Cand incepe diversificarea?

eu zic sa nu disperi incearca sa nu introduci tot deodata poti sa-i dai inttr-o zi banana cu bisc sau cereale in alta zi morcov poate asa le accepta cat despre suc nici a mea nu vrea nici un fel decat ceai ,gaseste alta modaliate cu lingurita ,un pik mai grosut ..inventivitatea sta la inaltime la mamici,fiecare are un meniu personalizat,dupa carte nu prea poti sa-ti cresti copilul doar sa-ti faci o idee!!!!bafta la pici!
oanaoaky
Postat pe 3 Februarie 2009 10:28
Salutare mamicilor!Am o fetita de 3 luni si jumatate, iar doctorul pediatru mi-a recomandat sa incep cu sucul de fructe inca de la sase saptamani, cate o lingurita, desi e alaptata la san.Acum am marit portia de suc, urmand ca de la 4 luni sa incepem diversificarea propriu-zisa,adica pulpa de mar cu cereale fara gluten, apoi supica de zarzavat. Va marturisesc ca sunt de-a dreptul bulversata, nu stiu ce sa mai cred.am fost la trei medici si fiecare m-a sfatuit altfel in legatura cu diversificarea, la ce varsta trebuie sa inceapa.Eu cred ca merge cel mai bine pe tatonare si nu cred ca e rau daca incepem mai devreme.Mama a inceput sa-mi dea de toate de la trei luni si sunty foarte zdravana in prezent, n-am fost deloc bolnava.Cred ca instinctul matern ne ghideaza cel mai bine.Succes!
cardia6
Postat pe 11 Februarie 2009 12:35
SI MIE MI-A SPUS DOCTORUL SA INCEP CU SUCUL DE FRUCTE DE LA 2 LUNI, DAR NU I-AM DAT, I L-AM DAT ABIA LA 4 LUNI. MI S-A PARUT FFF DEVREME
mihaela_dardac
Postat pe 11 Februarie 2009 21:01
TE ROG DIN SUFLET VOTEAZ-O PE MAYA!VOTUL TU E F IMPORTANT PT EA!http://www.babyphoto.ro/blg/?p=471 VOTEZI DOAR DACA TE UITI LA POZELE EI!
lumiva88
Postat pe 16 Martie 2009 14:52
www.biolateria.ro/sunval.html
lenutza_eu
Postat pe 22 Aprilie 2009 10:40
si eu am inceput diversificarea la bebe pe la 6 luni am inceput cu suc de fructe mar mai tarziu banana gris peste etc si pe langa manca si titi de la mami

silviatatu
Postat pe 22 Aprilie 2009 15:25
Buna!

Am inceput diversificarea in alimentatia bebelusului si avem ceva probleme (alergii si intoleranta). Medicul mi-a recomandat sa ii caut mancarica fara aditivi, cat mai naturala. Imi poate recomanda cineva vreun produs din aria naturale sau organice??
Multumesc anticipat
maria_ene
Postat pe 18 Mai 2009 14:05
cate luni aveti si cu ce ati inceput?
SEBY1YEAR
Postat pe 18 Mai 2009 14:07
dupa ultimele studii facute diversificarea copilului trebuie inceputa pe la varsta de 6 luni indiferent de cum mananca:san sau lapte praf.Nu incepeti cu sucul de fructe pentru ca ori sunt acide ori dau colici.Se incepe cu supica.
aliceyvo
Postat pe 10 Iulie 2009 22:24
s-a dovedit ca nu sunt secretate anumite enzime de pancreas care intervin in digestie pana la 6 luni.
aliceyvo
Postat pe 10 Iulie 2009 22:26
am si eu un bebe de 3 luni si 3 saptamani si deja nu se mai satura cu sanu si cu suplimentul din laptele formula.ii dau milupa 1la ora 12 ii dau suc de morcov sau de mere sfatuitima ce sa fac ii pot da si altceva
garbo093581
Postat pe 13 Iulie 2009 08:31
este de preferat ca pe la 2 luni sa se inceapa cu o lingurita de supica de zarzavat.eu la primele 2 fetite asa am inceput diversificarea(la recomandarea medicului),si a fost f bine.la cea de-a 3-a fetita am inceput cu suc si fff greu mi-a mai vrut supica,pt ca se invatase pe duce.abia pe la 6 luni mi-a vrut mancarica,si atunci pt ca am infometat-o putin(in loc de fruct la ora 10,i-am dat la 11:30 supica sau piure de legume.dar fiecare stie cum e mai bine pt copilul lui.bafta.
dadylaly
Postat pe 13 Iulie 2009 12:49
buna vreau si eu retetele ptr ca am o bbita de 3 luni jumate si ne pregatim ptr diversificare trimite-mi daca vrei te rog pe adresa apostolstela@yahoo.com, multumesc !
apostolstela
Postat pe 14 Iulie 2009 11:49
ce sa mai zic de francezi care pana la 6 luni nici apa nu recomanda daca bb este alaptat exclusiv
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Iulie 2009 14:06
acu cred ca depinde si de fiecare copil in parte de ce-i place si ce nu sunt copii carora la 7-8 luni le place sa manance acru chiar am ramas mirata cand un bb manca supica acrita cu lamaie ca-i placea lui gustul acru sau in suculet i se punea inclusiv lamaie sa fie mai acru pe cand altii prefera mai dulce si atunci trebuie sa folosesti fructele cat mai coapte... asa ca nu depind gusturile de varsta la care se incepe diversificarea.
sebi si la 9-10 luni daca nu avea chef sa mestece vroia mixat mi-a luat ceva timp pana sa inteleg de ce nu vroia sa manance dupa amiaza banana nu o vroia decat mixata iar dimineata prefera sa muste el din ea???
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Iulie 2009 14:12
fetita mea la 8 luni deja manca ciorba acrita cu bors. Am inceput de la 5 luni diversificarea, dar puteam sa incep si mai devreme, caci nu mai aveam lapte la san.
Pot sa va spun ca nu i-au placut sub nici o forma crema de leguma pasata sau branzica de casa. Asa ca imediat i-am dat supa de carnita cu legumele taiate marunt marubnt si manca numai cu luingurita, nu cu biberonul. Marul si fructele i le dadeam pe razatoare, la sase luni deja manca danonino, nu stiu nu am crescut-o ca la carte. I-am pus si un pic de sare in mancare, asa ca nu sunt o mamica moderna din punctul asta de vedere, i-am dat de toate, nu m-am ferit de nimic, dar nici nu am avut probleme.
Si la 9 luni manca cirese si capsuni la greu pt ca era sezonul. Si copilul meu nu a stiut niciodata ce este mancarea la borcanas.
kidz000762
Postat pe 14 Iulie 2009 16:01
eu am iceput deja diversificarea ii dau suc de morcov si de mere doar prin storcator si din cand in cand sa guste putina banana acum pediarul ma sfatuit sa incep cu cereale pentru varsta lui mentionez ca bebitu meu are 3luni si 4 saptamani si inca ceva ma sfatuit sai dau cereale de la milupa ca sunt cele mai bune voi ce credeti
garbo093581
Postat pe 15 Iulie 2009 15:17
noi ne-am inteles bine cu toate marcile de cereale, atata doar ca cele de la milupa si cele de la bebelac se omogenizeaza mai bine, mai repede, mai usor, nu fac cololoase, nu trebuie sa stai sa amesteci si sa pasezi la ele, doar le pui in apa/lapte (unele au deja lapte praf incorporat), invartesti un pic cu lingura in ele si gata...
pinicuta
Postat pe 15 Iulie 2009 15:20
pupici la mamici si pitici. eu am o pustoaica de 4 luni jumatate, pe care am hranit-o exclusiv cu formula de la 1 luna, cand mi-a disparut complet laptele, din pacate. noi am inceput diversificarea la 3 luni si 3 saptamani cu suc de morcov si am adaugat treptat mar, banana si piersica. acum avem o masa numai de suc si saptamana trecuta i-am introdus marul cu banane si biscuite. cu cereale inca nu am incercat, vineri ma duc la dr si sa vad ce-mi recomanda pupici dulci
etinc3lle
Postat pe 21 Iulie 2009 08:24
Buna! Fetita mea are aproape 7 luni si i-am facut supica in care am pus si putina sfecla rosie.Nu stiu daca am facut bine sau nu.Poate stie cineva.
aliceyvo
Postat pe 15 August 2009 16:08
Nu exista nici o restrictie in privinta introducerii in alimentatia sugarului a sfeclei rosii.Contine foarte multe substante ce protejeaza ficatul.Sfecla rosie contine in primul rand potasiu si acid folic (Vitamina B9) cu ajutor in reglarea tensiunii arteriale si protectie cardiaca.Sucul de sfecla rosie are foarte multe vitamine, imbunatateste metabolismul si combate anemia
SEBY1YEAR
Postat pe 17 August 2009 14:53
buna mamicilor,as vrea si eu cateva retete pt bebe de 6 luni,ca incer nu mai stiu ce sa ii mai fac.Am inceput diversificarea pe la 4 luni si un pic.Pana acum i-am dat mar cu biscuite supa de legume piure de cartofi,suc de morcovi,cam atat.Poate ma ajutati voi ca sunt in pana de idei.
kidz001056
Postat pe 23 August 2009 09:56
cine ma poate ajuta sa-mi spuna cum se face branzica aceea in casa?
kidz001056
Postat pe 23 August 2009 10:02
Buna, noi facem asa: 500 ml lapte de 3,5% GSU + 4 pastile de calciu lactic. Se pune laptele la fiert, cand aproape fierbe se pun pastilele si se amesteca continuu pana se alege branza. E foarte simplu de facut. Mai exista si varianta cu un iaurt mic, insa mie nu mi-a iesit
din 500 ml iti iese branzica pt 2 zile, insa poti sa-i faci din 250 ml cu 2 pastile, acum depinde cum mananca bebe al tau, 20/30 g pe zi e foarte bine. Noi papam branzica dimineata cu fructele si ne place mult! Pupici
aly_raz
Postat pe 23 August 2009 11:00
noi avem lista cu alimentele permise data de pediatrul la care mergem, cel mai bine, sfatul meu e sa consulti si tu un medic, in functie de piticul tau veti stabiliti impreuna ce sa-i dai, e cel mai bine! In multe reviste sau carti vei gasi retele care se contrazic, in una ai voie ceva, in alta nu...de aceea eu prefer sa merg pe mana pediatrului...pana la 1 an cel putin, apoi...e mai usor.

Dar,...mai consult si alte mamici care sunt pe aceeasi lungime de unda cu mine, nu cele care dau la bebe sare, miere, fructe care sunt alergenice, etc. Multa bafta!
aly_raz
Postat pe 23 August 2009 11:13
mai sunt doua modalitati pe care le stiu ...una cand fierbe laptele storci cateva picaturi de lamaie si se aduna branza sau a doua lasi laptele pana se face iaurt il pui pe foc si aproape de fierbere branza se aduna la suprafata strecori si gata ....sau modalitatea cu calciu lactic care a scris-o alina 80....succes!
oto_otto2000
Postat pe 23 August 2009 11:22
Buna fetelor!Sunt mamica unui baietel de 7 luni si specific ca de la 5 luni de cand am inceput diversificarea i-am dat numai borcanele in special cele de la Hipp caci sunt organice si am mare incredere in ele.II plac foarte mult si mereu le papa cu placere.
Pentru mamicile care imi sunt in asentiment si isi hranesc puiutii tot cu borcanase vreau sa va spun ca ma ocup si cu vanzarea acestor borcanele....sunt aduse direct din Germania sunt foarte diverisificate,atat meniuri de legume cu carne cat si fructe,fructe cu cereale,iaurturi,sucuri,gustari si multe altele...toate la preturi speciale
Pentru cele interesate imi puteti scrie la adresa de email:deny2sweet@yahoo.com sa va trimit o oferta insotita de preturi
deny2sweet
Postat pe 19 Octombrie 2009 00:44
eu iam dat beblelicei mele ,doar san ,o alaptez si acum ,are 6 luni si aproape 2 sapt ,am inceput diversificarea ,dar f f f mare problema ,nu i place marul ,nici suculetul ,nici pisat ....am incercat si cu supita de zarzavat ,dar vrea decat zeama ,nu stiu ce sa mai fac cu ea ,imi pierd rabdarea
Soraya
Postat pe 1 Noiembrie 2009 16:17
buna ,au am auzit ca borcanasele alea nu sunt asa de grozave ,nu au e-uri ?? nu crezi ca e mai bun natural .Eu incerc cu supita ,si cu suculetde morcov si mar ,dar daca vad cu continua sa nu vrea ,o sai dau si borcanase dalea.
Soraya
Postat pe 1 Noiembrie 2009 16:20
buna.eu nu ias da borcanase pt nimik in lume sa stii k eu am inceput diversificarea la 4 luni cu cereale,mar,pe care normal ca nu lea acceptat,dar am lasato vreo 4 zile fara sai dai nici macar o lingurita iar dupa timpul asta a inceput sa manance cum trebuie,si acum mananca de toate,dar incerc sa i le schimb zilnic ca sa nu se plictiseasca,ii schimb si fructele si legumele zilnic.incearca sa nui dai vreo 3 zile nici sa guste poate face nazuri ca a mea,ca acum nui prea mare dar papa numai la o masa un mar intreg cu 2 biscuiti si o banana,asa ca multa rabdare si pofta mare lu bb
mada_sabina
Postat pe 1 Noiembrie 2009 18:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ceaiul de musetel 7 De la: aura_geo21 28 Iunie 2014 03:23
plansul...prefacut si egoismul 21 De la: anaROBERT 22 Februarie 2010 00:05
GRĂDINIŢA DE COPII NR. 264, 101 DALMAŢIENI, BUCUREŞTI 6 De la: garbo_461321 22 Februarie 2017 22:11
respiratia la sugari 17 De la: office_salinasusesi_ro 13 Martie 2010 08:14
infacol (impotriva colicilor) - 25 ron 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:43
Setari Cookie-uri