mame in strainatate

Salutare!Noua nu ne prea merge netul,nu stiu ce se intimpla Ma bucur ca v-ati simtit bine,multi ,multi ani inainte.Si noi ne pregatim de plecare,duminica decolam
ikarinusa
Postat pe 31 Iulie 2008 14:17
Buna!La noi vremea e tare frumoasa,ne-am mai facut un prieten..insa la gradi nu e nimeni pentru ca e vacanta..Mai asteptam un pic...Am vrea si noi sa mergem in vacanta in romania insa...nu ne permitem Noi am vrea multe insa lucreaza numai taty si se simte...As vrea si eu sa incep lucrul insa pe noi bunicile nu ne prea agreaza si nu ne permitem o bona sau...alta solutie...poate o sa ne ajute gradinita asta cumva....Distractie placuta celor care mergeti in vacanta...ganditi-va si la noi si uram si noi la multi multi ani fericiti micutei Monako Multa sanatate si pupicei
roxydennys
Postat pe 1 August 2008 15:28
VA MUTUMIM FFF MULT PT URARI. IMI PARE BN PT CEI KRE MERG IN VAKNTA SI L DORESC KLATORIE PLACUTA SI DISTRACTIE LA MAXIM! IAR PT CEI KRE NU REUSESC SA PLECE: VA VENI SI VREMEA LOR! IN NICE E FFF KLD, MURIM D KLD IAR IN ROANIA...INUNDATII.VA POOP. O ZI BUNA!
monako_claus
Postat pe 1 August 2008 16:53
Buna! Si noi avem probleme cu actele, suntem in Italia de 3 luni si inca nu am reusit sa ne facem acte, si am avut si probleme cu vaccinul pt ca fetita mea are 1 an si nu am reusit inca sa ii fac pt ca aici trebuie sa inregistrezi copilul si dupa iti face vaccinul,sunt ingrijorata pt ca nu stiu care este perioada de limita a vaccinului si as vrea sa il fac pt ca am auzit ca nu este prea bine sa treci peste.Daca stti ceva, va rog sa imi lasati si mie un mesaj.Voi in ce tara sunteti.
larissa_delly
Postat pe 2 August 2008 01:45
buna ! noi locuim in Franta, dar am o prietena in Italia si o pot pune sa s intereseze k are si ea un baietel d 6 ani.ma bucur k n "inmultim".in rest c mai fa? D knd am venit din Romaia Monako nu mai vr sa stea singura, nici sa s joace makr, vr numai in brate la mine, plange incontinuu dak n_o iau sau o tine altcineva. Ma oboseste si fizic si psihic(fac totul cu ea in brate). Va poop p toti si p bebeii vostrii. Sanatate !
monako_claus
Postat pe 4 August 2008 16:51
bonjour sunt Monako_Claus. pt vaccinuri poti kuta p google. uite ceva spr sa_ti ajute putin. PDF] LIBRETUL DESPRE S N TATE A PROIECTULUI MUM HEALTHFormat de Fiier: PDF/Adobe Acrobat - Afiare ca HTML
comunit ii. n Italia exist un calendar a vaccina iilor pentru copii i cei care sunt nscrii la SSN sunt invita i. s efectueze vaccinurile prevzute. ...
www.alberodellasalute.org/public/MatMH/Libretti/RUMENO1.pdf - Pagini similare
monako_claus
Postat pe 7 August 2008 11:37
Indraznesc sa ma introduc si eu printre mamicile europene.Noi locuim in California cu doi baieti (8 si 12 ani), mai e cineva de undeva mai aproape de mine?
Altminteri, imi place grozav sa vad ce se intimpla in Europa.
sweet_danielle2006
Postat pe 13 August 2008 19:47
salut! Si eu sunt o mamica in strainatate. Locuiesc in Franta de 2 ani si copilul meu s-a acomodat foarte bine aici. Am venit cand el avea 1 an. De la doi ani merge la gradinita. Acum este in vacanta. Va pup pe toti!
Georgiana211
Postat pe 14 August 2008 11:31
buna!am reusit sa-l inscriu pe denis la gradi...foarte greu...actele sunt in suedeza si eu...vb nu foarte bine pentru ca suntem aici din ianuarie,ma descurc sa vb. dar cu scrisul stau mai rau..am avut ca limba mijlocitoare engleza si am invatat mai greu sa vb suedeza.acum mai am medicul sa-l gasesc si sa fac actele pentru alocatie..sotul meu lucreaza mult de la 7 pana la 7seara,serviciul lui e departe si ajunge acasa la 8 si nu mai gasim nicaieri deschis.dar vineri o sa merg la spital sa intreb acolo de medic,pentru ca,asa cum v-am spus avem un vaccin,cel de la 2ani jumate care nu l-am facut si aici se face la 3 ani din cate am inteles.sper fetelor sa reusesc...asa ce mi s-a urat de strainatate!!!nu te ajuta nimeni,parca ar da din buzunarele lor...avem cateva cunostinte aici,romani,dar nu vrea nici unul sa ne spuna unde trebuie mers si ce trebuie facut,imi zic ca maine merge cu mine....dar sa-mi zica institutia respectiva si merg singura...nu am nevoie sa ma duca chiar asa....offffff...tare rai mai sunt..daca ma credeti fetelor..noi nu avem nici un ban strans pentru ca lucreaza numai sotul meu si chiria e destul de mare,suntem modesti,din punct de vedere material...noroc ca mai intru sa mai vb aici cu voi...cateodata ma apuca disperarea...nu vreau sa fac avere ca nu de asta am venit aici...vroiam sa strangem bani pentru o casuta a noastra...noroc ca il avem pe denis care este mandria noastra si lumina ochilor nostri...el ne da putere sa speram,sa luptam si sa visam...va poop dulce dragele mele,multa sanatate voua si la puiuti
roxydennys
Postat pe 14 August 2008 15:51
Roxy in cece oras in Suedia locuiesti? Cunosc o familie de romani care sunt acolo de vreo 20 de ani si mai bine.Poate poti lua legatura cu ei.mai stii romani acolo?
sweet_danielle2006
Postat pe 14 August 2008 17:49
bonjour ! vad k peste tot romanii sunt invidiosi si nu s ajuta intre ei. sau, mai mult ,asteapta numai ajutor fara sa dea inapoi. imi pare rau pt tine "denis" k nu t ajuta nimeni si k esti singura. si eu sunt km in aceeasi situatie, numai k sotul meu poate merge cu mine oriunde (isi fa programul singur). noi nu am mai primit aloktia de sapte luni si d fiekre data au dat unul din motivele: sa va dea din romania(desi tatal e cu acte si cetatenie d 20 ani, copilul este inscris peste tot), nu avem fonduri si din c avem dam la copiii francezi, v_ati schimbat adresa, v_ati schimbat contul...... sunt f rasisti si dupa ceea c fac romii p`aici...e normal sa nu n inghita. nici eu n`am p nime, n avem unul p celalalt . la noi, asa zisii prieteni sunt doar k sa n ceara bani. apoi... e tare greu in strainatate. dupa mine n`as sta nici 2 zile, dar c fa cu tot c avem aici?!? si aici e "viata" sotului meu. dar eu sper k intr_o zi il voi atrage in romania. asa k sunt alaturi d tine . bun venit celor noi. sanatate bebeilor vostri. poopici
monako_claus
Postat pe 14 August 2008 18:04
georgiana, unde stai in franta? noi locuim in nice.
monako_claus
Postat pe 14 August 2008 18:06
Eu sant in Suedia de aproximativ 2 luni si stiu ce greu este mai ales ca nu am copilul cu mine.Aramas acasa cu bunicii pt ca nu stiam ce ma asteapta aici.acum imi este foarte greu fara el dar cred ca e mai bine ,pt el ,deoarece nici aici nu ai siguranta zilei de maine.Noi avem acte in regula dar e foarte greu mai ales ca nu cunoastem pe nimeni aici si nici romani nu am gasit inca pe langa noi.Nu vb suedeza ci doar engleza asa ca e si mai dificil dar mergem mai departe ca sa_i oferim un viitor mai bun copilului nostru.Va pup si sper sa mai vb.
neculita_ramona
Postat pe 15 August 2008 00:07
salut,
noi traim in germania de 9 ani, l-am nascut aici pe andrei, dar in decembrie ne vom intoarce si noi in romania, cum s-a adaptat fetita ta in romania?
la ce gradinita o sa mearga, noi ne gandim sa-l dam la o gradinita unde se vorbeste limba germana intensiv.
oanastamate
Postat pe 15 August 2008 13:47
bonjour ! la noi pana ieri a fost knicula iar acum s_a mai racorit. ieri a batut vantul d park era furtuna. p la voi cum e vremea ? bebeii vostri c mai fac ? Monako_Karrara ieri si_a spart kpul si m_am speriat groaznic. acum s simte mai bn. dar ieri knd i_am vazut fetisoara plina d sange... poopici si sanatate piticutilor
monako_claus
Postat pe 16 August 2008 10:09
Buna!Noi locuim in Goteborg..Vastra Frolunda mai exact.Cunoastem destui romani,insa ca si sotul meu muncesc multe ore,iar sotiile care stau acasa si stiu cam unde as putea merge pentru acte nu ma indruma si pe mine..noroc ca am invatat un pic de suedeza de ma mai descurc...cum sotul meu nu are timp...si-ar lua liber de la serviciu vreo cateva ore,dar ar insemna sa piarda bani pentru ca e platit la ora si nu ne permitem.Nu am facut nimic la spital o sa incerc maine,trebuie sa reusesc,nu se poate altfel!Multa sanatate si poop dulce piticutii!
roxydennys
Postat pe 17 August 2008 23:52
bonjour ! c ati mai facut ? roxydennys, cum a mers la spital ? te_ai descurkt ? ati citit articolul : "iti mltumesc, mama" de pe "Garbo-Ladies Only" ? mi_a placut fff mult . sanatate bb_ilor vostri. poopici
monako_claus
Postat pe 19 August 2008 10:51
Buna!Sunt noua pe acest site.Sunt mamica unui baietel de 5 luni si de curand locuim in CEHIA-PRAGA. Este o tara frumoasa dar limba este foarte grea de invatat. Sotul meu este de aproape de un an si inca nu prea stie limba si de cateva luni ne=a luat cu el aici...Ce sa zic?E foarte frumos aici si in comparatie cu viata din Romania....o ducem mult mai bine...eu insa sper ca vom reusi sa ne intoarcem acasa Amandoi,adica eu si sotul,provenim din familii modeseste si nu avem prea multe studii,facultate ma refer...Copilasul meu se simte mai bine aici,nu s-a imbolnavit deloc, aici i-am facut si vaccinul de 4 luni. A fost tare cuminte si a plans doar cand la intepat.Ma suprins metoda cehilor de a face vaccinul celor mici, pur si simplu vorbrste cu bebe ii canta ca sa nu simta nimic.Ma bucur mult ca am gasit acest site,asa ne mai facem prieteni cu care sa vorbim,pentru ca aici nu prea avem...Va doresc o zi buna si multa sanatate voua si la ingerasi...
ema_alex
Postat pe 20 August 2008 14:51
Multam mult pt raspuns dar deja am reusit sa ne facem actele si ii vom face vaccinul lu Andreea pe 22 august... iti raman datoare, dar as mai avea o intrebare stie cineva cum e cu alocatia aici in Italia, ca as vrea sa o iau si eu.Noi suntem bine aici dar sunt foarte obosita... Andreea nu are stare deloc e plina de energie si e si agitata ca ii dau caninii poop
larissa_delly
Postat pe 20 August 2008 21:32
buna, bine ati venit,ne bucuram ca suntem din toate colturile lumii ca asa putem afla si noi mai multe....pupici
larissa_delly
Postat pe 20 August 2008 21:36
Bine ai venit "emacezar". Asa cum ai observat, noi ne bucuram cand "ne inmultim". Imi pare bine ca esti multumita de medicul pediatru si ca va simtiti excelent acolo. Vad ca de romani e nevoie peste tot in lume. Monicutei a inceput sa i se vindece rana de la cap, dar continua sa faca nebunii specifice varstei. Se pregateste sa mearga sambata la botezul prietenei ei. Sunt curioasa cum va reactiona chiar daca nu intelege mare lucru. Sanatate micutilor vostrii. O zi buna. Aveti grija de voi!
monako_claus
Postat pe 22 August 2008 10:23
Mersi pt bun venit. Ma bucur ca rana Monicutei se vindeca. Va doresc distratie placuta la botez. Multi pupici
ema_alex
Postat pe 22 August 2008 14:42
buna dragele mele!urez si eu bun venit noilor mamici si numai sanatate la pitici!ce sa va zic?nu am facut nimic trebuie sa merg luni dimineata la analize,ca aici cica asa se face si ma inscriu ei la medic...sa vedem ce o mai fi..mai vb. poop dulce si numai sanatate
roxydennys
Postat pe 23 August 2008 16:09
Salutare!Noi tocmai ne-am intors din Romania, a fost binisor, nu am prea avut timp de plictiseala pt ca in fiecare zi am avut cite ceva de rezolvat .In schimb ,ma bucur,ca suntem tot mai multe aici si putem afla multe din experienta acumulata prin alte tari.Noi asteptam sa inceapa gradinita,sincer nici nu stiu in ce data va incepe,trebuie sa consult prietenul meu de nadejde,internetul... Mi-am trimis si eu cv-ul la o gramada de firme,acum vreau sa vad daca e cineva interesat de mine...sper ca se va gasi cineva Ok,va las si mai vb
ikarinusa
Postat pe 27 August 2008 10:32
eu locuiesc in olanda.. ce ai vrea sa stii??
kiddo_kidz
Postat pe 27 August 2008 12:10
mai fetelor...ori sunt eu prea...incuiata la minte,ori astia sunt rasisti rau de tot... nu-i dau de capat la problema asta a mea...nici cum.ma trimit astia de la un spital la altul ca cica nu de acolo apartin...ei cum naiba sa nu ...apartin,daca spitalul ala e la cateva blocuri de mine,iar celalalt la care ma trimit ,merg 20 de minute cu masina?ori eu sunt nebuna,ori astia isi bat joc de mine din lipsa de ocupatie...mai sunt si tare nervoasa in ultimul timp pentru ca denis al meu pe zi ce trece se face tot mai rautacios si obrazic...a..azi dimineata a venit raspuns de la gradinita...mai trebuie sa caut si gradinita acum... si plus de asta...de 2 zile afara ploua...ca sa nu va mai zic ca,in caz de urgenta nu am cu cine sa-l las pe denis..mmmmm iar tati asta al nostru nu ne ajuta mai deloc...imi vine sa-mi iau catrafusele sa fug in romania...macar acolo pot sa vorbesc si inteleg absolut tot.... ooofffff...poate daca il dau pe denis la gradinita,imi mai revin un pic... si o sa pot sa-mi rezolv problemele altfel...eu nu am permis de conducere si...trebuie sa circul cu autobuzul,iar denis oboseste si devine mofturos..mmmm....o sa trecem si peste asta,chiar daca acum nu vad nici o rezolvare.... tre sa apara ceva care sa ma indrume....ma bucur ca existati si ca v-am descoperit...macar asa pot sa mai vorbesc si eu cu cineva...multa sanatate la puiuti si voua,desigur...
roxydennys
Postat pe 27 August 2008 15:25
Buna Roxydennys!
Si noi am avut o problema asemanatoare. Noi locuim in Praga impreuma cu baietelul de 5.5 luni. Trebuia sa-i facem vaccinul de 4 luni si ne-am dus la un spital de copii de langa noi.In prima faza totul era ok pana ne-a intrebat daca suntem cetateni cehi. Le -am explicat ca suntem din Romania si ca trebuie sa facem vaccinul de 4 luni. Ei imediat au schimbat foaia si ne dat o trimitere la alt spital de specialitate. Eu eram tare disperata, copilul meu facuse deja cinci luni si el nu era vaccinat inca. Am ajus la spitalul recomandat , am explicat ca treb sa facem vaccinul, ei ne au facut prog peste o sapt. A trecut sapt tare greu imi era teama sa nu racesca. In final am reusit sa-i facem vaccinul dar nimeni nu ne-a spus ca este cu plata. Noroc ca am avut bani de ajuns ca sa putem platim vaccinul. Cred ca orice problema are o rezolvare. Eu sper ca vei rezolva problemele cate de curand si totul o sa fie bine. Va doresc o zi buna, multa sanatate.
ema_alex
Postat pe 28 August 2008 13:11
multumim de incurajari ema_cezar incerc,dar mi se pare greu...si cand le aud pe celelalte romance...cum fata?nu ai rezolvat nici acu???vai! dar noi in 2saptamani nu am avut ce face..am rezolvat tot!..mamaaaa imi vine sa ma dau cu capul de pereti...si mie de ce nu-mi zic la ce institutie au fost?am fost la social si...am intalnit o doamna draguta,suedeza,mi-a dat o adresa unde sa merg ptr medic.sa caut harta pe net si mai incolo sa ma duc in recunoastere ca maine sa ma duc la sigur.am fost azi pe la gradinite si m-am uitat...mmmm tare ciudati...astept sa vad ca zice si sotul meu diseara si sa alegem una..oricum...astept sa impartim impresii de la gradinita in curand..
va dorim o zi placuta si multa sanatate...pupici la pitici
roxydennys
Postat pe 28 August 2008 16:53
saluti
draga roxydennys imi pare sincer rau pt ce ti se intampla, sa stii ca si eu am intalnit aproape aceeasi problema aici in italia... si rasism exista peste tot kiar daca suntem comunitari...eu nu aveam acte iar sotul meu muncea doar part-time si nu vroiau sa ne faca acte pt ca... plateste prea putine taxe la stat ...pe naiba...in fine asa m-a plimbat de la o clinica la alta pana le-am zis ca ma duc la sindicat si fac reclamatie pt ca suntem comunitari si tre sa ne ajute...dar pana sa ajung eu la sindicat mi-a trimis plic de la spital ca pot sa ma duc sa ii fac vaccinul andreei asa ca eu te sfatuiesc sa "intri putin in ei" ca toti sunt niste porci ...si asa i-am facut facut vaccinul de un an la un an si o luna eu va poop si muuulta bafta... va tin pumnii si sa ne tii la curent
larissa_delly
Postat pe 29 August 2008 23:10
buna! Exact ce va spuneam ! Europenii nu ne suporta ! Dar cum romanii sunt luptatori, le dam noi peste nas ! Roxydennis imi pare rau pt tine si te inteleg perfect, mai ales ca nu ai pe cine te baza. De f multe ori am fost si eu in situatia ca nu aveam cu cine vorbi ziua si credeam ca o sa fac caderi psihice. curaj ! Si multa bafta. Ma bucur ca sau intors si "romanii" din Romnia (ai dreptate cand mergem acasa nu ne ajunge timpul. De plictiseala...nu mai vorbim!!!). O zi buna tuturor. Bun venit celor noi!
monako_claus
Postat pe 30 August 2008 10:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
raceala la bebelusi 25 De la: anaROBERT 28 Februarie 2010 23:22
Programul copilului meu ,oare este ok? 9 De la: diana_maria 8 Februarie 2010 09:38
INFECTIA URINARA LA BEBEI 30 De la: alexp 10 Noiembrie 2011 16:37
vaccin 2 De la: allamia 25 August 2009 15:48
Bebe "lenes" 13 De la: alina_luncasu 28 Iunie 2011 16:04
Setari Cookie-uri