Suptul Degetului la Bebelusi

Salut mamici!Sunt noua pe acest forum si am si eu o problema.Baietelul meu de 1 an si 3 luni suge degetul mare mai ales noaptea sau atunci cand ii este somn sau foame .As vrea sa-l dezvat de acest obicei dar nu stiu cum si nici nu vreau sa-l chinui .Poate ma puteti ajuta si pe mine cu cateva sfaturi va rog din suflet.Mentionaz ca-l alaptez si acum.Mii de multumiri.
siminasalceanu
Postat pe 3 Septembrie 2009 14:03
il suge tot timpul sau doar cind ii este somn sau plinge sau se simte nedreptatit?suzeta nu o vrea?
alinakatt
Postat pe 3 Septembrie 2009 14:06
scuze am recitit si prima intrebare nu isi are rostul ....suzeta nu o vrea?
alinakatt
Postat pe 3 Septembrie 2009 14:09
o explicatie a suptului degetului este ca atunci cand bebelusul nu s-a hranit suficient de la san sau din sticla, instinctiv isi introduce degetul mare in gura cum ai spus si tu simnte nevoia de foame oricum este destul de bine ca o face numai noaptea. daca imediat dupa masa copilul isi suge degetul mare, acesta este un semn ca trebuie sa ii distrageti atentia de la aceasta ocupatie
SEBY1YEAR
Postat pe 3 Septembrie 2009 14:17
Nu a luat niciodata suzeta asa ca este mult prea tarziu acum sa-i dau.
Nu-i mai dau noaptea sa suga de pe la 11 luni si nu as vrea sa-i dau iar oare asta o fi cauza?El isi sugea degetul si inainte de fapt si cand era in burtica isi sugea degetul s-a intamplat sa fim la ecograf si sa-i faca si poze cum isi sugea degetul asa ca nu stiu deloc cum sa procedez.
siminasalceanu
Postat pe 3 Septembrie 2009 14:25
Ma gindesc (nu stiu sigur deci...)ca acum la i an si 3 luni nu o sa reusesti prea mult sa-l dezveti ca este cam acelasi lucru ca si suptul suzetei.Le da o siguranta suptul suzetei sau al degetului ii linistesc in general lucrul acesta.Normal ca daca ii este foame poti pune suzeta la nesfirsit ca tot papa o sa vrea.Daca crezi ca a mincat destul si nu ii este foame incearca sa-i schimbi degetul cu suzeta in somn.Nu stiu cit de ok este ca sfat, deci nu il lua ca atare.Ca, sti cum e il dezveti de deget si il obisnuesti cu suzeta.Dar si asa cred ca de suzeta e mult mai usor sa scapi.Poate fi si setea nu neaparat foamea pe timpul noptii
alinakatt
Postat pe 3 Septembrie 2009 14:27
suptul degetului este normal la bebelusi si la copiii mici. Reflexul suptului se manifesta inca din viata intrauterina si face ca bebelusii sa-si suga degetele, mana sau alte obiecte.uptul degetului poate deveni un obicei la care apeleaza copiii mici pentru a se calma atunci cand le este foame, frica, somn, cand sunt agitati sau plictisiti. majoritatea copiilor inceteaza la varsta de 3 pana la 6 ani
SEBY1YEAR
Postat pe 3 Septembrie 2009 14:29
Suptul degetului la copiii sub 4 ani nu reprezinta de obicei o problema. In schimb, cei care continua sa-si suga degetul frecvent dupa varsta de 4 -5 ani prezinta un risc de probleme dentare sau de vorbire.
In cazuri rare, suptul degetului dupa 5 ani este un raspuns la problemele emotionale sau alte tulburari precum anxietatea. Copiii cu aceste probleme trebuie evaluati de un medic. Majoritatea renunta la acest obicei dupa introducerea unor masuri simple de tratament.
SEBY1YEAR
Postat pe 3 Septembrie 2009 14:30
iata si cateva sfaturi...

-Nu il faceti pe copil constient de suptul degetului.
-Nu cicaliti copilul.
- Nu va faceti griji. Copilul va va prelua starea de anxietate, care il va face si pe el ingrijorat.
-Incercati sa ii distrageti atentia cu o jucarie cand incepe sa isi suga degetul. Dar faceti-o cat mai subtil cu putinta sau isi va da seama.
- Puteti sa mituiti sau sa recompensati un copil de varsta mai mare pentru a nu isi suge degetul.
-Masuri de corectie ca de exemplu interdictii, impunsaturi cu cotul pentru a atrage atentia, subsante rau la gust pictate pe degete de obicei nu dau rezultate.
-A trage degetul afara din gura copilului il provoaca sa fie si mai rebel si il incurajeaza in acest obicei.
-Incurajati copilul sa renunte la acest obicei intr-un mod prietenos, nu intr-o maniera judecatoreasca.
SEBY1YEAR
Postat pe 3 Septembrie 2009 14:32
1. esti sigura ca nu ii iese vreo masea ceva? adica suge degetul sau sta cu degetul in gura? poate il dor gingiile si de asta tine degetul in gurita.

2. da-i sa roada un inel gingival, vezi poate nu mai suge degetul si isi manifesta "dragostea" pe inelul asta.

3. nu stiu de ce si-ar suge degetul in conditiile in care il alaptezi. adica... eu citisem undeva ca suptul degetului, leganatul (cand se leagana singur copilul), sau lovitul repetat si "ritmic" cu capul de peretele patului apare in cazurile in care copilul simte lipsa socializarii, nu are posibilitatea sa faca destula miscare, nu este tinut destul timp in aer liber sau simte lipsa afectiunii (se simte neglijat). dar daca inca il alaptezi, ar trebui sa il linisteasca sanul. acuma na, la varsta asta e inca mic si poate incercarea de a il intarca produce asupra lui un soc atat de puternic incat nu stie cum sa "combata" lipsa sanului decat sugand degetelul... Incearca sa ii dai alte activitati. Ti-am zis, pt inceput da-i altceva sa roada decat degetelul , pe urma tine-l in brate inainte de culcare, spune-i o poveste, stati mai mult afara seara poate adorme mai repede si nu mai are timp de supt degetele. sau ceva care sa ii capteze atentia intr-atat, incat sa uite de degetel.
pinicuta
Postat pe 3 Septembrie 2009 14:37
Buna!Eu sunt mama a trei fetite, dintre care doua sug degetul. Cea mare are deja 10 ani.Cea mica doar trei luni. Eu personal am supt degetul pana la 13 ani. Ma consider un om normal. Am dantura daca nu frumoasa, cel putin normala. Poate sunt putin cam complexata, nu stiu. Toata copilaria am fost tachinata cu acest viciu. Am renuntat singura la deget. As putea spune chiar ca a fost o mare proba de calire a vointei. Atunci cand mi-a reusit, am simtit ca voi reusi orice, daca voi vrea suficient acest lucru. Chiar asa si este de atunci incolo. Nu vreau sa spun ca e bine, nu inteleg doar,de ce fac atata caz parintii copiilor care sug degetul. Cum s-ar simti oare, daca copilul lor ar avea o boala serioasa? De ce nu lasati copilul sa se simta bine, din moment ce nu-si dauneaza sie si nici altora? De ce e mai urat sa sugi degetul, decat sa mesteci gume, de exemplu? Mie personal mi se pare mai daunator acest obicei atat pentru propria sanatate, cat si din punct de vedere ecologic.Iubiti-va copiii asa cum sunt ei, aceasta e tot de ce au ei nevoie. Mie personal mi-e foarte draga mititica mea cu degetelul in gurita. E atat de unica!
mamicutza_kidz
Postat pe 3 Septembrie 2009 14:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vitalact - vand ! 1 De la: kidz007948 4 Mai 2010 12:42
Somnul bebelusilor 91 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 23:13
Ajutați.ma cu un meniu de praz pt 7 luni 8 De la: Iuliana_Gorobet_1 13 Decembrie 2015 00:43
SALINA TIMISOARA SUSESI 1 De la: office_salinasusesi_ro 10 Februarie 2010 16:01
Pictura pentru micut 17 De la: office_salinasusesi_ro 15 Martie 2010 16:36
Setari Cookie-uri