mame in strainatate

Multumim! Roxydennys,ne putem da mina...Si eu cred ca e o problema faptul ca nu cunosc limba,dar educatoarea mi-a spus ca de multe ori are impresia ca o intelege Kari,si cred ca este si adevarat pt ca suntem aici deja de 1 an si jumatate si este o limba care se aseamana destul cu a noastra.Ieri spre exemplu,a venit Kari si mi-a spus culorile in spaniola,asociind cuvintul cu culoarea,deci nu a invatat pe de rost.Stie sa numere in spaniola pina la 10,literele le stie si ea in romaneste,in spaniola nu.Pentru ca sunt singurii copii in casa,fac ce vor si cind vor,dar trebuie sa se obisnuiasca cu program.Bravo,Monako,da-i inainte.Apropo de poezii si cintecele,Kari nu vrea nicidecum nici sa cinte,nici sa recite.Fata de mine,isi mai da drumul,inrest,nu,nici fata de tata-sau.Mai asteptam,nu stiu cind s-o urni si ea...
ikarinusa
Postat pe 8 Octombrie 2008 18:22
Buna!Sau nu asa buna...ptr noi.... Denis a stat la gradinita azi exact o ora.Pana la gradinita facem cam 15-20 de minute si abia am ajuns acasa ca m-au si sunat sa vin sa-l iau...a urlat o ora continuu si cand m-am dus sa-l iau il imbracase educatoarea si se juca cu copii..culmea....Sa-i lase frate geaca pe el daca asa sta cuminte si nu urla....dar probabil nu le duce capul ca la cat sunt de interesate...mie sincer...imi vine sa nu-l mai duc dar tre sa se invete si cu limba si cu tot...mai asteptam...sa vedem ce se intampla...doar ca nu prea-mi place sa stiu ca plange...Imi zice ca a fost cuminte si ca a plans langa usa Dar eu ii zic ca asta nu inseamna ca a fost cuminte si el imi repeta intr-una ca el a fost cuminte si a plans langa usa Ce ma fac eu? Mai astept sa vad si maine ce o mai fi...offfff....Si mie mi-e ciuda ca si tie Ikarinusa...Acasa canta...ne jucam...la gradinita doar plange intr-una..eu ii explic ca asa pierde timpul si nu poate sa se mai joace...mai bine ar canta cu copii...s-ar juca,ar papa,apoi vin si mergem acasa ...el imi zice ca da dar plange langa usa sa vin..oooooffffff Cred ca v-am plictisit rau de tot...oricum,va tin la curent cu ce o sa se mai intample...E o experienta de viata care,cred eu ca merita multa atentie dar ca mai avem nevoie si de ceva...pricepere...ceea ce mie imi cam lipseste,poop si...mai vb
roxydennys
Postat pe 9 Octombrie 2008 16:04
Pe mine nu m-au sunat niciodata sa merg dupa ea,desi a plins mult,dar probabil a avut educatoarea mai multa rabdare cu ea.Azi i-am facut doua panouri ,pe unul am desenat-o pe ea,cica,cum maninca si pe altul tot pe ea rizind si i-am explicat ca daca e cuminte,nu mai plinge si maninca tot ii voi pune cite o bulina rosie.Daca va avea buline rosii majoritare o sa-i cumpar o jucarie,daca nu,nu-i mai cumpar nimic.Si azi,surpriza,a intrat in clasa fara sa plinga,s-a jucat in pauza cu copiii de s-a mirat si educatoarea,dar mincarea tot nu a mincat-o.De aceea,pe un panou are o bulina rosie si pe celalalt una albastra.I-am repetat treaba cu bulinele de citeva ori azi ,ii voi mai spune si dimineata,de cite ori este nevoie,pina vad o schimbare la ea.Sper sa functioneze...Asa e,daca nu vb limba,educatoarele nu au de unde sa stie ce vor ei si cel putin,Kari,cind nu o inteleg,se enerveaza si incepe sa plinga...probabil e ceva similar si la gradi...Am surprins-o inainte de culcare,cum vb ea singura intotdeauna inainte sa adoarma,ca spunea-Eva(o colega din grupa) si,si,Antonio,no,no,ghiozdanelul rojo...deci ceva incepe sa prinda.Am invatat-o culorile si numerele pina la 10 in spaniola si sper sa priceapa mai multe de aici incolo.
ikarinusa
Postat pe 9 Octombrie 2008 18:55
Hmmmm!!!!Ce s-o fi intamplat si la mine azi ca Denis nu a plans si s-a jucat cu copii in parculet,a mancat si supica si desert,ba pe drum a mancat si 2 croisante din alea 7 days..ca am gasit aici la un magazin de langa gradi Sunt tare bucuroasa...Aici copii cat asteapta sa li se serveasca masa,canta fiecare,pe rand cate un cantecel..si,Denis al meu,sa nu ramana mai prejos incepe...in paduea cu anuni avea casa 2 pitici vini un pupaza si spune veau sa stau si io aici Asta a scris educatoarea pe o foaie si sa ma intrebe ce inseamna si mi-a povestit cum denis se chinuia sa zica ca si el vrea sa cante,doar ca nu-l intelegea nimeni si a inceput sa strige cuvintele cantecelului...apoi cand s-a facut liniste,educatoarea zice ca aveau si melodie cuvintele.. Sa vedem luni cum decurge treaba...apoi...E o idee buna si cu bulinutele...bine gandit IKARINUSA! Poop dulce si va dorim un week-end cat mai placut
roxydennys
Postat pe 10 Octombrie 2008 15:23
se vede treaba ca aveti copii foarte inteligenti. Bravo lor ca stiu sa ne educe, ca pana la urma iese tot ca iei ! Chiar daca pt voi totul e un dezastru, privit din afara totul e fff comic. Veti rade si voi mai tarziu de ce suportati acum! Pupici tuturor si multa rabdare!
monako_claus
Postat pe 10 Octombrie 2008 15:50
Mult prea multa liniste pe aici...Ce ati mai facut ? eu chiarvreau sa o laud pe Kari,pentru ca,se pare ca bulinutele mele au dat roade,intra in clasa fara sa plinga si maninca toooot. Chiar ieri am avut sedina cu parintii si mi-a laudat-o si educatoarea,pt ca e cuminte si se inteleg f bine.Nu stiu cit de cuminte e,ca vineri a pus-o la colt,ca facea galagie... Acum ii invata si literele,Kari le stie in romaneste,dar in spaniola e o alta pronuntie si in timp ce le invata ,le si scriu.La 5 ani ,deja citesc copiii de aici. In rest,situatia e destul de ingrijoratoare,sunt tot mai putine locuri de munca si tot mai multi someri,sotul meu a stat toata saptamina trecuta acasa si imi tot spune sa ne intoarcem in Romania,lucru de care nici nu vreau sa aud.Vom vedea ce va mai fi,sper sa se indrepte lucrurile cit mai repede
ikarinusa
Postat pe 21 Octombrie 2008 11:43
buna!sau...din cate vad nu e asa buna.....imi pate sincer rau pentru voi ikarinusa...sper sa se imbunatateasca lucrurile...si pe mine ma tenteaza intoarcerea in romania deoarece suedeza e o limba destul de grea si...dar am realizat in cateva luni cat nu faceam in romania in 10 ani...lucrurile din casa sunt majoritatea noi si....in romania nu as fi reusit sa mobilez un apartament cu 3 camere...imi vine greu sa-l oblig pe denis sa invete suedeza...de cateva zile plange cand il duc la gradinita...pur si simplu nu vrea sa mearga...spune ca nu vrea sa mai mearga ca ei nu canta ca noi acasa...si nu intelege...mi-e tare mila de el...sper sa se imbunatateasca situatia si la noi...cu gradinita...ca in rest,multumim lui Dumnezeu suntem bine!ma cuprind fiori reci cand vad ca plecam in alte tari,lasam tot pentru a oferi copiilor si de ce nu si noua o viata decenta,apoi incepe sa se strice treaba si...sa speram ca la voi nu o sa fie cazul si ca totul o sa revina la normal si sora mea care locuieste in spania, spunea ca e o criza economica mai ales in randul celor care lucreaza in constructii,dar ca ea crede ca o sa se rezolve. va doresc din suflet numai bine si multa sanatate
roxydennys
Postat pe 21 Octombrie 2008 16:05
salut fetele!
Noi plecam in Canada cu viza de rezidenta permanenta pe 7 noiembrie...mi-e asa de groaza. Avem o fetita, Maya, de 1 an si 2 luni, care e foarte atasata de bunica ei si invers...le va fi infernal de greu la amndoua, zille trecute asa d emila mi-a fost de mama mea care a spun ca "Maya ma va uita pe mine, dar eu niciodata"...Canada e asa de departe...dar mi-am promis sa vin acasa anual, sper sa ma pot tine de cuvant!
msh2007
Postat pe 21 Octombrie 2008 22:00
Multumim pt incurajari,roxydennys,voi oricum sunteti norocosi ca aveti un apartament,noi nu-l avem nici pe ala ,ca daca l-am fi avut,normal ca ar fi fost mult mai usor ,dar asa noi treb sa luptam pt o locuinta si e f greu.Da,a inceput cu o criza in constructii care din pacate s-a extins si in alte domenii-sotul confectioneaza termopane,deci daca nu se construieste,nu are unde pune geamurile...cumnatul meu si-a pus casa in vinzare,casa de aici,din Spania si nu mai cumpara nimeni...Bancherii vad ca sunt optimisti,adica la inceputul anului viitor spera sa se rezolve cu bine toata mizeria asta,vom vedea.
Anamariaguta,intr-adevar Canada este fff departe,dar exista internetul,noi cu asta avem noroc,Kari vb cu bunica ei de 2 ori pe zi,se vad,deci...se mai atenueaza durerea.Imi pare rau ca treb satrecem prin atite sacrificii pt noi si copiii nostri,dar fiecare isi cauta locul unde se simte mai bine,unde crede ca e mai bine.Pt mine ar fi fost f bine sa fie bunica aici,mi-ar fi usurat mie existenta si as fi putut sa-mi gasesc serviciu.Asa,eu stau cu fetita si doar sotul lucreaza,dar nu dam inainte asa cum am fi putut daca am fi lucrat amindoi.Va doresc sa va acomodati si sa va fie f fff bine.Succes!
Rxydennys,in legatura cu limba,normal ca Denis se simte cumva ca un intrus acolo,ca un strain,dar treb sa tii legatura cu educatoarea si sa va ajute ,macar cu informatii despre ce au facut zilnic in clasa,ce au invatat,iar tu sa-l inveti citeva lucruri de baza ale limbii.Eu o intreb zilnic pe educatoare ce au mai facut,ea imi spune si acasa repet cu Kari si asa,incet,incet,mai invata cite ceva.Nu se compara spaniola cu suedeza,ca si dificultate,de aceea voi treb sa lucrati mult mai mult si acasa.Si,in plus,scoate-l mult intre oameni,sa-i auda vorbind,sa i se obisnuiasca urechea cu limba,cu pronuntia.O sa vezi ca va incepe putin cite putin sa vorbeasca,dar treb si educatoarea sa aiba rabdare cu el si sa-i explice.Succes si voua!
ikarinusa
Postat pe 22 Octombrie 2008 11:16
buna mamicilor, bebelusilor si... taticilor! Asta asa este, e o criza mondiala , mai ales in constructii . Noi trebuia sa construim un hotel si bancile ori se inchid , ori nu ne mai ofera credit . Zic ca se pun la adapost . Si eu as pleca in tara , dar e sotul care are totul aici . Nu prea avem ce le da muncitorilor de munca pt ca nu mai investeste nimeni in constructii, imobiliare...Sa speram ca totul va lua o alta turnura...Dar sa nu mai vorbim de asta, sa ne laudam copiii ca doar pt ei exista site_ul ! Noi afara ii vorbim lui Monako_Karrara in franceza, iar in casa , in romana , pt a se invata cu ambele limbi . Vorbeste cateva cuvinte si_n franceza si_n romana, dar le foloseste in aceeasi fraza( Foloseste in propozitie cuvinte in ambele limbi ). Ea stie ce o fi in capsorul ei. Ma gandesc cat de greu e sa fi bebe , sa inveti in timp scurt atatea lucruri . Ia ganditi_va ! O zi buna si tuturor !
monako_claus
Postat pe 22 Octombrie 2008 12:39
salutari mamici,prichindei si tatici.Noi avem o saptamana de cand ne_am intors din tara deci nu prea am ce sa_i cer lui Nicholas in legatura cu acomodarea sau limba.Pana acum a invatat sa salute,sa multumeasca si sa zica la revedere in suedeza dar eu cred ca pt o saptamana e destul.Sant in dificultate in ce priveste gradinita pt ca nu prea vreau sa_l dau acum(desi pana trec de formalitati vine primavara)pt ca_mi raceste foarte repede si nu stiu cata grija au de copii la gradinita.Daca e ca in tara prefer sa astept sa treaca iarna.Dar vom vedea.voi ce mai faceti?Vad ca,criza financiara a atins toata lumea dar sa speram ca va trece si vor veni vremuri mai bune.Va pupam dulce si sa auzim de bine
neculita_ramona
Postat pe 22 Octombrie 2008 22:38
buna la toata lumea, eu sunt o mamica in devenire, DPN= ianuarie 2009, doresc sa nasc in germania si as vrea sa stiu cum se procedeaza ca bebele meu sa aiba cetatenie germana.
dariagyna
Postat pe 23 Octombrie 2008 12:13
Sallut
Eu sunt mamica unei fetite de 10 luni pe nume Athena si locuim in Dubai.ne-ar face mare placere sa mai stam de vorba si cu mamici din alte tari si sa schimbam pareri si opinii.de exemplu ce m-ar interesa acum sunt niste retete de mancare,in special cele ptr intremarea stomacelului dupa diaree.
exista vreun medicament ptr reglementarea florei intestinale?
aici nu ne-au recomandat nimic altceva decit lichide multe.
Lumi_kidz
Postat pe 23 Octombrie 2008 13:15
Buna Lumi, si bine ai venit!Fetita mea cand a avut diaree,doctorita ne-a prescris HYLAK forte si sa manance doar banane,paine uscata si orez cu morcovi fiert foarte bine si sarat un pic mai mult,si sa beie foarte multe lichide.Pupici pt.pitici!
oana_alexa2006
Postat pe 23 Octombrie 2008 14:35
acid lactic....nu stiu insa cum se administreaza, asa ca te rog informeaza-te. Stiu asta de la parintii mei.....mie mi-a salvat viata acidul lactic. De la 6 luni nu am mai avut probleme cu scaunul, din spusele alor mei.
DIANA76H
Postat pe 25 Octombrie 2008 12:25
Pentru Lumi este raspunsul meu...... scuze.
DIANA76H
Postat pe 25 Octombrie 2008 12:27
>Bonjour ! Ce mai faceti ? "Gradinarii" ? Monako_Karrara a inceput sa numere, dar nu pot spune in ce limba : an, deu, tei (cred ca le combina) Pupici tuturor !
monako_claus
Postat pe 6 Noiembrie 2008 17:03
Salutare! Noi nu facem prea bine,Kari a inceput cu bolile,toti copiii din grupa se imbolnavesc pe rind,e f enervant,pentru ca pina acum nu am avut probleme cu ea ,a luat doar o singura data antibiotic in 3 ani de zile.Azi mergem iar la medic,cred ca are amigdalita si o sa ne pricopsim cu antibiotic,asta este gradinita... Si uite asa trebuie sa petreaca mai mult pe acasa...Nu mai stiu daca v-am mai spus,dar a invatat sa scrie,pina acum isi scria doar numele,acum scrie orice,bineinteles cu modelul in fata,nu va ginditi ca e un super copil Si ea mai amesteca cifrele,dar f rar.Bravo,Monako!Incetul cu incetul ajungi la performanta!Va pupam!
ikarinusa
Postat pe 12 Noiembrie 2008 12:27
buna ! Imi pare rau sa aud de Kary ca_i bolnavioara ! Sanatate ! Vreau sa ajung cu Monako_Karrara in tara de sarbatori, dar cand ma gandesc la diferenta de temperatura...mi_e sa nu se imbolnaveasca ! Multumim pt incurajari ! Va pupam ! O zi buna !
monako_claus
Postat pe 13 Noiembrie 2008 16:00
buna,tuturor mamicilor.ma pot alatura voua?eu sunt o mamicuta "proaspata",avem un baietel de 4luni jumate si suntem tari mandri de el.
locuim in spania,mai exact in Madrid si am nascut aici.a fost foarte bine si am fost tare multumita si de medici si de asistente si am avut conditii de lux as putea zice,singura in camera,tv,baie si sotul a putut sta cu mine in camera cat timp a vrut.am vazut ca ati discutat si despre spitalele din Romania,aici as avea de adaugat ca ma sperie gandul sa merga acasa cu copilul tocmai pt faptul ca daca se imbolnaveste,ce ma fac cu el?am auzit cazuri ca mai tare s-au imbolnavit copiii decat i-au vindecat.sper din tot sufletul ca atunci cand vom merge in tara sa nu se imbolnaveasca micutul nostru,am uitat sa va spun ca se numeste Alex.
aici sunt multumita de conditiile din dispensare si de felul cum ne trateaza iar Alex a primit cardul de sanatate dupa ce eu am terminat cu actele mele de concediu de maternitate.
va pup si sa stiti ca aveti copii tare dragalasi iar mie imi plac tare copiii si pe alex il pupacesc toata ziua.
ninutza_kidz
Postat pe 22 Noiembrie 2008 01:25
Bine ai venit,sa creasca Alex mare,mare...Noi ne pregatim pt serbarea de Craciun,Kari va fi costumata in pom de Craciun Nu stiu ce va face ea la serbare,deocamdata nu ne-a dat educatoarea nici o poezie de invatat,si la cit de timida,cred ca se va pune in spatee tuturor copiilor ,sa nu o vada nimeni Asta e un motiv de bucurie,dar avem si necazurile noastre,pt ca sotul e oficial fara slujba,insa eu tot sper spre mai bine,nu se poate altfel Restul,ce mai faceti????
ikarinusa
Postat pe 26 Noiembrie 2008 16:44
buna dimineata,ikarinusa.ce frumos e sa auzi ca are serbare,ca vine si mosul cu sacul plin... noi cum suntem inca mici-pitici,nu stim ce e Mosul sau ce ne aduce.iar poeziile le spune mama .
ninutza_kidz
Postat pe 27 Noiembrie 2008 11:46
La multi ani Andreilor si Andreelor,sa creasca mari,frumosi si sanatosi. pupici
ninutza_kidz
Postat pe 1 Decembrie 2008 00:23
Salutare!
Multumim ninutza.Pe Denisa o cheama si Andreea.Numai bine tuturor
feliciaraduca
Postat pe 2 Decembrie 2008 22:07
bonjour ! Eu nu am mai intrat o perioada ca am avut laptopul in reparatie. A turnat Monako_Karrara o cana de apa in el si apoi l_a inchis;A stat asa o noapte si apoi.... asta este....A inceput sa recunoasca animalele si pasarile si sa le imite, facem puzzle din 4 bucati, jucam loto cu poze cu animale, cantam, adevarul este ca ma ocup f mult de ea si tati zice ca_i fortez "creierul" .Acum e f racita si_i dau dintii... Bine ati venit in cercul nostru Ninutza si ma bucur pt Karinusa ca participa la serbare, este si asta un semn bun....Va pup si o zi buna !
monako_claus
Postat pe 4 Decembrie 2008 14:39
hola,la toate mamcicutele,ce mai faceti?noi am inceput sa mancam pireu de legume si de mar,nu avem alergie si tare ma bucur.am voie sa ii dar deja si suc natural de portocale facut de mine si Alex il bea dar mai trage cu ochiul la primele inghitiluri,dar il bea ,deci ii place .cand ma vede cu farfurioara cu pireul asa se bucura si tipa iar daca nu ii dau si plec de langa el plange,e asa dulce ,sa vedeti cum casca gurita sa ii dau .
inca nu sta in fundulet numai daca il tin eu dar nici nu vreau sa il foartez pt ca am citit ca fiecare copil are ritmul lui,dar eu il ridic sa il obisnuiesc si ii place,se uita in jur sa vada totul.ii place sa iesim afara dar sa nu intru prin magazine,aici mai plange putin dar in parc nu are probleme ,ii place.acum e cam frig la noi in Madrid,a nins putin (cam 10 minute) si gata dar asta a fost luni,acum e soare dar bate vantul.
nu prea doarme ziua,cam o jumatate de ora si gata dar daca stau cu el in pat mai doarme dar mi-e frica sa nu se obisnuiasca asa ca dupa aceea noptile nu mai doarme in patut.oricum se trezeste f mult noaptea,il iau ,mananca putin si doarme iar uneori il iau si adoarme direct fara sa mai manance.vrea la mami in brate
Ikarinusa, imi pare rau ca sotul tau e somer dar si sotul meu are probleme din cauza crizei pt ca lucreaza in constructii si e tare greu acum cu lucrul iar eu nu pot merge la lucru cu bebe si se simte ca nu mai lucrez dar speram sa nu fie si mai rau ca atunci nu stiu ce vom face.In Romania nu vrem sa mergem inca,dar daca nu incepe sa fie mai bine aici ,ma refer sa aiba sotul de lucru,atunci ne vom intoarce ,cred.
Pupici pt Nicolae si Nicoleta,Nicusor sau Niculina
Monako Claus,multumim de primire
ninutza_kidz
Postat pe 5 Decembrie 2008 16:46
Buna,
Numele meu este Oana si sunt in Canada de 3 ani jumate...nu vreau sa te dezamagesc dar nu va fi asa usor sa-ti ti promisiunea sa mergi in tara in fiecare an dar cu timpul dorul de casa va trece...nu va fi usor dar va trece cu siguranta. Unde in Canada esti? Daca esti in jurul Montreal-ului si ai nevoie de un prieten sau de sfaturi ma poti contacta oricand...pana atunci iti urez mult noroc si tine-te tare
oanasbn
Postat pe 5 Decembrie 2008 23:30
buna,fetelor,ce mai faceti?nu mai dati pe aici deloc,ce s-a intamplat?vin sarbatorile si va pregatiti ?si noi asteptam sarbatorile dar eu incep curatenia saptamana viitoare,oricum mie mi se pare ca nu se vede deloc cand fac curat ca a doua zi e la loc.si asa toata ziua.mare ajutor nu am dar sper sa ma descurc pt ca alex nu prea doarme ziua si nu ma lasa nici sa mananc uneori ma pune lla regim fara voie. .
alex bea sucul de portocale si tot de la 5 luni e voie oficial sa ii dar cereale cu lapte dar nu prea le vrea,nu prea vrea sticluta,dar sucul ii bea cu lingurita. am inceput sa -mi fac cu manutele lui "draga ,draga,draga "si cand il las pe el da cu manuta dar mai mult ma zgarie dar asa rade ,e un scumpic.il invat sa imi dea pupic dar deocamdata nu ma baga in seama ,nu reactioneaza in nici un fel.e prea mic
in rest,nu am noutati,dar avem in dor de a merge acasa in romania sa il cunoasca familia si sa petrecem acolo sarbatorile dar nu putem.criza asta financiara afecteaza prea tare si sotul nu are prea mult de lucru si alt motiv e ca nu am facut inca prin ambasada certificatul de nastere a lui alex,doar cel spaniol.si daca mergem in tara trebuie sa raman cu alex pana imi iese acolo certificatul si dureaza prea mult si fara sot eu nu raman in tara,nu vreau .
va pup si astept sa mai scrieti ceva
ninutza_kidz
Postat pe 11 Decembrie 2008 23:44
bonjour!Eu sunt cu Monako-Karrara in Romania sa petrecem sarbatorile cu fratele mai mare!Venim in tara cam de trei ori pe an ,dar tot ne este dor.Micuta plange noaptea ca vrea acasa,dar incet se obisnuieste cu toti.Ea nu are in Franta atat de multa lume pe langa ea si acum e obosita.Dar se joaca cu fratele ei si verisorul.Va pup si sarbatori fericite!
monako_claus
Postat pe 12 Decembrie 2008 16:04
Salutari! Chiar ca e cam liniste pe aici Noi am primit azi costumul pt serbare,e in forma de bradulet,frumos si de calitate La Kari ii place tare mult,nu stiu si daca o sa si participe la serbare,vom vedea in ce stare va fi atunci.Si prietenii nostri pleaca de Craciun acasa,dar eu ,cel putin,nu simt inca nici un dor de casa,la vara sigur vom merge.Monako,ce faceti,iar vi s-a stricat laptopul?Ninutza,sa stii ca la mine e la fel cu mincarea,chiar si acum ,la 3 ani,ma trezesc ca e seara si eu nu apuc sa maninc.Ce planuri aveti de sarbatori?
ikarinusa
Postat pe 12 Decembrie 2008 16:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Viitoare mamica singura... 12 De la: Andrusca01 18 Februarie 2018 10:51
raceala la bebelusi 25 De la: anaROBERT 28 Februarie 2010 23:22
concediu maternal 3 De la: ruschita 13 Februarie 2009 17:45
O inima distrusa 48 De la: garbo_406260 11 Ianuarie 2015 00:00
Mame in Belgia 5 De la: garbo_471868 2 August 2017 09:14
Setari Cookie-uri