mame in strainatate

buna... as dori sa ma inscriu si eu in clubul mamicilor din strainatate :)

Si eu sunt o proaspata mamica care isi creste copilul in strainatate, mai precis in Italia. Baiatul meu are aproape 6 luni si s-a nascut aici. Pot spune ca a fost o experienta foarte placuta, in sensul ca italienii m-au tratat foarte bine, au fost foarte atenti... cam atat despre nastere.

Acum la 6 luni suntem deja foarte ocupati: facem masaj, mergem si la piscina si in plus avem intalnire cu ceilalti copii de aceasi varsta si cu mamicile lor o data pe saptamana. Este foarte dragut sa poti impartasii pareri, probleme, impresii cu alte mame care se confrunta cu acelas tip de probleme.. specifice varstei, in cazul nostru: dintisori, diversificare.. etc.

Sunt fericita ca am nascut baiatul aici si ca pot beneficia de toate acestea, nu cred ca in romania ar fi fost posibil.
corina_dragoi
Postat pe 13 Ianuarie 2009 20:22
Buna,fetelor!si tie corina bun venit!nici eu nu sunt de mult aici,dar tare mult ma bucur ca am gasit acest forum.zilnic citesc discutiile mamelor,si intotdeauna invat cate ceva.asta nu inseamna ca si "copiez"...copiii sunt diferiti fireste.,dar este f.util sa auzi ce solutii au avut celelalte mame pt problemele cu care toate ne confruntam dupa cum ai spus si tu.
Fetita mea se tot trezeste noaptea chiar si dupa ce am incercat putine cereale de bebelus in lapte la sfatul fetelor(va multumesc)...asa e ea deci!are 4 luni si nu am inceput inca diversificarea pt ca nu stiu de unde sa incep si ce exact si cand exact si cum exact sa-i dau.abia luna viitoare avem programare la dr.si sper ca atunci imi va da ea o lista sau ceva....de dintisori..ce sa mai zic...cred ca mi-e frica un pic de vremea cand va veni.....dar aud si eu la voi...insa fetelor asa cum noi suntem in tari diferite,si produsele sunt diferite...aud la mamici produse care la noi nici nu exista(noi locuim in Islanda,sotul e de aici)aici sunt des importate produse din danemarca si de multe ori trebuie sa apelez la parintii din ro sa ne mai trim cate ceva...
Va doresc zile linistite cu copilasii vostri!va pup
jojo_kidz
Postat pe 14 Ianuarie 2009 00:04
ma numesc alina am 27 de ani am un baetel de 1an jumate stau in iasi si incerc si eu sa imi caut un loc de munca in strainatate ca aici viata este foarte grea
daca stiti vriun loc de munca va rog ajutatima dar vreau sa plec cu familia ca nu pot sai las acasadaca stiti un loc de munca ca cofetar sau ca bebisitar orce nu conteazacontac la adresa colorado _catani
mirelajianu2000
Postat pe 14 Ianuarie 2009 15:18
Buna,

Ma numesc Angi si locuiesc in suedia,am vazut ma mai este o mamica care locuieste aicea.eu am un baietel de 2 luni si 1 sapt.si imi este cam greu singurica cu el ma refer fara mama,sora, etc. caci te-ar mai ajuta putinsi pe mine caci sotul lucreaza numai de noapte ziua doarme si ii mai ramane puitn timp sa ma mai ajute si pe mine.
va pup si multa snatate bebelusilor.
angi_condratiuc
Postat pe 18 Ianuarie 2009 15:13
Salutare,fetelor!
Bun venit,Angi!
Ce mai faceti,ce mai e nou?N-ati mai dat nici un semn de viata,nici ikarinusa,nici ninutza,nici Monako.Banuiesc ca aveti si voi o perioada mai aglomerata.Va doresc numai bine,
Felicia si Denisa Raduca
feliciaraduca
Postat pe 19 Ianuarie 2009 16:52
Buna,Feliciaraduca.ba da,sunt pe aici dar cum nimeni nu mai zicea nimic,nu am zis nici eu
Alex e deja "mare",tipa si nu ii place sa il las singur,vrea sa vada tot si e tare curios puiutul meu.e si un scumpic ca imi rade cu gura pana la urechi.I-a luat tati mergator si la inceput ii era frica ,acum se joaca putin in el,merge dar inpoi .nu ii plac lui jucariile,se joaca cu ele dar vrea tlelecomenzile,telefoane si mousul de la calcuator si castile.se face electrician,oare?
L-am trecut si in patutul mare si acum are loc sa faca ce vrea ,il pun in fundulet in colt si sta ce sta jucandu-se apoi cade si asa ramane si incepe sa tipe se intoarce pe burtica dar nu ii place,mai rade el putin si apoi plange.l-am filmat cand era pe burtica in pat si il chemam la mine si radea de numa.imi vine sa il mananc.dar nu doarme mult ziua,acum cand scriu doarme ,sa vad cat,e smecher,vrea cu mine.asa faceam si eu cu mama.
La noi e frig,am iesit azi cu el pt ca se vedea timp frumos si cand am ajuns jos era atat de rece dar pana la urma ne-am plimbat putin si a adormit,am luat paine si am venit acasa.cum nu am lift mi-e greu sa urc cu el pana la et 2,dar fac sport,o data cu el pana sus apoi dupa carucior.
Am si uitat noutatile decand nu am scris.Aaaaa,are 2 dintisori si ma muscaaaaaaaa,am vrut sa pun ceva din silicon sa suga(se foloseste daca nu ai sfarcul mare)dar am renuntat.nici nu mai manaca mult piept si mi-a scazut laptele.m-am gandit sa scot ca altfel raman fara lapte.suge noaptea dar ziua doar daca il flamanzesc tare.si acum papam pireu cu carnita,o zi pui,o zi vitel. si mananca bine,sunt multumita.
va pupam si astept sa mai scrieti.
ninutza_kidz
Postat pe 20 Ianuarie 2009 17:02
bonjour!Asa este,n-am mai intrat.Suntem inca in Romania,pe 31 plecam si intru pe laptop cand nu este baiatul meu pe net...Mi-era dor sa mai comunicam.Inca ne odihnim si ne incarcam bateriile pt ce va urma dupa intoarcerea acasa in Nice.O sa reincep meditatiile,cu facturile si actele de la firma am ramas in urma,plus treburile casei....Singurul lucru care ma ingrozeste la intoarcerea in Franta este ca Monako_Karrara se va vedea singurica,fara prieteni si copii in jurul ei si va plange cu siguranta de dorul celor de aici.Ma gandeam s-o duc la o gradinita cateva ore pt ca este activa si isteata dar tati ei nu este de acord.Pe alta parte sunt si eu obosita ca nu vrea sa stea cu nimeni si daca nu ma gaseste in casa,chiar daca sunt in alta camera, ma cauta si urla,efectiv urla de o aud vecinii de la patru.Pe aici a speriat tot blocul,dar e si indragita de toata lumea ca acum e mai sociabila si vorbeste cu ei.In schimb nu vrea sa mai vorbeasca in franceza .Va primesc cu un BINE ATI VENIT pe cei noi,iar celor BATRANI pe site tineti-o tot asa.Va pup si multa sanatate.Pe curand.
monako_claus
Postat pe 21 Ianuarie 2009 08:58
Salutare!
Ma bucur ca ati revenit si ca sunteti toti/toate bine!
Tu,Monako nu stiu ce sa zic despre fetita ta.Poate n-o sa fie asa de rau la intoarcerea in Franta pe cat de pesimista esti tu;copiii traiesc altfel decat adultii experientele prin care trec.Totusi nu vad deloc rea idee de a o duce la o grupa de joaca,in felul asta ar putea sa cunoasca alti copii,ar avea contact social si pentru putin timp s-ar detasa si de tine,caci mai tarziu va va fi si mai greu la amandoua.
Eu lucrez la o gradi si am avut-o pe Denisa 2 sapt.cu mine dar plangea mult cand venea tati s-o ia.Acum merge la alta gradi de 1 sapt.si e ok.
Va doresc numai bine,
Felicia si Denisa Raduca
feliciaraduca
Postat pe 21 Ianuarie 2009 16:41
Salutare tuturor! Kari a fost din nou racita,dar are niste raceli usoare,doar cu niste mucusori si eventual,tuse.Ma bucur ca nu e nimic mai serios.La gradi,o lauda maestra tot mai mult,participa tot mai activ la activitati,a inceput sa vb spaniola si la gradi,deci e pe drumul cel bun.Aaaaaa,si inca ceva f serios-se joaca si cu ceilalti copii ,este un pas mare pt noi.Deci,in colectivitate,pina la urma ajung copiii,chiar si cei mai reticenti si mai incapatinati, sa desfasoare relatii bune intre ei si sa depaseasca bariere de orice fel-timiditate,limba,...A inceput Kari sa se obisnuiasca si fara mine,sta in vecini chiar si toata ziua,daca o las.
Ninutza,ai multe noutati.Imi face placere sa citesc ceea ce scrii,si tu s corina,am amintiri frumoase din perioada aceea cu Kari.Angi,tuturor ne este greu fara o mama,un sprijin, linga noi sa ne ajute,si eu trebuie sa ma orientez sa-mi gasesc o slujba in asa fel ncit sa ma pot ocupa si de fetita,si e f greu.Felicia,ai dreptate,si mama a fost educatoare si grupa mica am facut-o la ea,dar apoi si-a dat seama ca nu e bine si ne-a dat la un alt camin,unde am plins ca disperatle la inceput,si eu si sora mea,dar apoi ne-am obisnuit,normal.Jojo,intr-adevar fiecare copil e diferit,dar sa stii ca eu nici nu am stiut ca la fetita ii ies dintii,s-a comportat absolut normal.
Ok,fetelor,va las,avem pregatita baita...Sa aveti un week-end frumos,insorit daca se poate si muuuulta rabdare !
ikarinusa
Postat pe 22 Ianuarie 2009 17:25
Salut,ikarinusa si ninutza,dar si celorlalte mame!

Ma bucur sa citesc mesajele de la voi!Am racit si noi putin pt.ca Denisa s-a cam jucat prin zapada si n-a fost imbracata f.bine dar sper sa nu fie ceva serios.Eu ii dau oricum preventiv Nurofen.La gradi e totul ok pana acum.Pentru ca nu sunt acolo nu stiu cum e,si ea nu povesteste mare lucru dar cel putin nu plange ...
De saptamana viitoare o sa ramana la program prelungit pana la 14.Cu limba stiu ca o sa fie bine cum a spus si ikarinusa dar noi suntem la inceput...
Va doresc multa sanatate si numai bine,
Felicia Raduca
feliciaraduca
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:57
Salut,annuka!
Am citit ca o sa ai tot un baietel dar nu trebuie sa te intristezi pentru ca fiecare din ei o sa-ti umple inima de bucurii cum nu poti sa-ti inchipui acum cand ai doar unul.Mai ales ca bebe o sa fie mezinul.
Sa dea Dumnezeu sa fiti amandoi sanatosi iar restul o sa vina de la sine!
Toate bune voua(tie si lui bebe) si celorlalti doi barbati din casa ta!
Felicia Raduca
feliciaraduca
Postat pe 23 Ianuarie 2009 17:02
Salutare tuturor mamicilor!ma bucur ca ati revenit cu noi vesti si mesaje...m-am mai uitat dar a fost o periada de liniste..Am si eu o-ntrebare...cele ce ati nascut copiii in strainatate si de mici bebelusi au auzit 2 limbi in jur(bebe bilingv)cum s-au comportat in timp?fetita mea are acum 4 luni si 2 sapt.eu ii vb tot timpul in romaneste,dar sunt cam singura de la care aude limba mai des,si tati,buni,rudele toata lumea ii vb in islandeza..imi fac mereu griji ca n-o sa inceapa sa vb romaneste si imi doresc tare mult sa vorbeasca romaneste acum de mica....pt ca atunci cand vom fi mari vom merge mereu in vacanta la buni in ro...va multumesc,si sanatate multa la copilasii vostri!
jojo_kidz
Postat pe 23 Ianuarie 2009 17:19
Ia uite cum feliciaraduca ne-a facut pe toate sa scriem cate ceva ca altfel era tare pustiu pe aici!
La noi mereu sunt noutati iar Alex ma surprinde aproape zilnic,ba ca imi adoarme mai devreme si singur,ba ca mananca mai mult seara (a papat 240 ml odata)si m-am bucurat mult dar nu a dormit toata noaptea ci de la 22 la 3:30,e ceva totusi.
Jojo,eu vorbesc romaneste cu Alex iar daca va merge aici la gradi ,va avea el timp sa invete.Fetita prietenei mele tot asa era si acum vbeste f bine spaniola.eu zic ca nu e rau daca tu vbesti cu ea romaneste si familea sotului vbeste iralandeza.ii vei spune ca tu vbesti rom si tati iralandeza.daca nu vbesti cu ea deloc romaneste iti va fi tare greu sa mergi in rom. cu ea ca nu va intelege nimic si nici nu va putea vbi cineva cu ea.
bafta.
Monako Claus,si lui Alex ii place sa vada copii,asa se intoarce dupa ei sa ii vada dar noi nu avem contact cu prea multi copii,ne vedem rar.
Pupici la toate mamicile si bebeii,nu ma mai lasa Alex sa scriu.
ninutza_kidz
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:10
Multumesc de mesaj,Felicia!acum mi-a mai trecut,dar in primele zile eram tare dezamagita ce nu voi avea si eu o fetita.Bineinteles ca imi va umple sufletul,pt ca va fi bebele nostru(vb de noi 3),pt ca si Robert il iubeste destul de mult de pe acum(imi mangaie mereu burtica si a fost cu mine la ecograf sa il vada p bebe).stii...la urma urmei,sanatosi sa fim...crescand baietii imi vor aduce fete .

mersi de incurajari.
annuka
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:29
Annuka,si eu mi-am dorit o fetita tare mult dar parca as fi vrut totusi baietel,nu stiu de ce ,era o dorinta ascunsa sau influienta sotului,nu stiu dar la inceputul sarcinii eu ziceam ca e baitetel si e baietel si la eco a zis ca e baietel.eram atat de fericita.nu cred ca as fi fost dezamagita daca era fetita dar am zis ca fie ce o fi,sanatos sa fie ca asta conteaza cel mai mult.
Daca urmatorul va fi baietel,poate as fi dezamagita si eu dar cum am spus,e important sa fie sanatos.
Iar la tine, baietelul tau va avea un partener de joaca,cum ai spus deja ca il iubeste,sa vezi cand va fi mai marisor.Multa bafta,sarcina cat mai usoara si liniste,cel mai important.
pupiiiiici
ninutza_kidz
Postat pe 23 Ianuarie 2009 23:05
Buna Jojo!Eu am o fetita de 2 ani si 8 luni si suntem in Cehia-Praga.De cand s-a nascut am vorbit cu ea numai ceha ,iar cand a invatat-o am inceput sa vorbim cu ea romaneste.Eu am considerat ca intai sa invete limba ceha,deoarece am vrut cand iasa afara cu copiii sa poata conversa cu ei,iar la gradi la fel.Daca n-ar sti limba probabil s-ar retrage si eu nu am vrut acest lucru.Ea in momentul de fata este foarte sociabila cu oricine,si inca invatam romaneste.Ii place foarte mult romana si mereu imi spune:"vorbim pe romaneste?"Stie o gramada de cuvinte,intelege foarte mult,dar nu poate sa povesteasca in romana,doar propozitii mai scurte,nu-i nimic avem timp sa invatam asa incetul cu incetul.Nici parintii mei nu stiu ceha si ii cam doare ca nu prea pot conversa cu ea asa cum si-ar dori ei. Eu nu regret ca am invatat-o intai ceha.Daca ar fi s-o mai iau de la capat tot asa as proceda.Bineinteles fiecare face cum crede de cuvinta,eu una asa am considerat ca e cel mai bine pt.copilul meu.Va doresc la toate mamicile si bebeilor numai bine
oana_alexa2006
Postat pe 24 Ianuarie 2009 09:56
Merci mult ildy!de limba locala nu mi-e teama ca n-o va invata ca asa cum am spus toti ceilalti in afara de mine ii vb in islandeza,si ma gandeam ca auzind asa de putin romaneste n-o va invata,insa o vom face incetul cu incetul ca si voi.....merci si pupici bebelusilor!
jojo_kidz
Postat pe 24 Ianuarie 2009 20:24
Salut, mamici,copii mai mari mai mici,tatici,bunici!
Eu si sotul tot in romaneste ii vorbim fetitei noastre,pentru ca stim sigur ca va o invata in mod sigur corect mai ales ca cei de afara vorbesc lb.germana.Am citit ff mult despre cum e mai bine si parerile sunt impartite.Consideram ca va invata lb.materna de la noi cum e si firesc iar lb.tarii in care locuim a inceput s-o invete de la cei care o vorbesc cum vorbim noi romaneste(de la nemti adica).Merge de 2 sapt. la gradi si stiu sigur ca va invata(deja spune cate un cuvant cand vine la pranz acasa).
La gradi unde lucrez eu este o fetita din Olanda care vine de un an la gradi si vb f.bine germana si parintii vb.cu ea acasa in olandeza.Si mai avem o fetita -mama din Cehia,tatal neamt si copilul vb germana perfect iar cu mama vb intotdeauna in ceha.Copiii invata fff usor o limba,de 100 de ori mai usor decat adultii.
Va doresc numai bine si astept mesajele voastre,
Felicia Raduca
feliciaraduca
Postat pe 24 Ianuarie 2009 21:40
Buna.Cum spunea feliciaraduca,vorbiti cu ei lb materna pt ca lb tarii unde locuiti se invata foarte usor.si noi procedam la fel.vbim romaneste.cunosc familii care au facut la fel si copiii vorbesc ambele limbi.copiii sunt foarte receptivi,cineva spunea ca sunt ca un burete,deci ,fara griji.
ninutza_kidz
Postat pe 24 Ianuarie 2009 22:29
buna,fetelor.nu am mai scris de cateva zile pt ca nu prea am avut timp de net. astazi am reusit in sfarsit sa mai citesc din mesajele lasate de voi.ninutza are dreptate....copiii sunt ca un burete,absorb tot.robert a venit in italia cand avea 1 an si 2 luni,i s-a vorbit numai romaneste pana a inceput gradinita,la 3 ani si 5 luni.vreau sa va spun ca stia sa vb perfect italiana,am ramas foarte surprinsi...stiam ca vorbeste cat de cat,pt ca in parc cu copiii stia sa faca diferenta intre cele doua limbi ,dar nu ne gandeam ca totusi a invatat atat de bine.auzind in jurul lui si la tv mereu italiana,pot sa va spun sincer cu mana p inima ca vorbeste mult mai bine decat noi,fara nici un fel de greseala de gramaticala.asa ca ....aveti incredere,copiii vostri pot face mult mai mult decat va ganditi.sunt foarte inteligenti.limba unei tari straine o invata oricum,e mai greu cu limba materna,pt ca o aud foarte putin,in multe din cazuri chiar deloc(din pacate).

Ninutza,iti multumesc pt mesaj.cum am spus...la inceput ,cand am fost la eco si mi s-a spus ca voi avea din nou un baietel am fost ffff dezamagita,pt ca imi doream ffff mult o fetita,si sotul meu la fel,ar acum ne-a trecut,este normal,tot puiul nostru e.ieri am fost si am cumparat deja cateva lucrusoare,caruciorul l-am cumparat de saptamana trecuta.il asteptam cu mare mare dragoste,si avand in vedere ca suntem inca tineri,poate ca vom mai avea un puiut peste cativa ani.familiile numeroase sunt frumoase.depinde insa si de cum ne ajuta Dumnezeu sa ii crestem si sa ii ingrijim pe acestia doi.deocamdata lui robert nu i-a lipsit nimic,cu toate ca am avut multe momente grele,aici printre straini.speram sa ne descurcam si de acum incolo.

din cate am putut vedea din pozele tale,banuiesc ca esti p undeva prin italia,daca nu ma insel.

va pup pe toate,aveti grija de voi si de puiutii vostri dragi.
annuka
Postat pe 27 Ianuarie 2009 11:57
Buna seara,mamicutzelor si bebeilor.ce mai faceti?ce ati mai facut?noutati,ceva?
Noi acum am fost plangaciosi ,ii mai iese un dintisor lui Alex ,al 3-lea si a avut cate o repriza de plans mai puternica dar ma jucam cu el,il pupaceam toata ziua,ii cantam si ii vorbeam de toate si uita sau nu il mai durea sau nu stiu eu dar era bine.noaptea se trezea sa pape si atat,mai canta el ca de obicei dar dupa ce stingeam veioza adormea.dar se trezeste mai des noaptea,papa el dar nu mai am mult lapte.imi scot eu ca sa stimulez lactatia pt ca vreau sa il mai alaptez.o prietena mi-a sugerat ceai dar daca copilul nu suge nu cred ca mai are efect pt ca corpul produce lapte la cerere,bebe papa mult,face mult si invers.oricum nu ma dau batuta eu(asa cum se zice in popor
)
Pupici la bebei de la bebeul meu si numai bine la toate.
ninutza_kidz
Postat pe 28 Ianuarie 2009 00:18
Salutari tuturor bebeilor si mamicilor departe de casa.
Si noi suntem cu un bebe nascut in Danemarka , departe de casa si de ce-i, ce ni-ar fi putut ajuta, dar incercam incet , incet sa ne descurcam singurei.
avem un baietel de 10 luni jumatate, din 1 martie merge si el la cresa asa ca astept sa vad cum va fi pt. ca la fel si lui ii plac f. mult copiii .
va transmitem cate un pupic mare si multa sanatate.

musia
Postat pe 29 Ianuarie 2009 01:17
Salutare,dragilor si dragelor!
Bine ai venit ,musia!
Am citit noutatile de la voi dar n-am prea avut timp sa mai scriu!
Pe Denisa a muscat-o ieri la gradi un baiat de umar,destul de rau....A cam plans dar ce sa-i fac.Acum e mai bine!

Multa sanatate si liniste,
F.Raduca
feliciaraduca
Postat pe 29 Ianuarie 2009 18:09
buna fetelor... vroiam sa va intreb daca este vre-una dintre voi in italia si mai precis in milano. eu sunt aici doar de un an si incep sa ma simt cam singura. as avea mare nevoie de o prietena.. care daca are si bebe mic este si mai bine.
corina_dragoi
Postat pe 2 Februarie 2009 10:14
Si eu
tory_kidz
Postat pe 3 Februarie 2009 09:58
buna corina...noi suntem in italia,dar la Roma,din pacate nu aproape de tine.poate mai schimbam cateva vorbe daca esti de acord.baietelul meu are 4 ani si 10 luni,si acum sunt insarcinata in luna a 6-a(e tot baietel).te pup si aveti grija de voi cu vremea asta urata....
annuka
Postat pe 3 Februarie 2009 15:31
Bun venit musia si corina.dar cine e noua membra fara nume?
ninutza_kidz
Postat pe 3 Februarie 2009 15:32
buna si tie musia
dar... intr-adevar ninutza...cine e noua membra?
annuka
Postat pe 3 Februarie 2009 15:45
Membra fara nume se lupta cu balauru'.Ieri aveam nume ,azi nu mai am , vad ca nici la membri,parola nu-mi cere la inregistrare... IO sa trimit "help" la admin ca m-am incurcat rau in itze .
tory_kidz
Postat pe 3 Februarie 2009 16:54
buna annuka, mi-ar face mare placere sa stam de vorba, si bineinteles nu numai cu tine, cu toate mamicile de pe acest forum. Am fost foarte fericita cand am gasit acest topic... e placut sa sti ca nu esti singura care se confrunta cu aceasta situatie.
Pana acum a foast cum a mai fost pt ca eu sunt in italia de mai putin de un an.. dar totul a foast foarte intens, casa noua (mutat etc), nunta, cursuri de limba italiana, sarcina cu tot ce inseamna ea: radiografii, controale medicale, cursuri..., si apoi a venit bebe eugen la sf lunii iulie. Primele luni au fost f.f.f grele.. oricum acum ca am implinit 6 luni si ne-am mai linistit ma simt cam singura si coplesita de situatie uneori.

corina_dragoi
Postat pe 3 Februarie 2009 18:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 3 De la: office_salinasusesi_ro 22 Ianuarie 2010 15:12
Programul copilului meu ,oare este ok? 9 De la: diana_maria 8 Februarie 2010 09:38
gravida la 35 de ani in strainatate 9 De la: 4 Ianuarie 2014 23:20
Mame in Belgia 5 De la: garbo_471868 2 August 2017 09:14
ajutooor,divortez 41 De la: gabi-- 27 Noiembrie 2014 17:29
Setari Cookie-uri