Mamici din Resita?

Carla de abia astept sa vina perioada aceea cand o sa postez poze cu bb.Inca nu ne-am hotarat la un nume,desi ne-ar place numele Denis,chiar daca in ultima vreme e cam popular,dar mi-a placut tot timpul numele asta.Ne mai gandim:P.Al mic al tau cum mai e?A facut numai nazbatii pe la tara,dar s-a simtit bine:P.Tu ce ai mai facut?
bau
Postat pe 23 Mai 2009 23:38
Moni,este un nume foarte uzitat,intr-adevar, insa nu la generatia 2009 ci mai degraba la generatia filmului Denis, pericol public, fa un test, serios, stiu un caz similar cu al tau ii placea numele dar credea ca este mult pre folosit si a spus ca majoritatea copiilor cu acest nume au peste 4-5 ani (ceva de genul, nu mai stiu exact)
Apropo, ce credeti, numele influenteaza personalitatea copilului? Eu cred ca da, intotdeauna mi-a placut nmele meu de fata pt ca este f rar intalnit si m-a facut sa ma simt speciala..
carla_dana_p
Postat pe 26 Mai 2009 15:14
Ieri l-am inscris pe Nicholas la cresa pt in septembrie cand va avea 1,9 ani cu toate ca toti mi-ai sarit in cap ca sunt nebuna, ca doar copii amarati merg la cresa, ca ii tin murdari si le dau de mancare prosti si...alte 1000 de bazaconii insa eu si cu sotul meu ne-am interesat si este chiar ok. Chiar cred ca este cel mai bine pt copilul meu sa mearga intr-o colectivitate de genul in primul rand pt ca , chiar daca nu cu intentie, am inceput sa il cocolosesc, sa devina un rasfatat, dependent de mine si chiar nu vreau... Si ceea ce a fost definitoriu pt decizia noastra a fost faptul ca atat de mult i-a placut cand a vazul el 2 copii la gradi, era atat de bucuros, tremura pur si simplu de emotie, de bucurie cand a vazut el atatia copii si desene peste tot... cred ca o s ii placa...
carla_dana_p
Postat pe 26 Mai 2009 15:29
Carla eu zic ca ai facut un lucru bun.pt ei e f important sa socializeze.daca ii plac copii cu siguranta o sa se acomodeze acolo.si e bine sa nu fie dependent de tine.si legat de conditii eu nu cred sa fie conditii rele la o cresa.totusi e un loc pt copii,nu?o zi faina
Didis_kidz
Postat pe 26 Mai 2009 21:38
Revin si eu cu vesti proaspete de la medic
Suntem bine, atat eu cat si bebe Timea, se dezvolta si creste normal

Carla, si eu cred ca ii va face bine sa stea in comunitate, il va face sa fie mai sociabil :)
cosmilore
Postat pe 27 Mai 2009 10:40
Carla in legatura cu numele Denis si pe mine ma trimite cu gandul la film si imi place poate pt ca ma trimite cu gandul la ceva ce imi aduce zambetul pe buze cand ma gandesc la acel copil neastamparat din film.Mi-e greu sa aleg un nume pt ca eu cam tot timpul cand ma gandesc la nume,asociez numele cu persoane pe care le-am cunoscut.Eu zic ca un nume influenteaza personalitatea unui copil si as vrea sa-i placa numele care i-l voi pune.Eu zic ca e ok ca l-ai inscris pe Nicholas la cresa, va cunoaste alti copii si probabil va devenii mai sociabil.De exemplu la mine:D,am fost dusa la cresa la cateva luni si n-am nici o sechela de la cresa :P,e adevarat ca nu-mi mai amintesc bine cum a fost,dar sunt sigura ca mi-a placut sa stau printre mai multi copii.La gradinita stiu ca mi-a placut f mult,ca invatam f multe lucruri si veneam acasa fericita sa-i povestesc mamei ce am mai invatat la gradi.

cosmilore ma bucur sa aud ca esti bine si ca ai o fetita.Cate saptamani ai acuma?Trece timpul repede,trecem prin experiente noi,dar cat de curand o sa ne tinem bbei in brate.La ce doctor ai ramas pana la urma?Sa ai grija de tine.

Va
bau
Postat pe 27 Mai 2009 16:38
Eu acuma ma 23 de saptamani . pana la urma am ramas la fam. Olaru
adica...fisa mi-a ramas la Timisoara, la Olaru sr, dar pt consultatiile periodice acuma merg la Flavius Olaru care vine si la Bocsa martea. :) Asta e hotarea pe care am luat-o dupa ce am discutat cu cei 2 :

Si mie imi place numele de Denis, asa cum a zis si Carla ma duce cu gandul la film si , vb ta, zambesc :)
cosmilore
Postat pe 27 Mai 2009 16:44
Poate ma primiti si pe mine in clubul vostru...eu sunt o mamica de Bocsa...dar casatorita si stabilita in Timisoara si opeste o saptamana bebelina mea face 6 luni

Pupici voua si bebeilor vostri...si viitorilor Bebei
lavi_dj
Postat pe 27 Mai 2009 16:55
Sigur ca te primim Bine ai venit
cosmilore
Postat pe 28 Mai 2009 12:33
Bine ai venit Lavi. Cum o cheama pe fetita ta? E tare dragalasa.
Fetelor, ce faceti de 1 iunie? La noi , la scoala, le vor cumpara invatoarele , un tort, vor sarbatori cu suc si tort. Vor primi si cadouri acasa...
Am gasit o carte pt Andrei , e tare faina. E varianta ceva mai scurta a lui Robinson Crusoe, e poveste interesanta zic eu. Are si multe poze sugestive, iar pt el care tocmai termina csl I e numai buna pt citit.
Vor avea si la final de an scolar o serbare, unde vor fi costumati.
Si Ema va avea serbare, dar nu stim data inca. Sper sa nu fie in aceeasi zi iarasi, ca iarna trecuta... Si pt ea de 1 iunie am gasit cadouri pt varsta ei, o jucarie (un camion mare cu multe jucarii pt nisip) si bineinteles o carte, caci fara carti e disperata; mereu le "citeste" la papusi. Asa face si Bea, asa este Luminita? Apropo, ce mai faceti ?
Eu cunosc multi "Denis". Cel mai mare are vreo 12 -13 ani... Si eu tot la film ma gandeam . Dar a fost tare simpatic personajul... Daca ai nostri ar ramane singuri acasa ce ar face?! Cred ca numai prostioare.
Angela_kidz
Postat pe 29 Mai 2009 14:21
Carla, era sa uit de gradinita - cresa lui Nicholas. Eu zic ca e bine pt el. Stii ca Ema a fost de pe la 2 ani la gradi, dar la 4 ore. Asa ca nu stiu cum e la cele de 8, banuiesc ca daca copilasii sunt bolnaviori, nu vin si asa. Acolo va invata si poezii si cantecele mai bine ca acasa, au alt stil educatoarele... Cu masa la fel. Ii invata sa aiba un program.
Oricum face mult pt ei socializarea la varsta mica. Ema nu a avut probleme la asta... Are si "prietene". Decat sa il dai la gradi la o varsta mai mare cand se "impune" el, asa e perfect, caci o ia ca si cum ar fi ceva normal, din cotidian. Si Ema intreaba sambata sau duminica dimineata: "mergem azi la gradi?" "Nu". "Pacat, aveam chef sa ma joc cu Alexandra" . Asa ca o vede abia luni...
Felicitari ! ... deci la toamna vor incepe "gradi" si Nicholas si Bibi.
Ceau.
Angela_kidz
Postat pe 29 Mai 2009 14:32
Moni si Cosmi ma bucur ca sunteti bine, aveti poze cu bebe?...de la eco, bineinteles...Cam pe cand asteptam bebelasii vostri? Sunteti gata cu pregatirile pt marea intalnire(cu bebe, bineinteles)?
Angi, sa stii ca desi sunt bolnavi ,parintii aduc copii la gradi/cresa pentru ca unii pur si simplu nu au ce sa faca cu ei, nu au cu cine sa ii lase, nu imi convine situatia dar ma si pun in situatia lor, este greu sa cresti 1,2 copii singuri fara nici un ajutor,si, asa ca ,m-am hotarat sa ii fac niste tratam pt imunitate, niste ribomunil si ceva homeopate. Nu am ce sa fac copiii oricum racesc si nici nu vreau sa il mai cresc ca intr-un bol sterilizat cum am facut pana acum, cred ca am consumat tone de dezinfecanti din aia de la chicco si domestos si toate minunile si Nicholas tot are lambrii, iar raceli ce sa mai spun, cred ca a avut 10 ture pana acum....asa ca...asta este, raceste, corpul lupta cu infectia ,o invinge si asa se intareste imunitatea. Eu oricum o sa stau acasa pana in dec. si in caz ca nu este ceva in regula , actionam.
carla_dana_p
Postat pe 29 Mai 2009 16:36
Sunt in dubii cu mancarea, in sensul ca Nicholas bea lapte Nestle junior si la cresa nu stiu cum este toti mananca acelasi lucru ori... chiar nu stiu si am uitat sa intreb, poate stiti voi...
Angi, am inceput operatiunea dormitul singur insa nu prea functioneaza, s-a obisnuit sa fiu langa el si ma tot striga... fac 3-4 ture pe noapte...
si operatiunea olita... nici asta nu prea functioneaza...inca ne chinuim....
Angi, si eu i-am gasit lui Nicholas un cub unde are de potrivit niste forme si multe feluri de numaratori(abac) in oferta de le selgros de 1 iunie, e super...
Sa stii ca lui Nicholas nu ii plac cartile , dar,in schimb, mi-a scris cu dermatograful negru pe perete...nu ii plac jucarii doar obiecte de vesela care fac galagie si bineinteles ,cu ele distruge tot in casa...nu au trecut nici 10 luni de cand am renovat absolut tot iar acum casa mea este groaznica... toti peretii indoiti, patati pe la nivelul unde ajunge el, desenati....
carla_dana_p
Postat pe 29 Mai 2009 16:46
Buna
Pe fetita mea o cheama Timee si miercuri (3 Iunie), implinim 6 luni. Am inceput si noi diversificarea.... ne plac fructele la nebunie...dar cu legumele nu stam bine, nu ne plac. In rest crestem si noi incet incet.



Pupici voua si bebicilor vostri
lavi_dj
Postat pe 29 Mai 2009 21:29
Rectific...o cheama Timeea...am papat a-ul...imi este fomica ::
lavi_dj
Postat pe 29 Mai 2009 21:31
Lavi, iNCEARCA SA INTRODUCI PASTARNACUL, ARE UN GUST DULCE SI SIGUR O SA II PLACA.... FIERT IN SUPICA II DA UN GUST DULCEAG si este si o leguma care se da de la inceputul diversificarii. Tine-ne la curent! Pupici
carla_dana_p
Postat pe 29 Mai 2009 22:40
ceau mamici.
carla cred ca la toti copiii le place sa deseneze,si mai ales pe pereti sa nu mai zic ca fac mizerie si alte cele.ii ziceam ieri sotului sa nu ne mai tot zica sa nu mancam in masina,k oricum mai manaca fiusu cate ceva si tot ii umple.oricat ar incerca sa isi tina masina impecabila, e imposibil
la noi e caaaald abia astept sa mergem la piscina cu al mic s-au deschis de ieri piscinele.anul trecut cand am mers era micut bogdan.sa vedem acuma.cred ca nu-l mai scoatem din apa a inceput sa ma strige f des mama,si pe tata-su il striga mai nou tati
lavi s cresteti mari si sanatosi
la toata lumea
Didis_kidz
Postat pe 31 Mai 2009 11:33
buna fetelor.nu am mai deschis calculatorul de mult,la noi face figuri internetul.am stat toata ziua pe afara,avem grija de puiuti care acum sunt mari si in plus mai avem si gradina care trebuie udata.nu ne plictisim deloc cu toate ca la gradi nu am mai dus-o.Beatrice a fost si racita,apoi a facut temp 39,4,a vomitat,a avut vreo 2 zile scaune moi si dese.zicea dr razea ca a luat un virus din aer.eu zic totusi ca la o perioada de 6-8 luni organismul ei cedeaza din cauza oboselii(ea nu doarme la pranz).si cat a fost bolnavioara nu a stat "la pat"decat o zi,in rest a fost in actiune toata ziua.am avut putin regim fara lapte,fructe si dulciuri.norocul meu a fost ca a baut apa si ceai,ca daca nu trebuia sa mergem sa ii puna perfuzie.
am fost la pescuit sambata,ne-am distrat dar nu am prins nici un peste.sa o fi vazut cum statea pe scaunel si tinea undita in mana si vorbea incet sa nu sperie pestii....
ma bucur ca sunteti bine viitoarele mamici.
eu i-am ales numele Beatrice pt ca mi-a placut f tare si in plus am vrut sa fie B B,Adica Boaca Beatrice Anna.
da Angela si noi suntem cu cartiile,acum cump in fiecare luni cu ziarul adevarul colectia de povesti.doarme cu cartea langa ea.ii citesc zi de zi,dar imi citeste si ea mie,adica zice ce vede in poze.
pupici tuturor.
luminita_boaca
Postat pe 31 Mai 2009 11:50
Fetelor, sunt disperata. Nu prea mai am lapte si micuta mea refuza biberonul. Nici macar cu lingurita nu vrea lapte. Am inceput diversificarea, dar inca mai e nevoie si de laptic. Veti spune ca atunci cand ii va fi foarte foame, va accepte. Da de unde. Asa am crezut si eu. Dar cand ii este f.foame urla si nici atat nu pot sa-i dau cu lingurita. Trebuie s-o pun la san si atunci se linisteste, dar nu se satura. A slabit deja destul de mult. Nu mai stiu ce sa ma fac. Vreun sfat?...
loreana
Postat pe 31 Mai 2009 18:42
Lorena e cam nasol...ce sa zic...incearca sa-i schimbi laptele...poate va accepta pana la urma...sau ii poti amesteca lapte cu cereale...si incearca sa-i dai cu lingurita nu cu biberon.si bogdan mi-a refuzat biberonul.sau ii poti da lapte cu o canita din aceea cu cioc.incearca si asa.dar poate o sa mearga lapte cu cereale.si eu i-am dat tot asa de la 6 luni,pt ca laptele meu era slab...va urez bafta
Didis_kidz
Postat pe 31 Mai 2009 19:58
Ceau Loreana, imi pare rau ca patesti asa. Poate nu te alimentezi bine? Si eu aveam oscilatii in alaptare, dar am "insistat" si mancam mai consistent, beam ceai de fenicul, de cretisoara (vindeca uterul si face lapte), in fine, a fost ci final fericit.Poate ai si tu noroc. Daca nu, incerci alt laptic... Sau o tetina mai potrivita cu gurita ei. Nu uita sa nu fii stresata, caci nu iti face bine.
Si nepotica mea (e nascuta in feb) e pe lapte din biberon.Nu lua in greutate destul si a renuntat la alaptare mamica ei ... Asta e. Vezi ca in ultimul nr de Mami am citit despte NAN. Il lauda ca ar fi tare bun si sanatos. O fi?
Am o veste: atata de mult i-a placut lui Andrei cartea (i-am dat-o vineri) ca a citit-o deja ! Tot astepta sa vada ce se intampla. A primit-o si cea de la Adevarul, vor urma si altele... Pe mine ma bucura pasiunea lui. Parca ma vad pe mine micuta, la fel faceam. Citeam in nestire. Acum nu prea mai am timp.
La multi ani Lavi, micutei tale ! Asa e ca au trecut repede aceste 6 luni? Mai e putin si va merge , va vorbi.... Frumos nume.
Luminita, si pe Ema o cheama Beatrice, ca pe nasa ei... Ce s-a bucurat cand i-am pus numele ei fetitei nostre.Sa vezi cand va invata Bea sa citeasca (la scoala) ce iti va mai citi... Ca parinte te simti "straniu" cand copilul iti citeste o carte, nu un simplu text din abecedar ... Felicitari invatatoarelor. Aproape toti copii din clasa lui sunt fascinati de citit. Vor primi si carti frumoase ca "premiu".
Angela_kidz
Postat pe 1 Iunie 2009 09:52
Lavi, si pe fetita mea o va chema Timea :) (cu un singur e, asa e in ungureste)

Cand citesc de copilasii vostri care cutesc, imi maintesc ca si eu am citit muuuuuuuuuult in copilarie (chiar inainte de a merge la scoala). Si eu am inceput sa iau cartile din colectia de la Adevarul pt cand va veni fetita mea sa ii citesc eu, la inceput, apoi sa se descurce singura
cosmilore
Postat pe 1 Iunie 2009 11:44
lorena are dreptate Angela am uitat de ceai.si eu mai beam ceai pt stimularea lactatiei.mie mi se intampla sa am mai putin lapte din cauza oboselii.la mine a functionat ceaiul.
fetelor ce bine ca citesc micutii in ziua de azi sunt putini cei care citesc.aici vedeam lumea in metrou citind,cand ieseau de la metrou nu lasau cartea din mana,citeau mergand pe strada.am ramas surprinsa.eu nu mai am timp sa citesc....din pacate...cand am fost mica am citit si eu,pana la liceu,apoi am mai citit aici dar mai greu,trebuia sa tot rasfoiesc dictionarul ....si apoi a venit bebe si nu am mai avut timp.fetelor ce carti sunt cu ziarul adevarul?sa-i zic si eu lu mama sa le cumpere sa le iau cand ajung acasa.aici nu gasesc decat in spaniola...o sa fie mai dificil la noi si cu vb si cu cititul.ne descurcam noi cumva
Didis_kidz
Postat pe 2 Iunie 2009 00:15
Loreana, poti incerca cu ceaiuri (anason si fenicul)si mai sunt si alte ceaiuri - formula pt aa ceva insa din punctul meu de vedere sunt apa de ploaie, la mine nu au avut efect, cu toate ca beam 2-3 l /zi.Ar mai fi galactogil
Daca vezi ca nu se satura da-i fetitei lapte formula si asta este, laptele formula pe care il folosec eu este in proportie f mare asemanator cu laptele de mama, este adevarat si ca ii lipseste cel mai important lucru pe care mama i-l da bebelusului....anticorpii. Se va obisnui cu biberonul, incearca forma de tetina de la nuk, cica ar avea o forma mai anatomica, o sa se obisnuiasca ea...si acum inca mai ai sanse sa o obisnuiesti cu biberonul, ca mai incolo cred ca tot mai greu va fi. Nu stiu mie, in cazul meu, mi s-a parut crunt, este cel mai natural si firesc si superb lucru sa iti alaptezi copilul, sa il vezi cat este de relaxat si de linistit lapieptul tau... si sa nu poti . Dar asta este, nu te stresa si sa nu te simta agitata caci mai rau va fi, invat-o cu tetina si da-i formula
carla_dana_p
Postat pe 2 Iunie 2009 11:27
Lorean, stii ce m-am gandit, scoate laptele tau cu o pompa si pune-i-l inbiberon, daca simte ca este laptele tau poate il ccepta si apoi ii dai alt lapte. Daca vrei sa incerci , iti dau eu o pompa(manuala) de la nuk.Imi poti lasa mesaj pe privat
carla_dana_p
Postat pe 2 Iunie 2009 11:29
Angi, si Nicholas a primit de la mama mea colectia Magic English si corpul uman dar nu este prea incantat...colectia Adevarul nu am prins nici un nr pana acum si tare le-as fi vrut si eu...
In schimb am primit un bloc de desen si culori cu care deseneaza toata ziua, inclusiv mobila daca nu suntem atenti o secunda. Nicholas nu o sa aibe treaba cu cartile, lui ii place la tara cu porcii , cu vaci, acum a primit un tractor cu remorca si ne-a aratat ca in remorca pune ,,bobe" ca sa dea ,,POC"la gaga ,,poc'', asa zice la porc deoarece nu il pronunta pe r.
Sper sa prinda drag de carti la cresa si gradi
carla_dana_p
Postat pe 2 Iunie 2009 11:36
Carla eu am poze de la eco dar nu-s prea reusite.

Loreana eu m-am interesat f mult despre subiectul lapte si alaptare si am aflat ca cel mai bun pt producerea laptelui ar fi de la farmacie galactogil,am auzit ca majoritatea mamicilor folosesc cand le scade lactatia.Sper sa fie bine pana la urma.
Va
bau
Postat pe 2 Iunie 2009 15:36
Multumesc, fetelor, pt sfaturi, multumesc Carla pt.pompa, dar nu e cazul. Beau un ceai pentru stimularea lactatiei de la Fares, care este destul de eficient. L-am mai folosit si acum cateva luni cand, tot asa ca acum, am mai avut o perioada de slaba lactatie. Si beau multa apa. S-au mai umflat sanii, dar parca laptele nu mai are culoarea aia alba ca pana acum. In ce priveste metodele de a o determina pe Alexandra sa bea cu biberonul, credeti-ma ca le-am incercat pe toate: am schimbat multe tetine, si din latex si din silicon, si tesite si care imita sanul, i-am luat si canita. Nimic nu o face sa accepte laptele praf.Nici laptele meu nu-l accepta cu biberonul. I-am pus si cereale pe care le mananca, daca i le dau cu lingurita, altfel nu. Cu lingurita imi accepta tot ce ii dau, dar sa nu vada biberonul. Am inceput sa-i dau mancarica.
Si eu mi-am luat cartile de la Adevarul. Sunt superbe. Pe masura ce apar, sotul meu ii face si DVD cu povestile alea.
Va pup, fetelor, si multumesc inca o data. La multi ani, Lavi, pentru fetita ta.
loreana
Postat pe 3 Iunie 2009 15:37
Angi, parca tin minte ca voi mergeati la tm la un dr homeopat. Noi avem luni programare la Dr. Jurj, il cunosti? Voi la cine mergeti? Parca tin minte ca mai demult am vb cu tine si mi-ai spus ca un dr homeopat ti-a recomandat pt Andrei Zymaflour-ul si as vrea sa imi confirmi pt ca acum sunt putin speriata ca am auzit ca remediile homeopate nu merg mana in mana cu zymafl. si nu vreau sa il intrerup. Poate ai timp sa imi raspunzi, am nr tau insa Nicholas a aruncat tel meu in wc ...
carla_dana_p
Postat pe 4 Iunie 2009 16:34
carla, sa stii ca el si mi-a zis de zymafluor, nu fac rau tratam homeopat si zymafluorul.asa ca nu iti face griji.
referitor la mazgalit pereti, asa sunt toti copii. Dar daca stai putin dupa ei, si le dai hartie cata vor, nu fac prostii pe pereti. Numai Andrei avea tentative, dar i-am dat alternative ( hartie, tabla magnatica, mai tarziu tabla cu creta) si i-a trecut. Ba chiar i-am amenajat un loc, al lui, dar nu il mai interesa...
Acum scrie mai degraba pe mana, tatuaje - desene cu carioca. Ca sa vedeti ce invata ei mai nou... Cum cresc, apar alte tentatii....
Angela_kidz
Postat pe 9 Iunie 2009 15:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mami intreaba 13 De la: cory_emy 2 Aprilie 2010 19:07
vand INFACOL 1 De la: paulescu 3 August 2009 18:16
spalatul pe dinti 2 De la: miracodreanu 16 Decembrie 2009 18:11
oglinda pt fina. 5 De la: bianca4you 11 Februarie 2010 17:38
stie cineva vreo cresa din iasi 6 De la: dianecrii 23 Aprilie 2009 17:23
Setari Cookie-uri