitati de stat,Bega si Odobescu.
Eu la Odobescu am nascut,care e aproape de intrare in Tm ,langa brancoveanu.
bau
Postat pe 8 Martie 2010 17:40
Vroiam sa stiu care s-o modernizat,ca daca nu se face ok niciuna pana fac urmatorul copil atunci merg in Cluj
bau
Postat pe 8 Martie 2010 17:44
ce enervant sa trebuiasca sa dai tuturor. Pe mine asta m-a deranjat mult si sunt sigura ca oricat dai tot nu primesti ingrijirea dintr-un spital privat.
Mony in tm nu este spital privat?
viobregar
Postat pe 8 Martie 2010 18:22
este unul cauta pe google spitale private in tm k am vrut sa iti incarc pagina dar nu ma lasa
viobregar
Postat pe 8 Martie 2010 18:28
viobregar sunt spitale private in Tm , dar am inteles ca ar fi scump la ei.
bau
Postat pe 8 Martie 2010 19:37
am vazut 1.600 euro nasterea normala 1.900 cezariana. In cj sunt rezonabili si si condt sunt bune.
viobregar
Postat pe 8 Martie 2010 19:46
NicolS, cu privire la bagaj, pot sa-ti spun ca atunci cand vine vremea de igiena, o sa iti cam fie greu sa iti dai jos pantalonii daca mai ai si durerile dupa nastere. Cand ai camasuta aia pe tine, doar o ridici. Oricum, chilotei sa-ti iei d-aia.... "de babe" Ca sa iti tina bine tamponul de vata. Incearca pe cat posibil sa nu pui vata direct. Fa-o cum spuneam, invelita in tifon. Vei sangera abundent, nu ca la ciclu. Si fa-ti multe tampoane d-astea, mari, as zice foarte mari. Fara 15, 20 nu pleca de acasa. Eventual, iti iei la tine 2 pungi de vata, tifonul si forfecuta si mai faci acolo, in functie de flux.
Vei mai elimina lohii. Multe.
Deci, ia-ti cel putin o camasa. Din 3 zile in spital, daca vrei tu sa te schimbi, poti alege 2 camasi si 1 pijama (pt ultima zi abia).

Sunt curioasa ce ai pus la bagaj de ai luat toata casa. Vezi ca si eu incepusem cu bagajul si era imens si plin numai de lucruri inutile.
ses
Postat pe 8 Martie 2010 22:40
Nicol sunt tampoane speciale seni lady le spune sunt extraordinare
viobregar
Postat pe 8 Martie 2010 22:54
Deci in bagajul de spital mi-au trebuit:
-scutece:cam 10 pe zi imi cereau
-schimburi(caciulita+bluzita+pantalonas) in fiecare zi alt schimb(eu am stat 6 zile)
-servetele umede pt bebe
-crema pt bebe
-paturica
-manusi sa nu se zgarie

pt mine:
-vreo 4 camasi de noapte deschise in fata(eu am nascut vara trebuia sa ma schimb des si dadeam camasile pe rand la spalat)
-tampoane pt sani
-tifon si vata(2 suluri de tifon+2 pachete mari de vata)+ foarfeca
-asternut de pat ca cel de la spital era rupt si patat
-scutec absorbant de pus pe pat sa nu patezi patul,nush cum i se mai spune
-pompa,chiar daca crezi ca nu-ti trebe e bine sa o ai pt orice eventalitate,eu n-am crezut ca o sa am cine stie ce lapte si surpriza am facut furia laptelui.
-cana,farfurie,servetele,lingura,furculita,cutit
- algocalmin bun pt dureri ,febra si se poate lua si in timpul alaptarii
-sampon,gel intim,sapun,periuta de dinti,pasta,piaptan,hartie igienica,elastice de prins parul,deo stick
-supozitoare cu glicerina ,ceai de musetel
-2 prosoape de baie/1 de fata
-papuci de plastic
-apa ,mancare
-telefon mobil
-incarcator
-aparat foto

Acte:
-buletin
-adeverinta de la medicul de familie
-adeverinta de lucru
bau
Postat pe 8 Martie 2010 23:02
wow mony ai revenit cu forte noi?
anaROBERT
Postat pe 8 Martie 2010 23:03
pt ce tifon si vata?
Nicol sa nu uiti glicerina boraxata. S-ar putea sa te doara sani si e fff buna.
viobregar
Postat pe 8 Martie 2010 23:06
si eu am avut fata mi sa cerut ca nu ma lasa sa imi pun absorbante asta a fost explicatia care mi-au dato
anaROBERT
Postat pe 8 Martie 2010 23:08
viobregar pt facut tampoane.

Da Ana forte proaspete
bau
Postat pe 8 Martie 2010 23:08
sa fim seriosi exista tampoane speciale pt asa ceva. Eu dealea am avut. Sunt cam de 3 ori ca marime fata de cele mov always
viobregar
Postat pe 8 Martie 2010 23:10
eu nu eram pregatita cu asa ceva nu stiam si mi-am luat absorbante dar nu m-au lasat si sa dus mama de mi-a luat vata dar a fost mai bn cu ea decat cu absorbante sincer
anaROBERT
Postat pe 8 Martie 2010 23:11
cu absorbante nu e bine la nastere naturala,ca nu respira taietura si poti sa dai in alte cele.Plus ca nici nu te lasa pt ca tre sa vada doctorul ce si cum iti curge.
bau
Postat pe 8 Martie 2010 23:13
da da mi sa spus si m-am convins si eu si recomand vata nu absorbante ,am experienta nu de alta
anaROBERT
Postat pe 8 Martie 2010 23:15
nush la cj deastea se foloseau
Sunt mari speciale pentru dupa nastere. Le foloseau si la nastere normala, dar poate nu au auzit de ele. e NU AM AVUT M-AM DUS CU ALWAYS SI S-A DUS SOTU IN CARREFOUR SI A LUAT.
viobregar
Postat pe 8 Martie 2010 23:15
si cat costa?cum arata? ce textura au?
bau
Postat pe 8 Martie 2010 23:18
nici eu habar nu am de ele si nici din spital nu mi sa spus
anaROBERT
Postat pe 8 Martie 2010 23:20
Seni lady. Sunt mari fara aripioare dar se lipesc pe chilot. 15 lei pachetul 15 bucati cred sau 20. Pachetul este de culoare movulie. Se gasesc cred si in farmacii dar in carefour sunt 100% garantat.
viobregar
Postat pe 8 Martie 2010 23:22
msik viobregar este bine de stiut pe viitor
anaROBERT
Postat pe 8 Martie 2010 23:24
si iar inca o diferenta. De mentionat eu nu am dus pampers i-au dat din spital si l-au imbracta cu hinutele lor. Numai la iesire am avut nevoie de hainute. Si la nastere mi-au dat haina de noapte de la ei, numai dupa aceea le-am folosit pe ale mele.
viobregar
Postat pe 8 Martie 2010 23:26
pff eu am dus si pampersi si de toate paturici,hainute de unde sa imi dea din spital ,si chiar daca aveau nu puneam nimic pe copil din spitalul ala infect
anaROBERT
Postat pe 8 Martie 2010 23:29
v-am mai spus nu se compara
viobregar
Postat pe 8 Martie 2010 23:33
da automat ca nu se compara din pacate,ce sa faci asta este,traim in romania si astea sunt conditiile
anaROBERT
Postat pe 8 Martie 2010 23:35
Vreau sa fac o mica rectificare la cele spuse de mony, dupa parerea mea. Sunt de acord cu bagajul ei, dar in primele 2 luni (cel putin) nu se sterge cu servetele umede, ci doar se spala. Eu am facut asta primele 3 luni.
Iar hainutele de bebe din spital si nu doar, nu se dau noi, se spala inainte fara detergent. Sau se clatesc foaaaaaarte bine!
In rest, nici eu nu imi mai aminteam asa bine bagajul. Si te plangeai de batranete....
ses
Postat pe 9 Martie 2010 00:22
ses eu ma refeream ca la mine ,mi-au cerut servetele pt bebe in spital.
Multumesc frumos ,m-ai facut sa ma simt mai tanara
bau
Postat pe 9 Martie 2010 00:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cat costa o cezariana in sibiu? 3 De la: ale_micutza 24 Martie 2010 17:06
ce ne trebuie sa ne luam la noi la maternitate 9 De la: office_salinasusesi_ro 20 Iunie 2010 20:20
doctor safta veaceslav 6 De la: spirescu_ramona 13 Mai 2011 07:03
pret cezariana 18 De la: Karin_Pantelov_1 23 Ianuarie 2012 23:30
cezariana la maternitatea Galati 1 De la: garbo_11330 23 Martie 2013 16:13
Setari Cookie-uri