calea naturala

am ales sa nasc normal, caci a fost la alegerea mea....desi stiam ca va durea, ca o sa fie greu..dar sincer nu imi pare rau..si am trecut prin ceva dureri....si al doilea dc totul e ok tot asa vreau sa il nasc....
dc cumav vita lui bb era in pericol va dati seama ca nu alegeam altceva....dar la mine bb a fost ok
tudor_claudia
Postat pe 8 Iulie 2008 16:42
E minunat sa poti sa ai ocazia de a fi colaborator cu D-zeu la o lucrare asa de mareata :sa dai nastere unui ingeras!
Cand am ramas insarcinata eram hotarata sa nasc prin cezariana sau cel putin sa-mi fac epidurala.Eram ingrozita de chinurile prin care urma sa trec la o nastere normala ,mai ales ca vazusem in timpul studentiei o sumedenie de nasteri,una mai spectaculoasa ca cealalta,una mai dureroasa ca cealalta!
Momentul nastrii s-a apropiat mai repede decat ma asteptasem! In saptamana 32 de sarcina urma sa ma internez pt ca avusesem contractii si colul s-a deschis.Eram speriata...nu stiam ce am sa fac daca bebe se va naste atat de devreme...In urma tratamentului si repausului la pat am reusit sa mai amanam acest moment cu inca 5 saptamani!
N-am sa uit niciodata dimineata zilei de 17 octombrie 2007!M-am trezit la 5.30 constatand ca" s-a rupt apa" ; desi eram constienta ca va trece ceva timp pana voi naste ,am intrat totusi in panica. Asistenta,o buna prietena de altfel incerca sa ma linisteasca.Am urcat in sala de nasteri si am asteptat medicul sa ma consulte.Era o dilatatie f mica,de vreo 2 cm,dar nu aveam contractii.Abia pe la ora 7 seara urma sa simpt cu adevarat ca momentul inedit se apropia cu pasi grabiti!
Nimic nu se compara cu momentul in care iti auzi pt prima data copilasul plangand!Era ora 1.25 noaptea cand mi-am tinut in brate cea mai de pret comoara:era Bianca,un copilas perfect!M-a privit cu ochi mari si a incetat sa planga pt cateva momente!A fost un adevarat spectacol!
Am uitat pe loc de toata durerea si eram fericita ca am putut sa aduc pe lume o asemenea minunatie!
bia_kidz
Postat pe 14 Iulie 2008 12:13
da bia e foarte minunat..si uite ma gandesc acum la 6 luni dupa nastere..parca nu am nascut eu ..parca a nascut altcineva..din toata nastere a ramas intiaprita imaginea lui Daciana pe mine pe piept cand a deschis ochii...atat...
inainte de nastere am urmarit tot felul de emisiuni cu nasteri in direct....intelegeam ce se intampla dar nu stiam cum, ce cand, de ce....nu intelegeam durerea. intimpul nasterii parca nu citisem, nu vazusem nici un documentar despre nastere..parca eram prima mamica care nastea asa , acum dupa nastere ma mai uit ocazional la aceleasi emisiuni cu nasteri in direct...si parca eu nu am trecut prin asa ceva..e ca si cum un val s-ar fi adunat pe aceste amintiri, unele dureroase. dc incer sa imi amintesc totul este ff viu si prezent....dar cred ca bb te ajuta enorm sa uiti....
o nastere e automat traumatizanta....se da o lupta enorma intre tine si bb...intre oasele tale si oasele lui....trebuie sa cedeze...dar tebuie sa privim ca pe un miracol aceste trauma....e clar ca nimeni nu se simte bine pe masa ceea, sau alt dispozitiv de nastere ..pana la urma e vb de intimitatea ta de femeie...dar pe acolo iasa bb, nu e ca o masea pentru care mergi la dentist si deschizi gura....
acest aspect am observat ca multe mamici nu il inteleg....dc bb iasa pe acolo dr pe unde sa se uite dc bb iasa sau nu....si da e jenant, si oribil ....indiferent ca stai pe masa sau in alta pozitie....(am vazut o nastere pe un fel de scaun ff mic tipa se tine cu mana de scaun si moasa trebuia sa se aplece sa vada ce si cum se intampla..si erau de fata si aproape toate rudele..... )
sunt de accord ca sunt dr care nu te fac sa te simit bine....schimbati dr
tudor_claudia
Postat pe 16 Iulie 2008 09:18
buna!numele meu este cristina.scriu ptr. prima data.sunt o viitoare mamica.sunt insarcinata in 20 de sapt. sincer as vrea sa nasc normal.dar asta o va decide pozitia bebeului . bebe care acum este ok. dar mai am....dorinta mea este sa nasc normal sa de-a D-zeu sa se poate chestia asta . am 29 de ani si este prima sarcina.multi pupici si voua si celor mici.
cristina_dcv2007
Postat pe 21 Septembrie 2008 13:24
Buna,
sunt Cristina, am o fetita de 4 ani am nascut-o pe cale naturala destul de repede, pe la 13.00 mi s-a rupt apa iar la ora 17.05 fix am nascut, in primul rand pentru ca nu au fost motive de a naste altfel iar in al doilea rand mie personal nu imi plac operatiile de nici un fel si ii multumesc lui D-zeu ca ma ajutat sa nasc pe cale naturala, este intradevar dureros cateva zile dupa dar cand vezi ce ingeras
a putut sa iasa iti trece tot nu mai simti nimic de bucurie, dar cea mai mare satisfactie a unei mame e primul alaptat de la san si urmatoarele. e super
Pupici, iar sfatul meu este sa nasteti pe cale naturala daca puteti.
cryscri
Postat pe 25 Septembrie 2008 00:16
buna fetelor,,sunt mikky si eu tot pe cale naturala am nascut..m-i sa rupt apa la orele 00:00 si am nascut-o pe Delia dimineata la 7:30 m-am chinuit ceva...dar nu imipare rau a fost o experienta de neuitat ,nu am simtit durerile chiar asa rau deoarece sotul a fost langa mine in sala de nasteri si m-a sustinut moral si m-a incurajat....tin sa v-a spun ca eu la inceput sarcinii si pe parcurs vroiam sa fac cezariana deoarece imi era frica dar doctora si toti cunoscutii mi-au spus ca daca pot naste natural ar fi pacat si nici nu ma voi chinui f tare dupa...si au avut dreptate dupa nastere am avut dureri dar nu groaznice cum auzisem ca sunt..nu am putut vreo doua sapt sa stau jos..stateam pe un colac pe care il plimbam prin toata casa....ii multumesc LUI DUMNEZEU ca mi-a dat un ingeras de copil si noi deja ne gandim la un fratior pt Deliutza dar peste 3 anisori si atunci tot natural am sa nasc daca s-o putea.....pupici dulci la mamici si bebici
deliarebecca
Postat pe 25 Septembrie 2008 05:53
buna buna. tot natural am nascut si eu. natural, cu epidurala, nastere provocata, ne-am internat la 9 dimineata si am nascut la 10.30 noaptea. apa mi s-a rupt pe la 5 dupa-masa. nu m-am chinuit la travaliu dar a durut rau de tot nasterea in sine, mai mult l-a nascut pe bebe moasa care statea calare pe mine si ma apasa pe burta , decat eu dar multumim lui dumnezeu , am avut noroc de dr buni si suntem bine toti.
ruschita
Postat pe 10 Octombrie 2008 13:01
Si eu am nascut natural si nu regret nici o clipa.Ma ingrozea gandul nasterii si nu credeam ca voi avea puteri sa nasc , insa baietelul meu mi-a dovedit ca totul este posibil si a venit neprogramat la 37 de saptamani.Sper ca si urmatorul sa-l nasc la fel (poate cu mai putine dureri )
adelafistis
Postat pe 15 Octombrie 2008 14:24
am citit experientele voastre soi mi au facut mult bine ma bucura faptul k toate au final fericit !sunrt ingrozita de momentul inj care fetita mea o sa vina p e lume mai am putin am 34 d sapt si acum 2 sapt am fost intermata in spital amenintare de nastere prematura si desi acum putin timp imi doream cezariana acum nu sunt asa sigura c vreau.... parek nu as vrea sa ratez clipa in care i a prima data contact cu lumea as vrea sa i fiu alaturi sa o aud mi se pare fff important sa fiu constienta si vorba voastra cezariana e totusi o operatie dar abie peste cateva zile voi afla dak bb e in pozitie potrivita pt nastere normala! va doresc multa sanatate voua si copilasilor vostri !multi pupici si voi reveni pt a va inmpartasi experienta mea.....
onutza_kidz
Postat pe 19 Noiembrie 2008 10:37
Nastere usoara Onutza!Te asteptam sa ne povestesti cum a fost .Te pupam
adelafistis
Postat pe 19 Noiembrie 2008 17:12
buna.am nascut natural,provocat.nu stiu daca ar fi fost mai bine sa astept sa vina fetita mea atunci cand ar fi vrut sau e mai bine ca am nascut cand mi-a zis doctorul.travaliul a fost un cosmar ,chiar daca am fost incurajata si sprijinita moral de catre medic,iar nasterea un cosmar si mai mare.acele cateva momente dureroase mi s-au parut o vesnicie. partea si mai nasoala a fost ca din cand in cand ma uitam si intr-o oglinda de acolo si vedeam cam ce mi se intampla.momentul mult asteptat,momentul in care mi-am vazut fiica,a sters parca orice urma de durere ,acolo pe masa,si mai ales si cea care a urmat.mi-am alaptat copilul dupa aproape 7 ore de la nastere.abea era scoasa din incubatorul in care sunt lasati copii sa se usuce.m-am simtit in momentul in care alaptam , cea mai importanta fiinta din lume.fara sa exagerez.
camy29
Postat pe 21 Noiembrie 2008 20:21
Buna,
si eu am nascut natural 2 baieti la o diferenta mica de de varsta 1 an si 6 luni;ambele sarcini au decurs normal, am avut dilatatie mare si contractii neregulate, nu stiu cum este sa ti se rupa apa spontan ,mi-e mi sa rupt de catre medic in sala de nasteri
nastere usoara pt gravidute si bucurii de la pitici
julita79
Postat pe 12 Decembrie 2008 15:57
eu am nascut natural , si imi pare rau , a fost o nastere provocata si a fost oribil , am nascut cu masca de oxigen pe fata si semi-constienta , desi am avut o sarcina ireprosabila , cu toate analizele posibile facute , si toate cu rezultat bun , deoarece am avut contractii prea puternice , puiul meu a fost privat putin de oxigen in timpul nasterii , si a avut si aspiratie de meconiu , acum este perfect sanatos , dar imi pare rau ca a trebuit sa sufere bebelusul datorita unor decizii luate de medici , daca voi mai avea un copil nici nu ma gandesc sa nasc natural ,

p.s desi contractiile au fost f puternice , erau ineficiente , si am nascut cu dilatatie de opt .
ion_cristina
Postat pe 15 Decembrie 2008 15:21
eu am trei (3)nasteri naturale,fara peridurala (afecteaza bb),si dr mea,cu care am nascut toate cele trei fetite,nu a fost de acord nici cu peridurala,nici cu cezariana.dupa 2 ore jum,m-am dat jos din pat,am coborat 2 etaje sa beau cafeaua......,acum ii multumesc enorm.
dadylaly
Postat pe 20 Martie 2009 17:14
esti o fericita sa-ti traiasca printesele desi am nascut normal si fara prea mult efort din partea mea a doua oara voi naste prin cezariana din motive de sanatate la mamici si bebici si sanatosi sa fim.
SEBY1YEAR
Postat pe 21 Martie 2009 12:23
Buna, si eu sunt de acord cu nasterea naturala atata vreme cat mama sau copilul nu au nici un fel de probleme... In ce priveste nasterea peridurala, nu esti bine-informata: nu afecteaza deloc bebele pentru ca anestezicul se introduce in coloana vertebrala, in spatiul peridural (de unde si denumirea), care nu comunica prin nimic cu bebelusul! Singura persoana afectata este mama...atat! Binenteles, peridurala are alte repercursiuni, dar nimic legat de bebelus.
kidz000681
Postat pe 22 Aprilie 2009 12:56
eu daca ar fi sa mai nasc odata as prefera tot nasterea naturala am nascut 2 baietei natural,nu a fost foarte placut dar m-am recuperat ffffff repede cu toate ca pe perioada sarcinilor mi-a fost f rau.deci incurajez nasterea naturala pt ca poti alapta imediat ati poti strange puiutul la piept
silviatatu
Postat pe 22 Aprilie 2009 15:35
Hello fetele!
Am si eu o nedumerire. Sunt in saptamana 40, pot naste in orice clipa teoretic, dar practic... :)
De cateva zile m-am stricat la stomac, e un semn ca se apropie? De asemenea am colul deschis de o saptamana... Credeti ca mai dureaza mult?
kittyna2u
Postat pe 18 Mai 2009 09:34
si eu ma cam deranjasem la stomac la 40 sapt...credeam ca e pe drum copilul, dar nici la 41 sapt nu avea de gand... la inceput celei de-a 42 sapt m-am internat, injectii de provocare (3 la numar) si abia peste 2 zile am nascut....
cred ca ii placea sa stea acolo, ca nu vroia sa iasa la lumina deloc...
andracalin
Postat pe 18 Mai 2009 10:22
Ma bucuram ca se apropie momentul. Citisem pe net ca e un semn si asta... :((
kittyna2u
Postat pe 18 Mai 2009 10:59
bineinteles ca poti naste dintr.un moment in altul,eu toate sarcinile le-am dus pina in 37-38 saptamani
crystina_kidz
Postat pe 18 Mai 2009 11:02
o fi ...eu oricum am nascut la 39 de saptamani daca mai tineam sarcina o saptamana nu mai puteam naste natural ca si asa sebi a avut 4 kg la nastere
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Mai 2009 13:26
sper ca ce hainute ii cumparasei deja erau de 3 luni...
andracalin
Postat pe 24 Mai 2009 21:36
sa stii ca si acum cerem hainute mult mai mari decat pt varsta lui reala oricum la 3 luni avea deja 9 kg si era alaptat exclusiv toata lumea care-l vedea zicea ca are 6-7 acum la aprope 1 an are 12 deci triplul greutatii de la nastere .
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Mai 2009 12:55
buna
eu sunt cristina,am trei copii si toti trei i-am nascut pe cale naturala
crystina_kidz
Postat pe 25 Mai 2009 15:11
si eu tot natural, la 38 de saptamani, 4 kile 200, 55 cm, epidurala, nastere provocata. Nu am avut nici un fel de probleme nici la nastere nici cu recuperarea de dupa...
pinicuta
Postat pe 25 Mai 2009 15:24
Pinicuta zi-mi si mie te rog cum e cu epidurala asta. Am inteles totusi ca trebuie sa ajungi la o anumita dilatatie ca sa ti se faca.
kidz000722
Postat pe 25 Mai 2009 15:26
doctorita mea de la epidurala a fost sunata de doctor sa vina atunci cand aveam dilatatie 4...
ma rog, pana a venit, se facuse 6... am inteles ca asta ar fi maximul...
andracalin
Postat pe 25 Mai 2009 15:31
sincer, nu-mi aduc aminte exact, ca aveam niste dureri de nu mai puteam... dar parca asa se discuta pe langa mine...
dupa epidurala nu m-am mai dilatat cum trebuia... am nascut cu dilatie 7,5...
andracalin
Postat pe 25 Mai 2009 15:34
la mine a fost asa: m-a intrebat dr la inceput daca vreau anestezia si am zis ca nu stiu, nu eram hotarata nici ca da nici ca ba. Cand mi s-a rupt apa si a inceput sa doara mi-am dat seama ca da, vreau anestezia. Cand a mai trecut dr prin sala de travaliu i-am zis ca da, vreau anestezia, el a vb cu anestezista si la un moment dat (nu f tarziu) a venit si mi-a instalat cateterul in coloana, dupa care venea periodic si mai injecta substanta pt tubusor. Nu stiu ce dilatatie aveam cand mi-a facut prima doza de anestezic. Oricum la mine travaliul a inceput f tarziu (pana si-au facut efect toate medicamentele administrate pt provocarea nasterii a trecut ceva timp), si a durat vreo 5 ore de cand mi s-a rupt apa pana am nascut. In total cred ca vreo 3 doze mi-a bagat. (Chiar nu mai stiu, pt ca eram f obosita si nu mai imi ardea sa contorizez nimica.., imi venea sa dorm si iara sa dorm )Dar da, asa stiu si eu, ca la o anumita dilatatie se face anestezia (nici mai devreme -nu stiu de ce- , nici mai tarziu - pt ca dupa ce ai trecut de dilatatia respectiva deja nu mai are cand sa isi faca efectul anestezia si degeaba ti-o mai face-) Dar nu trebuie sa iti fie teama, vb cu dr tau sa te lamureasca despre tot si stabiliti impreuna cum e mai bine sa faceti. Pupici si nastere usoara!
pinicuta
Postat pe 25 Mai 2009 15:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pojarel la 6 luni 5 De la: aly_raz 4 Mai 2010 12:23
se simte diferenta?? 9 De la: tatusilvia 13 Iulie 2009 13:44
buna 5 De la: anaROBERT 13 Aprilie 2010 15:28
nasterea prin cezariana 130 De la: garbo_406583 13 Aprilie 2017 14:49
Nasterea orgasmica 15 De la: mony08 20 Februarie 2010 15:11
Setari Cookie-uri