mame in strainatate

buna!sunteti tare dulci fetelor si va multumesc mult!sunt sigura ca o sa ma descurc cumva..daca nu ar fi lucrat sotul meu asa multe ore incat sa mai gasim deschis unde avem nevoie,poate nu as fi trecut prin toate astea...oricum,asta e invatare de minte si..calire intr-un fel....v-am innebunit cu problemele mele si de nervoasa ce eram nici macar nu v-am intrebat ce mai faceti,cum a fost in vacanta,ce mai fac ingerasii...scuze,dar eram asa de suparata...denis nu vrea sa vb suedeza,in schimb vorbeste acum mult mai bine...ma refer la pronuntie....e cam obraznicut in ultimul timp...sper ca se mai cuminteste cand o sa mearga la gradinita sau poate o sa-i vina mai multe idei,ca o sa aiba modele de inspiratie cumva multa sanatate,va pup dulce si...mai vorbim
roxydennys
Postat pe 30 August 2008 17:12
Roxydennys,citind postarile tale, o vad pe o prietena abia ajunsa in Spania si care se zbate de zor sa rezolve cu toate actele,e intr-adevar mult de umblat,aici avem noroc ca limba este mai usor accesibila si sistemul e mai blind.Noroc la umblat si sa-ti rezolvi toate problemele!
Noi suntem pe ultima suta de metri pina la inceperea gradinitei,am comandat manualele,mai trebuie sa cumparam materialul auxiliar-adica creioane,carioci,plastilina etc.Miercuri avem sedinta,o s-o cunoastem pe educatoare,care e si ea noua in gradinita.Pina una alta,ne mai si distram,maine incepe un festival de origine araba-Luna Mora se numeste- o sa fie impinzita localitatea de mii de luminari,deci va dati seama ca se va desfasura noaptea.Va fi vineri,simbata,duminica si sapt viitoare vineri si simbata.A fost f mediatizat si cred ca va fi o forfota de nedescris in fiecare noapte,Oricum,abia astept sa inceapa,e pe gustul meu,cu luminari aromate,betisoare parfumate,multe tarabe cu artizanaturi,muzica arabeasca,dar si spaniola,imbracaminte "sclipicioasa",cu multe paiete, barbati frumosi -intotdeauna noaptea totul ni se pare mai atragator .Va urez si voua un weekend placut!
ikarinusa
Postat pe 4 Septembrie 2008 17:39
bine ai revenit ikrinusa si distractie placuta in acest sfarsit de saptamana ! Sa ne povestesti cum a fost ! Tineti_mi pumnii. Iau un tratament si a trebuit s_o intarc pe Monako_Karrara (da, inca sugea). E groaznic! Si ptmine si pt ea. La baiat n_am patit asa ceva! Mi_e fff rau si suntem nervoase amandoua. Offf ! Nu dormim deloc ! Si ... etc. Bafta roxydenis. O zi buna tuturor!
monako_claus
Postat pe 6 Septembrie 2008 17:08
multumum mult fetelor!offf imi pare sincer rau pentru voi,pt tine si pt micuta Monako ,sper sa va reveniti amandoua ca e tare rau cand nu dormi noptile,iar ziua,desigur devine si mai tensionata...Ikrinusa,sora mea locuieste deasemeni in Spania si imi zicea ca e tare frumos...au petreceri frumoase,carnavaluri etc....Cred ca e tare frumos,asa-i?Oricum,va uram si noi distractie placuta,ca am inteles ca e si saptamana asta....Uite si noi avem multi arabi aici dar...nu am vazut nici o miscare.... Mi-ar placea sa mergem la un carnaval,un fest ceva...ca am avut ceva saptamani tensionate,iar sotul meu anul asta nu si-a luat concediu....mai e timp pt mamici pt pitici asta e pt tatici...ca taty al nostru intreaba mereu de ce nu vb si despre el
roxydennys
Postat pe 9 Septembrie 2008 09:35
Multumesc foarte mult ! Sa sti ca am mare nevoie de un sprijin moral, mai ales acum cand Monako_Karrara e bolnavioara si de trei zile nu mananca nimic, bea doar apa si ceai, vomita tot, are diaree, si ca sa fie totul "ok" pediatrul si_a luat iar concediu (in fiecare saptamana pleaca undeva ! ). Cred ca ti_am luat locul roxydenis! La farmacie nu_ti da nimic fara ordonanta...etc.Pt Ikrinusa: fiesta continua!Bravo! Bravo!Bravo! Sunt tare dulci sotii astia gelosi ca nu_i bagam in seama! Si al meu e la fel! O zi buna! Cum zici tu: pt bebici, pt mamici, pt tatici!Ha!Ha!Ha!
monako_claus
Postat pe 9 Septembrie 2008 15:51
Im pare tare rau pt Monako,si pt tine,si eu am trecut prin niste momente urite cind am hotarit sa nu o mai alaptez pe Kari si in situatia lui Monako a fost si fetita mea in fiecare vara,sper ca vara asta sa scapam...in urma cu vreo 2 luni am trecut printr-o stomatita aftoasa cu ea si timp de o saptamina nu a mincat nimic,si cind bea apa o durea gitul,va inchipuiti cit a putut slabi,acum ne luptam sa o punem din nou pe picioare,dar se pare ca ia in greutate.Oricum nu era ea grasa,dar cum a si slabit,a devenit aproape schelet.Trecem noi de toate,nu-i asa?
Si,da,fiesta continua,week-endul trecut a fost de vis,a fost exact cum ma asteptam sa fie,vom vedea cum va fi saptamina asta,ca se anunta ploi
Eu sunt stresata cu gradinita,am cumparat manualele pt Kari si am dat 80 euro pe ele .Sunt interesante,intr-adevar,dar ma gindesc din toate fisele acelea,cite va fi Kari in stare sa le faca?Si am dat si atita pe ele...Nu conteaza,intr-adevar,banii,dar macar sa vad ca se duc cu folos.Bun,astea sunt doar manualele,ca materialul scolar e alta mincare de peste...alti banuti...plus halat,prosop,hainute etc.......O sa va mai povesc...Maine avem sedinta cu parintii,vad eu ce ne mai cere si maine...
Da,roxydennys,sunt multe petreceri aici, oamenii stiu sa se relaxeze si asta e din nou pe gustul meu,caci sunt un pic cam lenesa,adepta "pauzelor lungi si dese"
Mai povestim!
ikarinusa
Postat pe 9 Septembrie 2008 17:43
Salutare!
Sunt mamica unei scumpe de 2 ani si jumatate si as vrea sa ader la comunitatea voastra pentru cerut sfaturi.
La 1 oct. ne mutam in Germania,la Mnchen?E cineva prin apropiere?
Pupici,Felicia si Deni
feliciaraduca
Postat pe 10 Septembrie 2008 22:57
Salut! Nu stiu daca sunt mamici din Munchen,dar daca noi te putem ajuta cu ceva,spune-ne.
Am fost la sedinta cu parintii si mi-a placut ca programul de gradi pina la 1 octombrie va fi lejer,in sensul ca in prima zi vor sta doar o ora,in a doua zi 2 ore,apoi 3 ,4 si de la 1 octombrie vor intra in program normal.Educatoarea e super simpatica,tinara,urmeaza sa vedem care va fi reactie Karinei.Speram ca va fi bine,ca eu sunt tare stresata pe tema asta!
ikarinusa
Postat pe 11 Septembrie 2008 13:57
Buna!Sunt si eu o mamica din strainatate,mai precis din Cehia.De 10 ani stam in Praga,si ne place aici,ne-am obisnuit deja.Mai greu a fost la inceput,dar acum ne simtim ca acasa.Pe fetita mea o cheama Bianka si are 2 ani si 4 luni. Va pupam si multa sanatate voua si bebeilor!
ionescu_florentina2000
Postat pe 11 Septembrie 2008 18:13
Multumesc pt.suport ikarinusa.Bun venit, ildy!
Nu prea stiu de unde sa incep si am atatea de facut.
Cat despre puiul tau o sa fie fff.bine la gradi daca vorbiti de bine despre ea,va jucati de-a gradi,iar tu te relaxezi si te linistesti ca sa nu-i transmiti si ei(inutil) starea ta.Numai bine,Felicia
feliciaraduca
Postat pe 11 Septembrie 2008 23:44
bun venit mamicilor,bebeilor si taticilor noi (sa_i bagam si pe tati in seama!).Cum va povesteam:am decis s_o intarc pe Monako_Karrara care n_a mancat 4 zile nimic, bea doar apa si a facut gastrita,diaree,vomat,deshidratare,nu putea sa stea in picioare, si asa am ajuns disperata la urgente cu perfuzii aproape o saptamana. Acum e foarte bine, mananca mult mai bine ca innainte si e zglobie (multumesc lui Dumnezeu).Abia astept sa ne povesteasca micutii vostri de la gradi.Va doresc o zi buna!
monako_claus
Postat pe 13 Septembrie 2008 17:11
Buna!feliciaraduca si Monako_Claus mersi pt.bun venit.Bine vam gasit fetelor!Nu stiu ce s-a intamplat dar nu am mai putut sa ma logez,nu-mi recunostea usernamul si parola,desi le-am scris corect,asa ca mi-am facut un cont nou.Monako_Claus am patit si eu ceva asemanator dar nu am ajuns la perfuzii.De la dinti a facut Bibi temperatura peste 40 si nu-i scadea nici cum,si noi trebuia sa fim nasi la niste prieteni de familie,asa ca n-am avut incotro si ne-am dus la botez.........am luat si fata cu noi ca nu aveam la cine s-o lasam......a fost un chin .De la biserica ne-am dus direct la urgente ca fata ardea ,era nemancata ,ca nu vroia sa mance ,nici de baut nu vroia nimic,dar am convins-o cu sucuri naturale,ca ceai sau apa nici nu vroia sa vada.Norocul nostru ca a baut suc ca altfel se deshidrata de tot.In fine...am ajuns la urgente unde am stat vreo 4 ore.I-au lipit pe pasarica lu fata o punguta sa faca pisu in ea sa-i faca ceva analize,si am asteptat vre-o 2 ore pana in sfarsit a urinat ,eram bucurosi ca dupa atata asteptare putem merge acasa,dar...........a curs totul pe langa.I-au mai lipit una ,alte 2 ore.........cand a facut pisu,iar a curs pe langa....am zis ca mor.i-au mai lipit una si ne-au trimis acasa si la orce ora din noapte sa venim si sa-i aducem urina sa-i faca analize.Bineinteles ca iar a curs pe langa,asa ca a doua zi am luat o punga si i-am facut ca chilotei din ea si asa am reusit sa-i colectez lu fata pisu .Era mica avea un an,inca nu facea la olita ca noi am incercat s-o punem dar nu vroia nici macar sa se puna pe ea.A doua zi i-a scazut temperatura si a fost bine.Ma bucur ca Monako_Karrara e bine,imi imaginez ce chin a fost pt.ea si pentru voi.Multa sanatate si numai bine.Pa!Pa!
oana_alexa2006
Postat pe 13 Septembrie 2008 20:51
imi pare rau cand vad si alti parinti prin ce trebuie sa treaca, dar mai ales saracutii de bebei. Acum micuta e bine dar se scoala noaptea de doua trei ori sa manance si nu vrea lape nici o picatura.O duminica placuta.
monako_claus
Postat pe 14 Septembrie 2008 10:13
Buna!Uram si noi bun venit celor noi..caci vad ca ne-am inmultit Ma bucur ca acum sunteti bine,monako_claus...Am avut si noi o...experienta pe la spital cu tot cu perfuzii,indiferenta medicilor si nesimtirea personalului din spital...asta se intampla acum vreo 2 ani si ceva cand Denis avea 8 luni,la Galati la spitalul de copii...A fost un cosmar...de aceea ma feresc sa ajung pe la spitale...am ramas cu un gust tare amar...era sa-mi pierd baiatul....Multumim lui Dumnezeu ca am reusit sa trecem peste aceasta ,,experienta,, si speram sa nu mai ajungem in situatia asta...Ma bucur sincer ca sunteti bine,amandoua,asteptam sa cresteti mari,ca denis....si obraznic tot la fel Noi mai asteptam cu gradinita asta dom'le ca ne-a venit un plic acasa unde scrie ca tre sa asteptam....ce sa astept..nu stiu...am fost si am vazut gradinitele...2 din lista care o aveam nu le-am gasit...cert e ca trebuie sa fie in zona in care locuiesc...Denis are atata energie...si ma oboseste rau...eu nu pot dormi la pranz,pentru ca nu mai pot dormi noaptea apoi...asa ca astept sa vina raspuns din nou de la gradinita si...sa incepem si noi gradinita... Va dorim un inceput de saptamana cat mai placut,multa sanatate si pupici
roxydennys
Postat pe 15 Septembrie 2008 10:34
buna! sunt o mamica care isi creste fetita in franta. sunt aici de 3 ani si sunt bucuroasa ca am avut ocazia sa imi nasc si sa mi cresc fetita aici pt ca sunt foarte dezamagita de sistemul medical din romania. am fost cu fetita in tara si sainbolnavit iar medicii de la noi mai mult agravat starea; ma uit la televizor si vad copi nenotociti de medici si ma ingrozesc gandinduma ca ar putea fi copilul meu in locul lor.
micucorina
Postat pe 15 Septembrie 2008 11:07
Buna tuturor mamicilor si bine ai venit micucorina!Eu am nascut in Cehia si a fost totul super ok.Doctorii si asistentele s-au purtat foarte frumos cu mine si cu fetita. Din pacate .....sistemul medical din Romania lasa de dorit,sper sa fie mai bine si la noi,dar nu prea cred.Este foarte trist ceea ce se intampla in Romania.
Bianka e racita saracuta,si eu la fel si tati.Va pupam si multa sanatate la toti!
oana_alexa2006
Postat pe 18 Septembrie 2008 15:50
multa sanatate ildi28 ,tuturor din casa! Si eu am nascut in conditii exceptionale, cu un dr extraordinar , cu care tinem si acum legatura si o iubeste foarte mult pe Monako.Am nascut intr_o clinica particulara, cu camera separata si dotata cu tot confortul,cu vedere la mare (de fapt spitalul e situat pe malul marii) si serviciu hotelier (iti serveau masa la pat si te intrebau ce doresti sa mananci__baza fiind legume,paeste,fructe si lactate).De costat a cost 3000, dar am fost foarte incantata si multumita in cele 3 zile de spitalizare. O zi buna tuturor! "Gradinarii" ce fac?
monako_claus
Postat pe 19 Septembrie 2008 15:56
Noi facem bine acum,a fost destul de grea despartirea,mi-a plins zilnic inainte de a intra in clasa,dar azi a intrat singura in sala,desi a mai marait ea putin.Luni a stat doar o ora si de marti pina azi cite 2 ore.De luni incepem cu 3 ore,sa vedem cum se va comporta atunci.Deocamdata ne concentram pe adaptarea ei la gradi.
Apropo de nastere,eu am nascut in Romania,in Alba Iulia,intr-un spital infect,roiau ginganiile si era o mizerie de nedescris si,nascind cu cezariana,am fost nevoita sa stau o saptamina Pur si simplu nu au vrut sa-mi dea drumul mai repede.A fost un chin ,cind am ajuns acasa nu am mai stiut in cite ape sa ma spal.Si am mai avut o experienta neplacuta,in acelasi spital,avea Kari 10 luni,a avut diaree,voma,toate cele si ne-au internat.Era aceeasi mizerie,aceleasi fetze imbufnate,parca le-ai deranjat,de zici ca tu ai vrut sa ajungi acolo...Numai in spital in Romania sa nu ajungi...
Va pup !
ikarinusa
Postat pe 19 Septembrie 2008 17:25
Buna fetelor.Si eu vreau sa_mi aduc copilul cu mine in Suedia si sa incerc sa_l dau la gradinita dar nu prea stiu ce sa fac,unde sa ma duc mai ales ca nu vb nici limba lor ci doar engleza.Dar o sa vad daca reusesc sa_l inscriu la vreo gradinita pt ca vad ca si pe aici merg lucrurile cam greu.Cat despre spitalele din Romania e JALE .Eu am nascut in Piatra Neamt si aceleasi probleme,vad ca peste tot in tara,gandaci,mucegai pe pereti,fete imbufnate si doctori care nu te baga in seama decat cand le dai banii.
neculita_ramona
Postat pe 20 Septembrie 2008 12:48
Buna!Ce mai faceti voi si piticii vostri?Noi am fost ieri in parc la nisip si Bianka i-a turnat in cap la un baietel o galeata plina cu nisip Pur si simplu m-a pufnit rasul cand am vazut cum curgea nisipul pe saracul baietel,nu m-am putut abtine sa nu rad.Ce mama nebuna sunt in loc sa-mi cert copilul eu rad.Pa si pupici la pitici!
oana_alexa2006
Postat pe 24 Septembrie 2008 10:15
buna ! Nu , ildy28 , nu esti "nebuna", si eu as fi reactionat la fel!!! pt ca suntem inca copii in sufletul nostru, de fapt situatia chiar era comica in felul ei Ieri i_am luat lui Monako_Karrara un carucior pt papusi, si_l dorea de mult dar nu gaseampe masura ei ca e cam micuta .Acum isi plimba tot timpul "dodo_ul" jucaria preferata!Toata lumea rade pe strada ca nu se vede de carut.Cotrobaie peste tot, dar cel mai mult ii place in actele firmei.Cu "gradinarii" ce se mai aude?Ramona bafta in aducerea copilului langa tine!
monako_claus
Postat pe 25 Septembrie 2008 12:52
Buna,fetelor!Ce mai faceti voi si piticii vostrii?Monako_Claus parc-o vad pe
Monako_Karrara cu caruciorul cum se plimba,imi imaginez ce comica e.Si Bibi e innebunita dupa carute ,are si ea si-i place foarte mult.Ramona sper din tot sufletul sa reusesti sa-ti aduci copilul in Suedia sa fie alaturi de tine.
Bianka,din nou a aruncat o lopata de nisip in ...cap la prietena mea si dupa aia rade.va pupacesc Pa!
oana_alexa2006
Postat pe 2 Octombrie 2008 08:36
buna ! Stiti ce cred eu? Ca "bebelusii" care sunt nazdravani sunt sanatosi si f isteti! Monako_Karrara arunca de pe terasa :hainutele, jucariile, tot ce gaseste.N_ar fi o problema daca am putea sa le recuperam, dar batranii de la unu care au gradina pe un garaj nu ne permit sa urcam sa le luam. Asa ca ...ne uitam la ele de sus . Azi s_a uns pe haine cu tot uleiul de corp... si ca astea_s multe...numai nebunele Va pup o zi buna!
monako_claus
Postat pe 2 Octombrie 2008 15:29
Buna!Noi suntem la gradinita acum de luni.Ne acomodam..e un pic greu pentru ca doamna educatoare nu intelege ce vrea nazdravanul meu...dar in rest....nu ma asteptam sa se integreze asa repede..Lui denis ii plac povestile,cantecelele,dar pentru ca nu intelege nimic din ce vorbeste doamna...nu e prea interesat...si vace o galagie.... Dar in rest...e bine..nu plange dupa mine,plange cand il iau acasa...saptamana asta am stat doar o ora si jumatate asa...ptr acomodare...Azi a mancat cu toti copii la pranz si educatoarea zicea ca nici nu mi-a simtit lipsa...a mancat frumos,tot din farfurie...culmea!ca acasa tre sa il amenint ca ii iau vreo jucarie sau ca nu-i dau desert...ca sa termine...Neculita_ramona...si noi locuim in Suedia...zona Goteborg...Daca vrei..iti spun eu unde sa mergi..pentru a inscrie puiul la gradinita..intreaba-ma ce doresti sa stii si iti raspund cat de repede pot..ca stiu cum e sa nu te ajute nimeni...eu am intrebat o vecina..o suedeza si mi-a zis unde sa merg..la inceput nu prea am inteles eu asa bine...dar am rugat-o sa vorbeasca mai rar sa inteleg exact si....am reusit!Chiar daca nu locuiesti in goteborg..tre sa cauti intai sa-i faci persunnumer apoi sa completezi hartiile alea de la Forsakringskassan..apoi sa cauti socialul..in zona goteborg se numeste Goteborg stad..si te duci acolo si vb..ceri formulare ptr dogis...sau Forstskolan...si apoi astepti....astept sa ma intrebi si iti raspund cu draga inima...Va pupam dulce si..mai vb Multa sanatate!
roxydennys
Postat pe 2 Octombrie 2008 17:34
multumesc mult pt informatii.eu vin innapoi in Suedia saptamana viitoare cu to t cu nicholas(copilul meu) si pe urma o sa incep goana dupa gradinita .Mai intai il tin un pic acasa sa se acomadeze si dupa aia incepem cautarile.Eu nu vb deloc suedeza si nici nu inteleg asa ca va fi cam greu dar sper sa ne descurcam.Daca nu te superi o sa mai apelez la tine pt o informatie in legatura cu actele necesare sau altele.Noi stam in Kungsangen(20 de km de Stockholm)si nu avem romani pe langa noi desi nu stiu daca s_ar schimba cu ceva situatia pt ca si aici,ca oriunde in alta parte,nici un roman mai "vechi"nu te ajuta dar asta este.Va pup dulce si mai vorbim
neculita_ramona
Postat pe 3 Octombrie 2008 14:47
nu e neaparat nevoie sa vb suedeza...poti vb si engleza important e sa te faci inteleasa...la un moment dat am inteles ca sunt obligati sa-ti aduca translator...eu nu am stiut asta si m-au costat cateva luni de tensiune cu nervi intinsi la maxim...iar..romani sunt si langa tine...doar ca nu-i stii tu..eu stiu cateva familii..stabilite de mult in stockholm...doar ca nu arata ca sunt romani,le e teama de aliante si prietenii pentru ca daca ai vazut tu,in tara asta tre sa fii extrem de corect si sa respecti regulile intocmai....si se tem ca nu cumva,alti romani sa le creeze probleme sau ca si in alte parti sa fie invidiosi pe ce au realizat si sa le faca rau...sunt multe...sotul meu este mecanic auto,deci intra in contact cu multi oameni..odata eram la el la servici,in vizita si a venit un domn si intreba de nu stiu ce piese si reparatii ptr masina..vb suedeza perfect de credeai ca-i suedez..denis alerga printre piciorele lor pe acolo si am strigat la denis sa se potoleasca si ne-a auzit..s-a uitat lung la noi dar nu ne-a intrebat nimic..denis incepuse sa se strambe la om si am vrut sa-l cert,insa m-a oprit si mi-a zis in romaneste sa las copilul,sa nu-l cert...a zis ca e roman si ca nu vrea sa vb romaneste..nici macar nu zice ca e roman...si vreau sa-ti spun ca era client vechi la sotul meu,dar ca abia atunci a zis ca e roman.... uite ca am cam deviat de la subiect...te ajut cu cea mai mare placere.cu ce pot.. doar intreaba-ma...noi,inca suntem in perioada de acomodare la gradinita...asteptam sa vedem ce se mai intampla...denis continua sa deranjeze activitatile educative... nu stiu ce sa ma fac cu el....dar..de luni in colo om mai vedea noi poop dulce si un week_end placut tuturor
roxydennys
Postat pe 3 Octombrie 2008 15:40
buna tuturor ! Ma bucur ca ati rezolvat cu gradi la Denis, si mai ales ca s_a acomodat.Cel mai mult sunt incantata cand vad ca romanii se ajuta intre ei ! Ieri Monako_Karrara a zis prima ei poezie (la 15 luni) : tica tica tica na na mama pisa fu fu (fu fu este mancarea) Un sfarsit de saptamana placut,fericit si odihnitor !
monako_claus
Postat pe 4 Octombrie 2008 13:21
Salutare!Am intrat mai rar pt ca sunt ffffffnecajita cu Kari, inca plinge cind intra in clasa si la fel plinge cind iasa in pauza,nu lasa pe nici un copil sa se apropie de ea si nici ea nu se joaca cu nimeni.Mi-a zis educatoarea ca sta tot timpul lipita de ea.Ma asteptam sa fie greu,stiindu-i firea,e destul de salbatica,nu accepta persoane in jurul ei decit dupa o vreme,cind se obisnuieste cu ele.Sper sa se obisnuiasca mai repede si cu gradinita,si mie mi-e greu cind o vad ca intra plingind in clasa si striga dupa mine,apoi vin acasa si sunt tot necajita pina la 2 ,cind merg dupa ea.Pina de vreo 3 zile,nici nu participa la nici o activitate,statea cu ghiozdanul in brate si plingea dupa mine.Educatoarea spune ca va mai dura cel putin doua saptamini pina intra in program.Si imi e ciuda pt ca e o fetita inteligenta,care stie multe lucruri si educatoarea nu-si poate da seama de treaba asta daca ea nu vrea sa faca nimic.Toti copiii primesc tot felul de premii pt ca lucreaza frumos si ea ,nimic,pe ea nu o afecteaza deloc ,dar pe mine ma roade pt ca stiu ca poate face mai multe decit majoritatea copiilor din grupa.Haideti ca va plictisesc!Va pup,o,am uitat sa va spun ca vineri,in 3 oct,a implinit 3 ani!
ikarinusa
Postat pe 8 Octombrie 2008 11:37
La multi ani fericiti,sa fii sanatoasa micuta Kari!Cam aceeas problema incepem si noi sa o avem...Tocmai cand era sa zic hopa!vad ca...alunecam in sant...Denis nu plange...urla...cand plec si da cu piciorul in usa...noroc ca au fost inteligenti si au pus partea de jos cu tabla de inox...ca spargea si usa si tot....cand merg sa-l iau acasa...mai vrea sa mai stea..Hmmmm..Ce ma fac eu cu el?Credem,eu si taty lui Denis ca,datorita faptului ca nu intelege absolut nimic din ce se vorbeste in clasa nu participa la nici o activitate,el adora cantecelele,stie animalutele,fructele...dar pe romaneste....numara pana la 10...dar tot in romaneste....stie si in suedeza dar le cam incurca si cand nu stie zice pe romaneste...azi i-a aratat educatoarei litere....Denis stie sa citeasca literele si asta a uimit-o pe educatoare...Imi pare bine ca a reusit sa o impresioneze cu ceva...ca in rest...doar deranjeaza activitatile educative si nu e atent deloc...Mi-e tare ciuda ca stiu ca e inteligent si i-ar placea sa se implice in ceea ce fac ei acolo,doar ca nu intelege ce spun...eu incerc sa-i mai spun acasa dar....si e si un copil caruia ii place sa facem ce vrea el...nu sa faca ce vrem noi....adica...sa ne jucam cand vrea el...sa mancam,tot cand vrea el...nu e obisnuit sa i se impuna...acum tre sa ne jucam...acu...facem...nu stiu ce....ooofffff!!!!!Cand credeam ca gata,am reusit!!!!!!!Tre sa se obisnuiasca...Sper! Ca altfel ...nu stiu ce ma fac cu el...se joaca cu copii dar pentru ca nu intelege nimic e asa...salbatic...azi a facut poze la gradi si toti copii erau bucurosi si radeau la glumele lui nenea fotograful..el statea si se stramba...apoi au facut si poze individuale si el alerga prin fata aparatului cand faceau alti copii poze Sper ca maine sa fie altfel...a promis ca nu mai plange...sa speram ca nu uita ce a promis Va dorim o zi cat mai placuta,multa sanatate si...multa energie
roxydennys
Postat pe 8 Octombrie 2008 15:46
si La multi ani pt Karinusa. Chiar daca e mai tarziu! Pt toti bebeii nostri .Imi amintiti de baiatul meu cum facea cand mergea la gradio.Urla de_l auzea toata scoala si educatoarea era matusa lui o cunostea) si tot degeaba...dar micutii vostri ca nu cunosc nici limba si nu inteleg prea bine totul...!Va doresc rabdare si multa bafta!Oooooo va las ca Monako_Karrara a gasit cutia cuciocolata Kinder si a mancat deja trei!!!
monako_claus
Postat pe 8 Octombrie 2008 17:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
simona 1 De la: b_ej_2004 14 Ianuarie 2009 13:01
cabinet specializat copii 0-6 ani 1 De la: irinae 2 Octombrie 2009 12:15
mămică noua in uk 2 De la: garbo_477400 29 Octombrie 2017 09:27
ajutooor,divortez 41 De la: gabi-- 27 Noiembrie 2014 17:29
Ce sa aleg?Casatoria sau ce spune mama? 38 De la: garbo098645 4 Decembrie 2013 10:42
Setari Cookie-uri