Bagajul pentru maternitate

ai nascut normal ...wow...si cum o fost recuperarea???
bau
Postat pe 2 Martie 2010 15:50
pe mine m-o taiat pt un bb de 2640g si doua luni n-am putut sa stau un fund ,de abia mergeam,nu puteam sta mult in picioare,mi-a fost f greu.
bau
Postat pe 2 Martie 2010 15:51
am vazut ca ziceti ca ati avut furia laptelui. Eu sincer nu am avut probleme de acest fel si am nascut cu cezariana asa ca nu stiu nici e cu travaliul. Cu cezariana nu am deloc probleme m-am simtit super dupa.
viobregar
Postat pe 2 Martie 2010 16:03
recuperarea a fost naspa ca sa zic asa m-au taiat si pe mine dar la o dilatatie de 10 probabil daca era mai mic nu era nevoie sa taie asa mult acum asta e acum sunt bine nu mai am nimic si o sa ma pregatesc pentru urmatorul dar peste vreun an mai devreme numai daca o vrea domnul
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Martie 2010 16:08
daca te ajuta medicul travaliul este usor daca nu....cred ca iti vine sa te urci pe pereti.
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Martie 2010 16:10
Vad ca la cezariana majoritatea sunt fresh,chiar asa de faina e cezariana???
bau
Postat pe 2 Martie 2010 16:10
apropo de cezariana cum e recuperarea ca data viitoare nu stiu daca mai am sanse sa nasc normal?
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Martie 2010 16:13
eu m-am simtit foarte bine. Eu am vrut sa nasc normal dar bebele nu a vrut sa se intoarca. Asa ca... Ce sa iti spun de recuperare mi-a facut anestezie locala si nu m-a ridicat din pat decat a doua zi, m-am simtit un pic ametita dar foarte putin. Apoi nu am mai avut probleme sau dureri deloc doar ma incomodau atele. Acasa nu am ridicat nimic am avut noroc ca bebele a fost mic numai 2,550kg si nu a fost greu. Sotul ii pregatea baita si arunca apa, eu doar il spalam. Acum dupa mai bine de 10 luni ma simt foarte bine, doar mancarimi cand se schimba vremea. Din cauza cezarienei lapte nu am avut in primele doua zile dar dupa aia nu am mai avut probleme. Am alaptat pana la 7 luni jumate. Un sfat daca vrei sa nasti cu cezariana cere anestezie totala, nu locala deoarece asta locala e cam incomoda si eu si acum parca simt ca am un ac in coloana unde mi-a facut injectia asta e singurul lucru neplacut in toata cezariana, cu anestezie totala te trezesti imediat dupa operatie.
viobregar
Postat pe 2 Martie 2010 16:21
Buna fetelor. Ma bag si eu in discutia voastra dar am vazut ca ati intrebat de recuperarea la cezariana. Eu am nascut cu cezariana (nu s-a indreptat pe canal fetita mea) cu anestezie generala. Eu zic ca a fost usor. Am mascut marti seara la 20.20 eu am iesit din sala cred ca pe la 21 sau un pic dupa. la mine a fost un pic mai greu deoarece eu sunt o grasana si doctorul a avut un pic de furca la cusut dar am avut parte de un doctor super si acum nici macar nu iti dai seama ca e operatie. Imi amintesc ca m-am trezit undeva pe la ora 23 desi am mai fost treaza si inainte dar nu imi amintesc. Eu nu am avut parte de travaliu deci pot sa zic ca am fost norocoasa. Dupa parerea mea asta e cel mai greu : sa ai travaliu ca am auzit ca doare rau si dupa ce te chinui cateva ore buna sa iti faca cezariana. E cumplit. Cum am fost eu e bine.
Miercuri dimineata pe la ora 10 m-am ridicat din pat si toata ziua m-am plimbat. Nu aveam stare. Vroiam sa ma mute de la terapie intensiva. joi la amiaz eram in salon. Au vrut sa ma mute de miercuri seara deoarece eram ok : umblam, mergeam singura la wc, aveam vanturi, toate cele dar nu era pat liber pe etaj.:))
Joi am fost mutata in salon si luni am plecat acasa cu fetita si amandoua eram bine. Cine ma vedea nu ii venea sa creada ce repede mi-m revenit. Oricum eu cred ca e minunat sa iti auzi copilul si sa il vezi asa repede cum e la nastere normala. Deci voi sunteti fericite din acest punct de vedere.
Pitu
Postat pe 2 Martie 2010 16:50
Am vrut doar sa mai zic ca depinde foarte mult de doctor sa te coase bine si sa te curete bine si apoi de tine ca sa te recuperezi. Durerile sunt mari - eu a doua zi am zis ca nu mai vreau al doilea copil, ca eu nu mai vreau sa am asemenea dureri. Sincer m-a durut foarte tare dar sa traiasca calmantele ca au fost de mare ajutor. Si cand se contracta uterul este tare durero. Si e greu sa te ridici si sa te asezi singura dar cu copilul in brate.... e tare greu!!!
Eu am avut noroc cu inca ceva :in perioada sarcinii am facut gimnastica prenatala si tipa cu care faceam tot timpul insista sa nu ne ridica brusc, ne spunea sa avem grija sa nu ne fortam burta deci cand ne ridicam din pat sa ne sprijinim in maini. Am exersat si m-a ajutat tare mult ca sa ma ridic asa si dupa cezariana.
Eu am vazut fete care au nascut normal si in prima zi se plimbau si nu aveau treaba dar am vazut si care abia stateau pe fund - doar cu colecel sau pe o parte. Nu e usor nici cum dar merita !!!!
Pitu
Postat pe 2 Martie 2010 16:56
Pai si la cezariana poti sa vezi copilul imediat daca faci epidurala.
Intradevar am fost f fercita cand mi-am vazut copilul,dar o fost f greu pana m-am recuperat si in spital o fost f greu ca nimeni nu te intelegea.
Spuneau asistentele ca sa vi sa alaptezi copilul ,chiar daca ereau obligate sa mi-l aduca in salon ca asa le-a spus pediatra,dar cand pleca pediatra nu mi-l aduceau.Imi spuneau ca fetele cu cezariana pot sa vina,dar fetele cu cezaraniana stateau jos. Eu ma chinuiam in picioare sa stau si sa-l tin si pe al mic in brate si cand incepea sa suga,pt ca eream f slabita de doua ori era sa lesin acolo si curgea totul din mine,groaznic o fost.Asa le-am detestat pe asistente.
Chiar daca am crezut ca in Timisoara este mai bine sa nasc,inafara de doctorul cu care am nascut restu o fost dezastru ,de la spital la personal.
Noptile nu reuseam sa dorm pt ca aveam dureri mari,la fel si la nastere normala tre sa ai grija cum te dai jos din pat cum te urci in pat ca is niste dureri,nu stiam pe ce parte sa mai stau in pat,plus cand mergi la toaleta nu mai zic.
Este tot o taietura si o custaura,dar in alta parte si o parte f sensibila. Nici noi nu aveam voie sa ridicam sa nu ni se rupa cusatura. Lu vara mea i s-a rupt din pacate si acum tre sa se opereze din nou si sa treaca prin calvaru refacerii.

De aia intrebam de cezariana ,ca fetele care le intalneam la alpatat mi-au spus ca se simteau super si ca le-o fost destul de usoara refacerea,na difera si de la persoana la persoana.
bau
Postat pe 2 Martie 2010 17:10
LORENA si eu am nascut cu cezariana si nu am avut dureri deloc, tot fara travalliu dar nici dupa nastere la retragerea uterului nu am avut dureri
Mony epidurala se face la nastere normala. Deci in toate spitalele asistentele sunt la fel. Eu sunt din alba-iulia si ma nascut la spital privat in cluj-napoca. Cinste medicului si asistentelor, ziua il lasa cu mine dar numai un sunet sa fi auzit veneau repede si il duceau il schimbau ii dadeau sa manance. Eu nu apucam sa strig bine ca si apareau sa ma ajute. Au fost extraordinari
viobregar
Postat pe 2 Martie 2010 20:01
Eu am intalnit fete care au nascut prin cezriana si li s-a facut epidurala.
Deci se face si la cezariana .
bau
Postat pe 2 Martie 2010 20:18
viobregar tu ce anestezie ai facut?

uite aici despre anestezii
Tipurile de anestezii pentru cezariana

Toate parerile inclina in favoarea anesteziei locoregionale (epidurala sau rahianestezie).

Anestezia epidurala

Consta in injectarea substantei anestezice (continuu sau in doze repetate) la nivelul coloanei vertebrale lombare (intre os si meninge - teaca protectoare a maduvei spinarii), printr-un cateter fin (cateter epidural).
Rahianestezia

Substanta anestezica este introdusa tot la nivelul coloanei vertebrale lombare (acul strabate meningele), dar printr-o singura injectie, fara sa mai fie nevoie de plasarea unui cateter. Anestezia epidurala isi va face efectul cam in 30-40 de minute, iar rahianestezia in doar 5-10 minute.

De aceea este preferata combinarea celor doua tehnici, rahiperianestezia. Componenta rahianestezica asigura instalarea rapida a anesteziei, iar epidurala permite, prin cateterul lasat pe loc, un control de durata al durerii.
Avantaje

Fata de anestezia generala, cea epidurala este mult mai sigura: complicatiile ce apar la mama sau la fat sunt minime. In plus, copilul nu este afectat de anestezice. Pe parcursul operatiei vei fi constienta (iti vei vedea odorul imediat ce va fi scos din uter) si prin cateter ti se va injecta repetat anestezic, usurandu-ti durerea si dupa nastere.
bau
Postat pe 2 Martie 2010 20:31
Deci prin urmare voi naste la un spital privat urmatorul.Si cat te-a costat daca poti sa-mi spui,sti tarifele pt nastere naturala si nastere cu cezariana?
bau
Postat pe 2 Martie 2010 20:32
Pt. viitoarele mamici...eu am nascut prin cezariana, pe 30.04.2009, la maternitatea din Ploiesti.Mi s-a facut anaestezie locala, in 5 min l-au scos pe bebe, l-am vazut, l-am tinut la piept cateva secunde si apoi s-au ocupat de mine ( eu am avut ceva probleme din cauza carora nu am putu naste normal, desi mi se rupsese si apa si ma luase deja durerile cele mari, contractii la un min si jum).Joi m-au operat si sambata la 12 am fost la alaptat.Nu am avut nicio problema, m-am recuperat fff bine, desi ma ingrsasem enorm.Bebelusul este f bine si el si il alaptez si acum( are deja 10 luni).Dupa 6 zile am iesit amandoi sanatosi si voiosi din maternitate.Asa ca eu inclin spre nasterea prin cezariana.Durerile nasterii sunt.........de nesuportat, de neexplicat.Pupici si bebei sanatosi.
ERICK
Postat pe 3 Martie 2010 15:36
Viobregar de ce ai ales la cluj sa nasti?Si in Alba sunt doctori buni(zic eu).Eu am nascut acolo si m-au ajutat foarte mult anumite asistente(cinste lor si jos palaria ) , iar doctorul a fost mai mult decat ma asteptam .
adelafistis
Postat pe 3 Martie 2010 16:01
Scuze dar de unde sti cum sunt durerile nasterii daca ai nascut prin cezariana? Si oricum nu e pentru toata lumea la fel, depinde de fiecare organism, de cum suporta durerea de cat de mult dureaza travaliul, de medicul/moasa cu care nasti si care taie sau nu.
corina_dragoi
Postat pe 3 Martie 2010 16:04
Stiu si eu ca se poate face anestezie locala la cezariana dar nu am discutat problema cu doctorul meu. Nu stiu ce sa zic. Eu zic ca a fost usor din a doua zi, primele 24 ore dupa nastere au fost grele. Poate si din cauza kg habar nu am. Stiu doar ca doctorul meu a insistat pe toata perioada sarcinii sa nasc normal, imi spunea ca recuperarea dupa cezariana ar fi grea pt mine. Dupa cum am zis mai sus eu am ffff multe kg in plus (deci sunt o grasana). Te cred Mony ca a fost greu deoarece ti-am zis ca am vazut fete care abia stateau in fund si le era foarte greu. Cu cezariana ai avantajul de a nu trece prin travaliu, asta daca ai norocul meu. Eu am nascut la maternitatea din Oradea si sunt super multumita. E curat, e renovata, asistentele au fost dragute. normal ca am si decartat cate ceva pe la toata lumea, dar eu zic ca e ok. Am avut rezerva si a putut sta cu mine cine a vrut inclusiv noaptea. Dupa un calcul pot sa iti zic ca nasterea + spitalizarea cu tot ce include a fost cam 2100 ron.
Eu am zis si ieri ca am avut noroc ca nu a trebuit sa trec si prin travaliu si apoi prin cezariana. Exact cum ati zis voi fetelor fiecare organism reactioneaza in felul lui si difera totul de la o persoana la alta. pot doar sa zic ca am fost langa doua doamne care erau in travaliu si sincer nu le-am invidiat. Eu am asteptat sa intru la cezariana si am fost dusa in saloanele de travaliu.
Asa ca am vazut ce dureri aveau. nu stiu cum as fi facut fata sau daca ar fi fost usor sau greu insa sunt convinsa ca nici una nu e usoara.
Pitu
Postat pe 3 Martie 2010 16:30
mony mi-a facut rahianestezie. Am amortit cam in 5 min. Taxele anul trecut au fost 500 supravegherea de sarcina si puteai merge ori de cate ori vroiai. mi-a facut si 3D de cateva ori si analize. Naterea normala era 2.500 si cezariana 3.000. au fost langa mine 4 medici(2 ginecologi, pediatru, anestezist) si 3 asistente si moasa. Totul a decurs perfect.
adela ai o parere foarte buna despre medicii din ab. Eu initial nu am vrut sa ma duc la cj dar m-am dus la un anumit medic in ab sa vad daca sunt insarcinata si a zis ca sarcina e cu risc ca s-a format pe dreapta si m-am speriat si m-am dus la cj si a zis medicul de acolo ca sarcinile asa se formeaza pe dreapta sau pe stanga. Alt motiv pt care m-am dus in cj este ca mi-am facut depozit de celule stem si aici in ab nu stiu sa preleveze sangele din placenta. Si nu in ultimul rand am auzit lucruri nu tocmai placute despre medicii din ab. Si sincer m-am dus ca situatia materiala imi permite.
viobregar
Postat pe 4 Martie 2010 12:29
adela sa-ti spu o intamplare ca sa te convingi de ce m-am dus in cj. am avut ceva prob cu bebele si m-am dus la urgenta. am nimerit la pediatrie nevasta unui medic ginecolog ea medic pediatru si imi cere CNP lui silviutz si il zic si ma intreaba unde am nascut si i-am raspuns ca in cj la o clinica privata. m-a intrebat cum de m-am dus in cj. Eu i-am raspuns ca m-am dus, ca desi avem medici foarte buni profesionisti in ab am preferat cj pentru ca am vrut sa nasc cu acelasi medic. Si ea mi-a raspuns ca ma o parere prea buna despre medicii din ab.
viobregar
Postat pe 4 Martie 2010 13:06
viobregar tu ai spus preturile in ron sau in euro???
bau
Postat pe 4 Martie 2010 13:14
preturile sunt in ron, in euro e prea mult pt Romania
viobregar
Postat pe 4 Martie 2010 15:52
Ma bucur pt tine si bebe ca sunteti bine.Eu am nascut cu Frum.Nu toata lumea are o parere prea buna despre el dar fata de Orastie sau Deva e mai mult decat bine.Am facut doar eco 3D si 4D (ultima la Timisoara) , iar consultatia ma costa 150lei si mergeam in fiecare luna.La nastere am dat 150 euro si bineinteles si la asistente 100-50 lei.Eu una am fost multumita.Am fost internata in Orastie cu Darius cand avea 10 luni ca a facut diaree cu sange si nu au stiut ce diagnostic sa-i dea dupa n analize si s-au uitat foarte urat la mine ca am nascut la Alba.Iar in replica sti ce mi-au zis : cum ai avut bani sa nasti la Alba acum nu ai sa mergi acolo cu copilul?Eu de fapt am mers la urgente ca sotul nu era acasa si mi-a fost mai usor sa ajung acolo ca pt copil si daca nu am bani tot fac rost, mai ales cand e vorba de sanatatea lui.Si uite asa am stat o saptamana in spital degeaba unde l-a intepat pe copil si i-au dat antibiotic la 6 ore , ca dupa ce m-a externat sa vad ca in gurita i-au iesit 2 dintisori o data
adelafistis
Postat pe 5 Martie 2010 09:43
adela poti te rog sa imi zici cat ai platit pt un eco 4D? Sunt doar curioasa sa fac o comparatie cu preturile de la noi deoarece am intalnit multe femei care spun ca sunt scumpe la noi consultatiile. Eu am platit 100 lei lunar - consultatie pe masa + eco. Deci asta am vazut ca a fost mai ieftin. Si pe la noi sunt doctori care cer 70 lei pt un eco normal si 70 pt consultatie. Dar chiar sunt curioasa de 4D. Doctorul meu are in cabinetul lui aparatura super buna si face el personal 4D nu trebuie sa mergi prin alte parti. la noi este moda sa se faca in Ungaria si multe mamici nasc in Ungaria desi costa cam 1500 - 2000 Euro la o clinica privata. la stat cred ca costa cam 600 - 700 euro dar cel putin aici aproape de granita conditiile nu sunt mai bune decat la maternitatea din oradea deci nu merita.
La Cluj am auzit ca este tare bine la clinica privata chiar daca este mai scump cine poate chiar merita daca nu esti multumita de conditiile de la maternitatile de stat. Eu am fost acum 3 ani la maternitatea din TM si arata groaznic. Acum e renovata? Ar trebui sa se gandeasca si ei ca totusi e vorba de nou nascuti si de proaspete mamici dar se pare ca cerem prea mult.
E adevarat ca la clinica privata din Cliuj nu trebuie sa iti bati capul cu bagajul copilului?
Pitu
Postat pe 5 Martie 2010 13:19
adela sa stii ca la cluj au fost foarte multe si din deva si din orastie si dupa cum cred ca ai socotit tot cam acolo am ajuns cu banii. si mie mi-a facut si 4D, dar toate acestea sunt incluse in aia 500 lei supravegherea de sarcina. Sa stii ca pediatri din ab sunt destui de buni nu am ce zice. Si stii ce mi-a placut in cj ca nu trebe sa mai dai bani moasei, asistentei, etc.
viobregar
Postat pe 5 Martie 2010 14:15
lorena05 la care maternitate ai fost in tm?
Eu plateam consultatia 120ron lunar,200ron 4D,80ron triplu test, 300ron cerclajul , parca vreo 300ron daca nu mai mult a fost testul torch. 1000ron doctorul,50ron asistenta,150ron doct rezidenta,100ron moasa, 50 ron alta asistenta, 400ron anestezista+epidurala,150ron pediatra si restu de vreo 400ron cred,o fost la asistente in 6 zile.
bau
Postat pe 5 Martie 2010 15:47
si pana la urna ati cheltuit cat mine. deci concluzia se merita sa nasti in spitale de stat?
viobregar
Postat pe 5 Martie 2010 16:04
mony eu cred ca tu ai cheltuit mai mult decat mine cu sarcina si nasterea
viobregar
Postat pe 5 Martie 2010 16:07
eu cred ca mai bine nasti in spitalele private decat in cele de stat unde conditiile sunt jalnice si bani oricum dai cam tot atat
anaROBERT
Postat pe 5 Martie 2010 16:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
NEDUMERIRE 3 De la: tatusilvia 2 Martie 2009 14:16
ce doctor ginecolog face taietura de cezariana foarte mica? 11 De la: garbo_446242 14 Februarie 2017 11:58
Experienta nasterii 68 De la: anaROBERT 15 Martie 2010 12:10
sunt insarcinata 28 De la: garbo_463091 19 Martie 2017 20:59
Ce parere aveti despre celulele stem? 5 De la: garbo_406583 13 Aprilie 2017 15:19
Setari Cookie-uri