Mamici din orasul Iasi?

am fost sambata la Coriolan si i-am facut gauri in urechi fetitei noastre a plans abia la a doua gaura cand si-a dat seama ca s-a intamplat ceva insa a plans 5 minute si cam atat
multuesc celor ce mi-au oferit informatii
geanyna2
Postat pe 29 Septembrie 2008 15:24
buna mamici si noi am reusit totusi sa-i facem gaurele in urechiuse, dar am fost in iulius mall si a venit special pt noi duminica (poate si ca o cunoastem )ca sotul numai atunci e liber .
a plins f putin la primul si mai mult la al doilea dar numai 3-4 minunte
I-a pus cercei medicinal cu buton in forma de buburuza ,sunt asa de simpatici ,dar in rest au costat 50 lei dar erau si la 35 simpli .
vam pupat si sanatate la bebei si plinbare placuta acum cit mai este cald
GILIOLA
Postat pe 30 Septembrie 2008 15:43
Sa purtati cu placere cercelusii.

Noi suntem bine, ne pregatim pt luatul motului, Amalia face cativa pasi singurica, face numai nazbatii si cand o cert pune capul in pamant sau da din cap in semn de NU; si noi profitam de zilele astea frumoase si ne plimbam toata ziua.
Nu sta nimeni in zona Nicolina- Cug, poate ne intalnim?
danyelle005
Postat pe 30 Septembrie 2008 22:30
salutare mamicii
ce mai facetii eu stiu ca sa incalzit afara si cu sf. sarbatoare dar ce mai facetii?pe unde mai scrietii pe forum?
noi crestem mare si avem si cercelusi si suntem f mindrii de ei
GILIOLA
Postat pe 15 Octombrie 2008 19:52
am puse poze ieri a facut 6 luni
geanyna2
Postat pe 16 Octombrie 2008 21:40
Buna ziua, mamici! Noi avem 2 ani si jumatate si locuim in Tatarasi. Ce mai dati de papa la copilasi? Ca noi am cam ramas in pana de inspiratie...
catalinavella
Postat pe 4 Noiembrie 2008 09:06
Buna ziua tuturor. Am o prietena cu un copil de 2 ani si jumatate, un baiat. L-a dat la cresa si mai rau a facut ca s-a imbolnavit de fiecare data cand il ducea. S-a hotarat sa caute o bona. Stiti pe cineva care ar vrea sa ia un copil in ingrijire? Prietena mea are un uneori un program prelungit chiar si de 10 ore. Si inca ceva, ati auzit cam cat se plateste o bona pentru copil fara sa faca mancare, curatenie in casa?

Postat pe 4 Noiembrie 2008 22:37
buna,mamici si bebici.Locuim in Miroslava ,EDI are 3 ani si 5 luni si vrem sa luam si noi parte la toate discutiile si sa aflam noutatile.folosirea calculatorului e ceva nou pt. mine ,dar ne descurcam.Merge la gradinita , ii place , dar acasa e foarte incapatinat si face doar ce vrea el.Raceste des la gradi.dar ne bucuram ca stam la casa ,unde e cald si bine.
tanasescubianca
Postat pe 27 Noiembrie 2008 17:09
Va rog poate cineva sa-mi trimita pe email rogozraluca@yahoo.co.uk retete pt bb sau un ghid pentru diversificare. Noi am inceput luni, la aproape 6 luni cu supica de morcov, telina, patrunjel....dar sunt in ceata, cat, cum...si pana ajung la pediatru vroiam sa ma documentez ca nu cumva sa gresesc. Eric e alimentat la san. Multumesc mult.
rogozraluca
Postat pe 4 Decembrie 2008 09:49
Buna!!!
Si eu sunt o viitoare mamica din iasi!!
cathy28
Postat pe 7 Decembrie 2008 10:11
buna mamici, ce mai facetii? a venit MOS NECULAI? La THEEA a venit cu 2 dintisori dealt fel primii de jos,in rest creste si are 8 luni si 3 saptaminii !!! si vreau sa stau in picioare dar numai atit la mers mai greu si aproape numai in virfurii.
GILIOLA
Postat pe 9 Decembrie 2008 18:44
buna!!!sunt ieseanca,pacurari,de mult caut moldovence cam putine dar merge,bafta lui cathy si sa ne tii la curent cu bebelu.,eu ma laud cu 2 fete una de aproape6 ani si de 4 luni,ce ziceti la cea mica pot pune cercei????pupipci la pici
oanaoaky
Postat pe 9 Decembrie 2008 20:42
vad ca voi a venit mosul pe noi ne-a cam ocolit doar la copii a venit ced ca la noi vine doar mosul?????????
oanaoaky
Postat pe 9 Decembrie 2008 20:47
buna mamicilor!!!
Bebicu meu va veni pe lume undeva pe 13 - 14 februarie!!! E primul bebe la noi!!!
De multe ori ma cuprind niste emotii...de nedescris... probabil e teama de necunoscut!!!

cathy28
Postat pe 11 Decembrie 2008 12:13
Bun venit noilor mamici si viitoare mamici.
Cathy sarcina usoara in continuare.
Oanaoaky cred ca poti sa-i pui cercei; si eu tot la 4 luni i-am pus dar le-am zis celor de la Coriolan ca are 6 luni ( Ami la 4 luni arata de 6).

Si la noi a venit Mos Nicolae, la noi astia mari doar cu dulciuri dar e bine si asa decat deloc; oricum il asteptam si pe Mos Craciun.
danyelle005
Postat pe 12 Decembrie 2008 11:00
buna ziua la mamicile din iasi si sarbatori fericite.
Noi stam in Dacia si avem patru luni. Tocmai ne luptam cu o diaree cu camylobacter -tratament cu antibiotic si regim. Si asa suntem slabute are 6.300 la 4 luni, a mai luat si microbul asta .
iulika_kidz
Postat pe 28 Decembrie 2008 17:26
Buna si noi tot din Iasi suntem si stam in Tatarasi - Dispecer. David are 1 an si 4 luni jumatae iar mami 27 . Sunt noua pe aici (desi am cont de mai demult , dar n-am pre intrat) sper sa recuperez timpul pierdut.
pupici
plt_daniela
Postat pe 28 Decembrie 2008 20:23
eu ii dau de papa de toate si nu am pb cu el la masa,. nu emofturos deloc , decat at cand ii se sparg gingiile de la dinti sau maselute
plt_daniela
Postat pe 28 Decembrie 2008 20:24
George si Andrei , saluta toate mamicile din Iasi ! La multi ani ! Sanatate !
kerciu
Postat pe 7 Ianuarie 2009 22:08
la multi ani ! salutare iesencelor...am avut ceva noroc de sarbautori...ca a nins a fost super,la voi nu??noi chiar am iesit cu bebe la sanius si cu surioara in botanica ,sper ca sunteti bine...sanatate la bebei si la mamici desigur!!!
oanaoaky
Postat pe 8 Ianuarie 2009 18:14
salutari mamici
as vrea sa stiu si eu daca exista prin iasi un loc unde copilasii mici pot face inot. Fetita mea are 9 luni si as vrea sa o dau la inot una: pt ca e foarte activa si sa-i mai consum din energie si a doua: pt ca e foarte sanatos
geanyna2
Postat pe 13 Ianuarie 2009 12:49
minunea mea a facut ieri 9 lunite merge de-a usilea toata casa se sprijina de paturi mese scaune si se ridica in picioare e o minune dar si o mare prolema ca cu treuie sa am mare grija de ea
am mai pus poze in alum
geanyna2
Postat pe 16 Ianuarie 2009 09:26
buna..noi avem 5 lunite prea multe nu facem dar avem timp cat despre inot se face la hotel union,pe lascar catargii dar nu pt copii asa de mici...la noi in is nu am auzit,daca este activ inseamna ca e sanatos nu neaparat tb dat la inot tot o sa aiba energie, e mult prea devreme,parerea mea ...sanatate si pupici la toti bebeii din iasi!!avem poze noi!!!
oanaoaky
Postat pe 17 Ianuarie 2009 10:27
Buna !!!
Ce mai fac mamicile din iasi???
eu cam intru pe ultima suta de metri si....emotii mari!!!!!!!
Am o rugaminte la voi: daca cineva dintre voi a nascut la maternitatea cuza voda va rog sa-mi spuneti si mie in ce a constat bagajul de spital al vostru si al lui bebe!!! Ma intereseaza ce e permis si ce nu!!!
Multumesc mult!!!
Pupici!!!
cathy28
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:09
Buna
referitor la bagaj am sa fac o lista mai jos, dar sa stii ca difera ce este permis si ce nu de cat bagi in buzunar si au avantaj ca sa zic asa si mamicile care au pe cineva cunoscut acolo:
*pentru mine
- un pachet vata mare +tampoane
-pansamente pentru cezariana Vivapore(se dezlipesc mai usor la schimbat, cele ieftine is foarte dureroase la schimbat-asta daca nasti prin cezariana)
-pijamale(nu le-am folosit-nu mi-au dat voie)
-capot
-papuci
-sapun
-prosoape
-pieptene
- moate de prins parul daca e cazul
-garmastan -obligatoriu pentru ranile facute de pui la san
-6 perechi chiloti
-incarcator telefon
-pahare de unica folosinta +paie-sa poti bea dupa operatie daca este cazul bineinteles-mie mi-au folosit
De calmante nu am avut nevoie am primit de acolo , si la terapie intensiva in perfuzi si apoi sus cand am urcat la bebe.
*pentru bebe:
am luat hainute-dar nu mi-au dat voie sa o schimb decat in ziua externarii
-este bine sa ai ser fiziologicsi comprese sterile
-bephanten
-40 pampersi -mi-au ajuns 4 zile cat am stat
sa cumperi pelinci sa le pui peste alea ce it dau ei -fata mea a luat un streptococ si a facut piodermita , sau le pui pe patul tau sau pe brate cand o alaptezi
-este foarte bine daca cumperi un sapun antibacterian de exemplu ala de la Dalin nu este nici fparte scump, te va ajuta foaret mult, pentru ca de cate ori pui mana pe bebe va trebui sa te speli pe maini,mie mi-a fost foarte greu m-a durut foarte tare operatia, si iti prinde bine, te dai cu ala pe maini, de exemplu noaptea cand vrei sa alptezi, sau plange.

Altceva mie mi-ar fi fost inutil.
Multa sanatate si nastere usoara si un bebe sanatos!
iulika_kidz
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:28
eu am nascut prin cezariana la Cuza voda si pt mine am avut asa:
capot,
pijanma (pe care am imbracat-o doar cand am mers in rezera cu puiutul me)
chiloti cam 6 perechi
garmastan, pt rani la san
obiecte de igiena personala (eu nu am avut nici timp si nici chef de moate)
de acele pansamente pentru cezariana Vivapore am avut nevoie dupa externare, cand mergea din doua in doua zile la pansat, la spital doctorul nu mi-a cerut Vivapore mi-a dat el

pt copil:
pampersi (nu stiu cati ca imi aducea sotul meu zilnic)
bephanten
sapromed, pt buric
nu m-au lasat sa o imbrac in hainute dar a fost foarte cald si am tinut-o doar in pelinci(eu am nascut pe 15 aprilie anul trecut)

pelinici mi-au dat de acolo si erau sterile si noi
spirt tot de acolo

cred ca cam atat nimic mai mult
eu am stat 3 zile nu am mancat nimic de acolo imi aducea sotul zilnic branza, supa strecurata si iaurt
nastere usoara
pe cine ai medic?
geanyna2
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:46
daca faci cezariana iti trebuie burtiera nu din aceea cu chilot ci din aceea fara care se strange cu scai, e neaparata nevoie astfel nu te poti misca fara dureri groaznice, oricum iti cere si doctorul, eu am avut cu chilot si nu a fost buna
geanyna2
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:48
Da , am uitat de burtiera, iar moatele de prins parul erau necesare pentru ca aveam parul lung si era foarte cald.
iulika_kidz
Postat pe 24 Ianuarie 2009 15:46
buna!!!
Multumesc mult iulik si chelsaug pt. raspuns .... chiar imi prinde bine pt. ca eu tot ma frasuiam ce sa pun in bagaj!!! Din cate mi-ati spus eu cam le aveam pe toate (si in plus chiar)... inafara de burtiera si pansamentele pt operatie!!! Eu am optat pt nastere naturala!!!
In ce priveste Baby monitor voi folositi? As vrea si eu sa cumpar dar nu stiu de care!!!
S-auzim numai de bine!!! Multumesc pt urari!!!
cathy28
Postat pe 24 Ianuarie 2009 16:50
noi nu folosim pt ca stam cu socrii, si fetita nu are camera ei, dar daca avea cu siguranta as fi folosit.Despre marci nu stiu, dar iti recomand produsele de chicco.Oricum daca e in camera cu tine , nu ai nevoie ai sa vezi.Auzi orice miscare cat de mica de acolo din patut.
iulika_kidz
Postat pe 25 Ianuarie 2009 17:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cresteri rapide 1 De la: anca_ivanciu 9 August 2009 14:29
col scurt-ajutor! 9 De la: Ihi 15 Aprilie 2020 12:05
bebe ragusit 5 De la: amelia 11 Decembrie 2009 10:53
dieta pentru mamici 2 De la: garbo_1505 15 Mai 2012 12:26
CEREALELE? 3 De la: Claudia_sonya_nicole 13 Martie 2010 20:20
Setari Cookie-uri