Cand incepe diversificarea?

Buna Gamalia,Buna ziua mamelor!! Intro anumita masura subscriu la cele spuse de Gamalia! Niciun coil nu seamana cu altul!! Eu am inceput diversificarea la 4 luni cu supa de zarzavat(numai zeama timp de 1 luna)si asta dupa ce am ascultat parerile mai multor medici pediatrii si am studiat mai multe carti,pana la urma am facut cum am crezut eu ca e mai bine! fiecare din cei 5 medici pe care i-am consultat au avut pareri total diferite ca de la cer la pamant in ceea ce peiveste diversificarea! Pana la urma tu ca mama stii ce e mai bine pt copilul tau,tu ii simti nevoile si tu stii ce si cum sa faci!! Atat am avut de spus! Decizia ne apartine pana la urma noua si pt cum am procedat cu copilul nostru nu trebuie sa ne judece nimeni,chiar si daca este numai o parere!
Numai bine mamicilor si piticilor!!
ramona_iuliana
Postat pe 3 Decembrie 2008 11:54
Va rog poate cineva sa-mi trimita pe email rogozraluca@yahoo.co.uk retete pt bb. Noi am inceput diversificarea luni, la aproape 6 luni, si as vrea un ghid asa pentru o orientare mai buna. Multumesc anticipat!
rogozraluca
Postat pe 4 Decembrie 2008 09:44
Multumesc mult de tot pentru sfat sexy. Sanatate multa va doresc!
nina_m
Postat pe 4 Decembrie 2008 12:17
buna,Nina si eu am un pitic de 4 luni si la fel face caca la 2 zile si mia zis pediatra ca ef normal si ca laptele meu (eu alaptez numai la san)e foarte bun din cauza asta nu-l elimina mai des,dar sunt zile cand face si in ficare zi depinde si ce mancam noi mamicile .....pupicei



0
oanaoaky
Postat pe 9 Decembrie 2008 19:12
Draga Nina, te sfatuiesc sa incepi diversificarea la 6 luni. Eric are 6 luni si am inceput sapt trecuta ca de sambata sa aiba o masa. Am inceput cu legume pasate.
rogozraluca
Postat pe 10 Decembrie 2008 15:10
Are dreptate Oana laptele e gras. Asa am patit si noi. Scaunul copiilor alaptati la san e moale, exploziv.
rogozraluca
Postat pe 10 Decembrie 2008 15:11
am citit mesajele vs. si nu m-am putut gandi decat la ceva , internetul cu pro si contra este folosit la gama larga relativ recent , se vehiculeaza , sfaturi ,pseudo diagnostice ,pareri unele mai mult sau mai putin avizate , totul mi se pare ok ( este nevoie de impartasirea anumitor situatii pt suport moral uneori si diferite sfaturi ) atata timp cat ce spune medicul este pe primul loc . si faza cu instinctul matern mi se pare putin exagerata , da simti cand copilul are ceva , chiar daca sotul nu vede , da , stii ce este cel mai bine pt el si simti multe lucruri pe care altii le ignora , dar asta nu te face o somitate in domeniu pediatric si nu se inlocuieste parerea cu adevarat avizata , ca sa nu mai spunem ca de multe ori acest instinct se poate amesteca cu un iq nu f dezvoltat si atunci copilul are de suferit . nu mi se pare corect fata de medicul care a invatat enorm de mult ( 6 , 8 , 10 ani din viata lui ) ca sa ajunga acolo in fata ta , sa-si raceasca gura vorbind in timp ce tu te gandesti las'ca ajung eu pe google si rezolv copilul , asa cum daca ai o profesie ( contabil , sudor, profesor ) ti s-ar parea absurd ca un altul de profesie ( avocat , coregraf etc.) sa ti spuna ca dupa cateva sesiuni de forum se descurca cel putin la fel de bine daca nu si mai bine in aria ta de expertiza . de ce sa experimentam diferite metode neavizate pe copii nostrii ? rezultatele se vor vedea peste 20 , 30 de ani ele pot fi bune sau rele dar cu siguranta nu mi se pare ok sa-ti asumi un astfel de risc

Ps . si medicina ca oricare alt domeniu are poamele ei dar ... daca vezi ca ceva nu merge , faci o a doua programare , si a treia ... discuti deschis ce ti s-a spus de catre alti medici , si ce se poate face .... sunt sigura ca sunt solutii mai bune decat sfaturi de la ( verisoara , soacra , exemple din natura etc . )
ion_cristina
Postat pe 20 Decembrie 2008 02:44
poate nu e cel mai potrivit moment sa intervin,mai ale ca ma aflu in "breazla"celor blamati de societate,adica medici(de familie,pediatri si alte categoriii...)!
Nu tin parte sistemului sanitar,pt ca asa cum spunea "sus-postoarea mea"ion_cristina,toate sisemele tarii au mari lagune,doar ca voi parintii vedeti in noi "bau-bau-l"copiilor vostri!
Si eu am avut parte de tratamene gresite,dar si copila mea.Nu dau vina pe nici un coleg de-al meu ci singura vinovata sunt eu,pt ca am amplificat poate simptomatologia care de altfel poate era banala.
Copiii vostri merita cel mai bun medic din lume,asa ca sunteti libere sa-l cautati,dar nu pe forumul Kidz si nici pe alte forum-uri ci personal,batand din usa in usa,adica din cabinet in cabinet!
Traim intr-o tara libera in care pacientul e "stapanul nostru" si casa de asigurari suporta o consultatie pe luna conform contractului de asigurat,care e GRATUITA!asa ca va rog sa profitati de sansa de a va trata copilasul de cel mai bun pediatru din tara si nu numai!
Sarbatori imbelsugate si un an nou cu alte viziuni despre sistemul sanitar!
Cu stima,o mamica careia ii pasa de voi cei de pe Kidz
bia_kidz
Postat pe 21 Decembrie 2008 07:34
mdlcristina nu te oftica, ca nu se compara nici o leguma cu laptele matern.. fetita mea are apropae 3 luni si nu am de gind sa ii dau nimic decit lapte matern daca ma tine .. pina mai incolo, nici apa sau lapte nu ii dau deloc, si a crescut mai mult decit baietii de virsta ei
vivi23ro
Postat pe 21 Decembrie 2008 08:57
Sustin pe ion_cristina in ce a spus mai sus si totusi vreau sa sustin si internetul in anumite situatii. Nici eu nu am o parere extraordinara legata de sistemul sanitar in genera...l si nu de putine ori am auzit mamici care s-au plans de incapacitatea unui pediatru de a pune un diagnostic corect sau macar apropiat de cel real. De genul, pe feitita o durea in gat si dr zice "infectie vaginala". Astfel de situatii, atrag dupa sine un tratament gresit in prima faza, care poate agrava sau nu problema reala.

Dar lasand asta la o parte, cum spuneam, internetul nu e rau, atata timp cat ti se confirma un diagnostic pus de un medic cu 6 - 10 ani de studiu (si poate chiar a trudit in facultatea aia, sau poate a trecut ca gasca prin apa cu banii lu' tati). Atata timp cat nu stii cum a ajuns medic, eu zic ca nu strica sa verifici cele spuse de el daca ai suspiciuni.

Tre sa fug acum si revin cat de curand, ca mi s-a trezit gaza. Pup
ses
Postat pe 28 Decembrie 2008 23:58
Mamicilor voi cum ati procedat cu supa de zarzavat ?
Eu ii dau de cateva zile o masa de supa stecurata in care pun masurile de lapte formula . Avem aproape 4 luni fara cateva zile , mai departe ce fac ii pasez legumele si i le dau cu lingurita sau le pun in supa cu lapte in biberon ?
Nimeni nu spune cum a procedat ?
cfelicia2003
Postat pe 15 Ianuarie 2009 13:40
SALUTARE LA TOATE MAMICILE SI LA BEBEI.................AM SI EU O INTREBARE.............LA CAT TIMP ATI INTRODUS UN ALIMENT NOU.........ADICA LA CATE ZILE DIFERENTA?PRECIZEZ CA FETITA MEA ARE 3 LUNI SI JUMATATE SI II DAU SI SAN SI LAPTE PRAF......PANA ACUM I-AM DAT SUC DE MORCOV SI DE MERE.........CU CE AR FI BINE SA CONTINUI?
crys_1976
Postat pe 21 Ianuarie 2009 14:56
buna crys!dupa pararea mea ar fi bine pana pe la 4luni si un pic sa continui la fel dupa care in fiecare sapt ii bagi cate un fruct nou.Depinde si de copil fetitei mele banana i-am bagt-o la 6luni si un pic,mandarina am incercat la 4luni dar a facut colici ,para la 5luni si 2sapt dar ma repet depinde de copil,de preferat ar fi sa mai astepti sa faca macar 4luni si un pic dupa care poti incepe si cu supitele de legume.Acum are 7 luni si manaca orice: legume,fructe carnita de pui,iaurtel,cereale.Sanatate si bafta incontinuare.
maria_serafim
Postat pe 21 Ianuarie 2009 16:50
felicitari ion_cristina pentru ceea ce ai punctat!
cristina_graur
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:27
Buna .Sunt si eu o noua mamica .Am un baietel de 4 luni si 3 zile si am citi cu mare interes despre diversificare.Eu am inceput sa-i dau suc de mere de acun 2 saptamani si ii place la nebunie, iar de 3 zile ii dau si piureul de mere.Nu avem probleme mancam tot . Multa bafta si rabdare celor care incep diversificarea.
PS: CINE VREA SA NE TRIMITA SI NOUA VESTITA CARTE DE DIVERSIFICARE.Adresa mea de mail: andreea_aischa@yahoo.com
va multumimi si multa sanatate
ge_iana
Postat pe 22 Ianuarie 2009 17:39
multumesc eldorado uite ca de marti am inceput si eu vestita diversificare ( vlad are 5 luni, alimentat artificial ).. si m-am cam lovit de ceva probleme .. in primul rand am primit de la medicul lui vlad o schema de diversificare .. care pe mine m-a bulversat .. medic care l-a supravegheat pe vlad de la nastere .. o sa pun aici schema sa vedeti si voi . 1 sapt unu .. fainos ( cereale ) cu lapte . introdus treptat . pana aici ok . avand in vedere ca vlad nu a luat in greutate tocmai ok . sapt . ciorba de legume .. care devine piure de legume spre sfarsitul sapt . sapt 3 . mar cu biscuti ( biscuiti cu miere !?! dumbrava . ) nu a specificat fara gluten . banana !?! cu biscuite si branza de casa calcica . a patra sapt . ciorba de legume cu carne de vita sau pasare . care iar devine piure spre sfarsitul sapt . . si asa ajungem la sase luni . si dupa schema . sapt . unu . piure de pasare . de cartof , de legume . cu galbenus de ou . . sapt doi iaurt de la humana cu fructe . si pana aici mi-a dat schema .. la sase luni la vaccin , urmeaza sa primim restul . acum ..... sincer mie mi se pare ciudata rau de tot schema asta ... in primul rand .. mi se par prea multe dintr-odata.. pt un bebe de 5 luni . si mi se pare ca a introdus si elemente care trebuie sa mai astepte .. prin urmare am inceput cerealele .. pt peste 4 luni . si am facut programare pt luni la alt pediatru . asta e .. acum in alta ordine de idei ..... vlad nu e f incantat de aceste cereale .. un brei de la humana .. asa ca ... trebuie neaparat sa ne lamurim cu un alt medic ..... deci .... pot spune ca sunt putin dezamagita ... acum sa vedem ... tin sa mentionez si ca eu sunt de dieta ovo-lacto vegetariana ... parintii mei au fost la fel si bunicii mei .. eu nu am mancat carne niciodata ... si pot spune ca analizele mele sunt perfecte . sunt oarecum nehotarata in privinta alimentatiei lui vlad .... deoarece stiu care sunt si beneficiile unei diete care include carnea ... dar in acelasi timp .. stiu ca sunt si dezavantaje .. oricum o sa cer doua scheme de diversificare . una ovo lacto ... si una cu carne . si o sa vedem pe parcurs ..
ion_cristina
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:41
am uitat sa adaug . la 5 luni . in piureul de legume adaug o nuca de unt . la sase luni . ficat de pasare . si o felie de paine rumenita bine . in ciorba .. pasata ....
ion_cristina
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:51
pai si deci cum ramane cu cei 10 ani de studii aprofundate in medicina? pana la urma, parintele e cel care sta tot timpul cu copilul, si daca dr ala nu asculkta si ce are parintele de zis, eu zic ca pacientul are de pierdut din asta...
ruschita
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:05
pai .. ramane cum am zis si in primul mesaj .... daca parintelui nu i se pare ceva in regula , cauta alt medic .... nu cauta sfatul ... soacrei sau verisoarei .. ca pana la urma raspunsul tot dintr-un cabinet o sa vina ..
ion_cristina
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:19
absolut. daca dr nu stie ce e bine , atunci soacra, verisoara si babele din parc nici atat! (ca doar ele nu sunt nici dr si nici nu stau toata ziua cu copilul tau sa ii cunoiasca in amanunt toate rectiile si nevoile)
ruschita
Postat pe 23 Ianuarie 2009 17:07
Acuma referitor la primele alimente noi, noua ne-a zis sa incepem cu supa de morcov si pe urma banana. De transformat supa in piure asta am facut noi treptat, dupa cum ni s-a parut ca ar accepta copilul sau nu, dupa cum vedeam ca stie sa mestece si sa inghita, nu dupa o schema de x zile de la ultimul aliment. Fainoasele eu stiam ca pana la un an nu sunt permise, la fel si mierea...mai cu prudenta (sa nu produca alergii etc) Si mai stiu ca daca copilului nu ii place ce vrei sa ii introduci el nu trebuie fortat sa accepte alimentul. Acuma, na, fiecare dr zice altceva si fiecare parinte cauta sa faca cum crede el ca e mai bine pt copilasul lui...
ruschita
Postat pe 23 Ianuarie 2009 17:11
unt la 5 luni??? n-am auzit...
ruschita
Postat pe 23 Ianuarie 2009 17:13
eu nu mi-am mai crescut copilul dupa nici-o schema prescrisa de pediatru m-am dus frumusel la doctor am intrebat daca e bine sa incep diversificarrea mi-a spus ca da cu ce sa incep.eu am inceput la 4 luni cu sucuri si supe pana la 5luni dupa care cu supa primul fel si al doilea cu pireuri cu branza de vaci sau fara,la 6luni i-am bagat carnita,smantana si la 7luni ca atat are acum jumate de galbenus in prima sapt si urmeaza acum in a doua sapt tot galbenusul si mamaliguta incet incet le bagam pe toate peste ,ficatei si ce-a mai ramas dar cu rabdare.e foarte mancacioasa cel mai mult ii place brocoli si conopida cu branzica de vaci si smantana.pana la urma face fiecare cum crede mai bine.
maria_serafim
Postat pe 24 Ianuarie 2009 15:50
Pentru ion_cristina: sunt de parere cu ruschita, daca conteaza inca o opinie. Orice ai face, NU FORTA copilul. Nu doar in alimentatie.. si cu olita va fi la fel... si cu educatia in sine... Cauta totusi sa citesti si articole pe net, nu doar discutii pe forumuri. Sunt doctori care scriu, sunt pareri avizate... Citeste orice legat de subiectul care te intereseaza.

Mult succes cu diversificarea asta. E complicat, dar trece repede, ai sa vezi.
Eu am deschis topicul asta si crede-ma ca eram mai debusolata ca tine atunci. Nici pediatrul de la acea vreme nu ma ajuta cu nimic.. Dar a trecut. Inarmeaza-te cu rabdare. E tot ce conteaza si, neaparat, urmareste reactiile copilului: dc ii place ce ii dai, consistenta scaunelor (dc se schimba ceva).. eu aveam o agenda unde notam tot, greutate, ce a mancat, cat, cum erau scaunele, cat a dormit, primul zambet, primele cuvinte :) O mai am si acum, poate ma va ajuta cu al doilea copil.
Multa sanatate!
ses
Postat pe 24 Ianuarie 2009 23:28
ion_cristina, intr-adevar e cam ciudata schema....Eu stiu ca cerealele se introduc dupa varsta de 8 luni, daca copilul este eutrofic, in cazul tau, mi se pare ok, avand in vedere ca greutatea copilului tau nu este satisfacatoare, cu singura precizare ca trebuie sa fie fara gluten pana la 6 luni sau chiar pana la 8 luni daca copilul are teren alergic; biscuitii din comert nu ii recomand decat pe cei pentru copii, din aceleasi considerente ca si cerealele; banana o recomand dupa varsta de 8 luni (poate fi alergenica si, de asemenea, solicita foarte mult functia renala- creste presiunea coloid-osmotica); mierea se recomanda dupa varsta de 1 an datorita pericolului contaminarii microbiene - botulism; in ceea ce priveste alimentatia ovo-lacto-vegetariana, medicul ar trebui sa-ti respecte preferintele (personal, consider ca nu ar trebui totusi sa lipseasca carnea din alimentatie si nu insist pentru ca vad ca stii si tu de ce). Si nu in ultimul rand, nu trebuie uitat un principiu capital al diversificarii: trebuie sa introduci cate un singur aliment odata pentru testarea tolerantei. Poate totusi medicul a avut in vedere deficitul ponderal al copilului: cerealele aduc doar un aport caloric (risc de obezitate) si prea putin in ceea ce priveste aportul de nutrienti. Ma bucur ca ai hotarat sa consulti si parerea altui medic.
cristina_graur
Postat pe 26 Ianuarie 2009 10:12
am fost azi la un alt pediatru .. care mi-a dat cam ce i-am cerut .... o schema ovo lacto .... personal mi se pare mai putin stufoasa ... si respecta ce i-am cerut eu i-am cerut eu in privinta glutenului si bananei etc . cu cerealele a fost si el de acord deoarece vlad a luat putin in greutate , de-a lungul timpului desi s-a nascut cu 3.800 ... in fine asta e alta pov. ... regulile de baza le-am respectat si eu ... cele cu toleranta si introducerea treptat a alimentelor ... deocamdata vlad mananca ok un brei de la humana pt peste patru luni . sper sa mearga totul mai usor de acum ... de fapt cred ca o sa fiu si eu mai relaxata avand o schema care mi se pare corecta si sanatoasa .. in privinta alimentatie vegetariene .. nu pot sa spun ca a fost alegerea mea .... eu neprimind niciodata carne .. dar asta sunt eu in final ... nu am gustat niciodata carnea sau atins .. deci mi-ar fi foarte greu sa am un bebe cu anumite cerinte alimentare despre care nu stiu absolut nimic ... desi sotul meu ar putea acoperi aceste cerinte ar insemna sa fim total dependenti de prezenta lui lucru ce nu ar fi intotdeauna posibil ,iar eu m-as vedea in situatia in care copilul mi-ar cere ceva ce eu nu ii pot oferi ......
ion_cristina
Postat pe 26 Ianuarie 2009 15:28
am inceput diversificarea la 4 luni, desi mai alaptam inca.Acum baietelul meu are 5 luni si 1 sapt si mananca 3 mere solide pe zi: dimineata fructe, cu branza , la pranz supa de zarzavat( nu am adaugat inca carnita) - legumele le mananca pasate dar zeama am incepcat sa o pun in biberon dar nu o prea vrea, si seara cereale tot cu lingurita caci nu le vrea din biberon.As vrea sa introduc si carnea dar nu stiu cand!
mihaela_dardac
Postat pe 1 Februarie 2009 18:21
noi suntem putin mai mari cu 3 sapt si papm cam la fel exclus supa la sticla nu vrea si gata cat despre carne se poate baga cea de vitel data prin blender noi deja papam si e ok place mult.....crema de legume mai grosuta,branzica cu banana sau mar,mar cu biscuite sau cereale......restul tite
oanaoaky
Postat pe 2 Februarie 2009 21:20
draga Mihaela Dardac, eu bebitei mele i-am dat de voie de nevoie de la 3 luni carne
, Din nefericire am avut probleme cu ea si am ajuns in spital sub perfuzii.De pe o zi pe alta se deshidratase refuza laptele(avea 3 luni)cauza a infectiei urinare care e pacatoasa rau.La spital am inceput cu mincare preparata de ei, morcovi , orez, carne vita pasate pentru ca avea nevoie mare de proteine.Am trecut cu bine, si acasa am inceput sa-i dau borcanele de la Hipp care sunt foarte bune si nu le refuza deloc,Pe la sase luni minca fata mea ce mincam si noi.Chiar daca pare absurd medicul pediatru mi-a zis sa-i dau ce maninc si eu dar sa nu exagerez cu sare piper si condimente.binenteles ca si in ziua de azi nu se da in vint dupa lapte mai degraba iaurt simplu, iar pentru ea cea mai buna leguma sau fruct e CARNEA.Sa cresteti mari
alinakatt
Postat pe 2 Februarie 2009 22:47
Of, ce mamici fericite sunteti ca bebeii vostri papa , al meu nu vrea nimic nici mar , nici banana nici morcov , isi face scarba de ele si vomita , nu mai stiu ce sa fac. Avem 4 luni jumate si suc nu vrem sa bem , doar supa strecurata in care facem laptele formula , in rest nimic .De la banana si morcov facem scaune moi si dese , desi ar trebui sa stranga burtica , noi suntem pe invers.
Voi cum ati procedat in astfel de situatii ?
cfelicia2003
Postat pe 3 Februarie 2009 09:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
alaptare si anestezie 5 De la: silvia 6 Noiembrie 2009 16:31
OTITA la bebelusi 38 De la: office_salinasusesi_ro 26 Aprilie 2010 03:11
Lapte matern cu biberonul 21 De la: veverik 26 Iulie 2017 11:55
diaree sau....? 0 De la: 20 Octombrie 2009 17:17
IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE - COLECTIA 2010 1 De la: tavibkk 12 Decembrie 2009 02:17
Setari Cookie-uri