mame in strainatate

ruschita in cazul tau exceptii fericite pot spune si chiar ma bucur ca mai sunt si astfel de medici care nu se uita doar la plicul cu bani cum se intampla cel mai adesea oricum iti doresc din tot sufletul multa sanatate la puiut
SEBY1YEAR
Postat pe 26 Februarie 2009 12:22
multumesc mult! stii cum se zice, e nevoie sa dai de un medic BUN si pe urma dai de toti (ca se recomanda unul pe altul), la mine asa a fost, suntem niste NO-RO-COSI!!!! (nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla aca nu dadeam de dr de care am dat! )
ruschita
Postat pe 26 Februarie 2009 14:32
Ruschita,ai fost norocoasa dar la noi in provincie stau altfel lucrurile.stiu ca sunt medici dedicati muncii lor si fac tot posibilul sa isi faca bine meseria nu numai in Bucuresti dar tema e destul de ampla si nu as vrea sa stric topicul mamelor din strainatate cu acest subiect.cred ca ma intelegi si tu,nu ca "te-as da afara" de aici,poti posta in continuare dar e un subiect demn de un alt topic la care sunt sigura ca multe mame si-ar spune experienta "datului la medic"indiferent daca au dat pt copil sau pt familiar.
Ii doresc multa sanatate lui Andrei,sa creasca mare si sanatos si pupici de la Alex.
ninutza_kidz
Postat pe 26 Februarie 2009 15:27
Si eu am fost uimita cit de lejer este accesul la sistemul medical gratuit spaniol,sotul meu a fost aici inca dinainte de a fi membri UE si a avut dreptul la medic de familie si toate facilitatile inca de atunci.In plus,cind am sosit eu acum 2 ani,imediat dupa intrarea in UE,mi-au spus ca e acelasi lucru pt mine, ca si pt sotul meu,dar si ca fetita are regim special,in sensul ca are toate drepturile,le fel ca oricare copil spaniol.Imi place ca nu dau medicamete la copil decit daca intr-adevar este nevoie,pt ca in Romania,Kari ar fi fost indopata cu antibiotic pina acum...ohohoho...medicul nostru pediatru din Ro este recunoscut pt asa ceva,si nu este singurul.De 2 ani de zile de cind suntem aici,Kari a luat doar o data antibiotic.
Noi suntem in vacanta saptamina asta si ne bucuram de vremea cu soare,cit mai tine,pt ca am inteles ca vor mai cobori putin gradele Si Kari are o energie debordanta,se bucura ca nu mai are strampi,ar sta numai in tricou,dar e cam devreme pt ea,in tricou.Cind iasa din casa,nu merge,fugeee...si normal,eu dupa ea Va pup,sa aveti un week end superb !
ikarinusa
Postat pe 26 Februarie 2009 16:52
maryanadobre...eu eco morfologica am facut-o in sapt 23...
eu locuiesc langa roma si ptr faptul ca trebuie sa fac cezariana trebuie sa merg la spitalul la care as vrea sa nasc.altfel dc nasteam natural nu trebuia sa incep sa umblu prin spitale....vizitele si ecografiile le fac aici in apropiere.atata tot ca trebuie sa ma programeze,mai ales ca e al doilea bb mi s-a spus ca se va naste inainte de termen.te sfatuiesc si p tine sa vb cu dr ta si sa ii spui ca vrei sa faci cezariana..cu toate ca ai putea naste normal si sa faci epidurala.cum crezi tu...si mie mi-a fost foarte frica si am suferit durerile nasterii vreo 16 ore,dupa care s-au decis in sfarsit sa imi faca cezariana pt ca nu ma dilatam,bb era strangulat si nu imi coborase burtik.dc nu imi faceau atunci cezariana il pierdeam....ca statea p uscat si am avut si-asa dupa prb de respiratie cu el....Adevarul e ca la cezariana nu sufera nici bb si nici tu...eu m-am refacut destul de repede,nu am avut niciodata dureri in zona operatiei.tu decizi.eu daca era sa trebuiasca sa nasc natural al doilea nu il mai faceam sub nici o forma....am suferit enorm...a fost nascut in romania si am fost tratata cu indiferenta si nesimtire pot spune....din pacate.aici nu s-a intamplat asa ceva,cu toate ca vezi cum suntem priviti in general noi strainii.
sarcina usoara
mai vb.
pt tine si burtik
annuka
Postat pe 27 Februarie 2009 11:53
Salutare,fetelor ! Ce mai faceti,va pregatiti pentru maine ? Sa fiti frumoase si fericite,sa aveti o zi de neuitat !
ikarinusa
Postat pe 7 Martie 2009 18:33
L a multi tuturor mamicilor,doamnelor si domnisoarelor!va doresc o primavara frumoasa,cu mai putine griji si multa sanatate voua si familiilor voastre!va pup
jojo_kidz
Postat pe 7 Martie 2009 20:55
Salutare!
Pe unde ati disparut?N-a mai postat nimeni pana ieri.
Ma alatur si eu celor care au fost mai harnicute si au facut deja urari:
O PRIMAVARA CALDA SI PLINA DE IMPLINIRI pt.voi si bb-ei!
feliciaraduca
Postat pe 8 Martie 2009 13:05
Multumim pt urari,sper ca fiecare dintre voi a gasit o modalitate sa se simta ma bine ca de obicei de 8 martie
Kari a venit zgiriata pe fata de la gradinita,si am aflat ca a zgirit-o tot o fetita romanca.Nu am facut mare caz de treaba asta,pt ca lucruri din astea se intimpla,dar am rugat-o pe educatoare sa le observe mai bine pt ca sunt 2 personalitati diferite si se pare ca am stirnit o adevarata furtuna dn partea mamei fetitei,care m-a acuzat ca am ceva personal cu fata ei Si uite asa,ieri dupa masa,am fost amindoua la scoala,fata in fata cu educatoarea,care i-a explicat frumos cum stau lucrurile,dar oricum se pare ca nu a inteles,pt ca mi-a spus ca fata ei este cea educata si a mea o salbatica ( din cauza ca e mai retrasa ) .In plus,mi-a intrat si in casa si a inceput sa urle si imi pare rau si acum ca nu am scos-o afara si am lasat-o sa se desfasoare .
Dar asta este,conflicte de acest fel probabil vor mai fi ,dar oricum zilele astea am fost un sac cu nervi din aceasta cauza.
Sa aveti o saptamina mai buna ca a mea !
ikarinusa
Postat pe 10 Martie 2009 13:32
Bonjour!Am fost internata cu micuta in spital.A avut o gastro f urata.Diaree,nu manca,a ajuns la deshidratare.Acum e bine.Mananca chiar f bine.Sper sa nu va supar cu problema mea,dar trebuie sa vorbesc cu cineva.Aseara pe la 22h veneam cu sacosele de la Carrefour si cu tzitzi mic in brate.Am lasat-o jos la ascensor (ceea ce nu fac de obicei) incercand sa pun bagajul.Micuta a intrat inauntru si in acel moment cineva a chemat liftul.Desii il blocasem pe tasta,stupoare,ascensorul s-a inchis si a plecat.Sa va spun ce era in mine,in mintea mea,in sufletul meu?Apasand incontinuu butonul,auzind cum Monako tipa "MAMA", se deschide usa si...stupoare,doar sacosa.Mony disparuse,o auzeam doar tipand.Am blocat usa ascensorului cu toate bagajele si am urcat in sus pe scarile scoica.Nu era.O auzeam tipand.Am venit la ascensor la parter si am obs ca tipatul era de undeva de jos.Pt un moment am crezut ca a cazut sub lift.(tremur si acum cand scriu,inca nu mi-am revenit).Apoi mi-am dat seama ca sunt garajele si cavele la -1 si -2 si am coborat, gasind-o acolo pe intuneric.Totul s-a desfasurat in 3-4 min.Poate mai mult va ia sa cititi si mie sa scriu.Dar eu am crezut ca innebunesc,imi bubuia capul,tamplele,la ceafa,fruntea,urechile,nu-mi mai simteam picioarele,trupul....era groaznic,nu ca acum mi-as fi revenit...Si ca sa intelegeti si mai bine cat de speriata eram si inca sunt:in copilarie,parintii mei aveau prieteni o fam cu doi copii de seama mea si a fratelui meu.Urmand ca a doua zi sa se duca ai mei sa le ia copii de la tara,au stat de vorba in fata scarii si doamna a plecat sa cheme liftul...usa s-a deschis fara sa ajunga liftul acolo si ea a cazut in gol...moarta pe loc si electrocutata.Mai tarziu,eram clasa a zecea,aveam primul prieten(ma adora,primeam de la el numai vorbe frumoase si mangaieri,cum n-am mai avut de atunci niciodata in viata).Eu nu faceam meditatie,el da.L-am aseptat cand a iesit ,l-am condus acasa pt ca nu se simtea bine(a insistat sa urc dar am refuzat,a doua zi aveam teza).A deschis usa liftului si intre timp cineva l-a chemat.I-a prins capul si a murit spanzurat ca un pui in gard.Acum intelegeti de ce sunt in starea in care sunt?Macar un pic?Imi vine si acum sa urlu,in timp ce lacrimile nu s-au oprit deloc.Important pt mine este ca micuta nu a ramas speriata.Din contra,se simtea ea vinovata mititica.Pana am ajuns in Franta,20 de ani,eu nu m-am urcat niciodata in ascensor,indiferent de etaj(7;8;10)urcam pe scari.Va multumesc daca ati avut rabdare sa cititi mesajul,pot spune ca destainuindu-ma ma simt un pic mai bine.Va doresc o zi buna si aveti grija de voi si copiii vostri.
monako_claus
Postat pe 11 Martie 2009 10:12
Vai,cit imi pare de rau,se pare ca si tu ai avut niste zile agitate ! Ne asemanam mult...Si eu am fost internata cu Kari cind avea ea 10 luni,exact pt aceeasi treaba,am stat o saptamina in spital,o saptamina de cosmar,cred ca am mai scris de asta.
In legatura cu ascensorul,si eu cred ca as fi innebunit.Ma ingrozesc si cind mergem in magazine de astea mari si dispare pt o secunda din raza ea vizuala.Am si eu o teama de ascensoare,mai bine urc 10 etaje decit sa iau liftul.Si mai ales ca ti s-au intimplat atitea lucruri negative legate de ascensor,e inteleg perfect Si,clar,intotdeauna te gindesti la ce e mai rau...Stiu ca trebuie sa-ti spun sa-ti invingi frica,dar nici eu nu sunt mai breaza,pentru ca in mometul in care pun piciorul in lift imi spun ca acum se va intimpla ceva rau.Chiar si in supermarketuri,cind treb sa urcam cu liftul din parcare in magazin ma ingrozesc! Macar e bine ca fetita nu si-a dat seama de ce s-a intimplat si nu i-a fost foarte frica.Dar in tine sunt sigura ca se rasuceau mii de sentimente si de ginduri.
Te pup si iti doresc numai lucruri bune !
ikarinusa
Postat pe 11 Martie 2009 14:37
Imi pare nespus de rau de experientele tale tragice daca pot spune...te-au marcat....si acum cu fetita...insa dupa cum am citit din povestea ta ai trecut cu bine...o mamica puternica!trauma din copilarie si spaima de moment nu te-au doborat..cu toata viteza ti-ai cautat fetita si ai fi facut orice ar fi trebuit facut pt.moment!totul s-a terminat cu bine,ii multumesc lui d-zeu ca te-a ajutat si ca ne ajuta mereu!sper sa nu intelegi gresit deloc.....asta-i un semnal de alarma pt toate mamicile...noi suntem grijulii la maxim,dar se pare ca copiii sunt mult mai zburdalnici si fac lucruri rapide pe care poate pe moment nu le putem controla!si de lifturi ce sa zic...mie mi-e frica de cele vechi din romania,dar cele moderne de aici e k...sunt chiar placute!Numai bine va doresc,si sa fiti ferite de experiente neplacute!
Mie micuta mi s-a oparit cu cafea pe manuta..a fost bandajata 2 saptamani,dar aici trebuie sa recunosc a fost cu totul altceva..adica neglijenta mea...din fericire a trecut..si acum sunt cu "ochii-n patru"cum zice mama mea...pupici tuturor!
jojo_kidz
Postat pe 11 Martie 2009 16:55
Salutare!
Vai,prin ce a trebuit sa treci Monako!Slava Domnului ca sunteti ok amandoua!Si noi urcam cu liftul pt.ca locuim la 5.Si noi am trecut printr-o criza cu stomacelul sapt.trecuta_voma si diaree dar ne-am tratat acasa.Din fericire acum e totul bine si ne pregatim pt.maine,ziua cea mare:implinim 3 anisori.
Va doresc la toate/toti sanatate si mai ales liniste!
feliciaraduca
Postat pe 11 Martie 2009 17:40
VA MULTUMESC PT INCURAJARI.Sa-i uram Feliciei un LA MULTI ANI din suflet si toate cele bune.Sa ne arati foto de la petrecere.Eu incerc sa pun cu Monako dar nu incarca.O zi buna!
monako_claus
Postat pe 12 Martie 2009 10:30
La multi ani!3 anisori...eheee...fete mari!petrecere frumoasa!
jojo_kidz
Postat pe 12 Martie 2009 17:12
La multi ani pt cei 3 anisori ! Sa va distrati bine,petrecere fumoasa !!!!
ikarinusa
Postat pe 12 Martie 2009 19:17

Buna, dragele mele! Ma numesc Altam Aurica si sunt invatatoare in jud. Iasi.
Vreau sa va prezint 2 cazuri.
Primul este al unei unei mamici ce-si creste singura baietelul care e nascut pe 7 iulie 2008, deci are 8 luni. Nu a lucrat, traieste din cei 200RON.
Al doilea caz: o graviduta care va naste peste vreo saptamana. Nu stiu ce va avea. E asa tanara, nu a lucrat (chiar nu este unde in zona), e toata ziua stressata ca nu are luat nimic pentru bebelus. Sotul ei, un om harnic, ajuta un tip la treaba cand e solicitat, dar abia mai face fata sa ii asigure tratament sotiei, pentru ca e cam bolnavioara, era sa si piarda sarcina din cauza stress-ului.
Rog din tot sufletul meu aici, poate exista o mamica ce poate renunta la hainutele copilasului care i-au ramas, cred, mici. Eu voi naste peste o luna, deci bebele meu va fi mai mic si nu le voi putea ajuta.
Stiu ca niciuna din ele nu va avea nevoie mai mult de o jumatate de sacosica de hainute, eventual o jucarie, un papucel. Se vor multumi cu putin pentru ca nu au deloc. Cate o singura mamica e de ajuns sa le ajute, dar din inima.
Nu stiu daca am facut bine ca v-am deranjat, e jenant, dar in afara de cateva lucrusoare, sigur nu-si vor dori nimic decat sanatate.
Din partea mea urez numai bine copilasilor vostri.
Las ID-ul meu daca vrea o mamica sa-i dau adresa lor. Nu vreau sa le fac publice.
altamaurica sau altamaurica@yahoo.com
Va multumesc anticipat!
malta
Postat pe 14 Martie 2009 09:40
Multumim din suflet pentru urari!
Va dorim si voua sanatate si bucurie!
Numai bine,Felicia si Denisa
feliciaraduca
Postat pe 14 Martie 2009 19:56
pt altamaurica: eu am fetita de 21 de luni,am toate hainutele ramase mici in Romania.Ma poti contacta pe monako_claus@yahoo.com sau flory-nice@hotmail.fr .In rest toate cele bune si multa sanatate tuturor.Pt mine ar fi mai bine daca mi_ai da un nr de tel fix sa sun.
monako_claus
Postat pe 15 Martie 2009 12:23
Ce mai faceti,fetelor? Se apropie ziua tatalui si la Kari i-a cerut educatoarea sa duca un tricou alb pe care il vor picta,normal pt tati.Sa vedem si ce iasa Voi ce mai faceti ?Va pup !!!!
ikarinusa
Postat pe 18 Martie 2009 10:30
Am reusit si eu sa pun poze,de o vesnicie nu am pus nimic si in sfirsit merge
ikarinusa
Postat pe 18 Martie 2009 13:28
bonjour! Ikarinusa nu am vazut decat o poza!Ieri am fost s_o inscriu pe Monako-Karrara la dans ludic (atat pot face ei pana in patru ani,atat le recomanda dr-ul) si nu mai aveau locuri.Asteptam septembrie.Incerc sa caut un fotograf specializat in albume pt modele ,pt ai face si ei unul.Cine stie...In rest...facem nebunii cat este ziua de lunga.Noaptea nu prea doarme,iar dimineata nu se poate trezii.Va pupam,o zi buna!
monako_claus
Postat pe 19 Martie 2009 09:53
Salut ! Acum am verificat pozele,dar sunt acolo,in albumul "Karina".Cea din Gibraltar e de anul trecut,sper sa ajungem si anul acesta pe acolo,e f frumos.Si eu vreau sa o inscriu pe Kari la dansuri,dar doar din septembrie,daca om mai fi pe aici,ca sa se mai obisnuiasca cu limba si cu copiii pina atunci.Chiar poti sa-i faci album ca e frumoasa rau
Si Kari doame rau noaptea,nu mai doarme la amiaza si atunci am zis ca trebuie sa doarma 12 ore,dar dupa 8-9 ore deja se trezeste si incepe sa se foiasca si doarme,dar e un somn de acela fortat.Am crezut ca fiind la gradi,va veni si ea obosita,dar nu e cazul,da nu o duc dupa masa la plimbare,pe dealuri,deci o plimbare grea,nu doarme noaptea linistita.Are prea multa energie si eu nu am . Salutari tuturor !
ikarinusa
Postat pe 19 Martie 2009 10:47
Buna fetelor! A trecut cam mult timp de cand nu v-am mai scris, dar am citi tot ce a-ti scris voi. Noi ( eu si Eugen) am fost in romania o saptamana. A fost tare frumos, am stat la fratele meu impreuna cu verisoara lui Eugen, Karina care a implinit 3 ani. Si deci am fost si la o pertecere
A fost tare interesant sa-l vad pe Eugen in compania unui alt copil toata ziua. A mancat mai mult, a dormit mai putin, a fost mai vesel si a plans mult mai putin. Cel mai frumos a fost sa-i vad facand baie impreuna
Asta m-a pus serios pe ganduri.... poate facem si noi o surioara pt el

Acum suntem acasa si e putin racit si am dormit tare prost azi-noapte, asa ca acum suntem amandoi cam obositi.

Va pup pe toate si pe bebei vostri
corina_dragoi
Postat pe 20 Martie 2009 09:51
e bine a v-ati simtit bine in Romania si intr-adevar orice schimbare in programul unui copil atrage de regula pofta de mancare si somn.Si eu m-am gandit sa-i fac album Karrarei i am luat legatura cu cineva in Romania care s-a oferit sa vina aici.Ii voi face si in Franta unul...Mai ales ca adora sa fie fotografiata.Pt doamna altamaurica : nastere usoara si sa-i tinem pumnii ca a intrat in dureri.Multa sanatate si aveti grija de voi!Multumesc tuturor pt comentarii,va pupam si o zi buna!Ikarinusa cum a fost la petrecere (serbare).
monako_claus
Postat pe 21 Martie 2009 11:51
Hei,salutari!
Ce mai faceti,ce noutati mai aveti?
N-a mai postat nimeni de o vesnicie....Am tot asteptat dar nimic!
Noi suntem bine si asteptam cu nerabdare primavara care tot nu se-ndura sa vina!E o vreme urata,urata,ploua,ninge,e frig si mai tot timpul innorat... Sper ca voi aveti mai mult soare si va bucurati de el!
Toate cele bune,Felicia si Denisa
feliciaraduca
Postat pe 29 Martie 2009 17:11
Salutare ! Intr-adevar,se pare ca nu mai vine nimeni cu vesti La noi a fost destul de cald zilele astea,dar acum a inceput sa ploua si a mai coborit temperatura un pic Kari va merge vineri in prima ei excursie de la gradi,intr-un oras invecinat,la un parc de distractii.Am vrut sa merg si eu,doar pt ca s-ar putea sa vomite in autobuz,dar nu pot intra O sa-i pun haine de schimb,sper ca educatoarea sa fie la fel de draguta ca pina acum si sa aiba grija de ea,pt ca s-a atasat mult de Kari si Kari de ea.Joi ii iau calificativele de la scoala,sper sa fie bine.Va mai povestesc ! Saptamina placuta!
ikarinusa
Postat pe 29 Martie 2009 22:46
bonjour ! Mea culpa ! Nu am mai intrat de mult,recunosc , dar o am pe Monako-Karrara racita de o saptamana si e mai rau:tuse,curge nasucul...Ea face nebunii oricare i-ar fi starea ! Ce frumos cand aud ca merg micutii in excursii,imi amintesc de vremea pe cand organizam si e excursii cu elevii mei . Sunt curioasa cum va povesti Ikarinusa cand se intoarce ! La noi a fost foarte cald dar de trei zile ploua , bate vantul si este innourat . Asta ca sa va imaginati ca de tot atata timp Monako sta in casa si nebunii la maxim .Va pup si va doresc o zi buna.
monako_claus
Postat pe 30 Martie 2009 18:10
Salutare ! Am revenit cu vesti despre excursia la care a participat Kari,a fost super,si eu am avut tot felul de temeri: sa nu vomite,sa aiba destula mincare,sa-i pun haine de schimb,dar cred ca sunt temeri normale pt prima excursie Nu a plins deloc,mi-a facut cu mina din autobuz si cind a ajuns in parc,mi-a spus educatoarea ca si-a aruncat papucii si...la joaca.I-am dat si camera mea educatoarei sa-i faca poze, au iesit f bine.De fapt,de joi,de cind am fost dupa calificative,mi-a spus educ ca a facut Kari un progres mare fata de trimestrul trecut,aproape ca nu mai e acelasi copil si eu nu mai incapeam in piele de fericire
Monako_Claus,mie nu-mi placeau excursiile cu elevii mei,eram un stres continuu,asa sunt eu,mai stresata Sper ca s-a mai indreptat vremea la voi si puteti iesi si afara
Sa aveti un weekend minunat !
ikarinusa
Postat pe 3 Aprilie 2009 19:08
buna fetelor, eu vroiam sa va urez paste fericit in, indiferent pe care il sarbatoriti. Noi plecam maine la mare pentru 2 saptamani, si vom sarbatori si pastele catolic si pe cel ortodox asa ca la noi in familie e o dubla sarbatoare. De fapt tripla daca ma gandesc bine pt ca vineri pe 10 implinim un anisor de casatorie

Va pup pe toate si sper sa petreceti frumos, poate unele o sa plecati acasa in romania.

corina_dragoi
Postat pe 5 Aprilie 2009 14:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mame in Belgia 5 De la: garbo_471868 2 August 2017 09:14
buna 3 De la: office_salinasusesi_ro 22 Ianuarie 2010 15:12
scaune la bebici! 1 De la: anammarie09 28 Iunie 2009 12:28
calatoria cu minori in strainatate 53 De la: garbo248001 14 Septembrie 2015 17:57
MAME IN UK 10 De la: garbo_471868 2 August 2017 09:18
Setari Cookie-uri