Cand incepe diversificarea?

SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl, Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 14 Ianuarie 2010 15:14
Buna! Consider ca nu e bine sa va grabiti cu mancarea! Eric a supt san pana la 1 an si 3 luni si am inceput diversificarea la 6 luni. Acum mananca foarte bine si aproape tot ce mancam noi, cu unele exceptii, bineinteles. Am inceput cu supa de radacinoase.
rogozraluca
Postat pe 16 Ianuarie 2010 14:38
Buna mamicilor si minunilor.
Am implinit 6 luni si trebuie sa incepem diversificarea.Ieri am papat 2 lingurite de suc de morcov. Este in ordine ca am inceput cu sucl de morcov?Are cineva o schema de diversificare ? Mentionezca papam numai tzitzi.Va rugam frumos sa ne ajutati.
kidz005411
Postat pe 3 Martie 2010 10:56
Sucul de fructe nu nlocuiete o mas de lapte.
Cand copilaul refuza alimentul nou, se renunta temporar la administrarea lui.
Nu se introduce simultan dou alimente noi.
Sucuri fructe (mere, morcovi) incepand cu caeva picaturi crescand progresiv la 30 ml/zi.
Piureuri de fructe (mere crude sau coapte, piersici). Capsunile, fragii, kiwi, bananele, zmeura se dau dupa varsta de 1 an, fiind alergizante.
Legume (morcovi, patrunjel, telina, cartofi, dovlecei, ardei, fasole verde) la inceput sub forma de supa strecurata, si ulterior sub forma de piure imbogatit cu unt si lapte.
Fainoase fara gluten (orez, porumb) folosite pentru a imbogatii o masa de lapte, supa (1-3%), piureul de legume sau fructe.
anaROBERT
Postat pe 3 Martie 2010 11:01
Prima masa:lapte
A doua masa Eu am inceput cu suc de mar :prima zi o lig,a doua zi doua si tot asa pana la 6 lingurite,mai apoi i-am bagat suc de morcov,1 de morcov 5 de mar ,2 de morcov 4 de mar ,pana aam amestecat sucul de mar cu cel de morcov.+lapte
Mai tarziu am facut pireut moale de fructe,pana am ajuns la cel tare ,am bagat cate un fruct la 3 zile (banana,portocala,piersica....se mai baga nectarina ,para(grija efect laxativ in caz de constipatie), anason,grefruit ,caisa, chimen, gutui, avocado) ,pana se inlocuieste masa de lapte.
a treia masa: supita (pireu subtire ) prima oara de morcov,apo pastarnac,peste 3 zile adaugi patrungel radacina....pan aajungi la pireu mai gros +lapte pana inlocuiesti masa.Alte legume care se pot da la 6 luni (andive,ardei,cartof,cartof dulce,ceapa,dovlecel zucchini,fasole verde,gulie,marar,masline)
A patra masa :cereale (pot fi si biscuiti,gris,orez,secara)
A cincea masa : Lapte

Sper sa-ti fie de folos
bau
Postat pe 3 Martie 2010 15:00
va multumesc .orice informatie imi este de folos.

kidz005411
Postat pe 3 Martie 2010 15:11
Puiul meu pana acum a facut alergie doar de la para.
bau
Postat pe 3 Martie 2010 15:18
salut mony, incearca altfel de soi de para...este pacat, pentru ca para are multe proprietati, citeam undeva, este cel mai recomandat fruct...mai ales pe timp de vara... incearca compot, poate merge?
aly_fab
Postat pe 3 Martie 2010 15:42
Aly_Fab multumesc . La compot de pere nu m-am gandit dar o sa pun in practica zilele astea.
bau
Postat pe 3 Martie 2010 15:55
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Martie 2010 23:11
nici eu nu mai stiu ce sa ii mai dau copilului meu de papica,nu mai am nici o idee sunt in ceata ,poate imi dati si mie idei
anaROBERT
Postat pe 5 Martie 2010 00:39
Pustiu' meu a mancat de la inceput cam orice si nu mi-a facut alergii. Ii plac foarte mult pastele facute cu sos din carne de pui. Nu ii place in schimb pieptul de pui, decat in snitel.

Ii mai dau din cand in cand piure de cartofi cu ostropel, pentru usturoi. Nu prea am idei "cu restrictie", pentru ca golanu' meu mananca ce mananc si eu.
ses
Postat pe 5 Martie 2010 12:49
SALINA, pe pagina asta esti deja de 2 ori...
ses
Postat pe 5 Martie 2010 12:49
de la ce varsta ai inceput sa ii dai ''orice''ses al meu are 1 an si 4 luni si nu mai stiu ce sa ii mai fac.


oare pot sa ii dau si eu orice adica ma refer cum ai spus tu ostropel,sau paste cu sos?
anaROBERT
Postat pe 5 Martie 2010 12:51
De pe la 1 an..
ses
Postat pe 5 Martie 2010 13:13
aaaaa sarumana inseamna ca ii pot da,oo pai am scapat inseamna
anaROBERT
Postat pe 5 Martie 2010 13:14
asa ne-a zis si pediatra noastra ca dupa 1 anisor ii putem da cam ce mancam noi, dar cu conditia sa fie preparate de noi (ma refer la sosuri si alte cele) fara condimente doar cu putina sare. Al meu acum mananca foarte bine racitura de pui, e innebunit
aly_raz
Postat pe 5 Martie 2010 13:19
Cred ca da. Eu i-am dat dupa 1 an ou fiert intreg, dar nu i-a placut albusul. Nu-i place nici acum. Nici mie Dar galbenus, poti sa ii dai cu incredere o zi da, una ba.
ses
Postat pe 5 Martie 2010 13:20
Da, exact aly-raz. Eu ii mai dau piept de pui afumat din comert, caruia ii scot cu cutitul marginea afumata. Adica ii dau doar pieptul fara suprafata aia.
ses
Postat pe 5 Martie 2010 13:21
n-am incercat pana acum, cat are al tau bebe ses?
aly_raz
Postat pe 5 Martie 2010 13:23
ce tuta sunt eu ma chinuiam sa ii fac retete si de fapt in zadar lasa ca incep si eu de acum sa ii dau orice adik na nu chiar orice.

galbenus de au am inceput sa ii dau si eu,racitura eu nu o suport asa ca nu ii dau nici lui deocamdata
anaROBERT
Postat pe 5 Martie 2010 13:41
office_salinasusesi_ro
Postat pe 7 Martie 2010 07:09
ce este salina?ce te miri asa sa intamplat ceva?
anaROBERT
Postat pe 7 Martie 2010 11:27
Salina, am inteles ideea... te rog sa ne sari 2 pagini minim, pe topicul asta. Multam.
ses
Postat pe 7 Martie 2010 15:41
F bine ana. E timpul sa ii faci tu retetele

Salina mi-a raspuns mie.
ses
Postat pe 7 Martie 2010 15:44
ok, 2 pagini. N-am observat prima postare.
office_salinasusesi_ro
Postat pe 7 Martie 2010 16:54
ses, salutare! tu esti blondutza aceea din poza??
aly_fab
Postat pe 7 Martie 2010 16:56
salina, esti barbat, femeie sau grup de yogini?????
aly_fab
Postat pe 7 Martie 2010 16:57
:)))))))))))))))))
Da aly, eu sunt blonduta. Am avut niste pb, dar inca mai am de .. reparat.

Salina, mersi. Tu cand ai inceput diversificarea?
ses
Postat pe 8 Martie 2010 00:19
cu sare?
anaROBERT
Postat pe 8 Martie 2010 00:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
paraziti intestinali 7 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 09:10
Vand carucior Primii Pasi model H309 si scaun masina 1 De la: simi_clau 15 Aprilie 2010 23:54
credeti ca baietzeii se masturbeaza? 27 De la: tickle 10 August 2015 13:19
Sunt single parents....prin zona? 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:56
alimente interzise in timpul alaptarii 80 De la: mihaela_dardac 8 Februarie 2017 12:45
Setari Cookie-uri