Bagajul pentru maternitate

depinde de bb. Mie imi aduce cineva 3 baxuri cu 100 pampers deci tot cam acolo ies
viobregar
Postat pe 9 Martie 2010 12:17
da asa este dar sa ne intoarcem in timp noi cum am crescut am avut pampersi?ne puneau scutece si spalau la ele de le ardeau mainile imi pove mama mea ca le fierbea si le spala non stop si acum avem de toate da nu sunt bani atunci erau bani dar nu erau de toate
anaROBERT
Postat pe 9 Martie 2010 12:19
Sa multumim lui d-zeu ca nu sunt aolergici bb la pampers ca am auzit si cazuri deastea
viobregar
Postat pe 9 Martie 2010 12:20
da eu am o vecina fetita ei are 10 luni si este alergica mititica dar eu cred ca motivul este ca fetita este prea grasa,la 10 luni are 11 kg jumate poate ma insel eu dar i sa spus la control ca este prea grasa
anaROBERT
Postat pe 9 Martie 2010 12:22
Apropo de spaga , ca nu am mai reusit sa intru pe forum,eu am avut noroc sa nasc la amiaza si cum eram de noaptea acolo am trimis-o pe soacra-mea cu mita la doctor dimineata .La asistente le-am dat din mana fara jena ca oricum nu refuzau , sau in buzunar.Cicolata si fructe la infirmiere , iar la moasa nu am reusit sa-i dau nimic ca s-a schimbat tura iar eu eram cu perfuzia la mana .Eu zic ca totusi daca dai mita sa te informezi daca nasti cu tura care e , ca am avut o vecina care a dat mita si a trebuit sa dea si la urmatoarea tura ca s-a schimbat .In principiu dai la doctorul care te asista , indiferent daca el ti-a urmarit evolutia sarcinii sau nu.
adelafistis
Postat pe 9 Martie 2010 14:58
Si noi am folosit marca Pampers , pana la un an jumate cand am trecut la happy.Din decembrie insa am avut norocul sa scapam definitiv de ei .Cred ca conteaza de fiecare bebe cat e de sensibil.Eu am folosit servetele umede din prima zi, bepanthen pt fundulet in prima luna si apoi am trecut la crema de galbenele cu propolis sau bubchen.Iar produsele pt igiena le folosim pe cele de la Nivea sau Bubchen
adelafistis
Postat pe 9 Martie 2010 15:01
Nicols iti doresc o nastere usoara
adelafistis
Postat pe 9 Martie 2010 15:04
ana si al meu are 11 kile la nu chiar 11 luni dar nu a zis nimeni ca e gras
viobregar
Postat pe 9 Martie 2010 15:25
stiu din surse sigure, ca moasa daca stie ca pacienta nu va naste cu ea deoarece urmeaza sa iasa din tura nu ia banii de la gravida. Ii spune sa ii dea la colega ei care urmeaza sa vina. Asa e acolo unde eu am vorbit, mai departe habar nu am fiecare cu cat il duce constiinta. In mod normal asa ar trebui sa fie, ca moasa stie aproximativ daca vei naste cu ea sau nu ca doar au experienta.
Pitu
Postat pe 10 Martie 2010 08:00
mai fetelor am citit si eu pasajul cu spaga. Eu prima data am nascut in romania, si am impins la bani si la doctori si la moase, si la asistente...altfel cred ca nu ma baga nimeni in seama...si asa cu spaga cu tot amabilitatea era una fortata!! LA a doua sarcina am nascut in anglia, pot face o paralela intre a naste in romania si a naste in alta tara. In Anglia te supravegheaza in timpul nasterii, trebuie sa mergi la control cel putin de 4-5 ori. Eu am avut probleme ca am mers doar de doua ori, si m-au luat la rost!! Fara sa platesti, aceste consultatii sunt gratis, plus doua ecografii pentru bebe tot gratis. In romania tin minte acum 5 ani plateam 500.000 sedinta!!! Enrom de mult, dar de, trebuia! Conditiile din romania din spital erau super jalnice, am nascut la spitalul judetean Brasov, ce sa mai zis, curent pe la geamuri, dushuri murdare etc. Aici am nascut cu moasa. In anglia nu se obisnuieste sa se dea bacsis ca in Romania, eu am nascut in apa si practic a durat 3 ore "baia"...timp in care moasa nu facea decat sa vorbeasca cu mine si sa ma incurajeze. In fine, i-am luat doua cutii de bomboane si a fost super fericita si incantata. Tot personalul de aici foarte politicos si foarte amabil. Dupa ce am nascut au venit cu tava cu mancare la pat, dupa ce mi-am ales eu de pe un meniu ce vroiam sa mananc. Repet: far bani! Este incredibil cum se poate in romania serviciile medicale, si nu numai cele medicale, sa fie atat de jos.....Trist dar adevarat!
aly_fab
Postat pe 10 Martie 2010 09:46
Aly_Fab ai foarte mare dreptate ca este trist ce se intampla la noi. Democratia ne omoare. Nici peste 100 de ani nu vom ajunge la nivelul celor din Anglia, America, Italia sau China. Suntem cam sub nivelul marii si asa vom ramane mult timp de aici inainte. Si totul se datoreaza banilor. Lipsa de bani ne face mai rai si mai egoisti, totul se face contra cost. Sincer la ce salarii sunt in sanatate eu una nici nu m-as obosi. Si sincer eu cred ca sanatatea si invatamantul ar trebui sa fie foarte bine platite. Si de ce sa-i acuzi cand ei nu sunt platiti pe merit? Isi iau si ei drepturile ca altfel sunt muritori de foame. Asta e adevarul.
Pitu
Postat pe 10 Martie 2010 10:07
Adevarul asta este, salariile medicilor si profesorilor sunt mici spre mediocre...nu-i normal asa ceva!! Sistemul este gresit in Romania. Astia au un sitem numit NHS (National Health Services) destul de bun, asigura omului care-si plateste taxele la stat anumite beneficii, cum ar fi controale gratis, poti chiar sa-ti faci unele probleme dentare sau stomatologice gratis. In romania o plomba cat mai costa? 40-50 de euro zicea cineva? Ca aici de altfel!! Paradoxal pentru ce salarii au oamenii de rand!
aly_fab
Postat pe 10 Martie 2010 10:23
Te cred Aly_fab si eu nu ii condamn pe acei doctori sau pe acele asistente care merg sa munceasca in strainatate din contra. Bravo lor!!
Dar sa inchei discutia aici ca ne-am indepartat de la subiectul topicului si nu e ok. O zi buna tuturor
Pitu
Postat pe 10 Martie 2010 14:07
Am citit ce ati scris despre o nastere in romania si ma bucur enorm ca am avut marele nororc sa pot naste in strainatate. Cam tot ce a descris Aly_Fab a fost valabil si pentru mine, doar ca eu am avut toate vizitele - una pe luna si 5 eco gratuite. Am platit-o doar pe cea 3D. La spital in timpul nasterii, nu am platit nimic, la nimeni si toata lumea s-a purtat extraordinar de la cea care facea curat in camera pana la profesorul responsabil de sectia patologii (am avut o sarcina cu risc si cerclaj). Iar ca bagaj, ca sa ma apropii de topic, am luat cu mine doar haine pt mine si pentru bebe si cele necesare igienei intime (sapun, pasta de dinti, perie de par, etc)
corina_dragoi
Postat pe 10 Martie 2010 16:15
Am stat deoparte 2-3 zile pentru ca nu am mai puttu sa intru pe contul meu NicolS , nu l-am mai autentificat de pe e-mail, pentru ca nu am primit nimic si nu m-au mai lasat sa mai intru, acum a trebuit sa fac alt cont.
Va multumesc celor care mi-ati urat "nastere usoara" si celor care m-ati ajutat cu sfaturi!
printesa31i
Postat pe 11 Martie 2010 04:48
Si ca tot ma intreba ses ce am pus eu la bagaj, o sa va spun, poate mai ajuta pe cineva, sau poate am uitat eu ceva si imi amintiti voi:
-tacamuri, cana, prosopel mic
-vreo 4 schimburi pentru bebe( in caz ca imi cer)
-20 pampers, bepanten, servetele umede, sapun copii
-2 camasi de noapte si o pijama, 3 prosoape, sosete, 5 perechi de chiloti "de babe"
-burtiera(brau), tampoane pentru sani, absorbante pentru chilot, 2 pachete de vata, 2 pansamente, fase sterile, servetele intime, sapun, pasta+periuta, stik, parfum, perie par, pompa de muls, proteze de silicon pentru sani, cleme de par, hartie igienica, balsam de buze,
-algocalmin fiole si pastile, vitamina A,glicerina, nospa, vitaminele, supozitoare cu glicerina
-dosarul de analize, buletinul, bani (si schimbati in harti de 10 lei )
Daca am uitat ceva, va rog sa imi amititi , acum cat mai am timp sa pun la bagaj
printesa31i
Postat pe 11 Martie 2010 05:14
Servetele intime? Pentru?

Nu uita aparatul foto si incarcator pentru telefon.
Eu cred ca ai pus cam multe si ca nu le vei folosi acolo. Adica... 3 prosoape? Cate unul pt fiecare zi?

Eu raman la ideea mea cu servetelele umede, ca e prea devreme. Pielea lui e prea fina, vine dintr-un mediu mai special. Nu cred ca e pregatita pentru compozitia din servetelele umede. Nu tre sa vezi musai iritatia ca si reactie, dar cred ca e un "atac epidermic" pentru el. :P Apa calda si sapun cu ph neutru sunt suficiente pt inceput.

Fa cum consideri tu de cuviinta, dar eu asa cred ca e mai bine.
ses
Postat pe 11 Martie 2010 13:05
hai mai ca nu trebuie chiar atatea...sa fim serioase!
aly_raz
Postat pe 11 Martie 2010 13:11
Nicol_S adeverinta de la firma si de trimitere de la doctorul de familie nu ai?
bau
Postat pe 11 Martie 2010 13:24
Nicol_S servetele umede s-ar putea sa-ti ceara asistntele de la spital,ca ele nu il spala cand il schimba,il sterg cu servetele.Difera de la un spital la altul,dar la mine mi-au cerut.
bau
Postat pe 11 Martie 2010 13:31
Ar mai fi la bagaj si acel "scutec absorbant " de pus pe pat sa nu patezi.Stiu ca pe mine m-au pus sa-l cumpar dupa ce am nascut.
Si papuci de plastic probabil o sa-ti trebuiasca la dus.In rest nush nici eu,dar iti mai aduce sotu in caz ca ai nevoie.
Eu am scris o listuta din ce mi-am amintit la pg6.
bau
Postat pe 11 Martie 2010 13:35
mai sunt si mameloanele false(drak stie cum s-or numi) sa nu-ti faca sfarcu tandari si dupa sa nu mai poti de durere cand suge.Eu am patit-o
alinakatt
Postat pe 11 Martie 2010 13:42
Mi-am pus si proteze pentru sani (mameloane false), Scutec absorbant am vrut sa iau azi si am uitat, dar o sa imi pun, sper sa mai am timp , iar servetele umede imi cer ei la spital (stiu de la o prietena care a nascut anul trecut acolo).
Servetele intime folosesc dupa ce ies la toaleta (traba mare ), dupa clisma sau.....
printesa31i
Postat pe 12 Martie 2010 00:21
buna nicol_s cat mai ai pana nasti?se apropie fericita zi?
anaROBERT
Postat pe 12 Martie 2010 00:22
Da, se apropie. Astept de la o zi la alta. Daca nu nasc pana miercuri, ma intalnesc iar cu doctora pentru contol. Abia astept ca tare m-am ingreunat si mi-e tare greu
printesa31i
Postat pe 12 Martie 2010 00:25
wow.
nasti normal,ai emotii ti-e frica?
anaROBERT
Postat pe 12 Martie 2010 00:26
Nicol_S cate saptamani ai?
bau
Postat pe 12 Martie 2010 00:37
Ok Nicol, m-am linistit. Credeam ca pentru cealalta zona intima , ceea ce nu cred ca e indicat.
ses
Postat pe 12 Martie 2010 00:38
Normal si fara epidurala. Normal ca ma emotii, dar ma incurajez singura spunandu-mi ca nu a murit nimeni din asta, ca toate femeile trec prin ce o sa trec eu, si cum restu au reusit asa trebuie sa reusesc si eu
Azi am fost la salon, m-am epilat, manichiura, pedichiura,m-am pregatit pentru baietelul meu sa gaseasca o mamica draguta. Bagajul e pregatit, hainute in sifonier pregatite si aproape tot ce imi trebuie pentru el am in casa (spun aproape, pentru ca nu se stie cand mai ai nevoie de alte chestii, dar strictul necesar il am), asa ca doar de el depinde acum cand vrea sa vina acasa.
Cred ca nu ii place iarna asta si asteapta sa vina caldurica, sa vada soare, nu zapada
printesa31i
Postat pe 12 Martie 2010 00:38
ce tare ai fost te-ai facut frumoasa pentru cand se pregateste sa vina,e bn ca te incurajezi si ca esti optimista ai dreptate nu trebuie sa te sperii nu esti prima care naste si nici ultima sper sa ai o nastere usoara si sa vina bebelu cat mai repede e cam puturos se cam lasa asteptat
anaROBERT
Postat pe 12 Martie 2010 00:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt atat de trista.... 10 De la: kidz003999 7 Octombrie 2009 20:13
Ce stiti despre nasterea in apa? 24 De la: amazonya20 18 Februarie 2014 00:35
Durerile nasterii 24 De la: bubulina19valy 10 Martie 2010 17:57
Ce parere aveti despre celulele stem? 5 De la: garbo_406583 13 Aprilie 2017 15:19
imunoglobulina 2 De la: kidz006890 15 Februarie 2010 18:32
Setari Cookie-uri