Cand incepe diversificarea?

Buna fetelor.
Spuneti-mi si mie cand ati inceput sa introduceti alimente in hrana bb-lui?
ses
Postat pe 21 Decembrie 2007 17:28
buna intrebare ,si eu ma tot interesez cu diversificarea care imi cam da batai de cap,
daca vrei SES eu am mai multe carti cu diversifivcarea la bebelusi si pot sa iti trimit poate o sa iti fie de ajutor .cat timp are bebelul tau?
anton
Postat pe 21 Decembrie 2007 20:38
Pe 2 ianuarie face 2 luni. Eu intreb "preventiv" sa fiu un pic pregatita.
ses
Postat pe 23 Decembrie 2007 23:30
buna...si eu am avut nelamuriri in ceea ce priveste diversificarea bebelului dar am citit in cartea" mama si copilul" si acolo scria ca diversificarea poate incepe dupa varsta de 4 luni...al meu ingeras are 5 luni peste 3 zile si mananca deja o masa de fructe...iar de saptamana viitoare o sa incep cu supica de zarzavaturi !
sdanutza
Postat pe 26 Decembrie 2007 21:02
parerile sunt impartite...
la 6 luni copiii alaptati exclusiv !
la 5 luni cei hraniti mixt !
la 4 luni cei hraniti numai cu formula !
iassmyna
Postat pe 27 Decembrie 2007 19:20
da, de acord ca parerile sunt impartite, pentru ca sunt doctori care recomanda diversificarea de la varsta de 2 luni pt cei hraniti exclusiv cu formula... (ca in cazul nostru)
ses
Postat pe 28 Decembrie 2007 00:32
Noi am inceput diversificarea la 5 luni.Pana la 4 luni a fost hranita exclusiv la san, iar de la 4 luni am inceput sa avem o masa de lapte formula , iar la 5 luni 2 mese de lapte formula si doua san.De la 2 luni si 3 saptamani am inceput cu sucul de morcov.
chira
Postat pe 28 Decembrie 2007 09:51
am inceput diversificarea la 3 luni cu suculet de morcov si mar.la 4 luni am introdus supica de zarzavat pe care nu prea a vrut sa o pape!nici acum nu este incantat de ea!acum papam iaurt,ciorbica de perisoare cu putin bors,fructe cu biscuiti,piure de cartofi cu unt..........
ianni
Postat pe 28 Decembrie 2007 11:18
la 3 luni si jumatate am inceput cu suc de mar,apoi treptata am adugat morcov,portocala...a fost alaptat pana la 6.5 luni ,apoi am inceput cu formula.la 5 luni mar ras cu cereale(biscuiti nu, pana la 6 luni). la 5.5 luni supa de legume,la 6 luni am introdus si carnita in supa, danonino si branzica dulce (facuta in casa,in fiecare zi).
cu supa am avut startul cam greu...deabea dupa 1 an a inceput sa o pape goala,in rest piureul era cu adaos de cereale,sau smantana...diverse sa nu-i simta gustul...dupa 1 an ce-i drept ii dau cam de toate,macar sa guste din ce mancam noui. dar nu am renuntat la mancarurile lui...avem 15 luni.multa sanatate bebeilor si La multi ani!!
mdlcristina
Postat pe 31 Decembrie 2007 09:05
ce bine ca mancati...darius refuza mancarea !!!!!doar lapte + cereale.are aproape 2 ani!!!!!!!!!este cumplit!!!!!!!!!nu ma poate ajuta nici un medic. ufffffffffff.sanatate si pofta mare bebei.
gabrielapetri2003
Postat pe 10 Ianuarie 2008 01:39
gabrielapetri2003 ce fel de lapte bea ?

Eu am o problema cu lingurita. La 2 zile servea din lingurita, de zici ca instinctul lui e sa soarba, nu sa suga. Acum ignora lingurita total, chiar daca in ea e laptic. Ii dau lapte formula si am incercat putin suc de fructe, desi are numai 2 luni. Nu l-am fortat, dar mi-e frica sa nu avem probleme in acceptarea linguritei mai tarziu. Doctora ne-a zis sa trecem pe mancarica abia dupa 4 luni jumate, dar cred ca dupa 3 luni, 3 luni jumate incepem. Spuneti-mi si mie cu ce e mai bine sa incepi? Suc de fructe, sau suc de morcovi?
Si .. cum il fac sa soarba iar din lingurita?
Tin sa spun ca mananca exclusiv formula.
Multumesc,

Pupici si sanatate mamici si pitici.
ses
Postat pe 10 Ianuarie 2008 16:49
ses, vreau sa-ti spun ca Chira a mancat doar san ,ii-am dat suc de morcov de la 2 luni si 3 sapt, cu biberonul, ceai de la aproape o luna, tot cu biberonul, supita am inceput tot cu biberonul, iar cam dupa o luna am inceput sa-i dau piureul de zarzavat, o parte cu lingurita, si cand numai vroia ii dadeam cu biberonul, cam pana la 6 luni, vreo doua saptamani am facutr asa.Iar acum avem 8 luni si mancam doar cu lingurita piureul de zarzavat, iaurtul si gustarile.Nu a facut fite.Dar si mie mi-a fost teama ca nu o sa se obisnuiasca cu lingurita.Eu cred ca depinde de copil.
chira
Postat pe 10 Ianuarie 2008 17:56
Eu asa am procedat: pana la 7 respectiv 6 luni am alaptat am inceput supa de zarzavat,dupa 3-4 zile suc fructe,dupa 3-4 zile iaurt,...
Este important sa nu dam mancare foarte grea copilului,intestinele lor fragede nu sunt pregatite. Sanatate si pupici!
Michaela_kidz
Postat pe 11 Ianuarie 2008 07:14
va recomand- daca aveti lapte matern , tine-ti copilul la san cat mai mult!
Michaela_kidz
Postat pe 11 Ianuarie 2008 07:17
eu mai incerc cu lapte in lingurita. azi a vrut, jumate pe jos, jumate-n gurita... eh... are mami rabdare..

Postat pe 11 Ianuarie 2008 17:32
Diversificarea se face in functie de copil.Depinde mult de felul cum este alimentat bebelusul,natural sau cu lapte praf.Eu am inceput diversificarea la 5 luni si jumatate.Copilul meu a primit doar lapte matern pana la 5 luni si jumatate si pentru ca nu se mai satura medicul pediatru a hotarat sa completam masa cu suc de mar,apoi cu morcov,cu supica si treptat am mai incercat cate ceva nou.Fiecare aliment trebuie introdus in functie de varsta.Va recomand din suflet sa va documentati si sa ascultati parerea medicului pediatru.Cred ca este foarte importanta o diversificare corecta si o alimentatie cat mai sanatoasa.Si mai cred ca laptele matern este de o mare importanta si de aceea imi voi alapta fetita cat mai mult posibil.Sanatate si multi pupici!
anuska_kidz
Postat pe 12 Ianuarie 2008 12:56
Draga Ses,
Problema noastra a inceput dupa ce l-am operat pe Darius de fimoza ,respectiv la 10 luni.
Pana atunci totul a decurs normal: L-am alaptat exclusiv la san pana la 6 luni,dupa care an inceput diversificarea cu suc de morcov mai intai.Asa cum bine spune si Anuska ,este foarte foarte important sa tinem cont de parerile doctorilor pediatri.se intoduc treptat cate un aliment nou pe saptamana,avand in vedere ca ,copilul sa nu aibe vreo afectiune in timpul cand introducem noul aliment!!!!!
i-am dat apoi sucul de fructe ,dar nu citrice de la inceput.supa de zarzavat,branza de vaci preparata cu calciu lactic,supa cu carne pui sau vita,ou,ficat pui,peste.mar+biscuiti,iaurturi etc...
Pana la un an si o luna il mai alaptam seara si dimineata.
Dar revin la operatie-am sosit din spital efectiv cu alt copil.NU A MAI VRUT SA PAPE NIMIC!!!
A inceput chinul : vizite la fel de fel de medici pediatri,homeopati,profesori doctori in nutritie,bioenergiticieni....nimeni nu-si putea explica cum de are niste analize bune cu toate ca este micut (acum, la 1 an si 10 luni are 10 kg).
Mi s-a recomandat sa-i dau lapte junior nestle (1-3ani) cu cereale.
A luat fel de fel de tratamente de pofta de mancare dar nimic!!!
Acum asteptam sa inceapa sa vorbeasca calumea si vom cauta un psiholog pediatru sa vedem ce a putu sa-i cauzeze aceasta trauma.
mentionez ca la operat sub anestezie totala.
Va pup pe toate,si sa nu cunoasteti niciodata ce inseamna acest chin.
gabrielapetri2003
Postat pe 12 Ianuarie 2008 23:10
Off, mititelul! Imi pare rau pentru ce ati patit si va doresc multa sanatate, tuturor! A fost si Calin operat la 1 luna de stenoza hipertrofica de pilor, din cauza careia nu asimila nimic, varsta tot (cca 90% din laptic) si din aceasta cauza i-am intrerupt alaptatul, pentru ca pediatrul nu a stiut sa imi spuna de la inceput ce poate fi si am crezut ca e laptele meu de vina. Dupa operatie, deja pierdusem laptele si deci in momentul de fata se hraneste cu formula. Stiu ca laptele de mama e mult mai consistent fata de formul si deci la sugarii alimentati artificial se incepe diversificarea mai devreme. Fata de cum era in prima luna de viata, acum, la 2 luni si 2 saptamani mananca normal si ia in greutate normal. Are 5,900 kg si se vede si din poze ca este ok. Eu va cred ca ascultati parerea pediatrului, dar noi avem o problema cu pediatrii, pentru ca daca il vad 5, voi primi 5 pareri diferite despre acelasi subiect. Tocmai din aceasta cauza vreau sa ma interesez cum este normal din punct de vedere anatomic si sa imi urmez instinctul, ajutata de parerile pediatrilor, carti, parerile voastre... Puiutul meu este foarte activ, plin de energie, mananca bine, se joaca, nu plange decat foarte rar cand vrea schimbat sau sa manance... si sper ca ma va ajuta si el sa incepem diversificarea la momentul cel mai potrivit. Nu vreau sa il fortez cu nimic. Daca vrea, bine, daca nu, mai asteptam (nu o zi, nu 2.. ci 1 saptamana.. 2.. cel putin) Nu ma grabesc. Il las pe el sa decida cand e momentul, dar pana atunci, am nevoie sa fiu informata si pregatita. Va multumesc tuturor mamicilor care au scris aici pentru ajutorul oferit si va doresc din suflet multa sanatate voua, sotilor si mai ales bebicilor care sunt cei mai sensibili. Va pup si aveti grija de voi!
ses
Postat pe 13 Ianuarie 2008 15:50
eu am inceput la 2 luni cu suc apoi la 3 luni si pulpa la 4 luni legumele iar acum am introdus iaurt si carne.avem 5 luni si sa stii ca ne merge f bine .seara se culca la 19 mananca la 22 lapte 180 adormita si mai mananca la 6 tot asa dupa care se culca si se trezeste la 8.30
DanielaNicolaeBadita
Postat pe 19 Ianuarie 2008 10:21
bravo,esti o fericita. si eu ma oftic ca nu am inceput mai devreme diversificarea....
mdlcristina
Postat pe 19 Ianuarie 2008 15:50
Parerea mea ,este ca la 2 luni este mult prea devreme.
ficatul ,si celelalte organe ,responsabile cu digestia ,nu poduc suficiente saruri si acizi necesare unui bun tranzit .Eu ,din cate am citit si m-am documentat pe aceasta tema,stiu ca nu mancatul in sine este problema ,ci secretiile acestor organe care nu-si pot face cum trebuie treaba...si problemele apar mai tarziu, nu acum!!!de aceea se fac o gramada de cercetari pe aceasta tema si se specifica expres cand trebuie introdusa diversificarea pentru fiecare grupa de copil:alimentat la san ,sau cu formula. Sunt probleme care apar doar in adolescenta sau chiar si mai tarziu ,si isi gasesc raspunsul in trecut.Foarte multe persoane din jurul nostru (ma refer la bunici sau cele care au copii mari)au tendinta sa spuna ca ele au procedat intr-un anumit mod si copii s-au facut mari si n-au nici pe naiba.total gresit.si aici va dau un singur exemplu :cel al mierii.soacra-mea imi tot spunea sa-i dau copilului miere pe gingii sa-i erupa mai repede,nestiind cat de rau iti poate face mierea pana la 2 ani! dovada -nici unul dintre copiii dansei nu mai au dinti in gura de la 30 de ani .multe din probleme apar in general la stomac din cauza diversificarii necorespunzatoare!si multe multe altele...
Este doar o opinie.
multa sanatate si intelepciune tutuor.
gabrielapetri2003
Postat pe 19 Ianuarie 2008 22:37
Buna mamici!
Gabriela, iarta-ma ca intervin, dar cred ca nu trebuie sa generalizam. Si eu am fost cresuta dupa vechiul sistem cu mierea pe suzeta si pe cuvant de onoare daca am vreo problema cu dantura. 2 carii si alea superficiale in toti cei 31 de ani de viata. Nu zic ca ar fi bine sa dam miere, nici eu nu ii dau micutei mele. Dar haideti sa gandim putin. Fiecare copil e unic. Tot citesc ca OMS-ul recomanda cu totul altceva decat asa cum am fost noi crescuti. OK, de acord, dar........ vreau sa vad un adult crescut fara probleme dupa noua metoda.Sa-mi dea garantii OMS-ul ca e mai bine asa. Oare pe vremea noastra nu tot OMS-ul dadea sfaturi? Acum nu mai sunt bune? Daca gresesc din nou? Nu pot sa nu ma intreb de ce americanii care vorba aia, sunt cei mai inaintati in cercetari au o problema socialaȘ obezitatea. Ar mai fi multe de spus, dar voi reveni, acum trebuie sa plec la serviciu.
Numai sanatate bebeilor si mamicilor lor!
july_g
Postat pe 21 Ianuarie 2008 07:08
Buna!
Noi am inceput diversificarea de la 5 luni jumatate. Pana atunci a primit exclusiv san. Am inceput cu suc de fructe (mar, dar si citrice ca aveam probleme cu constipatia), apoi piure de fructe, supa de legume.
Ideea e, indiferent cu ce incepeti diversificarea (ca sunt fructe sau legume), sa introduceti treptat cate un aliment, in prima zi o lingurita, doua, apoi cresteti portia treptat. Acelasi aliment se da minim 3-4 zile, pentru a vedea daca ii place copilului si daca este bine tolerat. Abia apoi incepeti cu altceva.
Inarmati-va cu multa rabdare, nu fortati copiii sa manance ceva daca nu le place (renuntati o perioada si apoi reveniti), nu-i zapaciti cu multe "gusturi noi" dintr-o data, ca au ei timp pentru toate!
Pupici si multa sanatate!
dicu_gta
Postat pe 21 Ianuarie 2008 09:02
Si inca ceva: DIVERSIFICAREA SE FACE CU LINGURITA! chiar daca e mai greu, si intr-o pozitie oarecum sezand a copilului nu culcat pe spate (cum am mai vazut mamici si bunici hranind bebelusi prin parc).
dicu_gta
Postat pe 21 Ianuarie 2008 09:07
Da, asa este, NUMAI CU LINGURITA. Si pentru unele cazuri, nu e mai greu, e foarte greu ! Dar o luam cu incetul si ar trebui sa depasim momentul, nu?
ses
Postat pe 3 Februarie 2008 00:57
Buna, eu am inceput diversificarea la 4 luni ,asa mi-a recomnadat pediatra, si am inceput cu suc de morcov si mar amestecat si am fost foarte multumita. Da poti sa ii dai si cu lingurita si asa cum ai zis tu ses intr-o anumita pozitie, dar eu i-am dat cu biberonul cu tetina in forma de stea.
larissa_delly
Postat pe 12 Februarie 2008 13:52
Draga Ses, parerile medicilor sunt impartite cu privire la momentul diversificatiei la copiii alimantati la san. Se recomanda fie alimentatia exclusiv la san pana la 6 luni, fie inceperea diversificatiei la 4 luni pe motiv ca laptele de mama nu mai indeplineste nevoile calitative pentru bebelus. Ce trebuie avut in vedere este si faptul ca odata cu cresterea copilului (incepe sa inteleaga mai bine, ii este mult mai comod la san decat cu lingurita, e invatat doar cu gustul laptelui---asa cum ai schimba laptele praf cu un altul! ), el va refuza mult mai usor alimentatia cu lingurita, asa ca sunt multi medici care recomanda inceperea alimentatiei de la 4 luni si la bebelusii alimentati la san! Risti sa-ti refuze mancarea cu lingurita si sa te chinui...... Eu am inceput diversificatia de la 3 luni si 3 saptamani (inca alaptez), iar bebelusul meu deja s-a invatat: cand ma vede cu lingurita, deschide gurita! I-am dat deja morcov, mar copt, portocala, para, cereale (formula cu mar si morcov care se prepara cu apa; l-am ales pentru ca imi vine mai usor decat sa prepar intai lapte din lapte praf, apoi....etc). De asemena, se recomanda inceperea diversificatiei cu legumele si apoi cu fructele. Daca se incepe cu fructele, iarasi exista riscul ca bebelusul sa-ti refuze legumele pentru ca acestea din urma nu sunt dulci. Succes!
cristina_graur
Postat pe 12 Februarie 2008 22:35
Intervine din nou principiul dupa care fiecare copil e unic in felul sau. Eu am inceput cu fructul, apoi cu legumele, pe care le adora. Ar manca numai pire de legume, iar fructul sa nici nu-l vada. Imi pare rau pentru Gabriela. Imi imaginez ce este in sufletul tau, dar sper din tot sufletul sa rezolvati problema cat mai curand. Despre modul in care am inceput eu diversificarea, pot spune ca am inceput ca la carte, studiind profund problema alimenatatiei sugarului mic. Pe parcurs mi-am dat seama ca nu poti urmari litera cartii, ci trebuie sa adaptezi in functie de copil.
simona_petrescu2002
Postat pe 19 Februarie 2008 17:47
Bebelul meu are 1 an si o luna si am inceput diversificarea la 5 luni cu suc de mar, apoi cu supa de legume si branzica dulce de la Danone. Se hranea cu formula de la 1 luna, dar nu am grabit diversificarea. Nici acum nu consuma decat alimente pentru copii si aproape intotdeauna ii gatesc sepaarat... Am inceput sa ii dau si corbita de vacuta de curand, si este foarte incantat. In rest, lactate, fructe, legume si pui... bineinteles, 500 de ml lapte pe zi... am inteles ca nu trebuie sa renuntam la laptic. ce as vrea sa intreb... la ce varsta ar trebui sa renuntam la formula? Pe cutie scrie ca poate fi administrat pana la 3 ani.
Pentru Gabriela... Si baietelul meu a fost operat de fimoza la 1 an, dar nu am avut niciun fel de problema cu pofta de mancare. Incearca cu alimente pe care plac foarte mult copiilor. Branzica de la Danone, de exemplu ma salva de fiecare data cand Florinel nu avea chef de supita. De asemenea, la noi si banana este la fel de apreciata. Mult succes.
gamalia334
Postat pe 20 Februarie 2008 07:54
buna! baiatul meu are aproape 3 ani si am inceput sa mancam fructe de la 2 luni (l-am alaptat pana la 1 an si 7 luni)si nu am avut nici o problema inci cu legumele.....
janin_kidz
Postat pe 20 Februarie 2008 08:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DE VANZARE: CARUCIOR COPII,TARC,SCOICA 29 De la: garbo168741 20 Septembrie 2010 12:53
profilaxia anemiei la bebelusi 26 De la: anaROBERT 22 Februarie 2010 23:47
Idei pentru un botez reusit 3 De la: lara 5 Octombrie 2009 09:13
unde gasesc si eu un corset? 8 De la: carter 29 Mai 2015 11:34
scurgere ochisor 32 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 23:40
Setari Cookie-uri