Bagajul pentru maternitate

dupa ce isi face treaba, daca a fost draguta, daca nu nu, nu e obligatoriu, partea proasta daca nu dai e ca data viitoare cand mai vine (asta daca te mai nimeresti pe tura ei)s-ar putea sa nu mai fie la fel de draguta, dar nu e o regula, depinde de fiecare.
stefystefy_kidz
Postat pe 8 Martie 2010 13:55
Cred ca inainte ii dai, ca sa vada si sa se ocupe cum trebuie. Bine... nu tre sa ii fluturi prea mult, sa nu vada cat este... ca apoi, poate i se pare prea putin si iti face de o iei la bataie prin spital . Tre sa vada doar gestu'. Ca pana ajunge ea sa ii numere, mai pun si altii si se pierde socoteala
ses
Postat pe 8 Martie 2010 14:01
asta e si ideea ses, daca vede de la inceput cat ii dai presteaza in functie de suma acum sincer, mie mi se pare mult mai bine dupa, acum fiecare face cum crede, dar asta e parerea mea
stefystefy_kidz
Postat pe 8 Martie 2010 14:04
Pai sunt de acord cu tine si e normal. Dar tre sa faci sa nu vada cat e, ca nu prea am vazut "shpagari" care sa inceapa sa scoata din buzunar sa numere ce i-ai bagat... Deci, daca nu stie...
ses
Postat pe 8 Martie 2010 14:06
Ah, si ca sa nu mai faci culori, culori cand ii dai, NicolS, iti imaginezi ca ii returnezi mamei tale imprumutul.
ses
Postat pe 8 Martie 2010 14:08
logic ca nu te apuci sa numeri ca la muzicanti, fara numar
eu raman la parerea mea, oricum e bine si inainte si dupa daca stai bine sa te gandesti, depinde cum prinzi momentul, dar tot dupa e mai bine
stefystefy_kidz
Postat pe 8 Martie 2010 14:09
Pai interesul tau e sa presteze, nu? Atunci cred ca vrei sa ii dai inainte. Bine.. eu ma enervez cand le vad miloage si-ti cershesc din ochi.
Si de numarat, nu era vb ca numar eu cand ii dau, ci ca nu numara ea (asistenta) cand ii ia.
ses
Postat pe 8 Martie 2010 14:18
O sa fie grea partea asta pentru mine!
NicolS
Postat pe 8 Martie 2010 14:21
NicolS cauta o asistenta care sa semene cu mama ta
ses
Postat pe 8 Martie 2010 15:03
Nu cred ca e o solutie buna! Nu obijnuiesc sa ii dau bani lu mama, deci tot greu mi-ar fi!
Imi faca tatea grijo de ce va fi la spital si de ce va urma...., nici nu mai pot sa dorm noaptea
NicolS
Postat pe 8 Martie 2010 15:08
eu cred ca fetele au amandoua dreptate. Ca e cu doua taisuri oricum. Daca ii dai dupa poate inainte crede ca nu o sa primeasca nimic si .... daca ii dai inainte te face cum vrea ca oricum a primit. :) Dar ii dai o data si gata. Daca o mai prinzi pe alta tura nu ii mai dai. Ajunge prima data. Si va tine minte ca a primit de la tine. Vorba fetelor rest nu primesti. Sotul meu era responsabil cu spaga la asistentele unde era fetita. Si el stia la care a dat pt ca eu am sta 7 zile in spital am prins de mai multe ori aceeasi asistenta (cel putin de 2 ori). Nici mie nu imi place dar asta e. Ca norocul ca a trebuit sa ii dau eu doar la anestezista si la asistentele care veneau la mine. Dar mie imi place mai mult stilul cu o ciocolata, sau o cafea si ceva banuti in punguta de cadou. Mi se pare tare aiurea sa ii bagi in buzunar dar nu ai ce sa faci. Prima data e mai greu. :)))))
Pitu
Postat pe 8 Martie 2010 15:11

Da!!
Dupa ce prinzi curaj, totul vine de la sine
ses
Postat pe 8 Martie 2010 15:18
Offff!!!!! La noi te omoara atatea griji! Nu te gandesti la bebelus cat te gandesti la alte chestii cum ar fi ce sa mai pun la imesnul bagaj, cati bani sa iau la mine, cui e mai potrivit sa dau, cat sa dau....
Spitalele noastre mai au putin si te pun sa vi si !cu patul de acasa
NicolS
Postat pe 8 Martie 2010 15:19
Nu vad de ce iti faci chiar asa multe griji. Da, tre sa te gandesti si la asta... sa ai in vedere... Sa ai marunti la tine (de 5 lei) pentru asistente. Pentru dr cu care nasti si pentru anestezist, dai doar 1 data. Nu mai stiu care sunt scorurile si probabil ca s-a discutat in paginile anterioare, ca si ce pui la bagaj...
ses
Postat pe 8 Martie 2010 15:24
In bagaj am vazut ca se spune numai camasi de noapte. Eu mi-am pregatit pijamale, nu sunt ok?
NicolS
Postat pe 8 Martie 2010 15:27
Pai ce anestezist?!?!?!? Eu nasc normal si nu fac epidurala, tot se mai face anestezie?
NicolS
Postat pe 8 Martie 2010 15:29
daca nasti normal nu iti mai trebuie anestezist, decat daca vrei tu sa faci epidurala pt a nu avea dureri atat de mari. Eu iti doresc nastere usoara si sa fie bine, nu te stresa cu spaga, o sa treci cu bine si peste asta. Multa sanatate!
lidya
Postat pe 8 Martie 2010 15:35
pai daca nasti normal nu mai este anestezist dar este moasa care este foarte importanta. Ea te ajuta mult.
Pitu
Postat pe 8 Martie 2010 15:36
Da, daca nasti normal, nu ai nevoie nici de epidurala aia. Eu am ramas cu ea in geanta, ca am nascut f repede. Dar nu simti dureri, decat contractiile. Cand te taie, te anesteziaza cu ceva tip spray. Eu, cel putin, asa am patit. Singurele lacrimi erau de emotie, cand mi-am vazut baietelul.
ses
Postat pe 8 Martie 2010 15:38
Abia astept sa il vad si eu pe al meu!
Sper sa fie totul bine! O sa va povestesc cand o sa revin de la spital victorioasa!
NicolS
Postat pe 8 Martie 2010 15:50
Iti doresc sa ai o nastere usoara, cel putin la fel ca a mea!
Eu la 7:10 am avut prima contractie, de la ea, fiecare era la 3 min interval, pana la ora 11:20 cand am nascut natural un baietel de 4200g.
ses
Postat pe 8 Martie 2010 15:55
Ohoo, baban si totusi poti spune ca ai nascut usor!
Exista ceva ce ne putem lua de acasa pentru dilatatie sau pentru a naste mai usor?
NicolS
Postat pe 8 Martie 2010 15:59
Apropo, e mai indicata camasa de noapte. Si la bagaj tre sa ai mai multe, nu doar pijamale. Sapun pt bebe cu ph neutru, prosoape, pt tine si pt el, tampoane "facute" pentru tine, pfff mai sunt.
Nu stiu daca exista pe piata, in Spania am inteles ca exista asa ceva, dar eu mi-am facut tampoane de vata (mai groase), invelita in tifon. Nu-mi mai vin acum in minte toate... dar daca vrei, pot face un efort mai pe seara, ca acum dau o fuguta la mama cu baiatul.
Pup! Take care!
ses
Postat pe 8 Martie 2010 16:00
si cum spunea si ses nu iti face atatea griji ca nu are rost. Mai bine te gandesti la tine si la bebe. Este important si bagajul dar daca iti lipseste ceva poate sa iti aduca sotul tau sau cineva din familie si dupa aceea ce ai nevoie. poti si cu pijama dar cred ca nu din prima zi. Nu stiu cum e la nasterea normala dar stiu ca la cezriana nu am avut voie cu chiloti cat am fost la terapie intensiva !!!!!!!!!
si iti spuneau sa ai camasa de noapte. Eu am vazut multe mamici in pijamale. Important este sa poti sa iti scoti sanii la inaintare cand mergi la alaptat. :))
Si VATAAAAA asta e cel mai important. In rest eu am primti si calmante din spital dar anul trecut inca nu era asa criza. Noi dadeam 10 lei la asistenta. am dat 5 lei la infirmiera cand m-a ajutat sa ma mut de la terapie intensiva. Acuma trebuie sa te interesezi. La noi, stiu ca nasa mea a nascut acum 3 sapt si preturile sunt cam cele de anul trecut cand am nascut eu :nastere normala la doctor 150 euro, cezariana 200 euro, moasa cam 100 - 200 lei anestezist la fel. Normal ca astea sunt sume orientative si ca fiecare da cat are si poate. Oricum sunt care nu au un doctor anume si merg direct la nastere, asa ca...
Eu nu am avut probleme cu banii la doctor, deoarece in timpul sarcinii am mers la el la cabinet si era normal sa platim.


Pitu
Postat pe 8 Martie 2010 16:03
Mi-am pus juma de casa la bagaj , dar nu am camsi de noapte, am 3 perechi de pijamale. nu suport camasile, nu am purta niciodata, dar daca sunt asa de bune in cazul nasterii o sa fac un efort pentru 1-2 buc, pentru spital. dar in pijamale nu e voie? Sau e mmai incomod ca trebuie sa dai pantaloni jos, camasa o ridici imediat in sus. Pentru asta sunt asa necesare camasile? Sau in spital tr4ebuie sa ai neaaparat camasa de noapte?
NicolS
Postat pe 8 Martie 2010 16:06
daca intrebi la spital eu au o explicatie dar eu nu stiu.. acum se gasesc camasi de noapte din bumbac tare dragute ..zici ca ar fi rochite de plaja si au nasturei in fata care se pot deschide ca sa poti alapta. Eu stiu sigur ca am vazut mamici care numai in pijama erau - panataloni si bluzita si nu a fost problema si stiu ca au nascut normal. Acuma cred ca ar trebui sa fii pregatita si pt eventualitatea in care nu te lasa cu pijama.
Pitu
Postat pe 8 Martie 2010 16:20
nici eu n usuport camasa de noapte tot in pijamale am fost si eu si am nascut normal,este un pic mai incomod cand te duci sa iti faca toaleta seara si dimineata dar daca ai un capotel e perfect,oricum tu si copilul sa fiti bine si sanatosi restu vine de la sine
anaROBERT
Postat pe 8 Martie 2010 16:26
NicolS si eu am zis ca nu fac epidurala dar dupa 5-6 ore de travaliu i-am zis la doctor ca vreau neaparat epidurala,si-mi pare bine ca am facuto.
Cat despre pijamale sun incomode,o sa ai nevoie de camasi de noapte cu deschidere in fata, o sa vrei noaptea aerisire sa se vindece mai repede
bau
Postat pe 8 Martie 2010 16:47
E f buna camasa de noapte,eu n-am purtat niciodata pana am nascut.
Tre sa faci dusuri multe si mai ales daca te taie de fiecare data cand mergi la wc tre sa te speli,apoi in fiecare dimineata si seara iti face igiena o asistenta,mai vine doctorul sa te controleze,si cand stai in pat cum is dureri destul de mari nu prea o sa suporti pantalonii,cel putin eu nu suportam mai nimic,nu stiam nici cum sa stau.
bau
Postat pe 8 Martie 2010 17:01
NicolS iti doresc nastere usoara si multa sanatate atat tie si si bebelusului tau. Asa cum spunea anaROBERTimportant este sa fiti voi sanatosi.
Pitu
Postat pe 8 Martie 2010 17:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt insarcinata 28 De la: garbo_463091 19 Martie 2017 20:59
Experienta nasterii 68 De la: anaROBERT 15 Martie 2010 12:10
buna seara ..... 1 De la: alexandraleonte 14 Martie 2010 20:19
ce parere aveti despre DR. Ghinda Emilia de la Bucur? 3 De la: giufita 8 Martie 2009 20:51
Aveti idee cam cat "costa o cezariana?" 4 De la: alina_dima2003 28 Septembrie 2009 15:21
Setari Cookie-uri