mame in strainatate

buna din nou....esti casatorita aici cu italian,sau cu roman?ai avut un an foarte incarcat din cate ai povestit...stiu cum e la inceput,crede-ma,eu am avut alte greutati,nu ca tine,pt ca am venit aici si am lasat bebe de 9 luni si jumatate in ro cu tatikul lui,dupa 5 luni au venit si ei,dar,Doamne ce perioade grele am mai avut....am crezut ca nu se mai termina.si bebe cand a fost adus aici de tatikul lui,nu ma mai cunostea....am suferit din nou pana s-a reobisnuit cu mine(a durat cateva luni bune....cam 6,ca eu lucram de dimineata pana seara,ei stateau sg acasa).acum ,multumim lui Dumnezeu suntem mai bn,dar suntem din nou numai cu un salariu pt ca mai vine un bebe...sunt in a 6-a luna.spre deosebire de tine,stiu sa vb italiana,in 4 ani am avut timp sa invat(maine se fac 4 ani),dar tot nu suntem acasa....intelegi ce vreau sa spun...
te pup si mai vb
annuka
Postat pe 3 Februarie 2009 18:18
sotul meu e italian, dar pana sa vin aici vorbeam cu el numai in engleza. Acum am invatat si eu italiana, si pot sa spun fara sa ma laud ca o vorbesc chiar bine. E adevarat spre deosebire de tine eu am fost linistita.. f. linistita, oricum nu cred ca eu as fii reusit sa fac tot ce ai facut tu, se vede ca esti o persoana f puternica. Sper ca acum cu cel de-al 2-le copil sa fie totul mult mai usor pentru tine. Oricum aici in italia se poate sta si cu un singur salariu destul de bine. Si noi suntem la fel, doar cu salariul sotului, ca eu inca nu lucrez.
Asta e o alta mare problema a mea... trebuie sa-mi gasesc serviciu, si stiu ca nu va fii usor.
corina_dragoi
Postat pe 3 Februarie 2009 18:25
Salutare,dragelor si dragilor!
Am citit mesajele voastre si tare ma bucur sa vad ca ati prins curaj si va deschideti inima!Chiar daca poate vi se pare putin aiurea sa scrieti sau sa vorbiti cu computerul e mai mult decat nimic!Uneori gasesti raspunsuri la framantarile tale din alt colt de lume.Si imi place sa cred ca chiar ajuta!
Nicio veste de la Monako.O fi ajuns deja in Franta?
Numai bine,
Felicia Raduca
feliciaraduca
Postat pe 3 Februarie 2009 18:48
Salutare,dragelor si dragilor!
Am citit mesajele voastre si tare ma bucur sa vad ca ati prins curaj si va deschideti inima!Chiar daca poate vi se pare putin aiurea sa scrieti sau sa vorbiti cu computerul e mai mult decat nimic!Uneori gasesti raspunsuri la framantarile tale din alt colt de lume.Si imi place sa cred ca chiar ajuta!
Nicio veste de la Monako.O fi ajuns deja in Franta?
Numai bine,
Felicia Raduca
feliciaraduca
Postat pe 3 Februarie 2009 18:48
eee...multumesc de complimente...nu fii sigura ca nu ai putea face ceea ce am facut eu...de nevoie face multe omul.ai dreptate insa ca sunt o fire puternica ,si pe langa asta imi place sa fiu corecta si urasc cand cineva incearca "sa ma duca cu presul"(apropo de subiectul de aseara d p forum...).
sunt convinsa ca ai invatat fff bine italiana,pt ca tanara fiind,iti e destul de usor,mai ales ca sotul e italian.bravo si lui ca vb engleza,e o raritate printre conationalii lui.si eu am invatat fff repede sa vb italiana,chiar ma lauda multa lume si eu ma rusinam mereu,pt ca mi se parea ca multi rad de mine...acum dupa patru ani e mult mai usor si de dat o replica ,si de pus o intrebare...de cerut o informatie,si stiind limba am mai multa siguranta p mine insami.robert a invatat sg italiana,noi i-am vorbit mereu in romaneste,cred ca ai citit forumul....te sfatuiesc si tu sa faci la fel,sa nu il privezi de limba romana pt ca e pacat.
ei...si nu fi suparici ca nu lucrezi...iti gasesti tu,atata te sfatuiesc,daca nu te "ard"tare buzunarele,asteapta pana mai gasesti o munca mai decenta,nu ca badanta sau colf....eu am lucrat si asa ca nu am avut incotro,dar cel mai bine am dus-o la restaurant,ca si cameriera.la toamna ma inscriu la fac din nou...in toamna m-am inscris,am platit si taxa,dar imi lipsea foaia matricola...
cam atat acum.te pup.mai vb
annuka
Postat pe 3 Februarie 2009 19:13
Salut .
Noi de 6 zile ni-am chinuit cu o feba urata ca in ziua 4 sa vedem pe corp multe punctulete roz , am cutat pe net si am vazut ca posibil sa fi Rozeola, noi am fost din ziua 2 de febra la medic si a zis ca e raceala (cu toate ca nu are simptome) dar de fapt asta e ,,,Buba '' nastra , cum au erupt cum febra a disparut. acuma suntem bine , numai ca totusi am facut programare la medic pt. vineri pt. ca are ganglionii inflamati.
Va uram o saptamana usoara si multa sanatate.
pupici.
musia
Postat pe 4 Februarie 2009 02:46
Buna feteor si bb-ilor, am si eu o intrebare: unde in italia sunteti?
ca si eu tot aici sunt si sufar de singuratate si de lipsa de prieteni, si mi-ar place sa ne cunoastem mai bine, eu locuiesc in apropiere de padova. vapupic dulkceee si multa sanatate la bb
larissa_delly
Postat pe 7 Februarie 2009 15:52
buna larissaivn.noi locuim in apropierea romei...deci nu prea ne nimerim sa fim aproape una de alta...asa p net daca mai vrei sa impartasim vreo parere si sa ne mai "tinem de urat".baietelul meu nu e chiar bebe...are 4 ani si 10 luni,dar sunt insarcinata din nou...in luna mai vom avea un fratior.
te pup si mai vorbim
annuka
Postat pe 7 Februarie 2009 16:04
buna fetelor.. nu am mai scris zilele aste pt ca am avut o raceala cam urata, am facut si febra. oricm important este ca cel mic a fost bine si nu a luat raceala de la mine.
In legatura cu munca aici, sotul meu nici nu vrea sa auda ca fac ceva care nu este corespunzator cu pregatirea mea, daca ar fii dupa el nici nu ar trebui sa lucrez, ideea e ca vreau eu, nu sunt facuta sa fiu casnica, asa ca draga annuka nici nu se pune problema sa devin badabta sau ceva de genul... (nici nu imi doream asa ceva) mai bine stau acasa si raman "badanta" fiului meu :)

pt larissaivn - eu sunt in milano

si apropo....

NU MAI SUPORT TIMPUL ASTA.. cand vine primavara ????
corina_dragoi
Postat pe 7 Februarie 2009 20:25
Mercic pt mesaj annuka, intradevar sunteti cam departe, dar mi-ar face placere sa comunicam pe net (noroc cu forumul asta ca altfel...), mai ce sa zic ma bucur pt baietelul vostru ca va avea un fratior si eu as vrea sa ii daruiesc andreutzei un fratior sau surioara dar deocamdata nu e momentul pt ca lucreaza doar tati si nas vrea si eu sa imi gasesc ceva dar trebuie sa asteptam. va pupic dulce si aveti grija de voi
larissa_delly
Postat pe 8 Februarie 2009 00:28
ciao corina
iimi pare rau pt raceala asta care te face sa te simti inutila si imi mai pare rau ca esti si prea deparet dar vb pe forum,va poop si insanatosire grabnic a, aveti grija de voi
larissa_delly
Postat pe 8 Februarie 2009 00:32
Buna!sunt o mamica a unei fetite nascuta in Italia.Ma alatur si eu comunitatii mamicilor de peste tot in speranta legarii unor prietenii.
Va pup!
nicoletapetraru
Postat pe 8 Februarie 2009 17:53
Uau,ce de mamici noi avem!bine ati venit,sa va traiasca bblusii.
Si noi avem noutati,lui Alex ii mai ies doi dintisori si e putin plangacios,nu mult dar de ajuns cat sa il iau in brate si sa il alint si ii placeeeeeeeee si uita de durere.si rade cu o gurita mare Si are deja 7 luni,e baietel mare,puiul meu.
Ieri am fost cu el la zapada si era asa de frig ca a inceput sa planga ca nu putea respira,i-am pus fularul la gurita si nici nu i se mai vedeau decat ochisorii.nu am stat mult pt ca si tati a fugit in masina ca ii ingetase mana pe tigara Am fost cu nasii lui Alex si au si ei o fetita si a inghetat saracuta si ea in cateva minute afara.Dar am coborat de acolo si mai jos nu era chiar atat de frig si am facut si poze,am intrat si in zapada si Alex a facut si cativa pasi pe zapada ca doar ii place sa mearga in picioare acum.
De schiuri si sanie nu a fost vorba pt ca nimeni nu a avut curajul sa se dea la frigul ce era sus in statiune asa ca am cam ramas cu o bulgareala si poze,atat.Dar sa mai creasca Alex putin si luam si saniuta.
De 3 zile am inceput sa ii dau fructe,desigur facute pireu dar la inceput nu a vrut ,azi insa am iesit cu el afara la o plimbarica si a adormit si la intoarcere era si ora sa pape asa ca a papat ,chiar m-am bucurat pt ca acum cu dintisorii mai are si zile cand nu vrea laptele seara la 8:30 si i-l dau mai tarziu dupa un somnic dulce.Nici piept nu mai vrea ziua si noaptea mai papa el ceva dar daca ii dau lapticul mai tarziu,se trezeste la vreo 5 si papa o data piept si gata ca apoi la 8 ii dau iar cerealele.Asa ca ma gandesc sa il intarc ,pe de o parte sunt bucuroasa dar pe de alta putin trista ca nu il mai vad cum deschide gurita sa pape de la mine.si parca asta e micul nostru secret,o intimitate intre noi,il simt atat de legat de mine si eu de el...dar daca trebuie,trebuie si gata,sa vad cand am curaj.


Dar nu mai avem noutati de la Ikarinusa,Monako Claus ...unde ati disparut?
Pupici la bebelusi si multa sanatate la mamici
ninutza_kidz
Postat pe 8 Februarie 2009 19:16
eu locuiesc in apropiere de Padova,poate cine stie reusim vreodata sa ne intalnim.fetita mea se numeste Alexandar,are 2 ani si 7 luni iar la toamna va merge la gradinita.Ii plac copii f mult,sufera ca aici unde locuim nu are copii cu care sa se loaca,in schimb asteptam caldura sa iesim la plimbare mai des.
nicoletapetraru
Postat pe 9 Februarie 2009 15:59
bonjour! Ma bucur ca au aparut mamici noi:bine ati venit! Am ajuns si noi acasa in Nice.Monako-Karrara a recunoscut din prima clipa rezidenta ,locurile,oamenii si jucariile lasata acasa.Intr-o zi mi-a aratat unde sta un prieten al ei,Mateo si am ramas surprinsa!Nu am mai intrat pe forum ca a trebuit sa facem uratenie.Si eu astept sa vina primavara s-o duc pe Monako-Karrara la dansuri(ii place f mult sa danseze) si vreau sa-i caut un profesor de muzica mai rabdator,pt ca ii place sa cante.Are ureche muzicala si ne canta Melodia din Titanic si alte cantecele ale cantaretilor frncezi.Va pup si o zi buna tuturor.Multa sanatate bebeilor.Mi-ar fi placut sa gasesc si eu mamici din Franta dar...cel putin ma bucur pt cele din Italia!
monako_claus
Postat pe 11 Februarie 2009 11:02
Azi a fost o zi frumoasa cu soare.Am scos-o afara pe Alexandra si s-a jucat,numai ca atunci cand a intrat in casa era plina de noroi(ieri)a plouat,asa ca mi-a dat putin de ocupatie.
nicoletapetraru
Postat pe 11 Februarie 2009 16:56
noi ne "luptam" cu 2 dintisori care insista sa iasa in acelas timp aca ca Eugen e cam plangacios si nu-i convine nimic, asa ca nu prea am mai avut timp de nimic altceva.
Cel putin am avut parte de 2 zile cu soare si am putut iesi si asa s-a mai linistit. Nici de dormit nu prea dormim. Va pup si mai scriu cand o sa ne mai linistim putin.
corina_dragoi
Postat pe 11 Februarie 2009 17:25
Bun venit mamicilor noi
si acum pentru nicoletapietraru: mai exact in ce localitate locuiesti?
pupici dulci pt mamici si bbici
larissa_delly
Postat pe 11 Februarie 2009 19:55
buna fetelor, am si eu o nelamurire:Andreutza are 1 an si 7 luni si are doar 6 dintzisori(4 sus si 2 jos), credeti ca ar trebui sa ma ingrijorez?ultimul dintzisor i-a iesit la 1 an, astept mesajele vs. va pupic
larissa_delly
Postat pe 11 Februarie 2009 20:01
locuiesc langa Castelfranco Veneto(TV).

Eu n-am avut nici o problema cand i-au iesit dintisorii Alexandrei,n-a facut niciodata febra si nici nu a plans.Am fost o norocoasa din acest punc de vedere.
nicoletapetraru
Postat pe 12 Februarie 2009 15:07
ptr lasissaivn:nu i-ai facut vizita la un an jum?daca pediatrul nu a fost ingrijorat nu cred ca sunt probleme.fiecare copil are timpii lui.
nicoletapetraru
Postat pe 12 Februarie 2009 15:09
Buna,sunt o mamica din Spania,am o fetita de 1 an si 7 luni si un baietel de 2 luni jumatate.
bonytta
Postat pe 13 Februarie 2009 15:02
buna !sa-ti traiasca si multa sanatate
nicoletapetraru
Postat pe 13 Februarie 2009 15:07
Buna mamici! Ma numesc Nina si am lucrat 5 ani de zile pe vase de croaziera calatorind mai peste tot. In 2005, intr-o pauza intre contracte am aflat ca sunt gravida si astefl a trebuit sa ma opresc si asa se face ca in iulie 2006 am nascut-o in tara pe fetitza mea, Aura, prin cezariana la cerere. Conditiile in spital nu au fost cine stie ce dar nici nu ma pot plange, in schimb asistentele de la noi nascuti ziceai ca sunt ingrijitoare la gradina zoologica, nu la bebelusi. Acum printzesa mea are 2 ani si 7 luni si ne-am hotarat sa emigram in Canada. Avem interviul in aprilie si daca ne-o ajuta Dumnezeu o sa plecam cat se poate de curand dupa aceea. Am stiut din totdeauna ca nu o sa ramanem in tara asta si din cauza asta am invatzat-o pe Aura sa cante, sa numere si sa zica literele in engleza. Ne-au fost foarte folositoare filmuletele cu baby einstein. Le putei lua de pe net, sunt foarte educative si distractive si copilul poate invatza engleza, franceza si spaniola.
Avem mai multe persoane cunoscute in Canada si anume Montreal, care ne vor ajuta cand vom ajunge acolo, dar am vazut ca si pe forumul acesta sunt cateva mamici de canada asa ca prea multa informatie nu poate strica. Daca imi poate spune si mie cineva cum e situatia acolo cu gradinitele,ptr ca as vrea sa o dam acolo la gradi....si mai ales cum e treaba cu spitalele(unde ne putem duce si in ce conditii, daca avem vreo problema).
Va multumim mult anticipat , va pupacim si va dorim multa sanatate.
xxx
Buni
Postat pe 13 Februarie 2009 16:07
Buna Bonytta si bine ai venit.sa iti traiasca copii.de unde esti din spania?
ninutza_kidz
Postat pe 13 Februarie 2009 16:33
Buna Ninuta,locuiesc la 30km de Madrid,se numeste Valdemoro oraselul.
bonytta
Postat pe 13 Februarie 2009 16:43
Salutare noilor mamici!
Ma bucur ca ati "aderat" si va doresc numai idei bune,sanatate si inspiratie!
FELICIA si DENISA RADUCA
feliciaraduca
Postat pe 13 Februarie 2009 18:19
bonjour ! Ce de discutii pe forum! Chiar daca mai lipsesc sa stiti ca citesc mereu totul si ma bucur pt fiecare bebe si mamica in parte. Monako a inceput sa ne ascunda actele si cardurile pe care numai in cazuri fericite le gasim la ea in gentute. Eu si tati ei nu avem voie sa purtam discutii sau sa stam unul langa celalalt, eu sunt doar proprietatea ei. Tati zice ca m_a educat bine , ca face ce vrea cu mine. Sunt constienta ca are dreptate, dar mi_am dorit_o de ...peste 10 ani si...asta este! Oricum pe saptamana viitoare sper sa_i gasesc o femeie (prefer romanca) sa stea cu ea (desigur treptat) pt ca nu mai am timp deloc de mine, iar de actele firmei nici atat! Va pup si o zi buna! Cum petreceti ziua de 14?
monako_claus
Postat pe 14 Februarie 2009 10:34
salutare fetelor.. am revenit. Dupa o saptamna de nopti albe, azi-noapte in sfarsit am reusit sa dormim 7 ore si mai mult acum doarme iar de 2 ore si eu am reusit sa imi fac treburile restante prin casa (era un adevarat dezastru). Oricum am realizat ceva - avem 4 dinti noi toti sus si cu cei 3 de jos avem in total acum 7 dintisori Va pupam pe toate
corina_dragoi
Postat pe 14 Februarie 2009 12:01
Salutare!
Bine ai revenit,Monako!Sa stii ca problema asta o avem si noi cu Deni.De fiecare data cand ma mangaie sau sta sotul meu aproape de mine ea si reactioneaza.De obicei zice:"las-o in pace!"ca e mica si ea,sau ca o doare...etc.Insa eu o iubesc prea mult si nu gasesc nicio posibilitate s-o indepartez(de fapt asta imi doresc s-o am aproape).
Corina ma bucur ca acum sunteti bine!
Va doresc multa,multa iubire de la puii vostri si de la soti chiar daca sarbatoriti 14 feb.sau nu!
feliciaraduca
Postat pe 14 Februarie 2009 15:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sugar la 5 luni doar un scaun la zi? 5 De la: pinicuta 10 Mai 2010 14:50
Ce parere aveti despre meniul vegetarian la sugari? 16 De la: Ciresica 25 Iunie 2010 05:14
simona 1 De la: b_ej_2004 14 Ianuarie 2009 13:01
Vaccinul la 6 luni care se numeste BCG ptr.tuberculoza 62 De la: anaROBERT 5 Martie 2010 01:30
Viitoare mamica singura... 12 De la: Andrusca01 18 Februarie 2018 10:51
Setari Cookie-uri