mame in strainatate

Buna
fetitei mele din contra ii place sa ne vada impreuna.Ne ia de gat pe amandoi si ne apropie sa ne pupam
bonytta
Postat pe 14 Februarie 2009 15:36
Salut,fetelor! Nu am mai scris de mult din cauza ca in ultimul timp ne-am ocupat doar cu impachetatul bagajelor.Din pacate,suntem nevoiti sa plecam in Romania,sotul meu nu mai gaseste de lucru Eu sunt cea mai trista,pt ca simteam ca aici este viata mea si acum se termina totul.Nu ma pot intoarce in Romania cu bucurie,sunt la pamint,pe cind pt sotul meu este o usurare...Tocmi cind s-a adaptat si Kari la gradi,mergea cu drag,asa e,cind ti-e viata mai draga,primesti cite o lovitura de genul asta.Eu pling toata ziua...In 22 februarie avem biletele de avion,deci nu o sa mai apartin acestui grup ,dar o sa va citesc in continuare................
ikarinusa
Postat pe 14 Februarie 2009 20:28
Salutare!
Mai inainte,pe la 2 ani era si Deni tot asa ,ne punea sa ne pupam dar mai tarziu a inceput sa fie"geloasa".
Ikarinusa imi pare tare rau pt.voi,nu stiu daca vorbele au vreo valoare dar sper sa gasiti o posibilitate sa va reveniti,sa va fie bine.Si cred ca chiar si din Romania o sa ai nevoie de ajutor sau de cuvinte bune de la cineva asa ca poti sa scrii mai departe linistita,nu numai sa citesti!Va doresc multa,multa bafta sanatate si putere sa mergeti mai departe!
Numai bine,
Felicia Raduca
feliciaraduca
Postat pe 15 Februarie 2009 11:15
buna fete up thelor!ma bucur ca v-am gasit...ma numesc mariana am o fetita up for de 5luni si stam in grecia,asteptam sa vina pastele sa mergem in tara sa botezam .ma gandesc cu groaza cand o up thesa incep munca ce-o sa fac cu gargarita mea ...
florindobrin_ro
Postat pe 15 Februarie 2009 14:47
Buna,Ikarinusa.Vai ce rau imi pare pt voi,sincer.la fel e si la noi,mie imi place aici,m-am obisnuit dar sotului nu-i place,el tot timpul se gandeste cum sa facem sa mergem acasa ca s-a saturat aici dar inca mai trece un an,doi cel mult si plecam.s-ar putea si mai repede pt ca nici el nu mai are de lucru si cum nici eu nu lucrez e dificil dar totusi inca se mai poate sta.eu m-as duce la lucru dar ce fac cu bb ca nu as vrea sa il duc la gradi asa mic. auzisem si la tv ca vor sa scoata o lege ca cine trece de 6 luni de somaj pierde dreptul de lucru.mie personal mi se pare ca vor sa scape de toti imigrantii tinand cont ca e asa ridicata rata somajului si acum e ocazia sa o faca.nu e corect fata de cei care au muncit si au platit toate taxele iar acum ca au ramas in somaj sa le dea cu sutul.
In fine,sper sa mai putem sta inca putin .
Dar din cand in cand ne mai poti trimite cate un mesaj sa vedem cum o mai duci tinand cont ca tu ai deschis topicul,cred ca si restul fetelor sunt de acord.
Pupici si numai bine ,si nu ma fi trista,este o vorba,in tot raul e un bine.sunt sigura ca si la tine va fi bine.
pupici si pt karinusa de la alex.
ninutza_kidz
Postat pe 15 Februarie 2009 14:57
chiar ma intrebam ce se intampla cu voi ikarinusa...eram sigura ca e ceva in neregula. Si in timp ce-ti citeam mesajul, mi_au dat lacrimile.Ca si celelalte fete suntem si noi alaturi de voi.Poate e greu in Spania, dar sa vedeti ce este si in Romania...!!!Stiti ca mie nu_mi placea in Franta la inceput, dar acum m_am mai obisnuit si cred ca asi suferii daca ar trebui sa ma mut.Te sarut si multa bafta.O sa_ti trimit un mesaj particular. La noi a inceput Carnavalul si e o mare nebunie.Imi amintesc de ikarinusa cat de frumos si incantata povestea de carnavalurile de acolo...!!!!O zi buna!
monako_claus
Postat pe 16 Februarie 2009 10:37
As avea si eu nevoie de un sfat daca mai este vre-una dintre voi in aceiasi situatie ca mine: Eugen (bebe al meu) este doar cetatean italian adica nu l-am inregistrat in romania si acum vreau sa calatoresc singura cu el. El are carte de identitate independenta cu care am fost deja in romania o data insa era si sotul meu cu noi. Aici in Italia mi-au zis ca este ok ca nu-mi mai trebuie nimic si ca pot iesi linistita doar eu cu el din tara. Problema este ca in romania ai nevoie de nu stiu ce imputernicire pentru a calatorii cu minori. Eu stiam ca este necesara doar pt cetatenii romanii minori, dar as fi vrut sa stiu daca mai este cineva in situatia mea si a fost in romania daca a avut nevoie de imputernicire sau nu. Tare nu as vrea sa am probleme la intoarcerea in Italia. Am auzit ca la frontiera (la aeroport) sunt cam nesuferiti.
corina_dragoi
Postat pe 16 Februarie 2009 13:33
Sunteti amandoi cu copilul in Romania nu terbuie sa dati nici o declaratie daca iesiti impreuna cu el din tara, daca tatal a plecat si mama iese cu minorul din tara mai tarziu, tatal inainte sa plece trabuie sa dea o declaratie pe propria raspundereca ca este de acord ca minorul/a sa calatoreasca impreuna cu mama .... (toate datele de identificare) in ....(tara), unde va locui impreuna cu parintii la adresa ....., acesta declaratie tb sa fie autentica data la notar in Romania sa aiva la el actele de identitate al sau si al mamei in original, certificatul de nastere al minorului (va poate cere la vama sau la notar sa fie tradus in limba romana), este foarte posibil ca sa nu fie nevoie de aceasta declaratie depinde de starea vamesilor, dar ca sa stai linistita si sa nu te intoarca e bine sa ai si acesta declaratie la tine.
sandru_roxana2001
Postat pe 16 Februarie 2009 13:49
Acum suntem toti 3 in Italia, sotul meu si copilul sunt cetateni italieni. Eu si copilul dorim sa calatorim in romania singuri fara sotul meu. Cei de aici din italia mi-au spus ca din partea lor copilul, subliniez cetatean italian, poate calatori insotit doar de mama fara nici o imputernicire, nimic doar cu cartea de identitate. Problema este in romania. Intrebarea mea este daca aceasta regula cu imputernicirea se aplica si in cazulcetateniilor straini minori (ca in cazul fiului meu).
corina_dragoi
Postat pe 16 Februarie 2009 13:57
In cazul acesta nu va trebuie declaratie. dar sa aveti la voi macar copii dupa actele sotului si a certificatului de casatorie in cazul in care va-ti partrat numele de fata.
sandru_roxana2001
Postat pe 16 Februarie 2009 14:01
buna! Atata vreme cat dupa mama copilul e si cetatean roman, la vama nu te va lasa sa iesi cu el din tara.Acum depinde ce act de calatorie are copilul.Pe mine m_au pus la vama la intrarea in tara sa dau o decaratie cum ca ii voi scoate si pasaport romanesc.Asa am patit si eu cu Monako, si la fel a patit o amica care era casatorita cu un cetatean italian.Acum depinde ce act de calatorie are copilul tau s-ar putea sa nu fie nevoie.Declaratia poate fi facuta si in Italia la consulat,sau la un notar si apoi tu o vei traduce tot in Italia sau in Romania.Eu am avut-o tradusa si legalizata in Franta si tot m-au verificat la vama pret de 15 min.Fac si ei pe interesantii, sau asa_i legea romaneasca.Pt mai multa siguranta intra pe net si cauta un consulat mai aproape de tine si suna acolo si verifica.Va pup pe toti si multa sanatate.O zi buna!
monako_claus
Postat pe 17 Februarie 2009 10:35
buna fetelor!e cumva cineva care e in grecia?se pare ca sunt singurica...la voi cum e cu munca?la noi cam naspa rau...la femei se mai gaseste dar de barbati e greu dau toti afara cu criza asta...sper sa rezistam cu totii si sa ne continuam viata.O zi buna!
florindobrin_ro
Postat pe 17 Februarie 2009 12:41
Salut, florindobrin_ro! S-ar putea sa merg si eu in Grecia, inca nu e ceva sigur, am mai fost, am invatat si limba...dar mai intai vreau sa vand apartamentul. Cum e vremea acolo?
anflo
Postat pe 17 Februarie 2009 13:16
eu sunt mariana,vremea e cam ploioasa si un pic mai frig dar cred ca se incalzeste cam prost cu munca.de ce vrei sa vinzi apart?de unde din tara?
florindobrin_ro
Postat pe 17 Februarie 2009 13:20
Eu ma numesc Andreea. Incantata. De aici, din tara. Vrem sa ne mutam la casa si sa achitam niste datorii. In ce oras esti?
anflo
Postat pe 17 Februarie 2009 14:24
Multumesc mult,fetelor,pentru incurajari! Si se pare ca tot raul e spre bine pentru ca sotul meu are din nou de lucru,de data asta cu contract pe 6 luni Deci inca macar 6 luni stam linistiti.Eu am prmit scrisoare de la Ministerul Educatiei de aici ca in maxim 3 luni imi ajunge diploma mea omologata si atunci voi putea si eu sa-mi caut o slujba adevarata .Se pare ca s-au intors toate la 180 de grade si din disperati cum eram,suntem ceva mai fericiti.Deci nu va parasesc,stati linistite
ikarinusa
Postat pe 17 Februarie 2009 14:45
Salut,ikarinusa!
Vezi ca tot raul e spre bine?Ma bucur fff.mult pt.voi si sper sa ramaneti si sa va fie bine!Cred ca noi toate ne-am unit gandurile bune pt.voi si am gandit pozitiv.Imi dau deja lacrimile....Ma bucur mult,mult si va doresc sanatate si noroc la toti 3.
Numai bine,
Felicia &Denisa
feliciaraduca
Postat pe 17 Februarie 2009 15:40
Si eu ma bucur nespus pt.voi si sunt sigura ca D-zeu v-a ajutat si va ajuta in continuare sa treceti peste toate...eu nu scriu des insa citesc zilnic toate mesajele...si atunci cand am scris si am cerut ajutor tu mi-ai raspuns...multumesc frumos ikarinusa si multa sanatate si liniste sufleteasca va doresc tuturor mamicilor!
jojo_kidz
Postat pe 17 Februarie 2009 19:57
incantata andreea,suntem in kalamata,tu unde ai fost ce oras?cam greu de munca acum,dar daca te descurci cu limba e bine mai sunt sperante,numa ca e mica melocamata la femei vorbesc de aici din oras de unde stau.dupa paste o sa trebuiasca sa merg la munca asteptam sa botezam fetita in tara ,apoi caut de munca ca unde am lucrat 3 ani nu mai vreau sa merg,te pup mai vb
florindobrin_ro
Postat pe 17 Februarie 2009 22:26
imi pare nespus de bine pt ikarinusa, cu siguranta cu toate ne-am unit gandurile bune pt voi si acum totul a luat o alta turnura,in bine desigur.Ma bucur ca vin fete noi si mai schimbamsi noi impresii.Pe la voi cum este vremea ca pe aici este groaznic.Parca vine iarna pe Coasta de Azur.N-a fost de fff multa vreme asa ceva...Brrr!!!Monako-Karrara a fugit ieri in parc,a cazut si acum are o julitura pe frunte.Bine ca n-a urlat,se stia vinovata.Va pup si o zi buna!
monako_claus
Postat pe 18 Februarie 2009 15:46
draga Monako_Claus iti multumesc pentru detalii, insa ce sa spun am ramas un pic socata de faza cu declaratia pentru pasaport. In fine o sa vad sper sa nu am probleme. Oricum am reusit sa ma stresez si sa ma enervez si cu cei de la consulat care nu au inteles nimic.

ikarinusa - ma bucur mult pentru tine, sper sa va mearga bine si dupa acele 6 luni de contract ale sotului tau. oricum am auzit ca in romania e tare greu acum cucriza.. asa ca tregeti tare sa ramaneti acolo unde sunteti acum... cu siguranta e mai bine ca in rom.

corina_dragoi
Postat pe 18 Februarie 2009 15:54
Multumesc tuturor ! Stiu ca in Romania e rau,dar daca alta posibilitate nu exista...In orice caz,din inima ,nu doresc nimanui sa fie in aceasta situatie ! La noi e soare,frumos,am scos tricourile din dulap Kari afost la carnaval,a fost costumata in indianca,am incercat sa pun poze,dar nu se incarca Oricum,mai incerc...Va pup pe toate !
ikarinusa
Postat pe 18 Februarie 2009 17:02
Mariana, eu am fost in Neos Marmaras si in Wraiokastro. Mi- a placut enorm de mult in Marmara, nu stiu daca ai fost pe acolo.Pup!
anflo
Postat pe 18 Februarie 2009 18:02
hmm.. sunt geloasa.. vreu si eu primavara
si la noi e soare insa e tare tare frig si bate vantul
corina_dragoi
Postat pe 18 Februarie 2009 18:07
Salutare mamici si bebici!
La noi e foarte frig....pana duminica a tot nins in reprize iar azi noapte au fost -15 grade.Azi a fost soare dar cu dinti mari si ascutiti.Noi maine avem carnaval si Deni o sa fie printesa.
Va doresc sanatate si caldura in inimi!
Felicia si Denisa
feliciaraduca
Postat pe 18 Februarie 2009 18:22
buna fetelor!am si eu o intrebare pt cele care au nascut in strainatate in legatura cu alocatia copilului,eu am nascut in grecia si ne-a dat un certificat dar am declarat-o la ambasada si ne-am scos si certificat romanesc ca vrem sa mergem acum de paste in tara sa o botezam.La paste va avea 7 luni,si tr sa depunem si actele pt alocatie,dar de cand va primi,de la 7 luni sau se pun si lunile din urma?e vreuna in situatia asta sa ma lamureasca si pe mine?Precizez ca aici in grecia nu ia alocatie,nu da statul grec decat f putin la sfarsit de an vreo 80 euro parca de la 2-3 copii dau bani mai multi,va pup
florindobrin_ro
Postat pe 20 Februarie 2009 10:55
waw! este luna februarie, deci e carnaval peste tot! Super de voi ikarinusa ca stati in tricou...Monako a primit un pian cu picioare , microfon si scaunel si toata ziua canta la el acompaniindu_se la microfon.Imaginati_va ce este in casa toata ziua! Ca sa nu mai zic de jucariile care sunt peste tot in living cat si in camera ei... le strang dar in 2 min sunt de fapt tot acolo... Ieri i-au trimis ai mei din Romaia iar o cutie cu plusuri....in curand ne vom mai lua un apartament numai pt jucarii Abia acum a inceput si ea sa bea o jumatate de cana c lapte pe zi pot spune ca e o realizare de sapte luni incoace in schimb mananca bine,de toate...Va pupic si multa sanatate bebeilor.O zi buna tuturor!
monako_claus
Postat pe 20 Februarie 2009 11:02
andreea,n-am ajuns pe acolo,banuiesc ca e undeva pe langa turci pe unde ai fost tu,dar ai fost in vizita sau ai stat,ai muncit?noi suntem in peninsula peloponeza in kalamata la 300km de atena,suntem aproape de creta,te pup,sper sa mai vb
florindobrin_ro
Postat pe 20 Februarie 2009 11:50

Buna ikarinusa,ma bucur ca ptr voi si chiar i-am povestit sotului meu si am si plans povestindu-i ca fetitei tale ii palce la gradi si.....sper ca DUMNEZEU sa faca o minune
si situatia sa revina la normal peste tot ca si noi suntem stresati si aicea sunt disponibilizari in masa
si se inchid fabricile si saotul meu nu stiu cat mai are de lucru. inca nu i-a anuntat dar s-a scris in ziar si dupa mai trebuie sa-i tina 4 luni si dupa in somaj una n de zile.
va pup si sanatate multa.
angi_condratiuc
Postat pe 20 Februarie 2009 13:00
noi am facut cerere pentru alocatia fetitei noastre cand avea 7 luni si am primit toti banii de cand s-a nascut.e dreptul ei si sigur il vei primi.ne-am deschis un cont bancar si acolo au fost virati banii dupa vreo 3 luni de la cererea facuta.asa ca bineinteles ca vei primi banii de cand s-a nascut
nicoletapetraru
Postat pe 20 Februarie 2009 15:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cine a nascut sau va naste iunie_iulie 2010 2 De la: dancris 19 Iunie 2010 10:41
Child Care 1 De la: kidz005245 9 Noiembrie 2009 20:04
INFECTIA URINARA LA BEBEI 30 De la: alexp 10 Noiembrie 2011 16:37
ioana va intreaba 24 De la: garbo185480 9 Februarie 2011 04:29
scaune la bebici! 1 De la: anammarie09 28 Iunie 2009 12:28
Setari Cookie-uri