mame in strainatate

buna!nu am mai scris cam demult...aici, in Suedia e sf. lucia...azi pe 13...si ei tin ca si cum ar fi sf.Nicolae la noi..serbarea lui denis....numai serbare nu e..a fost un fel de petrecere....copii imbracati in mosi craciuni,sau mai exact pitici,si mai au o costumatie specifica sarbatorii de Lucile...ca o prajiturica niste hainute maro cu decor alb...se numesc pepperkakorkleder,iar cele de pitic se numesc tomtekleder fetitele mai pot imbraca o rochie simpla alba,lunga,iar pe cap isi pot pune o coronita din ghirlande...au cantat copii impreuna cu parintii cantece de craciun...a venit si un...jultomte..adica mos craciun...apoi am confectionat din hartie colorata,impreuna cu copii un fel de...pampoane de care au majoretele...dar..mai bine va uitati la poze...am servit prajituri...suedezii au o bautura speciala de craciun.julmust...cred ca e din prune sau...nu stiu exact...asa...copii au dansat...am vorbit cu alti parinti,cu personalul gradinitei....am servit si o cafea....si gata serbarea...a fost frumos dar in comparatie cu la noi.....la noi e mult mai frumos...cand un pustiulica de 3 ani se straduieste sa spuna o poezie sau...pregatesc o sceneta cu costume...stiu ca sunt vise cu iz de comunism...asa mi s-a zis...dar...era tare frumos..noi o sa plecam de sarbatori in romania...sa vedem ce mai e...o sa va mai scriu si din vacanta,dar pana atunci o sa va urez din suflet craciun fericit si un an nou plin de bucurii,multa sanatate voua si familiilor voastre...
roxydennys
Postat pe 13 Decembrie 2008 15:56
multumim de urari ! Monako_Karrara deja si-a facut prieteni aici in Romania si se acomodeaza.Cand il vede pe tati ei pe mess ii cere s-o ia in brate si sa plece ceau-ceau.Vrem sa-i facem bradul maine(noi cand impodobim bradul cantam colinde) mai ales ca face an si jumatate .De fapt acum este doua noaptea ,deci deja a facut!!!!!! Va pupacim si multa bafta la serbare!
monako_claus
Postat pe 14 Decembrie 2008 02:36
Monako,te invidiez ca esti deja in romania si petreci acolo sarbatorile.noi nu mergem desi am tot zis ba ca mergem,ba nu mergem si pt ca sa nu ne mai razgandim sotul nu a dus la ambasada actele lui alex asa ca stam aici ,altfel,nu cred ca mai eram in spania acum.noi am fost in fiecare an in romania de cand sunt eu aici,de 5 ani.am lipsit o data din cauza ca eu nu puteam lipsi de la munca in perioada craciunului dar vara nu am lipsit deloc.anul acesta nu am fost si ne e dor ,avem un an deja de cand nu ne-am dus dar acum cu bebe ....
dar mergem la vara,cam o luna jumatate,abia astept.
Ikarinusa,pai daca nu plecam acasa,mergem poate la fratele meu ,la 300 km de Madrid sau vine el cu sotia si fetita.Sau aici avem prieteni si pe nasii lui Alex si cumva trec sarbatorile.Sotului ii e tare greu ca nu plecam dar se conformeaza ca nu are incotro saracutul.Dar cand am pus caseta cu Hrusca cu colinzi,mi-au dat aproape lacrimile de dorul celor de acasa.Si i-am colindat lui Alex o colinda ce mi-o spunea mama si chiar ca m-am emotionat.
Ikarinusa,parca o vad pe fetita imbracata in bradulet,ce frumos .eu ii caut lui Alex costumas de Mos Craciun dar nu gasesc,se vde ca mosul e mai mare si grasut dar fac eu cumva si gasesc si eventual il scurez sau ,nu stiu,fac eu ceva sa il imbrac in mosulet
va pupaaaaaaaaaaammmmmmmmmmmmmmmmmmm!
ninutza_kidz
Postat pe 15 Decembrie 2008 00:40
NOI AZI AM FOST LA SERBAREA POMULUI DE IARNA LA O VECINA.ATAT DE MULT I-A PLACUT KARRAREI,DE NICI NU NE ASTEPTAM ....SINGURUL LUCRU:IA FOST FRICA DE MOS!ACUM URMEAZA SA MERGEM LA VERISOR
monako_claus
Postat pe 16 Decembrie 2008 18:45
buna,ce mai faceti?eu am inceput curatenia saptamana asta dar de Alex nu prea pot face nimic,intre faptul ca dormim pana la 9 sau ne jucam in pat pana la 10,pana ne imbracam,etc e deja 12 ceasul,trebuie sa pape Alex,apoi incepem sa povestim si el se joaca iar eu repede fac ce pot,asta pana se plictiseste ca apoi tipa tare ca nu imi vine sa cred dar e un tipat nu de plans,de protest .ieri de abia am reusit sa termin o camera si azi in salon dar mai am....si pe cand vine sotul nu mai pot face nimic ca e seara si intre cina si baita lui Alex si papica lui de seara,a trecut ziua.
dar ce sa fac,am iesit si la plimbare cu el ca ii place mult iar maine termin eu cumva sau luni.
duminica facem bradul si vom face si poze dar fara costumas de mos ca nu am gasit asa mic pt el.
nu mai scriu ca e tarziu si Alex se va trezi sa pape si iar adorm cu el in brate .va pupam bebeii
ninutza_kidz
Postat pe 20 Decembrie 2008 01:39
Am facut bradul dar lui Alex nu-i atrage atentia dar in schimb se uita la globuri si desigur ca l-a bagat in gurita cand i l-am dat.iar cand i l-am luat tipa de doamne fereste ma distreaza pt ca acum tipa mereu chair si cand se joaca.o sa pun si poze cand am timp(cu bradul).
acum a inceput sa doarma mai bine noaptea,ii dau cereale cu lapte praf recomandat de pediatra,si se trezeste pe la vreo 3 jumate si apoi din 2 in 2 ore sau mai mult .o data insa ,o singura data pana acum a dormit 5 ore legate,eu m-am trezit sa vad ce e cu el dar dormea asa frumos....
sa nu strig "victorie"prea repede dar ma bucur nespus.
iar nu pot sta mai mult pt ca am putina treaba.pupici
ninutza_kidz
Postat pe 21 Decembrie 2008 19:26
Craciun fericit tuturor Noi il asteptam cu nerabdare pe Mos Craciun,ma gindesc ca si voi Si la Kari ii e frica de mos,da vedem cum o vom pacali.Totul e pregatit, o sa ne petrecem ziua asteptind...La serbarea a fost frumos,Kari a urcat pe scena,dar nu a vrut sa danseze,am fost multumita ca a facut si acest lucru fara sa plinga.In schimb e tot racita,nasul e mereu infundat,dar ne resemnam,ce sa facem...Roxydennys, din ce ai povestit tu,chiar ca a fost f frumos la gradi,mie mi se pare mult mai bine decit serbarea clasica de Romania.Vacanta placuta in Romania,Monako si voua Ninutza,ma bucur ca Alex doarme mai bine noaptea,ca sate poti odihni si tu,eu sunt genul care odata trezit,nu mai poate adormi o buna bucata de vreme,de aceea sunt si eu f obosita,pentru ca ma trezesc si eu noaptea de cel putin 4 ori sa o acopar,pt ca ea are o problema cu pilota,nu o vrea deloc
Inca o data sa petreceti Craciunul cit mai bine,sa va ramina la suflet si asteptam pozele !
ikarinusa
Postat pe 24 Decembrie 2008 10:34
Craciun Fericit tuturor mamicutelor si bebeilor.nu am timp sa scriu ca mai trebuie sa mergem sa luam inca un cadou si apoi gata,asteptam cadourile
va pupam si va scriu curand.
karinusa ma bucur pt fetita ta ,sper ca nu se va teme tare de mosulica cel cu sacul plin.
multe cadouri pt toti copiii si pt mamici cat mai multa sanatate si iubire .
ninutza_kidz
Postat pe 24 Decembrie 2008 15:29
buna!Un Craciun fericit cu petreceri pe masura si multa sanatate!Noi am fost la serbare la verisor si a facut un adevarat spectacol.Facea spre mos ca vaca:muuuuu,nu a vrut poze cu el,dar in schimb il striga pe verisor intr-una si in final s-a dus sa danseze printre copii de ne-a dat doamna afara din sala.Il asteptam si noi pe mos desi nu pre stim ce-i cu el....Sarbatori fericite.
monako_claus
Postat pe 24 Decembrie 2008 22:17
Buna,mamicutele,ce mai faceti?sunteti ocupate cu bebeii?sau ati plecat de sarbatori si inca nu v-ati intors?
Noi am petrecut tare frumos Craciunul,in Ajun am desfacut cadourile pt ca asa e obiceiul in familia sotului si Mosul a fost darnic iar pt Alex la fel.
Apoi am fost la nasii lui Alex dar la 11 am venit inapoi pt ca Alex era obosit si trebuia sa doarma dar am continuat sa ne simtim bine acasa cu prietenii nostri.
Am avut si invitati in prima zi de Craciun si a fost tare frumos desi putin obositor dar sotul meu imi este de ajutor cand am nevoie .A fost tare frumos sa vad cum copiii prietenilor nostri cautau cadoul de la Mos sub brad si sa vad bucuria din ochii lor cand le-au deschis.
Cum Alex e prea mic,nu am chemat Mosul dar in schimb ii plac globurile si sa vada instalatia desi nu stie ce si cum,dar ii atrage atentia.
Azi i-am luat scaunelul pt papat si ii place,cel putin sta tare frumos in el.Si cum se juca l-am auzit plangand si m-am dus la el sa vad ce are ca isi baga toate jucariile in gurita,si am vazut ca avea putin sange pe gingie si,surpriza,i-a iesit un dintisor.Vai ce dragalas,asa m-am bucurat de tare si eu si sotul.Am vazut ca iese si celalalt langa el,dar probabil a muscat o jucarie si a iesit,desi am si jucarii pt dintisori pt el.Sunt cei de jos.Dar nu a plans cum ma asteptam,cum am citit si noaptea doarme acum mai bine decat inainte,deci se comporta de nota 10.

Noi de revelion nu plecam ci il facem la noi cu gasca noastra pt ca e tare greu sa plec la alta casa cu Alex asa ca ,la noi si ma bucur tare mult.
Va doresc la toate mamicile An Nou Fericit si multa sanatate si fericire langa cei dragi.
pupici
ninutza_kidz
Postat pe 30 Decembrie 2008 01:14
Va doresc un An Nou fericit tuturor mamicilor si familiilor lor
!Fetita mea e inca micuta sa se bucure de sarbatori,dar vine si timpul nostru....as vrea sa-mi dati si mie,va rog"reteta" cu "netrezitul noaptea"...Johanna-maria are aproape 4 luni si ina din 2-3 ore se trezeste si ii ia cam jum de ora sa adoarma la loc....eu ce sa mai zic mai deloc...ce sa fac?pediatra zice sa nu-i bag nimic in gura pana la 5-6 luni,insa dupa vad nu se mai satura deloc la san...vrea mereu si e si mare(6,5kg)...poate imi puteti da u n sfat...sunt o mamica tanara fara experienta : ...va pup
jojo_kidz
Postat pe 30 Decembrie 2008 19:34
un an nou fericit tuturor mamicilor bebeilor,taticilor si intregilor familii,nnumai bucurii ,impliniri,sanatate si spor in toate,La multi ani!
roxydennys
Postat pe 31 Decembrie 2008 21:17
draga jojo..nu am asa mare experienta dar o sa/ti spun cum l/am invatat pe denis...de la 4 luni jumate desi era un grasunel de 7,5 kg,i/am introdus un biberon de lapte ingrosat cu gris,dar cat sa curga prin tetinala 250 de ml de lapte puneam 2 sau 3 lingurite de gris...sau alt meniu...dadeam prin razatoarea mica 4 biscuiti obisnuiti si ii puneam in ploaie in 250de ml de lapte de vaca din comert...lui denis nu i/a placut niciodata laptele praf ,...mai poti incerca si cereale speciale care se gasesc in farmacii sau supermarket ....in functie de varsta,scrie pe cutie..dar pentru mine erau prea scumpe...cred ca un biberon pe noapte...cu lapte cu un pic de gris...nu e nimik rau....incearca...sau mai vezi si alte sfaturi...denis cam pe la 2 noaptea se trezea si...era dezastru..apoi dupa ce am incercat cu laptic cu gris..adormea linistit pana la 8si il alaptam in continuare...biberonul era solutia pentru noapte....multa sanatate,un an nou fericit...sa ai parte numai de bucurii si realizari in noul an si tot ce iti propui sa se implineasca,alaturi de cei dragi...la multi ani
roxydennys
Postat pe 31 Decembrie 2008 21:17
la multi ani si tot ce va doriti in noul an pt voi ,bebeii vostri si soti!
monako_claus
Postat pe 1 Ianuarie 2009 17:15
LA MULTI AI TUTUROR !!! Sper ca ati petrecut bine si ma gindesc ca inca va refaceti...Noi am fost in noaptea de Revelion in centru,unde Kari a dar spectacol,timp de 2 ore a dansat incontinuu,cu forta am adus-o acasa,ca se facuse deja 2 noaptea si ea nu avea de gind sa plece .Ieri am facut gratare la noi pe terasa,cu o vreme super,am stat la plaja,la ora 6 seara erau 20 grade !!!
Jojo,si eu i-am dat la Kari cereale,de la Milupa,dupa parerea mea sunt cele mai bune,de cind am trecut pe lapte praf,la 3 luni,si se trezea doar o data pe noapte,spre dimineata.Dar in schimb eu ma tot trezeam,sa vad de ea,sa o acopar,sa ma uit la ea,deci oricum noaptea mea era praf De pe la 6luni deja nu se mai trezea noaptea ca sa manince,dar atita se foia si se invirtea incit nu am mai putut sa o las la ea in patut si am pus-o cu mine in pat,ca dadea cu capul de gratii,nu mai incapea...Si in pat era la fel si ma tot lovea,de nu puteam dormi mai deloc si acum e la fel-ma trezesc noaptea cu cite un picior in gura...ca te miri cum se intoarce ea in pat-dar in curind o sa o mut la ea in camera,mi-e teama doar ca va cadea din pat din cauza foitului ei,de aceea am si tinut-o atit in pat cu mine.
Sa vi se implineasca toate dorintele si sa fiti fericite !!! LA MULTI ANI !
ikarinusa
Postat pe 2 Ianuarie 2009 14:43
Merci mult,roxydennys......nu m-am hotarat inca ce sa ii dau,dar cu siguranta va trebui sa incerc ceva cu toate ca sfatul pediatrei esteNIMIC....pana la 5-6 luni,dar au trecut cateva luni si ma simt epuizata...si in plus aud atatea mame a caror copii dorm......vreau si eu! merci ..cred ca o sa incerc un pic de cereale speciale in lapte praf noaptea....merci de asemenea si tie ikarinusa,si noi tot impreuna dormim si ma trezesc si cand respira un pic mai adanc....asa suntem noi stresate......dar totusi,sincer alaptatul noaptea din 2-3 ore ma epuizeaza..mi-as dori sa dorm si eu macar 4-5 ore fara sa ma trezesc...dar o sa vina si timpul asta cred cand o sa mai creasca...pana atunci mai invat si eu de la mamici ca voi : va pup si un an nou bun tuturor!
jojo_kidz
Postat pe 2 Ianuarie 2009 20:46
jojo, daca te consoleaza cu ceva, o sa-ti spun ca fetita mea are 1 an si 5 luni si nu a avut inva NICI O NOAPTE pe care sa o doarma de la un capat la altul. Inca o alaptez, si poate e si asta un motiv, habar n-am. Cand era mica, se trezea exact la fel, la 2, 3 ore, cu timpul mai rar, dar ramaneau totusi 2, 3 treziri pe noapte. Abia la 10 luni am inceput sa-i dau seara, prin somn (altfel nu accepta), pe langa san si milupa, apoi, pe la 1 an lapte de vaca....rezultatul a fost acelasi, continua sa se trezeasca. Oricum, chiar si acum, noaptea am langa mine 150 ml lapte din care mai bea cate o gurita cand se trezeste, pentru ca deja am obosit ca ma tot imbrac si dezbrac. Uneori, insa, refuza si pana nu primeste san nu scap. Ce pot sa spun, e ca daca voi mai avea un copil, nu m-as mai chinui, voi incerca de la 4,5 luni sa-i dau cereale in lapte seara, poate ar avea rezultat. Ma gandesc ca fetiei mele i-a intrat deja in obicei sa se trezeasca, si nu neaparat de foame...bafta
msh2007
Postat pe 4 Ianuarie 2009 16:03
La Multi Ani tuturor!sunt mamica unui baietel de 4 ani si 8 luni care de bebelus nu mi-a facut nici un fel de problema.pana la varsta de 6 saptamani mi se trezea o singura data noaptea,in jurul orei 3(adormea p la ora22.30-23.00),la 6 saptamani l-am botezat si din acea noapte a dormit neintrerupt de seara pana dimineata la ora 6.30-7.00.Pot spune ca am fost foarte foarte norocoasa alaturi de sotul meu din acest punct de vedere.Probleme de sanatate nu pot spune ca am avut cu baietelul pana acum,cand va trebui sa mergem sa ii scoatem polipii,atata doar ca fiind intr-o tara straina si neavand inca medic de familie si nici pediatru e putin mai greu....Nu il pot duce mereu la medic,il duc chiar numai cand e absoluta nevoie,pt ca mi s-a spus in fata ca atata timp cat nu avem acte in regula nu prea avem dreptul la doctor....(oare ar trebui sa fim in prag de moarte sa se uite cineva la noi???).In una din saptamanile ce urmeaza il voi duce la un cabinet privat pt un control general si dupa aceea urmeaza operatia de polipi.sa vedem...sper ca totul va fi bine.am intampinat multe probleme de cand suntem aici si am plans de mii de ori,ne-a fost foarte foarte greu o perioada de vreo 2 ani de zile,si daca altii nu au macar p mama sau p soacra langa ei sa le dea o mana de ajutor,eu va pot spune ca socrii mei sunt aici....aproape de noi dar tot ceea ce incearca sa faca si ceea ce au facut de fapt de cand noi suntem aici este nu sa ne ajute,ci sa ne puna bete in roate.Acum sunt din nou insarcinata,sunt in luna a 5-a,sper sa mearga totul bine si bebele meu sa se nasca sanatos.nu stiu inca dc este fetita sau baiat,dar asta conteaza mai putin,chiar daca ne-am dori sa fie fetita.Cea mai importanta este sanatatea.Socrilor mei nu le-am spus ca sunt insarcinata,burtica se vede,e evident,dar nici ei nu intreaba nimic,cu toate ca sunt sigura ca si-au dat seama...asta se numeste rautate din punctul meu de vedere,voi ce spuneti?
annuka
Postat pe 5 Ianuarie 2009 15:22
LA MULTI ANI;mamici,copii sau bebelusi si tatici!!!!!Un An Nou cu sanatate si impliniri,mai bun si mai bogat ca 2008!
Bine ai venit Annuka!
N-am mai scris de mult pt.ca am fost in Romania de Craciun si ne-am intors aseara!
Annuka,nu te necaji pt.ca iti consumi energia pe care o poti folosi pt.cei dragi tie.Eu am ajuns sa plec din tara si pt.ca propriul meu tata mi-a spus ca trebuie sa aleg intre ei(parintii mei) si sotul meu.Si am ales;noi stam impreuna de vreo 10 ani si am dus greutatile impreuna.Muncisem cu sotul meu cu luna prin Germania si in Romania cat am putut ca sa renovam casa parintilor mei din Rom.in care locuiam noi.Si cand s-au certat odata (sotul meu cu tatal meu)si nu si-au vorbit vreun an,mi-a zis tatal meu sa-i spun sa plece din casa lui...ca eu si Deni putem sa ramanem.Cand l-am intrebat unde sa plec cand am muncit atata mi-a zis ca doar nu ma da afara din casa mea ci din casa lui,si ce am facut pot sa-mi iau cu mine.Si am plecat in august la sora mea in Italia in vizita si am venit in Germania la interviu si am ramas aici....
Intotdeauna se poate si altfel(noi zicem ca exista loc pt.mai bine dar in aceeasi masura si pt.mai rau...din pacate!) .Sa auzim de bine,Felicia Raduca&Denisa
feliciaraduca
Postat pe 5 Ianuarie 2009 17:05
Buna,Felicia.Iti multumesc pt incurajarile tale.Nu imi mai consum demult energiile pt lucruri inutile,cum ar fii socrii mei,ci stau si ma minunez la cate lucruri negative le mai poate zbura mintea.Baietelul meu Robert,care acum are varsta de 4 ani si 8 luni nu a fost dorit deloc de socrii mei...de fapt,mai bn spus de catre soacra mea,si iti pot spune ca si in ziua de astazi,este unica persoana pe care el o respinge.unicul mod de a o "baga in seama"este acela de a-i promite marea cu sarea si de a-i aduce mereu o jucarie noua...altfel,nici macar nu se uita la ea.Nu pot spune acelasi lucru despre socrul meu,p care Robert il adora.adora copilul,dar daca i se cere o mana de ajutor(nu pe plan financiar vorbind,ci din oricare alt pct de vedere vrei tu),refuza sa ne ajute...asa ca ajutorul ne-am cam obisnuit sa nu il cerem nimanui.am avut o groaza de probleme de tot felul de cand suntem aici si ni le-am rezolvat singuri,speram sa o putem face si de acum incolo,mai ales ca din vara vom avea doi ingerasi,nu unul.am mers de la ffffgreu la mai putin greu...acum am ajuns sa ne fie chiar bn,suntem p o linie de plutire(ca sa spunem asa).va dorim si voua numai bine si sa ne dea Dumnezeu putere sa ne crestem copilasii.Ar fii multe de povestit,dar pt asta cred ca ar trebui sa stau in fata calculatorului si sa tastez vreo 2-3 saptamani incontinuu,fara oprire.
mult noroc.Annuka
annuka
Postat pe 6 Ianuarie 2009 16:00
Bine ai venit annuka.In ce tara esti?pupici pt toti bebeii si mamici.Demult nu am scris,acum cu sarbatorile astea nu am prea avut timp dar promit ca voi scrie.
ninutza_kidz
Postat pe 7 Ianuarie 2009 01:49
Annuka,sa inteleg ca esti in Italia(dupa poze)?
ninutza_kidz
Postat pe 7 Ianuarie 2009 01:52
Salutare,mamici!
Sper ca sunteti cu totii sanatosi,copilasi,mamici si tatici,pentru ca vremea e cam aiurea.
Annuka sper sa-ti fie si tie si bebelusului(din burtica) bine iar Robert sa creasca mare si sa va bucure inimile in fiecare zi!
Ma bucur sa citesc mesaje de la voi in fiecare zi si sa aud ca desi nu va e deloc usor incercati sa faceti fata.Va doresc numai bine,
Felicia Raduca & Denisa
feliciaraduca
Postat pe 7 Ianuarie 2009 16:40
Buna fetelor! Ma numesc Loredana. Eu si sotul meu suntem stabiliti in Viena de aproximativ un an. Tot aici am nascut (in conditii foarte bune ) primul nostru bebe: Eric Joshua. Are 4 luni si e foarte neastamparat. Multumesc lui Dumnezeu ca am avut norocul sa nasc in aceasta tara ca altfel se aleea praful de bebele meu. Sincer austriecii sunt foarte draguti ( cu unele exceptii ) chiar nu ma asteptam la asta. Ne-am lovit si noi de birocratie ...dar nu cea austriaca (actele ce tineau de statul austriac le-am obtinut in 2 ore ) insa cand a venit vorba de transcrierea copilului in Romania ...un adevarat cosmar. Aici la consulat ti se spune una si cand sa faci actele nici cum nu se potriveste
Sper sa se rezolve in curand....din cauza actelor romanesti inca nu am intrat in drepturile banesti aici. Ma bucur ca pot sa imi impartasesc experientele cu voi !

Stati la caldurica ca e tare friiiiiigggggg !!!
ihgalis_anaderol
Postat pe 9 Ianuarie 2009 13:36
Bine ai venit ,Loredana!
Iti doresc si tie si sotului tau si micului Eric Joshua numai bine!
Cu salutari,Felicia Raduca
feliciaraduca
Postat pe 9 Ianuarie 2009 16:05
Ohoho,un pic am lipsit si a venit lume noua Cit ma bucur ! Sa fiti tari,fetelor sa va cresteti copiii cit mai bine,sa fie fericiti,oriunde in lumea asta s-ar afla ! La noi e super cald pt timpul asta,facem plaja Kari a inceput gradinita,dar ,ca de obicei, nu e prea incintata.Acum e bine,dar astept din nou valul de raceli ce va fi pe capul ei odata cu inceperea gradinitei.Va doresc o zi minunata,c soare,daca e posibil,asa cum avm noi aici !
ikarinusa
Postat pe 9 Ianuarie 2009 17:14
buna fetelor...!buna si tie ninutza...ai inteles bine,suntem in italia,langa roma.eu sunt aici de 4 ani iar sotul si copilasul meu de 3 ani si jumatate.sa inteleg ca si tu esti tot p undeva pe aici,din moment ce recunosti locurile vazute in fotografiile mele.va pup pe toate.avetzi grija de voi si bebeii vostri.
annuka
Postat pe 9 Ianuarie 2009 18:07
Annuka,nu sunt in Italia,sunt in Spania dar am vazut pozele din Vatican si de aici am tras concluzia.Eu am 5 ani si putin in Spania iar sotul are 8 ani aici iar bebe s-a nascut aici.Nu am parintii aici si nici socrii ,am un frate dar e cam departe de noi,adica acum cu bebe mi se pare mai departe,inainte il vizitam mai des dar acum mi-e tare greu sa merg la el.am fost de craciun si am crezut ca nu mai ajungem ca alex nu mai avea rabdare in scaunel si legat iar mie imi este rau in spate in masina si sa ma ocup de alex,vai ce chin!

Azi am fost la pediatrie cu el,la controlul de la 6 luni si l-a vaccinat,3 vaccinuri.Saracutul a plans cu lacrimi si acasa ,dupa un somnic de aproape 3 ore,s-a jucat putin cu mine dar apoi a inceput sa planga si nu il mai puteam opri.nu puteam sa ii pun compresa rece pt ca plangea si mai tare .dupa baita,s-a linistit putin dar nu de ajuns,a papat lapticul dar tot a plans.a adormit greu,e tare agitat si acum cand scriu,se mai trezeste si plange,il iau in brate si adoarme iar.i-am dat si pt temperatura ceva recomandat de pediatra,sper sa doarma mai bine .oricum ,sunt obisnuita sa nu dorm noptile desi in ultima vreme,de cand ii dau cereale cu lapte doarme mai bine si ma odihnesc si eu .Sunt constienta ca asa e cu copii si nu ma plang desi uneori parca nu mai pot dar iar ma icurajez si trece.Are deja 6 luni,a trecut timpul in zbor ,zic eu acum,nu imi vine sa cred.
Ikarinusa,la voi e cald,la noi in Madrid e un frig si azi a nins frumos,frumos.e prima data cand ninge atat de mult de cand sunt eu aici.am facut poze cu alex in zapada si un om de zapada,super frumos a fost dar sotul era prins in trafic si a pierdut spectacolul.Maine nu cred ca mai vad zapada,ai ci se topeste repede dar nu se stie.
va pup si pe curand.
ninutza_kidz
Postat pe 10 Ianuarie 2009 01:53
Jojo,am vazut ca nici tu nu poti dormi prea mult noaptea dar nu esti singura.Alex pana la 5luni se trezea la 2 ore sa manance si uneori din ora in ora.dar cand era bebe mic,pana la o luna si ceva se trezea de 2 ori sa pape si gata,dar cum a crescut se trezea mai des.Ma dispera pt ca nu reuseam sa ma odihnesc nici ziua dar a trecut.De la 5 luni ii dau cereale cu lapte praf ,o data seara si o data dimineata dar la sfatul pediatrei.Imi doarme mai bine,dar are si zile cand nu doarme asa bine,depinde cat mananca din laptic. are cam 3 ore jumate ca doarme,apoi se trezeste poate peste altele 2 sau 3,depinde,dar acum mai dorm si eu putin mai bine.Dimineata dupa ce ii dau laptele cu cereala mai doarme cam 2 ore sau uneori 3 si sunt foarte multumita.Peste zi insa nu doarme mult,cam o jumatate de ora si se trezeste.Uneori mai adoarme daca ii mai dau putin san.Are si zile cand doarme 2-3 ore dupa masa,dar cam o data pe saptamana sau mai rar ,cand nu doarme pe la 12 ci numai pe la 3.dar in general nu poate fara somnicul de la 12.
E greu,dar cu o vorba buna,cu un sfat de la o alta mamica se poate trece mai usor peste toate
Iti doresc sa poti dormi mai mult,deci sa doarma si bebita mai mult.
ninutza_kidz
Postat pe 11 Ianuarie 2009 14:09
bonjour! Pt toate mamicile si bebeii noi.Ma bucur ,de fiecare data cand intru pe forum,ca ne inmultim .Noi inca suntem in Romania,am avut putina zapada cat sa vada si Monako-Karrara si sa faca cunostinta cu ea.Ne e foarte dor de tati nostru si speram sa poata veni sa ne ia ca are foarte mult de luccru(si nu putem iesi din tara fara acordul lui)...ne-a zis ca-n Nice e frumos,cald,pe cand aici...sunt -15grade...Monako-Karrara s-a adaptat cu toata lumea si se joaca f frumos,dar tot timpul cere sa stau langa ea...credeam ca daca venim aici se va obisnui fara mine si-mi va da macar doua minute de relas...ca nici macar atat nu am...cat de frig este afara...cere sa stea tot timpul la aer...Va pup si va doresc o zi buna cu sanatate maxima
monako_claus
Postat pe 12 Ianuarie 2009 10:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cine a nascut sau va naste iunie_iulie 2010 2 De la: dancris 19 Iunie 2010 10:41
Sarcina sau dereglare hormonala? 1 De la: garbo_500249 25 Iulie 2019 14:27
calatoria cu minori in strainatate 53 De la: garbo248001 14 Septembrie 2015 17:57
Sugar la 5 luni doar un scaun la zi? 5 De la: pinicuta 10 Mai 2010 14:50
concediu maternal 3 De la: ruschita 13 Februarie 2009 17:45
Setari Cookie-uri