Bagajul pentru maternitate

eu nu as spune asa ceva nicodata,chit ca trebuie sa imi innoiesc garderoba si etc nu mi-ar pasa important este sa slabesc,ok poate exagerez nu la 44 de kg dar la 55 ar fi greutatea perfecta tinand cont si de inaltime
anaROBERT
Postat pe 14 Martie 2010 23:55
eu sincer m-as multumi si cu 58. Si al meu e neastamparat, dar eu ma ingras numai respirand si adevarul ca iarna fara sa iesi afara inevitabl mananci.
viobregar
Postat pe 14 Martie 2010 23:59
si plus ca depinde si de org fiecarei persoana in parte si de modul de viata si etc altele se ingrasa si de la un banal pahar cu apa daca asta este org nu prea ai ce face
anaROBERT
Postat pe 15 Martie 2010 00:01
Si eu as vrea sa am 52 de kg,dar oricat as manca,orice as manca,la orice ora,nu ma mai ingras.
bau
Postat pe 15 Martie 2010 00:03
mai e bn nici ca nu te mai ingrasi dar ar fi bine nici sa nu mai slabesti ca na nici prea slab nu cred ca este placut dar o greutate potrivita de 50 sau 55 de kg eu cred ca este ideala
anaROBERT
Postat pe 15 Martie 2010 00:07
Ce vorbiti voi acolo de 55 kg si de 7-8 kg in sarcina?
Eu am luat 17 kg pana acum in sarcina , spun pana acum, ca inca sunt cu burtica mare, si am in total 95 kg
Sper sa reusesc sa dau jos macar 20 pana la sfarsitul anului , si din 2011 mai vedem la mai multe jos!
printesa31i
Postat pe 15 Martie 2010 01:55
dupa nastere vei da jos,nu este o regula bineinteles dar vei scapa de burtica si daca vei alapta vei slabi mult mai repede si mai usor,acum este normal sa ai atatea kg doar esti insarcinata dar mai ai putin si scapi
anaROBERT
Postat pe 15 Martie 2010 11:07
Eu dupa ce am nascut aveam vreo 55-58 kg si ma simteam URIASA .Am pus pe burta caci la pantaloni aveam aceeasi marime 26 doar ca nu ma cuprindeau la burta.Va dati seama ca dupa ce am nascut dr. mi-a spus ca unde a incaput in mine un bebe de 3500 gr si 52 cm, eu care am 1.61 inaltime.La mine a tras la cantar si sanii ca eram dotata dupa ce am nascut .Dupa un an aveam deja 52 de kg , deci muuuuuuuult mai bine.Si eu pot manca orice la orice ora ca nu pun pe mine
adelafistis
Postat pe 15 Martie 2010 12:31
bravo tie adela. Eu sincer asa mi-as dori sa slabesc
viobregar
Postat pe 15 Martie 2010 12:42
Pai cred ca la fel vei pati si tu dupa ce se apuca mititelul la fuga .Noi facem cam zilnic 1-2 ore de plimbare si asta m-a ajutat mult sa-mi tonific musculatura , plus ca am un copilas tare energic si abia facem fata
adelafistis
Postat pe 15 Martie 2010 12:47
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 19:44
si eu am luat 20 de kg cu a doua sarcina si aveam deja 6 ramase de la primul pt ca nu am putut tine regim (eu inca alaptam cand am ramas insarcinata cu Marco).
Acum dupa 3 sapt, am reusit sa dau jos 11 kg mai am 15
corina_dragoi
Postat pe 16 Martie 2010 12:40
bravo corina
viobregar
Postat pe 16 Martie 2010 12:56
buna fetelor,eu am luat in sarcina 18kg dar le-am dat jos intr-un an.am revenit la greutatea normala pe care o aveam inainte de sarcina(55kg)
gaby8101
Postat pe 16 Martie 2010 13:00
eu am pus cu fetita 10kg si la nastere am dat totul jos bine ca ea a fost mica 2600 kg a avut acum sant insarcinata cu un baietel am pus pana acum5 kg am 6 luni nu stiu cat voi pune dar am impresia ca am burta mai mare decat cu fetita sau asa se vede cu baietii mai mare?
anacs
Postat pe 16 Martie 2010 13:26
corina felicitari pentru bb2 eu mai astept putin sa-mi mai vina putere
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Martie 2010 14:34
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Martie 2010 10:00
mersi vasi :)

cat despre slabit, ce sa zic, nu e o performanta, greul abia deacum incolo inepe. adica primele 7-8 kg se dau jos usor si imediat dupa nastere, pe urma e mai greu. Eu acum alerg intre cei doi baieti si vad cum ma "topesc" , vine si vara si o sa stam mai mult pe afara asa ca sper sa reusesc sa mai dau jos inca vreo 5-6 vara asta, ca de regim inca nu se pune problema.

succes la slabit/ingrasat la toate mamicile
corina_dragoi
Postat pe 18 Martie 2010 20:32
office_salinasusesi_ro
Postat pe 20 Martie 2010 08:41
sincer mi-e groaza sa raman gravida iar mai mult si din cauza faptului ca la prima sarcina am acumulat peste 23 kg acum daca iau mai mult
Pana la urma sigur slabesc dar tot tre sa-i mai fac lui seby un fratior sau o surioara ca nu mai poate de dragul fetitelorla camin.
SEBY1YEAR
Postat pe 30 Martie 2010 15:18
vasi nu trebuie sa te ingrijorezi din cauza kilogramelor mai ales dupa a doua sarcina si mai ales daca sunt apropiate. O sa aiba grija bebei sa te slabeasaca Cel putin la mine asa se intampla.. uneori nu am timp nici sa manac (si nu e bine ca alaptez). E o agitatie continua, unu suge in timp ce pe altul trebuie sa-l hranesc cu lingurita; unu plange celalat fuge si se catara prin casa, cu o mana tre sa inping carutu si cu cealalta sa-l tin pe eugen care se catara pe tobogan, etc. Cand eugen adoarme dupamiaza, Marco se trezeste, cand reusesc in sfarsit sa-l adorm pe Marco nu trec 5 min si se trezeste Eugen si tot asa
Dar nu e asa rau cum suna... pe langa toata agitatia si oboseala sunt si alte 1000 de satisfactii si motive care ma fac sa zambesc si sa fiu optimista si sa nu ma simt obosta. Imi iau energia din energia lor.
Odata cu nasterea lui Marco am aflat ce poate fi mai frumos si mai satisfacator decat un copil.... doi copii
corina_dragoi
Postat pe 31 Martie 2010 15:21
Buna... eu am facut o lista cam cu ce imi trebuie mie si lui bebe, luna asta trebuie sa nasc si cam astea cred ca mi-ar fi necesar... sper sa va fie si voua gravidutelor de folos



Bagajul de maternitate pentru mama:

Actele necesare care nu trebuie sa lipseasca din bagajul de maternitate:
• Cartea de identitate/buletin (original si copie)
• Certificatul de casatorie (original si copie
• Dosarul de analize din timpul sarcinii
• Carnetul gravidei
• Ultimele echografii facute in timpul sarcinii

• Periuta si pasta de dinti
• Sapun
• Gel de dush
• Deodorant
• 3 Prosoape unul pentru sani - sanii trebuie stersi bine cu apa curata inainte de fiecare alaptare si unul pentru fata
• Servetele umede, uscate, hartie igienica
• Crema de fata
• Crema de corp
• Strugurel de buze
• Dezinfectant pentru maini, pentru ati dezinfecta mainile de fiecare data cand te atingi de bebe
• Agrafe/elastic de par
• 3 Pachete de vata si role de tifon, tampoane externe
• Papuci
• Sosete
• 3 camasi de noapte cu deschidere în faţă pentru a putea alapta usor
• 7, 8 perechi de chiloti (sa fie din bumbac, lejeri, sa nu te stranga)
• Hainele pentru drumul la spital
• Halat calduros
• 2, 3 Sutiene de alaptat
• Tampoane de sani: Nuk
• Crema pentru sani, Garmastan
• Apa plata/sucuri natural, ceai pentru lactatie - unul pe baza de fenicul, chimen si anason, biscuiti
• Cana, farfurie, tacamuri
• Bila de cauciuc - sau ceva de strans in mana in timpul travaliului si a nasterii
• Telefon + incarcator



Bagajul de maternitate pentru bebe:


• Scutece de dimensiune (nou-nascuti)
• Ulei de corp pentru masajul bebelusului
• Gel de dus pentru copii
• Sampon "fara lacrimi" pentru bebelusi
• Crema pentru fundulet: Bepanthen unguent
• Servetele umede
• 2 prosoape
• Biberon
• Tetine
• Suzeta silicon
• Betisoare de urechi cu opritor
• Pompita de nas
• Termometru baie, termometru camera si termometru de corp (de preferat digital)
• O cutie cu ceai contra colicilor abdominale
• Hainute din bumbac: 3 body, 3 caciulite, 3 bluzite, 3 pantalonasi, sosete, manusi sa nu se zgarie, 3 salopete si botosei
• Costumas pentru iesirea din maternitate, caciula si o patura de infasat (depinde de sezon)
• Cosulet sau landou pentru plecarea din spital
• Ser fiziologic (doze unice) si comprese sterile (pentru curatarea ochilor, a buricului sau a altor zone sensibile a bebelusului)
• O unghiera speciala pentru unghiile bebelusului (puteti ruga o asistenta sa va arate cum sa ii taiati unghiile,daca nu indrazniti singura)
elenytza19
Postat pe 5 Septembrie 2013 15:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sarcina dupa tratament cu Depakine si Valdoxan 6 De la: nargis 3 Noiembrie 2011 13:21
Nasterea orgasmica 15 De la: mony08 20 Februarie 2010 15:11
ofer carucior chicco 10 De la: costyursu 24 Septembrie 2011 23:11
CFR2 3 De la: MoniQ 11 Septembrie 2009 16:04
Experienta nasterii 68 De la: anaROBERT 15 Martie 2010 12:10
Setari Cookie-uri