Mamici din orasul Iasi?

Sunt noua pe acest site si as vrea sa stiu daca sunt mame din Iasi, din ce cartiere sunt si daca au copii mici pana in doi ani. As fi vrut sa postam aici diverse probleme legate de imbracaminte pentru copii, incaltaminte, locuri de joaca, spatii pentru petrecere, educatie, crese, bone,.... etc.
Eu sunt mamica unui copil de 9 luni si sunt din cartierul Nicolina I.

Postat pe 2 Iunie 2008 23:42
BUNA .SUNT MAMA UNEI FETITE DE 8 LUNI SI LOCUIESC IN OANCEA EXACT LANGA TUDOR VLADIMIRESCU(SI APROAPE DE MALL IULIUS DE CARE FIICA-MEA E INDRAGOSTITA).
DACA AI VREO INTREBARE SAU SUGESTIE MA GASESTI MAI TOT TIMPUL.PUPICI
JOJO29
Postat pe 3 Iunie 2008 10:40
Si noi suntem din Iasi.Mami - Monica impreuna cu doi iezi: Vladi de 6 ani si jumatate si Sebi de 3 ani si jumatate. Noi stam in Miroslava si ne bucuram de foarte multa verdeata si foarte mult aer curat. Problema noastra este ca nu prea vrem sa mergem la gradinita si se apropie scoala. Ce facem noi toata ziua? Mami merge la serviciu, iar noi ne jucam toata ziua afara cu 4 iezi adevarati, catei si pisici. Mai facem baie in barcuta si Sebi mananca mult lapte ( ssst: cu sticluta)
Pa, pa ! Mai vorbim.
monica_otel
Postat pe 6 Iunie 2008 21:27
Buna Monica. Daca stai in Miroslava inseamna ca treci pe langa parcul din Nicolina I. Ai poposit vreodata aici? Cum ti se pare parcul? La ce gradinita il dai pe Sebi? Esti multumita?

Postat pe 13 Iunie 2008 22:46
Jojo nu prea ai intrat pe Kidz in ultima vreme. S-a intamplat ceva? Sper ca nu.

Postat pe 13 Iunie 2008 22:47
Sincer, nu m-am oprit in parc, dar din fuga nu este prea atractiv . Cu siguranta sunt nelipsiti cateii, cu sau fara stapan si pisicile care mai ,,ingrasa "zona. Nu sunt o mamica fitoasa, copii mei se joaca si cu pisici si cu gandaci , avem un catel care sta in casa, sunt obisnuiti cu orice ganganie, dar ma gandesc la mamicile care sunt nevoite sa fie foarte protectoare, datorita starii de sanatate a micutului ( sunt copii care fac alergie la polen , la par de pisica/catel, la praf). Cred ca locurile de joaca pt copii ar trebui altfel gestionate si organizate. Nu este suficient sa le punem la dispozitie copiilor un leagan, un topogan si o groapa de nisip cu nelipsitii catei/pisici.
Cat despre gradinita, nu stiu ce sa spun .Desi lucrez in invatamant nu am gasit nici noi locuri la o gradinita cu program prelungit. Voi fi nevoita sa ma folosesc tot de gradinita din sat , cu program normal, unde Vladimir nu vrea sa mearga, iar Sebi nu merge fara Vladi, sau , daca primesc aprobarea directorului meu ii voi lua cu mine la scoala, la gradinita.Asteptam si noi ziua cand vor fi suficiente gradinite pentru copiii nostri si invatatori care sa nu-si mai aleaga copiii,la clasa, dupa situatia materiala a parintilor. Dragi mamici, multa rabdare si ganduri bune!
monica_otel
Postat pe 14 Iunie 2008 20:21
Multumesc pentru raspunsul tau prompt. Asa este, ai dreptate cu privire la amenajarea unui parc pentru copii. Aici ii aducem pe copii deoarece altul mai aproape nu este si cat de cat este si spatiu verde. Prin apropiere s-a facut si unul cu scanciobe dar numai copii mai mari pot sa mearga acolo. Eu am copil de 9 luni si abia acum invata sa mearga si ma gandesc ce-o sa fie pe capul meu cand el va trebui sa se joace si pe jos unde acum este multa mizerie si de la oameni dar si de la animale. Mai merg din cand in cand in parcul Copou unde chipurile e mai curat ......si mai nou au pus iarba mai peste tot. Ii da un alt aspect parcului. De cresa si gradinita inca nu ma gandesc pentru ca zic eu ca mai am timp. Vreau sa stau tot concediul de crestere a copilului pana la 2 ani si poate dupa aia o sa-l dau pe la bunici pana se va duce la gradinita.

Postat pe 14 Iunie 2008 22:37
Salutare. Si eu sunt tot din Iasi si am o fetita de 8 luni. Stau in Nicolina-Cug. Bucalata despre care parc e vorba? Noi mai mergem in cel de vis-a -vis de statia de taxiuri, unde sunt florile. Cred ca despre ala e vorba ca altu mai mare nu e prin zona. Poate ne intalnim intr-o zi.
danyelle005
Postat pe 15 Iunie 2008 13:03
BUCALATA MULTUMESC PT GRIJA.AM FOST PLECATI LA BUNI LA VATRA-DORNEI 10 ZILE SI NU AM VRUT SA ACCESAM NETUL.PUPICI SI VB
JOJO29
Postat pe 15 Iunie 2008 15:01
D-nelor,(scuze, defect profesional; pt ca elevii nostri ne striga tot timpul ,,dna, dna, ne-a intrat si noua in vocabular), si dragi mamici, vreau sa va spun ca suntem singurii care nu am respectat varsta - pana in 2 ani- asa sunt profesorii, citesc pe deasupra si aleg ce le convine, dar mie imi face placere sa discut cu voi si nu vom parasi scena si ,zic eu , avand putin mai multa experienta cu copiii, poate, va voi putea fi de folos cu ceva sfaturi
monica_otel
Postat pe 15 Iunie 2008 22:18
Astazi am fost la padure, in apropiere si uitandu-ma la pruncii mei cu cata pofta se joaca, bineinteles murdari foarte, m-am gandit la mamicile prea grijulii. Nu-i cocolositi prea tare, si ce daca a dus mana murdara la gura , si ce daca a cazut. A mancat o frunza, mare scofala, si ce gustos ar fi un gainat uscat. Cred ca va zburliti, dar ai mei au incercat toate astea si...surpriza, sunt nevatamati. Lasati copiii sa-si faca imunitatea, nu le dati antibiotic la prima tuse sau la un nasuc rebel. Nu-i stresati cu servetelul umed pt orice nimic.( eram odata in tren au intrat in compartiment o mamica si fetita, scolarita - si ,la un moment dat am inceput eu sa ma uit daca am pus mana pe usa, am atins fereastra sau canapeaua, am vrut sa mananc si nu m-am sters cu servetel umed - stresant, zau)
monica_otel
Postat pe 15 Iunie 2008 22:31
MAMICILOR DIN IASI ATI INTRAT IN VACANTA ?Ce faceti ? Baietii mei s-au bronzat foarte tare tot jucandu-se pe afara, apoi se racoresc in cadita cu apa. Problema este ca nu prea mananca, dar pun totul pe caldura de afara. Va astept si daca sunteti in concediu, distractie placuta !
monica_otel
Postat pe 26 Iunie 2008 20:18
Am intrat si nu in vacanta. Copilul meu se trezeste dimineata devreme pe la ora 7. Papam laptic dupa care ne spalam, ne pieptanam, ne imbracam si iesim la plimbare in carut. Ne intalnim cu prietenii si ne jucam de-a mersul pe jos, de-a tipatul, de-a plansul, impartim jucariile, etc tot ce fac copii cand sunt mici. Apoi intram in casa cand razele soarelui sunt puternice si papam din nou apoi tragem un pui de somn cam 3 ore. Mama poate sa-fi faca treaba linistita in acest timp. Seara iesim din nou dupa ora 6 si ne intalnim cu totii si o luam de la capat cu tipetele, cu plansul, cu rasul, mersul pe jos si ne dam seama ca am facut mari progrese.

Postat pe 30 Iunie 2008 12:29
buna, si eu sunt o mamica din iasi, de o fetita de 3 luni si stam in TG. CUCULUI la casa.Asa ca avem unde sa ne jucam, in carut momentan,dar am dorii sa am si alte prietene
GILIOLA
Postat pe 30 Iunie 2008 13:51
bucalata daca nu te superi, pune niste poze sa te recunosc cand merg in parc.
danyelle005
Postat pe 1 Iulie 2008 11:15
danyelle005 are dreptate!!!!!!!!
vrem sa te vedem bucalata cum arati si tu si bebe
pupici
JOJO29
Postat pe 2 Iulie 2008 10:43
vad ca avem forum nou, imi place.
danyelle005
Postat pe 2 Iulie 2008 19:12
Noi azi am fost la plaja la Purcica; Amalia nu prea a avut stare, vroia numai la nisip, il vantura, il baga in gurita. Nu prea am avut tihna sa fac plaja dar macar am stat la o barfa mica cu fetele. Speram sa mergem si maine. Voi ce mai faceti pe caldurile astea, pe unde mai iesiti?
danyelle005
Postat pe 3 Iulie 2008 13:00
Cu toata caldura, copiii mei stau toata ziua afara. Sebi se joaca singurel la nisip iar Vladi cu copiii vecinilor, tot afara bineinteles. Problema este ca nu prea mananca. Le-am pus la indemana o mini piscina plina cu apa si cand le este prea cald mai fac o baie. Noi stam la casa si e destul loc, nu sunt masini si eu pot sa-mi fac treaba linistita, ii am sub ochi mereu
monica_otel
Postat pe 3 Iulie 2008 23:39
buna mamici
noi stam in Alex cel Bun, iesim in fiecare zi in P-ta Voievozilor
geanyna2
Postat pe 7 Iulie 2008 08:21
Buna. Eu ieri am iesit putin afara cu copilul pe la ora 11 (cam tarziu pentru el) dar mai intai m-am impiedicat de treptele de pe casa scarii si am cazut in genunchi. Copilul era si el in carut si s-a lovit la falcuta de s-a invinetit un pic. Acum suntem bine dar am fost socata ce mi s-a intamplat si mai ales ca din cauza mea se putea lovi copilul la cap. Cineva mi-a spus sa stau linistita ca.... copii mici nu patesc nimic la cap deoarece craniul lor inca mai este elastic pana la 2 ani. Oricum copilul meu a cazut de vreo trei ori de pe pat si s-a lovit la cap. Sper sa nu aiba repercusiuni mai tarziu. Sanatate la toti si sa auzim de bine.

Postat pe 8 Iulie 2008 16:12
bucalata- cred ca ai tras o sperietura zdravana; si eu m-am speriat zilele trecute, eram in autobuz si am uitat ca nu am legat fata cu centurile si cand sa coboram a alunecat din carut pe trotuar. Cand am vazut-o am crezut ca lesin, ea mai mult s-a speriat decat s-a lovit dar oricum parca am mustrari de constiinta ca din cauza mea a cazut
danyelle005
Postat pe 9 Iulie 2008 20:55
buna mamicilor ,ce va fac bb? chiar asa "bucalat"si "monica_otel" vrem si noi sa va postati niste poze cu bb sa va vedem ce minunatii avetii!!
GILIOLA
Postat pe 10 Iulie 2008 17:05
Eu nu stiu sa pun poze am sa mai citesc sa vad cum se face. Am fost plecati cateva zile, am crezut ca voi scapa putin de griji, dar am fost mai stresata ca de obicei.Tot mai bine e acasa, aici nu superi si nu deranjezi pe nimeni (nici macar vecinii pt ca nu-i avem).Acum cu vremea asta ploioasa copiii mei tare mai cauta baltile si noroiul, le face o placere deosebita sa sara in apa si sa se murdareasca cu noroi.
monica_otel
Postat pe 16 Iulie 2008 18:43
Eu deocamdata nu am poze decat pe hartie. Cine stie poate in viitor voi putea sa postez si eu cateva poze in format digital.

Postat pe 18 Iulie 2008 23:30
Fetelor, nu stiu daca vi se intampla si voua, dar eu stau cate odata si ma gandesc ca nu sunt o mama buna, nu stiu sa am grija de pruncii mei,desi imi tresare inima la fiecare strigat mai ciudat al baietilor, incerc sa le ofer o masa cat mai echilibrata ,desi ei nu mananca mai nimic, incerc sa le spun in fiecare seara cate o poveste noua, sa ne jucam si sa ne petrecem cat mai mult timp impreuna,si totusi am impresia ca nu e suficient. Vreau sa va spun ca zilele trecute eram in oras cu sotul meu si la un moment dat am vazut o salvare mergand cu viteza, pe loc mi s-a strans imina si m-am gandit la baieti, parca mi s-ar fi intamplat mie eva, si surpriza a fost acasa, cel mic se lovise la ochisor, nu tare dar suficient pt o speriatura pt el si pt mine.
Si ma gandesc la mamele care-si abandoneaza copiii sau si-i vand, oare nu le tresalta inima cand aud un planset de copil?
monica_otel
Postat pe 20 Iulie 2008 12:46
Cred ca toate traim acest sentiment, dar cred ca la baza lui se afla dorinta de a le oferi copilasilor nostri tot ce e mai bun pe lumea asta. Femeile care isi abandoneaza copii nu se pot numi mame, indiferent de motivul pt care au facut acest lucru.
danyelle005
Postat pe 21 Iulie 2008 16:25
Amalia a mers ieri pt prima data de-a busilea . Era asa de dulce cum se chinuia ea sa mearga...
danyelle005
Postat pe 21 Iulie 2008 16:27
buna mamici si bebici din iasi! noi suntem mami: greta sibebe: ROXANA-ANDREEA si stam in iasi in cart podu ros.
roxana_andreea
Postat pe 23 Iulie 2008 11:52
buna mamicilor! noi suntem din iasi mai exact stejar si avem 7 luni ;ne chiama Darius...si plimbarea noastra este pe esplanada oancea si de la trimf pina la doi baieti.. va doresc la toate multa sanatate si voua si bebeilor
dusika
Postat pe 23 Iulie 2008 14:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
as dorii niste sfaturi... 4 De la: quasaria 18 Decembrie 2011 13:16
biberonul uzat!!! 6 De la: pinicuta 26 August 2009 13:31
Ajutor.. cred ca bebe e racit 35 De la: tik 10 Septembrie 2010 19:14
Peste o luna luam motzul. Cum procedam??? 34 De la: ninutza 23 Ianuarie 2009 19:22
o intrebare.... 2 De la: ruschita 13 Februarie 2009 16:53
Setari Cookie-uri