mame in strainatate

da , asa am facut si eu .I-m primit dupa o perioada dar pe toti si banii de nastere vreo 900 euro.Pot sa-mi permit a dau si eu un anunt?Cautam insalator si ,sau faiantar f buni.Ca ne-am mai lovit de din astia f buni si cand colo.....Va pup si we placut!
monako_claus
Postat pe 21 Februarie 2009 10:33
florindobrin, nu stiu daca este sau nu pe langa turci. Plecasem in vizita, dupa care mi-am gasit de lucru ca vanzatoare la un magazin si ca fotograf, dar am lucrat doar 2-3 saptamani, nu stiu exact, apoi au inchis afacerea din Marmara si a trebuit sa ma intorc acasa, pt ca nu am mai reusit sa gasesc de lucru; de fapt gasisem intr-un mpouzouki, dar nici nu am vrut sa aud de asta
anflo
Postat pe 21 Februarie 2009 14:50
Buna ,macicilor,ce mai faceti?
Ikarinusa,ma bucur tare mult ca s-au rezolvat lucrurile si nu mai trebuie sa plecati in tara ,eu nu vreau sa ma gandesc la ziua asta fie ea cand o fi.
Eu acum sunt cam obosita ca Alex se trezeste la 7:30 si nu mai vrea sa doarma si daca cumva mai doarme,vrea langa mine si ma strange de cap,de par ,doar sa stau langa el. eu ma trezesc si mai obosita.si nu beau cafea deloc,de 2 ani indata.
Acum iesim la amiaza in parc la leagan,mai ales ca a fost foarte frumos la noi saptamana asta,si ii place tare mult,am facut si poze dar nu am reusit sa pun nici una macar
I-au iesit dintisorii de sus,tare dulce e acum ,are deja 5 si cred ca mai ies dar nu prea vad bine.ieri insa era in premergator si s-a tot dat in fata si in spate cu capul si s-a lovit si i-a dat sangele,m-am speriat asa tare,dar azi m-am uitat si nu avea nimic.imi papa si fructele bine si sunt tare multumita.dar nu vrea jucariile,se plictiseste de ele.si de pe scaunelul lui cand papa,le da drumul jos si strange ochii tare cand cade jos jucaria ,dar nu la cele mici ci la cele mari.
Avem si noi carnaval,in seara aceasta am auzit ca erau iesiti pe strada dar era ora de baita si papica a lui Alex si nu am iesit,ii respect orarul lui.
Pupici pt bebelusi si numai bine tuturor.
ninutza_kidz
Postat pe 22 Februarie 2009 01:19
buna burtici .gravidute din italia sunteti?eu sunt in saptamana a 11-a si deja ma cuprins teama de nastere.prima ecografie o voi face pe 27 februarie dar nu stiu de care i-mi va face.transvaginala sau abdominala?voi cum a-ti facut?va rog sa-mi raspundeti .sarcina usoara si bebei sanatosi sa ne dea Dumnezeu
delly000633
Postat pe 22 Februarie 2009 15:54
cred ca iti va face eco abdominala.
Noi ieri am fost la carneval,Alexandra s-a bucurat foarte mult mai ales ca s-a intalnit cu eroii ei preferati,mickey Mouse,Donald,Goofy.Desi la inceput era putin speriata,dupa nu o mai puteam desprinde de acolo.Vroia sa se urce pe toate carele.Maine vom merge la un alt carneval,mult mai mare decat cel de ieri si mai frumos.
Distractie placuta tuturor bebeilor care vor merge la carneval.Pupici!
nicoletapetraru
Postat pe 23 Februarie 2009 14:32
noi suntem din bucuresti. prima ecografie pe care mi-a facut-o (cred ca la 15-16 saptamani sau cam asa ceva, nu mai tin minte), a fost transvaginala (4d, pe un aparat ANTARES, cica cel mai performant aparat). dar nu a durut, nu nimic. si s-a vazut inca de pe atunci ca bb avea o problema in zona rinichilor (fapt pe care dupa nastere s-au contunat investigatiile si a trebuit si operat de 2 ori). Deci dupa mine, f bine ca s-a vazut inca de pe atunci, ca sa stie dr sa aiba in vedere posibilele probleme.
ruschita
Postat pe 23 Februarie 2009 14:38
rectific:saptamana 13, screening trimestru 1, bitestul. pt asta a fost ecografia.
ruschita
Postat pe 23 Februarie 2009 14:40
Buna fetelor si bbii
scuze pt ca nu am mai intrat de cateva zile , dar tot imi caut de munca in fiecare zi si nu gasesc nimic sunt foarte suparata mai ales cand am vazut si mesajul de la ikarinusa... draga mea ikarinusa , eu nu prea ma pricep la sfaturi dar.. stiu prin ce treci am avut si noi zile din astea... e adevarat ca in romania e viatza mai grea mai ales cand ai si un copil si keltuielile sunt mai mari dar nu o sa va lase Dumnezeu si ai sa vezi ca o sa treceti peste toate probleme , conteaza sa fiti optimisti, o sa ma rog pt sotul tau sa isi gaseasca de munca, eu va doresc tot binele din lume si sa aveti incredere in voi ca veti reusi.... va pup dulce
larissa_delly
Postat pe 23 Februarie 2009 15:49
merci mult nico.stiu ca la noi in tara se face transvaginala in primele saptamani .aici sunt si eco 3D 4D cum sunt in tara?ai facut ?stii cam cat costa?tu cate ecografii ai facut toata sarcina?
delly000633
Postat pe 23 Februarie 2009 17:04
buna fetelor.. ce mai faceti? toul bine?
Eugen a facut un pic de febra ieri si azi dar am fost la pediatru si se pare ca nu e nimic grav.. se pare ca sunt dintisori
Azi-noapte m-a tinut in picoare pana la 4.. si acum sunt tare tare obosita
Sper sa ii treaca febra pana sambata ca sa nu ratam carnavalul mai ales ca i-a cumparat deja costum de leu.
maryanadobre cred ca ecogravia va fi abdominala, la 12 sapt ar trebui sa se vada deja. Eu am facut-o la 13 saptamani in Romania si mi-a spus si sexul copilului inca de pe atuci (ce noroc). Sa sti ca si mie imi ere foarte frica de nastere, initial vroiam sa fac cezariana, pe urma m-am rasgandit si vroiam sa nasc in apa, in final am nascut normal si acum ma bucur, pt ca m-am refacut foarte repede dupa.
oricum eu iti urez sarcina usoara si sa te bucuri de perioada asta
tu unde in italia esti? eu sunt in milano
corina_dragoi
Postat pe 23 Februarie 2009 17:38
Marinadobre,prima mea ecografie a fost la 11 saptamani si a fost si abdominala si vaginala.nu este o regula sa fie nici numai vaginala nici numai abdominala.urmatoarele au fost numai abdominale.
dar prietenei mele nu i-a facut transvaginale si a fost la aceiasi clinica,altei prietene ii facea de fiecare data ambele ecografii.depinde de medic.
pupici si sarcina usoara.
Am uitat sa va dau si eu noutatile,de azi dimineata Alex a inceput sa mearga taras, cam incet dar a inceput,in pat.se tot uita la intrerupatorul de la veioza si l-am lasat sa vad ce face si a inceput sa se tarasca spre ea.ma bucur tare mult pt el dar eu nu il las prea mult pe jos pt ca mereu e cu mine ,in carut sau in premergator si cand stam pe paturica se joaca sau mai bine zis musca jucariile.
pupici la toate mamicile si bebelusii.
ninutza_kidz
Postat pe 23 Februarie 2009 18:56
Salutare ! Ma bucur nespus ca ma pot bizui pe voi, si ca povestea mea nu a ramas fara raspuns. Speram si noi ca totul se va indrepta si nu stiu,poate e de vina si vremea frumoasa ,soarele asta cald,dar parca incet incet se simte un aer de optimism ,toata lumea se misca,se agita,e spre bine,asa simt eu...Ma bucura si progresele bebeilor vostri,vad ca toata lumea merge la carnaval,int-adevar e timpul...Va doresc mult succes si mai ales mult noroc in tot ce intreprindeti,sa va iasa totul numai asa cum vreti voi,sa va gasiti de lucru cit mai curind,sper si eu asta
ikarinusa
Postat pe 23 Februarie 2009 20:11
bonjour! Sa nu uitam ca azi este Dragobetele, ocazie cu care , va doresc sa fiti iubite si rasfatate.Monako-Karrara e tot mai nebunica,ne-a mancat planurile unor case, ne-a semnat niste cecuri si facturi...ne exaspereaza, dar in acelasi timp ma bucur ca e nazbatioasa pt ca inseamna ca-i merge mintea si este sanatoasa Citind mesajele voastre de mamici insarcinate, imi amintesc cu placere de acea perioada,mai ca mi-as dori inca un pui.Dar privind in urma cat de plangacioasa a fost Monako si cate luni nedormite am avut....imi trece cheful... De cate ori mergem in parc , daca un copil ridica tonul sau tipa,Monako fuge si plange.Nu suporta pt ca eu ii vorbesc f calm.Din aceasta cauza se fereste sa se joace cu copiii.Imi doresc ca din toamna s-o duc la gradi,pana la 12 cel putin,dar tati nu este de acord. pt bebici si mamici si pt tatici
monako_claus
Postat pe 24 Februarie 2009 11:32
buna maryanadobre.eu sunt in italia...sunt insarcinata in sapt 26 si trebuie sa iti spun ca prima ecografie am facut-o in sapt a 13-a.a fost o ecografie abdominala,facuta la un laborator de analize privat si am platit-o 50 euro.depinde unde mergi si tu acum...si peste ce preturi dai.ca sa o fac in spital trebuia sa astept vreo 4 luni,nu erau locuri mai repede si oricum costa mai mult...(120euro ).deci am platit mai putin la privat,vreau sa spun.in 16 ian am avut a doua ecografie,cea morfologica(70euro)la care mi s-a spus din nou ca bb e fff bine dezvoltat si are toate organele sanatoase .de saptamana asta incep sa imi fac si eu vizitele la spitalul unde am de gand sa merg pt nastere,sa ma programeze pt cezariana,pt ca si primul baietel l-am nascut prin cezariana/am avut prb...a fost strangulat.iti doresc sarcina usoara si muta sanatate.
annuka
Postat pe 24 Februarie 2009 13:36
merci annuca.eu locuiesc in villafranca di verona.ecografia o fac aici dar de nascut tre sa nasc in spitalul din busolengo.nu stiu ce sa fac .as vrea sa fac cezariana pt ca i-mi e foarte frica sa nasc normal .tre sa vb cu doctorita mea.a doua eco cam la cate saptamani se face,cea morfologica e a doua? cea 4 d la cat se face?tu unde locuiesti in italia?pupic tie si lui bebe
delly000633
Postat pe 24 Februarie 2009 15:12
ANNUKA, SUPER MISHTO, EU AM DAT IN 2007 , 3 MILIOANE PE ECOGRAFIE (PE FIECARE ECOGRAFIE, ASTA INSEMNAND APROAPE 100 DE EURO. SI ASTA IN ROMANIA BINE CA AU FOST MACAR BINE FACUTE SI AU MERITAT BANII
ruschita
Postat pe 24 Februarie 2009 15:15
Eu nu am platit nici un cent macar la ecografii sau la analize si credeti-ma ca lunar mergeam la ginecolog o data si o data la moasa(ea ma cantarea,tensiunea si asculta inimioara la bb),avand rezidenta statul a platit tot.si la spital unde trebuia sa nasc mi-au facut ei programare la eco si analize si mi-au luat toate datele sarcinii.
ninutza_kidz
Postat pe 24 Februarie 2009 15:29
Salutare tuturor!
Ma bucur in fiecare zi sa citesc mesajele de la voi.Noi suntem cam racite,la Mnchen ninge de ieri seara continuu.Denisa are nasucul infundat,tuseste si in somn i se lipesc ochisorii.Dimineata nu mai poate sa-i deschida iar peste zi are mucozitati la coada ochiului.
Observ ca in Italia sunt f ieftine ecografiile.Eu am platit in Germania la privat pentru cea morfologica 200 de euro in 2005,pentru ca eram aici ca turist si asigurarea de calatorie nu acoperea ecografia.Asta a fost,dar cum a zis si Ruschita bine ca a fost in regula.
Va pup si va doresc numai bine,
Felicia &Denisa Raduca
feliciaraduca
Postat pe 24 Februarie 2009 15:43
florindobrin, din cate stiu eu dupa 6 luni de zile de la nastere, daca nu ai depus inca actele pt alocatie , nu ti-i mai da deloc. scuze, ma refer la indemnizatia pt stat acasa 2 ani de zile cu copilul. Alocatia bebelusului, cea de 2 milioane...nu stiu ce sa zic, poate iti va da dar nu cred ca retroactiv. Adica ti-o da va dupa ceva vreme dupa ce depui dosar, dar calculata pe lunile are vin dupa ce deoui cererea. asa cred...
ruschita
Postat pe 24 Februarie 2009 17:18
uite:


CEREREA PENTRU ACORDAREA INDEMNIZAIEI CRETERE COPIL, NSOIT DE ACTELE DOVEDITOARE, SE DEPUNE N TERMEN DE 60 DE ZILE LUCRTOARE DE LA NCETAREA, CONFORM LEGII, A CONCEDIULUI DE MATERNITATE.


!!!!!!!!!!!!!!Beneficiarul indemnizaiei cretere copil pn la 2 ani, respectiv 3 ani este obligat s comunice n scris, Serviciului Alocaii i Indemnizaii, orice modificare intervenit n situaia sa, de natur s determine ncetarea sau suspendarea plii drepturilor, n termen de 15 zile lucrtoare de la apariia acesteia.

Conform OUG nr. 148/2005 privind susinerea familiei n vederea creterii copilului, cererile pentru acordarea indemnizaiei i documentele din care rezult ndeplinirea condiiile legale de acordare a acesteia, se transmit pe baz de borderou la AGENIA PENTRU PRESTAII SOCIALE A MUNICIPIULUI BUCURETI.
ntruct AGENIA PENTRU PRESTAII SOCIALE, emite decizia cu privire la soluionarea dosarelor transmise i asigur plata indemnizaiei, orice informaii referitoare la dosarul dumneavoastr, le putei solicita de la urmtoarea adres:
AGENIA PENTRU PRESTAII SOCIALE - Str. Hambarului nr.6, sector 2 (zona stadion Lia Manoliu-Electroaparataj, capat linie RATB 104, 90); tel: 021.250.90.20, 021.250.90.21, 021.250.90.22, 021.250.90.23.
Program de lucru cu publicul: Luni,Miercuri, Joi - 9.00-15.00.
ruschita
Postat pe 24 Februarie 2009 17:21
salut,noi suntem in spanie si pe data de 7 avem 2 luni si trebuie sa mergem la vaccin si nu stiu cum va fi,am auzit ca trebuie sa tinem copilu bine sa nu se miste...mie mie fricaaaaaaaaaaa daca pateste ceva....mie mie frica de ace in general ... oare e mai bine sa ii zic lña asistenta sa il tina ea? el e tare energic si se misca mult si mie frica sa nu se miste.la voi aum a fost primul vaccin?
denis2009
Postat pe 24 Februarie 2009 17:32
scuze, vad ca alte mamici au luat alocatia retroactiv chiar si dupa mai bine de 7 luni. super, inseamna ca -si revine statul roman la normal, incetul cu incetul
ruschita
Postat pe 24 Februarie 2009 17:45
buna.. Eugen e mai bine acum.. a fost un adevarat calvar 3 zile de febra mare, a fost tare agitat si plangacios... nu doresc nimanui asa o spaima cum am tras eu.. pt ca nu stiam ce are. Pediatrul mi-a spus ca nu are nici otita, nici rosu in gat.. nimic practic si ca tre sa-i treaca de la sine. Azi e mai bine, nu mai are febra.

Nici eu nu am platit nici o ecografie.. nimic la spital doctori, etc. Pt simplul fapt ca faceam parte din UE mi-au facuit totul gratis.. eu nu eram inca casatorita cand am venit si deci nu se poate spune ca mi-au facut pe asigurarea sotului. Nici eu nu stiu exact, pt ca a vorbit el (eu oricum nu stiam limba). Pe urma dupa casatorie a fost si mai simplu. Singura eco pe care am facuto privat, pt ca am vrut eu, si am platit-o a fost cea 3d si am platit-o 65 de euro la o clinica privata.

Si inca ceva... dupa ce mi-a scris Monako_Claus de problemele pe care le-a avut la frontiera cu copilul, m-am interesat mai bine si se pare ca, copilul ia obligatoriu si cetatenie romana.. chiar daca eu nu o vroiam. Asa ca o sa incerc sa depun si eu actele pt alocatia de stat... doar asa sa le iau banii. Pt intorsul din romania am rezolvat mai simplu.. vine tati si ne ia
corina_dragoi
Postat pe 25 Februarie 2009 09:31
bonjour! Apropo de luat alocatie si in Romania.Eu m-am interesat la cineva care este inspector la ...alocatii si mi-a spus ca atat cat ia alocatie in Franta nu poate beneficia de nimic in Romania...dar nu stiu sigur.Daca afli poate imi spui tu.Regret pt micutii bolnaviori.Si Monako_Karrara e cam agitata ca ii mai da o maseluta.Cand intru cu ea in magazine, se ascunde printre standuri si ma urmareste sa vada daca o caut,dupa care ma striga si se distreaza cand disper ca n-o gasesc.Ce ti-e si cu copiii astia... O zi buna si aveti grija de voi.
monako_claus
Postat pe 25 Februarie 2009 11:06
Salut bb-ei,mamici si tatici!
Azi a iesit si la noi soarele.
Voiam sa va spun si eu de alocatie.Noi ne-am mutat din Ro cu acte in sept.2008 si am sunat sa intrebam cum primim bani pt.Denisa si am primit mai multe formulare de la Casa de asigurari din Passau si le-am completat iar in decembrie ne-au trimis niste formulare speciale in lb.romana cu care ne-am dus in Romania la Casa de asigurari si cei din Ro le-au completat si am renuntat la alocatia din Ro ca sa primim in Germania unde locuieste copilul.Si din ianuarie n-am mai primit nicio veste ,nici bani.Dar la alocatia din Ro trebuia sa renuntam automat altfel nu mergeau actele mai departe.Si comparatia e ...hilara in Ro 10,5 euro in Germania 164 euro.Asa ca....
Poate aveti voi mai mult noroc.Va doresc numai bine si sanatate,
Felicia Raduca
feliciaraduca
Postat pe 25 Februarie 2009 17:06
Nici eu nu am depus inca actele pt alocatia lui Alex pt ca nu am fost in tara iar la vara cand vrem sa mergem va avea un an,oare imi mai accepta dosarul?
inca nu am facut certificatul de nastere prin ambasada ,urmeaza tati sa il faca acum dar eventual merg eu in tara cu bb si rezolv cu alocatia.sau daca imputernicesc pe cineva imi poate baga dosarul?
intreb si eu desi poate nu stiti.
FLORINA84 DENIS,cine te-a speriat asa de tare?eu l-am dus pe Alex si mi l-a cantarit si masurat si eu l -am tinut doar sa nu cada de pe patul acela din cabinet dar nu asa sa nu se miste deloc.il vaccineaza in picior si e ffff rapid ,cel putin aici asa a fost,intr-o jumatate de minut l-a si vaccinat.plange ca e normal dar stai linistita nu te speria asa tare.si asistenta ii tine si ea piciorul.astept sa ne spui cum a fost.bafta.
ninutza_kidz
Postat pe 25 Februarie 2009 22:56
Corina dragoi,eu cand am venit aici nu aveam acte si nici nu eram membri UE si m-am dus la centrul de sanatate ,adica dispensar si daca am avut deja act ca locuiesc aici,adica sunt deja inregistrata aici ca locuitor al orasului, (un fel de mutatie cum este in ro) obtinut de la primarie ,am avut dreptul la medic,ori de cate ori a fost nevoie.iar gravidele sunt foate bine tratate aici,cum crezi tu ca rromii din romania fac atatia copii,de unde ar putea plati.nu vreau sa supar vreo mamica de etnie rroma,vreau doar sa explic situatia.
si sa iti dau un exemplu mai bun,o prietena a facut o infectie la ochi si ii iesea din orbita asa grav era ,a fost la medic si a internat-o,a operat-o si nu a platit spitalizare sau vreun medic.si nu avea acte ,era doar inregistrata la primarie.avem dreptul asta nu pt ca suntem din UE,NICI VORBA. si exemple mai am ,nu cred ca vrei sa iti mai dau.si despre cei care nu sunt din UE,adica marocanii care aici sunt fffffff multi?
Sa zicem ca legile in Italia sunt diferite dar pt faptul ca suntem membrii UE nu suntem scutiti de plati.
ninutza_kidz
Postat pe 25 Februarie 2009 23:15
da este posibil sa fie asa cum spui tu pt ca asa cum am spus eu la vremea respectiva nu prea intelegem limba.. iar de vorbin nici atat
Oricum eu inca nu avea rezidenta, mutatia despre care vorbesti in italia. Practic eram inca turist.
Intr-adevar gravidele sunt foarte bine tratate... pt mine cel mai mare soc a fost ca aici nu tre sa dai nimic la doctor .. ca in Romania unde nu iti schimba nici un pansament fara "o mica atentie"
corina_dragoi
Postat pe 26 Februarie 2009 10:14
Ai dreptate Corina ,nici aici nu dai nimic la doctori ceea ce este fenomenal.ma intreb cand o sa fie asa si in ro pt ca pe mine ma enerveaza faza asta.daca omul nu are ,de unde sa dea?si daca nu da e tratat ca o carpa,ce rusine pe medicii nostrii(ma refer la cei care asteapta sau care cer) ,nu vreau sa supar vreo mamica doctor de pe aici.de fapt ,tot sistemul nostru sanitar e jalnic.
radea sotul meu de mine ca am fost cu Alex la medic si de fapt nu era nimic si zicea ca daca as fi mers in ro cu el la medic cate ciocolati sau cafele as fi dus deja?de bani nu mai zic nimic.
ninutza_kidz
Postat pe 26 Februarie 2009 12:04
ninutza, sa stii ca exista si exceptii. si pot zice ca eu am avut norocul sa dau numai de ele de cand am nascut Dr cu care am nascut nu a vrut sa ia nimic (in spital nu am dat nimic la nimneni), iar la controlul de 6 sapatamani am insistat noi sa ia (ca am fost f multumiti de el), si numai cand i-am zis ca se supara bb daca nu accepta el, atunci a luat dar si asa cam cu inima indoita din cate ilo vedeam eu. Dr care l-a operat pe ANdrei (chirurga) nu a cerut niciodata nimic, si cand i-am dat (la prima operatie) a zis ca nu trebuia , ca oricum mai avem drum lung de parcurs impreuna, iar la a doua operatie (i-am pus un plic intr-o punga de craciun, impreuna cu un puzzle pt fiul ei), m-a sunat si a zis ca nu trebuia sa facem asa prostie, ca se simte f prost, ca ea lucreaza la 2 spitale si ca nu are nevoie de bani, ca multumirea ei e sa se vindece pacientii. Anestezista prima data a luat ce i-am dart (dar fara sa ceara nimica), si a zis ca am rasfatat-o, iar la a doua operatie (a fost acceasi echipa ca si la prima), m-a refuzat categoric, m-a imbratisat si a zis ca stie ca de la nastere ne tot chinuim si ca chiar NU VREA sa ia nimic si nici nu a luat cu toate insistentele noastre (eram asa de fericiti ca e bine Andreri, ca voiamsa dam la toata lumea care ne iesea in cale, si nu numai la spital, ne venea sa mergem la casele de copii sa dam tot ce avem, sa dam bani la altii care au nev de operatii in strainatate etc). Am mai avut 2 pediatre la care am mers si nici ele nu au acceptat nimic (una chiar si ciocolata ne-a refuzat-o), iar la alta am lasat o pungulita pe masa dupa ce a iesit ea din cabinet Ma refer la spitalele de stat, ca la cele private desigur platesti taxa care se factureaza, na... Iar in provincie stiu ca toti asteapta cate ceva (sau majoritatea...)
ruschita
Postat pe 26 Februarie 2009 12:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
raceala la bebelusi 25 De la: anaROBERT 28 Februarie 2010 23:22
Vaccinul la 6 luni care se numeste BCG ptr.tuberculoza 62 De la: anaROBERT 5 Martie 2010 01:30
buna 15 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:24
simona 1 De la: b_ej_2004 14 Ianuarie 2009 13:01
mămică noua in uk 2 De la: garbo_477400 29 Octombrie 2017 09:27
Setari Cookie-uri